Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Αρχικά να πω πως όταν βάζω "blend" Δεν λειτουργούν τα Cores στο 100%. Φυσικά πάντα και στα δύο Orthos που έχω ανοιχτά πατάω "OK" στο "Anfinity".

Παρόλα αυτά αυτό που έκανα ήταν να βάλω τις μνήμες από 4-4-4-4 σε 4-4-4-12. Πίστεψα ότι το πρόβλημα εξαφανίστηκε, αλλά κάμια στιγμή, είχα και πάλι μπλε οθόνη.

Οι μπλε οθόνες που είχα όταν είχα τις μνήμες με 12άρι ήταν η παρακάτω:

2002602555563923565_th.jpg

Μετά άλλαξα όπως είπα τις μνήμες με 12άρι στο τέλος και έβαλα και τους 169.09 στη κάρτα γραφικών. Μετά από αυτό μου έβγαλε τη παρακάτω:

2002671908045334308_th.jpg

έκανα restart και με το που πήγε να μπει στα Windows Vista μου έβγαλε καπάκι τη παρακάτω:

2002686036979154067_th.jpg

Αυτό να μου εμφανίσει καπάκι μετά τη μία μπλε οθόνη και την άλλη το έχει κάνει δύο φορές.

Να υπογραμμίσω ότι όλα αυτά δεν γίνονται σε Full Load. Γίνονται όποτε πραγματικά θέλουν, αλλά ποτέ δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να γίνουν όταν το PC μένει μόνο του. Δηλαδή θα γίνει όταν θα πατήσω σε κάποιο link, όταν γενικά κάνω κάποια ενέργια και ας είναι πολύ χαμηλής απαίτησης. Περνάω Orthos Priority 9 για πάνω από 10 ώρες και έχω τεστάρει τις μνήμες μόνες τους ότι δεν βγάζουν σφάλματα ακόμα και με όλα 4-4-4-4. Έχω βάλει 2Τ.

Γενικά το σύστημα το ξεζουμίζω. Καταρχήν το έχω λιώσει στο Crysis και δεν μασάει καθόλου. Επίσης παίζω Need For Speed Pro Street και το καινούριο FEAR. Κάνω συχνά Unrar και αρκετά συχνά συμπιέσεις Video. Πάντα σε Idle τυχαίνει να έχω πρόβλημα...

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να μου πει τη σημαίνουν αυτές οι BSOD? Επίσης μπορείτε να μου πείτε πως είναι δυνατόν να τρέχω Blend και να χρησιμοποιούνται όλοι οι Cores στο 100%, ή δεν πειράζει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σε vista,πάντως σε xp έχει να κάνει με την μνήμη.δοκίμασε να δώσεις λίγο ρεύμα παραπάνω σε μνήμες,chipset,άλλαξε και την συχνότητα της pci-x σε κάτι κάτω απο 110 και άμα σου δουλέψει βλέπεις τι μπορείς να κατεβάσεις.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Ο multi είναι μόνιμα 8 σε idle/load ε?

Link to comment
Share on other sites

1000 συγνώμη, ξέχασα να σας πω. Το σύστημα για κάθε μέρα το έχω στα 3,6GHZ 1,45V (4:5) 1000 4-4-4-12 με 2,2V PCI-E 115MHZ.

Το πιο τραγικό είναι ότι πριν λίγο έπαιζα Crysis και μου έβγαλε αυτή:

2005489402581513535_th.jpg

Μήπως πρέπει να ρίξω το PCI-E? Αλλά ξέρω ότι δεν έχει να κάνει από τη στιγμή που βλέπει τους δίσκους είναι ok. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά ξεκαθάρισε το πρόβλημα έκανα blend όπως είπε ο astakos με priority 8 πάντα με δύο Orthos και το anfity και στα δύο και έβγαλε σβάλμα το ένα Orthos στα 9 λεπτά!!!!!!! Τι κάνω εδώ? Που πρέπει να κοιτάξω? Να δώσω ρεύμα κάπου?

Link to comment
Share on other sites

γιατι απλουστατα το Blend στρεσαρει και τις μνημες και το προβλημα το δικο σου εντοπιζεται στις μνημες και οχι στον επεξεργαστη...

και 8α σου προτεινα να αρχισεις να στρεσαρεις με Prime95 και οχι με Orthos για τον Q σου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο... Βασικά αυτό που έκανα τώρα γρήγορα γρήγορα, ήταν να ανεβάσω λίγο τη τάση στις μνήμες ένα τσακ επάνω από 2,2 και δύο βήματα στα NB και SB. Έκανα ένα γρήγορο Orthos (1 ώρα) και δεν έβγαλε κάτι. Βασικά χαίρομαι που είναι από OC, γιατί νόμιζα ότι είχα κάποιο χαλασμένο Hardware.

Να βάλω το Prime λες ε? Θα είναι καλύτερα? Βασικά για να μου φύγει η ιδέα θα κάνω και ένα 8ώρο Orthos Blend.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα Orthos για 10 ώρες μια χαρά. Θα δω και αυτές τις μέρες πως θα πάει και θα σας ξαναπώ.

2002926003423672184_th.jpg

Επίσης μήπως θα σας ήταν εύκολο να μου πείτε ποια τάση σας φαίνεται υπερβολική και ποια χαμηλότερη από ότι πρέπει? Νομίζω ότι το Southbridge δεν παίζει ρόλο στη σταθερότητα, έτσι δεν είναι? Στις μνήμες δεν είναι πολλά τα 2,225V?

2003610683279795575_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικές τάσεις δε βλέπω (ας μιλήσουν και οι κάτοχοι της abit)...το καλύτερο που έχεις να κάνεις πάντως είναι να ρίχνεις ενα κλικ χωριστά τα ρεύματα τσεκάροντας τη σταθερότητα του συστήματος με orthos και games/καθημερινή χρήση. Σωστές δουλειές ;)

Αν έχεις τις value 800άρες της crucial, πολύ τζετ σε βρίσκω για τα 1000 4-4-4-4 με 2.225 να ξέρεις! Αν δε θες να δίνεις τόσο για κάθε μέρα πάλι, χαλάρωσε τις λίγο (ίσως τα subtimings).

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το κάνω και θα σας δείξω αποτελέσματα. Μα καλά ρε παιδιά πως είναι δυνατόν το CPU να περνάει 10 ώρες Orthos και Blend να μην περνάει ούτε 10 λεπτά? Είναι γενικά συχνό αυτό?

Tο ίδιο πρόβλημα είχα και εγω.Ενω ο cpu (Ε6600@3.6GHZ 400χ9 )περνούσε orthos small fft με τις μέρες με 1.425ν στο blend χτυπούσε error όποτε ήθελε .

Αλλωτε στην μιση ώρα ,άλλωτε στις 4 κτλ Μια τελείως αχαρακτήριστη συμπεριφορά .Με την αύξηση του Vcore στα 1.445ν όλα έστρωσαν

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Στη προκειμένη περίπτωση δεν το πείραξα καθόλου το Vcore. Ανέβασα μνήμες, NB, SB. Thanks για τη βοήθεια. Αυτό που πρέπει να κάνω τώρα είναι να αρχίσω να κόβω τάσης από αυτά για να δω τι είναι αυτό που έβαλα τάση και τώρα από ότι φαίνεται είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.