Jump to content



Ησυχάζοντας έναν PowerEdge 2650


Jaco

Recommended Posts

Το θύμα

pe2650.png

Είναι ένας Dell PowerEdge 2650 με δυο Xeon με socket 603...

Ο λόγος

ΘΟΡΥΒΟΣ... Μιλάμε για πολύ θόρυβο... κάνει σαν κινητήρας jet και αυτό οφείλεται στα 7 delta fans τα οποία έχει μέσα στο σασί...

Ο σκοπός

Θα τον κάνω σιγαστήρα... παρόλο που δεν είναι ο server που θα χρησιμοποιώ 24/7, σκέφτηκα ότι έχει πλάκα να τον κάνω να ησυχάσει από την μια και από την άλλη, όποτε θα δουλεύει δεν χρειάζεται να ακούγεται μέχρι έξω στον δρόμο...

Τα εργαλεία

Λέω να κάνω έναν συνδυασμό από υδρόψυξη και αθόρυβους ανεμιστήρες οι οποίοι θα αντικαταστήσουν κάποιους delta, ενώ κάποια fans θα αφαιρεθούν τελείως...

Blueprints

To εσωτερικό του σαματατζή είναι αυτό...:

pe2650int.jpg

Τα 1 & 2, λέω να αντικατασταθούν από waterblocks και τα συναφή...

Το 3 θα φύγει τελείως, μιας και δεν θα συνδέσω καμία pci κάρτα (είναι για να φυσάει τις pci-x)...

Τα 4 & 5, θα αντικατασταθούν με silent fans...

Τα 6 & 7, που είναι από τα 2 τροφοδοτικά, θα αντικατασταθούν επίσης με silent fans, αλλά τα βάζω σε άλλη κατηγορία, γιατί μάλλον αυτά πρέπει να έχουν μεγαλύτερο CFM, σε σχέση με τα 4 & 5...

Το πρόβλημα μέχρι στιγμής είναι ότι δεν υπάρχουν πολλά waterblocks που να υποστηρίζουν το 603 socket... πχ έχω βρει αυτό, αλλά μου φαίνεται ακριβό γιατί δεν περιέχει καν τα ρακόρ, αλλά από την άλλη μπορεί να πάρει γωνιακά ρακόρ...

Επίσης έχω βρει αυτό σε συνδυασμό με αυτό, το οποίο έχει πολλή λογική τιμή...

Όποιος έχει να προτείνει κάτι γι' αυτό το socket, ακούω ιδέες...

Μετά έχω βρει και αυτό, το οποίο είναι rack mounted αντλία και ψυγείο, σε καλή σχετικά τιμή...

Για fans έχω βρει τα IXP-34-16 της SilenX, τα οποία είναι 60x60x25mm και αποδίδουν 18CFM στις 2000rpm με μόνο 16dbA... είναι τα πιο ήσυχα που έχω βρει και με αυτή την απόδοση... αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο καλύτερο, ευχαρίστως... Αυτά θα μπουν στις θέσεις 4 & 5...

Για τα τροφοδοτικά δεν έχω καταλήξει ακόμα, αλλά σκέφτομαι κάτι κοντά στα 25CFM με όσο λιγότερο θόρυβο γίνεται...

Για τους επεξεργαστές απ' ότι καταλαβαίνω, τα μπλοκ θα συνδεθούν σαν διελεύσεως, αλλά εκεί δεν ξέρω αν το λάστιχο θα πρέπει να είναι κοντό ή να έχει κάποιο μήκος, ώστε να έχει καλύτερη θερμική απόδοση...

Τέλος να προσθέσω ότι δεν έχω καμία σχέση με το άθλημα και ότι δεν έχω ασχοληθεί ξανά... επίσης δεν θέλω να ξοδέψω πολλά, από την άποψη ότι ο server κόστισε 60€, οπότε δεν θέλω να δώσω 300€ για την ψύξη του...

Όσων αφορά τα ψυγεία και τα λοιπά περιφερειακά, δεν έχω κάτι υπόψη, πέρα από αυτά που είδα στα γρήγορα, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη... το μόνο που με νοιάζει είναι να κάνω μια μόντα έτσι ώστε όλα να χωρέσουν σε ένα panel το πολύ 2U, το οποίο θα το φτιάξω μόνος μου...

Ακούω ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

7 delta fans

Νομιζω πως σε shooting range είναι πιο ανθρώπινα τα ποσοστά θορύβου...

Είναι ΤΟΣΟ θερμό που τους χρειάζεται, ή ήθελες να παίξεις το κλασσικό παιγνίδι.

"Πετάει Πετάει ο server" ?

Link to comment
Share on other sites

Τα 7 ανεμιστηρια τι ειναι , 8ρια ? Θα προτεινα αγορα αθορυβων ανεμιστηριων μονο μιας και το να μπλεξεις με μπλοκ και ψυγεια σε τετοιο σοκετ δεν ξερω ποσο βολικο ειναι .

Υπαρχουν και ανταπτορες 8-σε 9 νομιζω ωστε να βαλεις τπτ ποιοτικα 9ρια φαν ( 8-9 = 8cm 9cm κοκ ) ωστε να εχεις καλο αιρφλοου και χαμηλα επιπεδα θορυβου.

Link to comment
Share on other sites

@Dolly

Τόσο θερμός δεν είναι... τον στρέσαρα λίγο χθες αλλά δεν φάνηκε (με την αφή) να ανέβασε πολύ θερμοκρασία... Για την ώρα έχω αφαιρέσει τελείως τα fan 3,4 και 5, αλλά παρόλ' αυτά κάνει σαν jet...

Απ' ότι διάβασα τα fans του γυρνάνε στις ~7000rpm και ειδικά τώρα που έχω αφαιρέσει αυτά τα 3, το bios λόγο του ότι βλέπει σφάλμα στα υπόλοιπα, δουλεύει τα 1 και 2 στο full...

To bios είναι το τελευταίο, δηλαδή βάση όσων διάβασα, ελέγχει το mobo την ταχύτητα των fans, καθώς στο προηγούμενο τα δούλευε όλα στο full ανεξάρτητα θερμοκρασίας ή σφάλματος...

Παρόλ' αυτά δεν στέκεσαι στο ίδιο δωμάτιο για πάνω από μερικά λεπτά... :hehe:

Όσων αφορά το πέταγμα του server, δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση και βασικά δεν περίμενα επιδόσεις, αλλά ούτε ήταν ο λόγος ο οποίος τον πήρα εξ' αρχής... σίγουρα ένα οποιοδήποτε τετραπύρηνο μηχανάκι, με καινούργιους sata δίσκους >1ΤΒ πρέπει να είναι πολύ πιο γρήγορο... είναι περισσότερο η ταύλα του να έχω ένα enterprise class μηχανάκι στο rack του εργαστηρίου και να παίζω μαζί του... ο Ε5300 με μια mini-ATX και τον Areca 1220 είναι σαφώς καλύτερος για την δουλειά του home server, γιατί "καίει" λιγότερα και είναι και παντελώς αθόρυβο...

@Athens2004

Ήταν η πρώτη σκέψη, αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν θέλω να βάλω μεγάλα fans, γιατί από την μία δεν χωράνε και θέλω να έχω κλειστό το σασί... πάντως μέχρι 60x60x25mm παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

6ρια δλδ . Ζησε μαη μου να φας 3φυλι . Στην θεση σου θα εκοβα 4 θεσεις με ποτηροτρυπανο στην οροφη για 12ρια φανς και θα τα στερέωνα απο πανω.

εδιτ κενο εχει τουλαχιστο κανα 3 εκατοστα το σκεπασμα για να τα εβαζες τα 12ρια απο μεσα εστω & εξω απο το καλυμα να φαινοταν μονο οι σχαρες των ανεμιστηριων S5000613.JPG . ? or else απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Για τα block μην αγχώνεσαι...πάρε όποιο block σου κάνει, δες μόνο να χωράει στην περιοχή και σχεδίασε και κόψε ένα bracket να το κρατάει σε κάποιο laser από σίδερο, ή από plexy.

Να πω την αλήθεια, εγώ θα έκοβα ένα στο "χέρι", δεν θα φαίνεται έτσι και αλλιώς.

Τώρα για fans, ότι και να βάλεις σε 8αρια(???) δεν νομίζω να έχει διαφορά, αλλά φοβάμαι πως για να είναι αθόρυβα θα πρέπει να είναι το πολύ στις 2500rpm και δεν θα κάνουν πολλά από θέμα ψύξης.

Για τα τροφοδοτικά, δεν ξέρω τι έχουν, πόσο ζεστά είναι και τι χρειάζονται, αρά πάσο.

(Θα τα άλλαζα και θα είχα τον νου μου στην θερμοκρασία τον πρώτο καιρό)

Link to comment
Share on other sites

@Athens, δεν είναι κακή ιδέα... δεν χωράνε βέβαια να περάσουν μέσα στο σασί (τα 12άρια), οπότε θα φάνε 1U από πάνω... το κρατάω όμως σαν επιλογή...

Εν μεταξύ αυτά νομίζω ότι ίσως θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά ακόμα και για τις cpu... ίσως το δοκιμάσω πριν πάω στην υδρόψυξη, παρόλ' αυτά η υδρόψυξη σαν ιδέα ακόμα μου αρέσει...

@mech, έλεγα από την στιγμή που υποστηρίζουν κάποιοι το socket αυτό να παίξω σε έτοιμη λύση... τα τροφοδοτικά αν δεν έχει πολλούς δίσκους και pci κάρτες να τραβάνε, δεν πρέπει λογικά να ζεσταίνονται πολύ... αλλά δεν το ρισκάρω γιατί είναι το πιο κρίσιμο εξάρτημα, οπότε θα βάλω κάτι αθόρυβο μεν, αλλά να έχει μια αρκετά ικανοποιητική απόδοση

...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θες υσηχια οσον αφορα τις λυσεις ανεμιστηρων τα 6ρια τα ξεχνας ειναι τοσο μικρα που για να γινει ικανοποιητικο αιρφλοου θελουν πολλες στροφες . Γιαυτο και τα Δέλτα.. 8-ρια 9-ρια αν περνει στο καθετο και ας εξεχουν στις ακρες . Αλλιως κοβεις 3-4 τρυπες στην οροφη και βαζεις απο εναν ποιοτικο 12ρη στο καθε καιριο σημειο , cpus - ραμς - chipset και psu το οποιο εχεις γυμνώσει για να το χτυπα στα εντόσθια ο 12ρης απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες πηγα να αλλαξω fans στον mail server στο γραφειο (ενας παλιο unisys με 2 χ Ρ ΙΙΙ @ 1.2 Ghz).

Μολις τον αλλαξα, δεν μπουταρε και αναβοσβηνε ενα led. Αφου το εψαξα, βρηκα ενα θεμα σε ενα Site που ελεγε οτι πρεπει να βαλεις ιδιο fan με ιδια στοιχεια γιατι το BIOS το βλεπει σαν eror μιας και τα fans που εχει ειναι 0.8 Amps και αυτο που πηγα να βαλω ηταν ενας coolermaster 0.08...

Με λιγα λογια κανε ενα τεστ να δεις οτι θα μπουταρει με τα νεα φανακια...;)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος??

Όχι βέβαια... το ψάχνω, γιατί δεν έχω ιδέα...

Θα δοκιμάσω αρχικά μου φαίνεται με τα SilenX που βρήκα και μετά με 12άρηδες... αν δεν είναι ικανοποιητικό (και από θόρυβο και από απόδοση), τότε μάλλον πάω για wc...

Link to comment
Share on other sites

Και στο wc μην τα περιμενεις ροδινα . 2 μπλοκ μια αντλια και ενα ψυγειο 2πλο τουλάχιστο πρεπει να εχουν κανα 200ρι χοντρικα χοντρικα. Και θα ψύξεις τους επεξεργαστες . Παλι θα θες ανεμιστηρια για το psu και καποιο exhaust οπως εχει τωρα. Βαλε και αλλα 2 ανεμιστηρια στο ψυγειο της υδροψυξης βαλε και τον κοπο να φτιαξεις brackets και να περασεις τα λαστιχα σε χαμηλο προφιλ κουτι , ++ οτι καπου πρεπει να την εχεις την υδροψυξη μιας και για μεσα χλωμο εως αδυνατο.

Οπως την κοβω , η ευκολοτερη και πρακτικοτερη λύση θα ηταν 8ρια η οριακα 9ρια αν τα χωρεσει στο καθετο και ας εξεχουν στο πλαι . Απλα γρηγορα οικονομικα κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια κανε ενα τεστ να δεις οτι θα μπουταρει με τα νεα φανακια...;)

Παίζει και χωρίς καθόλου fans... τα έβγαλα όλα, έκανα boot, μπήκε linux, όλα κομπλέ... οι cpu ψήθηκαν λίγο βέβαια...

Το μόνο που κάνει, είναι ότι το led display στο μπροστινό μέρος γράφει όλα σφάλματα, δηλαδή ότι λείπουν τα fans...

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες αναπτύσσουν οι Xeon ?

Ποιο είναι το μέγιστο διαθέσιμο ύψος εσωτερικά για τα διάφορα fans ?

Η εξωτερική μονάδα υδρόψυξης πρέπει να είναι σε rack μορφή ή αυτό δεν είναι δεσμευτικό ?

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια, τι διανομη εχεις βαλει κ τι χρηση θα του κανεις ?

Για τώρα fedora core 12, αλλά θα δει πολλά ο συγκεκριμένος... Γενικά σαν χρήση θα είναι για τεστάρισμα κώδικα...

μην το ξαναπειράξεις σε βάθος χρόνου?

Είναι πολύ περιοριστικό...

Δε θέλω να χαλάσω το project σου αλλά έχεις περάσει τελευταία BIOS, ESM και ERA fw; Τρέχεις openmanage μετά;

Φίλε μας χαλάς το πάρτυ... :p

Ο άνθρωπός μου...

λοιπόν bios έχει το Α21... το esm δεν το έχω πειράξει και δεν το έχω εγκαταστήσει... Λειτουργικό του έβαλα fedora core 12, αλλά δεν έχω κοιτάξει αν έχουν pre-compiled binaries για το open management... επίσης λόγο έλλειψης internet, δεν μπορώ να δω αν υπάρχει στα repositories του yum... ωστόσο, αυτό είναι λογικά ασήμαντο αν δίνουν το source code, για να το κάνω compile...

Ερώτηση, απ' ότι διάβασα στο internet στον PE2650 δεν μπορείς ακόμα και με το τελευταίο bios να ρυθμίσεις manual τις στροφές... ισχύει αυτό...?

Αν τελικά μπορείς, όταν έχεις βγάλει εκτός 1 ή 2 fan, τότε ισχύει ότι το bios αυτόματα φουλάρει τα υπόλοιπα fans...? Αν ναι, τότε πακέτο...

Τι θερμοκρασίες αναπτύσσουν οι Xeon ?

Ποιο είναι το μέγιστο διαθέσιμο ύψος εσωτερικά για τα διάφορα fans ?

Η εξωτερική μονάδα υδρόψυξης πρέπει να είναι σε rack μορφή ή αυτό δεν είναι δεσμευτικό ?

δεν τρέχω το esm οπότε δεν μπορώ να δω θερμοκρασίες...

Το κενό ανάμεσα σε fan και καπάκι απ' το σασί, πρέπει να μετριέται μάλλον σε μm... δηλαδή ακουμπάει...

Το rack στυλ δεν είναι δεσμευτικό, είναι οπτικά ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτρεχε windows 2k3 και δε ξέρω τι παίζει με το open manage και το linux.

Αυτά που θυμάμαι με ένα fan failing και ένα να λείπει τελείως γινόταν χαμός, οπότε μάλλον ισχύει 2 fan off τα υπόλοιπα >9000.

Αυτά που βοήθησαν στη περίπτωση μου ήταν το πέρασμα BIOS, ESM και ERA όπως είπα και αλλαγή θερμοαγώγιμης στις ψύκτρες γιατί είχε γίνει σκόνη. Μετά είναι απλά ανεκτό, δεν σερφάρεις δίπλα του αλλά τουλάχιστον δεν ακούγεται 2 δωμάτια πιο πέρα. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να αφαιρέσω ψύκτρες, να ξεκολλήσω με σφυροκάλεμο την τσίχλα που είχε ανάμεσα από ψύκτρα και cpu και να βάλω, νέα, απαλή, φρέσκια και κατάλευκη ceramique... :p

Αυτό που εκτίμησα είναι ότι στα server room του εξωτερικού... ΔΕΝ καπνίζουν... :hehe:

Το εσωτερικό του, πέρα από λίγη σκόνη στα fins και στα fans, ήταν καθρέφτης...

Οπότε μάλλον πάω αρχικά στην λύση των αθόρυβων fans και στην συνέχεια βλέπουμε για την υδρόψιψι...

Πάντως ακόμα και με δυο fans, απλά δεν κάθεσαι δίπλα, ούτε καν στο ίδιο δωμάτιο... θα μετρήσω τα dbA με το pda...

[ΟΤ]Το open management, τι σου παρέχει...? αξίζει να το ψάξω για εγκατάσταση ή είναι απλά log viewer με 1-2 παραμετροποιήσεις...? Δηλαδή νομίζεις ότι αξίζει...?[/ΟΤ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.