Jump to content



Skylos.gr


filthy_dwarf

Recommended Posts

Αυτό το είπε ο Στάθης στο αρβύλα.. δεν μας προετοίμασες κατάλληλα :hehe:

0.jpg

άσε μας με το Στάθη.. Δες τι έγραψε το άτομο

http://skylakos.blogspot.com/2010/04/radio-arvyla.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

συγνωμη που θα σου χαλασω τα ονειρα

αλλα το 2009 αναφερθηκαν περιπου 100

περιπτωσεις ζωον που κακοποιήθηκαν απο

ανθρωπους μονο στην κρητη και κατι λιγοτερες

στην χαλκιδικη

(αυτες οι δυο περιοχες ειχαν τα μεγαλυτερα κρουσματα)

επειδη το συγκεκριμενο ατομο εχει πολλα παρε δωσε

με ανθρωπους και σωματεια σχετικα με τα ζωα

τα ειχε παρει υπερβολικα χοντρα

(και εδω που τα λεμε με το δικιο του)

Link to comment
Share on other sites

Όσο χοντρά και να τα παίρνεις όμως δε μπορείς να βγαίνεις και να ισοπεδώνεις τα πάντα.....

Πόσο μάλλον όταν είσαι δημόσιο πρόσωπο και έχεις στα χέρια σου το όπλο της δημοσιογραφίας.

Ο γραφών οφείλει να είναι πάνω από όλα ακριβοδίκαιος και να εκφράζει προβληματισμό και την σκέψη του........από κομπλεξισμούς τσουβαλιάσματα και προχειρότητα έχουμε μπουχτήσει.

Εκτός αν νομίζει ο Στάθης οτι είναι άλλος ένας ''εκλεγμένος'' και μπορεί να μειώνει με αυτό το τρόπο συνανθρώπους του.

Μου θυμίζει αυτό το screenshot που είχε βάλει ο Nephilim για τις μάγισσες.

monty_python_witch-701441.jpg

what do we do with witches?

-burn them

What do we burn apart from witches?

-more witches!

-wood

Why do witches burn?

-because they're made of wood

Exactly. So how do we tell if she's made of wood

-build a bridge out of her

Ah, but can you not also build bridges out of stone?

-oh yeah

Does wood sink in water

-no it floats

What also floats in water

-apples, spiders, rocks, churches! Churches! lead! lead!

-a duck!

Good!

-so if she weighs the same as a duck, then she's made of wood, and therefore a witch.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που θα σου χαλασω τα ονειρα

αλλα το 2009 αναφερθηκαν περιπου 100

περιπτωσεις ζωον που κακοποιήθηκαν απο

ανθρωπους μονο στην κρητη και κατι λιγοτερες

στην χαλκιδικη

(αυτες οι δυο περιοχες ειχαν τα μεγαλυτερα κρουσματα)

επειδη το συγκεκριμενο ατομο εχει πολλα παρε δωσε

με ανθρωπους και σωματεια σχετικα με τα ζωα

τα ειχε παρει υπερβολικα χοντρα

(και εδω που τα λεμε με το δικιο του)

με το δίκιο του να τα βάλει με αυτούς που το κάνανε όχι με ΟΛΟΥΣ. Άμα τους βάζεις όλουσ στο ίδιο καζάνι ελιναι σαν να είσαι ρατσιστης. α 10 πακιστανοί βιάσανε γυναίκες ααα όλοι οι πακιστανοί είναι βιαστές , οχι δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον ας τον κάψουμε

μιας και στην δημοκρατια που ζουμε δεν μπορουμε να λεμε την αποψη μας

ακομα και αν ειναι λαθος ειναι η αποψη του

όπως ακριβώς και η δικη σου για καποιον αλλο

μπορεις καλλιστα να γραψεις στο blog σου η σε καποιο forum

την αποψη σου

το οτι βγηκε και ειπε κατι δεν σημαίνει πως ειναι και σωστο

αλλα οχι και λαθος

αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Όσο χοντρά και να τα παίρνεις όμως δε μπορείς να βγαίνεις και να ισοπεδώνεις τα πάντα.....

Πόσο μάλλον όταν είσαι δημόσιο πρόσωπο και έχεις στα χέρια σου το όπλο της δημοσιογραφίας.

Ο γραφών οφείλει να είναι πάνω από όλα ακριβοδίκαιος και να εκφράζει προβληματισμό και την σκέψη του........από κομπλεξισμούς τσουβαλιάσματα και προχειρότητα έχουμε μπουχτήσει.

Εκτός αν νομίζει ο Στάθης οτι είναι άλλος ένας ''εκλεγμένος'' και μπορεί να μειώνει με αυτό το τρόπο συνανθρώπους του.

Μου θυμίζει αυτό το screenshot που είχε βάλει ο Nephilim για τις μάγισσες.

monty_python_witch-701441.jpg

γιατί, είναι δημοσιογράφος ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον ας τον κάψουμε

μιας και στην δημοκρατια που ζουμε δεν μπορουμε να λεμε την αποψη μας

ακομα και αν ειναι λαθος ειναι η αποψη του

όπως ακριβώς και η δικη σου για καποιον αλλο

μπορεις καλλιστα να γραψεις στο blog σου η σε καποιο forum

την αποψη σου

το οτι βγηκε και ειπε κατι δεν σημαίνει πως ειναι και σωστο

αλλα οχι και λαθος

αποψη μου παντα

αν πρόσεξες δεν είπα ουτε να τον κάψουμε ούτε τίποτα παρόμειο απλα ανάφερα το γεγονός για να μην επηρεαζόμαστε τόσο απο την τηλεώραση. ιδικά μέσα απο το χιούμορ ένας άθρωπος μπορελι εύκολα να επιρεάσει την κρίση σου.

Link to comment
Share on other sites

είδες πουθενά να αναφέρω να του στερήσουμε το δικαίωμα να γράφει?

η ουσία βρίσκεται στο οτι δεν έχει λάθος άποψη.....αλλά στο οτι λανθασμένα την εκφράζει με το να τσουβαλιάζει και να χαρακτηρίζει μια τοπική κοινωνία με ντροπιαστικές εκφράσεις.........\

το να βγω εγώ να πω οτι οι Ηπειρώτες έχουν ως γνώρισμα την τσιγγουνιά δε σημαίνει οτι τσουβαλιάζω όλους τους Ηπειρώτες ως τσιγγούνηδες.

το να πω για τους Αιτωλοακαρνάνες (από εκεί είμαι) οτι έχουν ως γνώρισμα το κουτσομπολιό ξανά δεν είναι τσουβάλιασμα.

το να βγω να πω όμως οτι η Κρητικοί είναι κ@λόζωα και σκ@τά στον τάφο τους επειδή μια μερίδα σε ποσοστό (1/10.000) έκανε ότι έκανε στα άμοιρα ζώα ενώ παράλληλα είμαι δημοσιογράφος

το θεωρώ και απαράδεκτο για τη γλώσσα που χρησιμοποιείται αλλά και για την ευκολία στο επιλεκτικό τσουβάλιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Μην πιάνεσαι από μια λεπτομέρεια......και δημοσιογράφος να μην είναι έχει την ιδιότητα να εμφανίζεται ως δημόσιο πρόσωπο σε Μ.Μ.Ε.

για μένα ο οποιοσδήποτε λέει τη γνώμη του χρησιμοποιώντας τα Μ.Μ.Ε. πρέπει να είναι 3φορές πιο προσεκτικός στο τι λέει και κυρίως ΠΩΣ το λέει σε σχέση με κάποιον που λέει τη γνώμη του σε μια παρέα πίνοντας τη κλασσική φραπεδιά.

και επαναλαμβάνω οτι δε λέω να του απαγορεύσουμε το δικαίωμα να γράφει ή να μιλάει.....αλλά να έχει συναίσθηση το τι μπορείς να λες και τι όχι.

τα ίδια έλεγα και παλιότερα για τον αντιπαθέστατο Καλαμούκη που έβριζε και χαρακτήριζε ασύστολα χάριν της σάτυρας.......και καλά......

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αν και το θέμα είναι για ανέκδοτα, βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις για το θέμα του Στάθη Παναγιωτόπουλου. Το είχα αναρτήσει κι εγώ στο opel-club.gr και έτυχε και το βρήκα και εδώ μέσα.

Ήθελα απλά να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου γιατί βλέπω ότι ενώ κάποιοι έχετε αντίθετες απόψεις, τις παραθέτετε με επιχειρηματολογία και πολιτισμένα...

Κι εμένα με προσέβαλλε αυτή η "γενίκευση" του ΄Στάθη Παναγιωτόπουλου και πιστεύω ότι o γράφων του http://skylakos.blogspot.com τα λέει πολύ σωστά, ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ, αναφέροντας απλά τα γεγονότα και χωρίς να σχολιάζει με χαρακτηρισμούς, όπως θα έκαναν άλλοι... αντικειμενικότατος και σωστός... Εμένα με εκφράζει πάντως, καθότι είμαι και εγώ Κρητικός και με έχει ενοχλήσει κι εμένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτή η αντιμετώπιση του Στάθη Παναγιωτόπουλου... Ο οποίος μακρυά από τα φώτα είναι άντρας, μπροστά στις κάμερες όμως φοράει φουστάνια...

Κι εγώ είμαι φιλόζωος και έχω μεγαλώσει με ζώα μια ζωή, τα οποία τα αγαπάω περισσότερο και από ανθρώπους. Μια ζωή έχω αγανακτήσει για τις κτηνωδίες που γίνονται στην Κρήτη, και ΝΑΙ, είναι γεγονός, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ.

Αν όμως ο κύριος Παναγιωτόπουλος και ο ΚΑΘΕ "κος" Παναγιωτόπουλος νομίζει ότι μπορεί να μας βάλει έτσι στο ίδιο καζάνι, είναι γελασμένος...

Αλλά τί περιμένεις από έναν 47άρη αποτυχημένο που το μόνο που κατάφερε είναι να πετάει μια κρυάδα κάθε μέρα σε μια εκπομπή μεγάλης ακροαματικότητας (την οποία κι εγώ αγαπούσα αλλά έχω ξενερώσει εξ'αιτίας του); Γιατί όπως πολύ σωστά προανέφερε κάποιος, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ δεν είναι... (όχι ότι αυτό θα τον έκανε καλύτερο).

Από τα γραφώμενά του πάντος, αποδεικνύει (σε εμένα τουλάχιστον) ότι δεν είναι τίποτα.

+1 σε πολλά που είπατε... Όταν έχει κάποιος τόση ΔΥΝΑΜΗ που του δίνει το "γυαλί" (και το κάθε ΜΜΕ), πρέπει όντως να είναι 3 φορές πιο προσεκτικός σε τί λέει, να μη γενικεύει και να μην τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι. Δεν γίνεται να λες κάτι δημόσια και να μην περιμένεις αντιδράσεις, αν αυτό το κάτι προσβάλλει ορισμένους...

Κάποιοι μου είπαν "ασχολείσαι κι εσύ με ένα Blog;". Το εν λόγω blog το διαφήμισε όμως και η εκπομπή του Ράδιο Αρβύλα. Δεν το βρήκα τυχαία.

Αυτά... συγγνώμη για την παρεμβολή και προκαταβολικά ευχαριστώ για το χρόνο που αναλώσατε ορισμένοι να διαβάσετε τα γραφόμενά μου...

Καλημέρα από την Κρήτη που ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ.

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Οταν παθιαζομαστε με κατι πολλες φορες λεμε πραγματα τα οποια δεν εννουμε..

Τωρα αν ειναι σωστα η οχι ειναι υποκειμενικο θεμα...

"ολοι πολιτικοι ειναι κλεφτες λαμογια κτλ κτλ" "ολοι δικηγοροι ειναι ψευτες" "ολοι γιατροι τα παιρνουν οταν ζητας βοηθεια"

Μην μου πειτε οτι κανενας απο σας ποτε στην ζωη σας δεν ειπε κατι απο τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

με τη διαφορά οτι αν το χουμε πει το λέμε χωρίς ένα μικρόφωνο ή μια κάμερα που μας βλέπει κόσμος που πιθανόν να διαμορφώνει και άποψη βλέποντας τη δήλωση κάποιου μέσω των Μ.Μ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

με τη διαφορά οτι αν το χουμε πει το λέμε χωρίς ένα μικρόφωνο ή μια κάμερα που μας βλέπει κόσμος που πιθανόν να διαμορφώνει και άποψη βλέποντας τη δήλωση κάποιου μέσω των Μ.Μ.Ε.

Θελεις να μου πεις οτι ειναι ολοι αβουλα πλασματα που καθονται να ακουσουν τον καθε ενα παπ@αρ@ στην τιβι?

Τα κρουσματα στην κρητη ηταν παρα πολλα, του την εδωσε και ειπε αυτα που ειπε....

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι αλλά για μένα όποιος είναι πρόσωπο εντός Μ.Μ.Ε. και έχει μια θέση σε μικρόφωνο ή κάμερα θα πρέπει να είναι 10 φορές πιο προσεκτικός στις εκφράσεις του από τη προσοχή που πρέπει να δίνει ο καθένας όταν συζητάει casual στην παρέα του πίνοντας φραπεδιά και αναλύοντας 10εκατομμύρια θέματα από το μεσανατολικό και το κυπριακό μέχρι το γιατί η σαμπάνια της τζούλιας μπήκε με τόση ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

+1000 στον greekfragma. Και τί πάει να πει άβουλα πλάσματα που ακούν;

Ακούω, βλέπω και συνειδητοποιώ τί γίνεται γύρω μου. Το επεξεργάζομαι, το κρίνω, το εγκρίνω ή το κατακρίνω και το συζητώ. Έχω άποψη! Συμμετέχω με την άποψη μου στα κοινά, δίνω τροφή για σκέψη και αναλύω. Ό,τι με ενδιαφέρει πάντα! Πολλά δε με ενδιαφέρουν και τα προσπερνώ, τα αγνοώ. Κάποια άλλα με ενδιαφέρουν.

Τον καθένα τον ενδιαφέρουν άλλα θέματα βάσει τον ενδιαφερόντων του φυσικά. Ο "ωχαδερφισμός" όμως στην Ελλάδα είναι τέτοιος που φτάνει σ'ένα σημείο που πλέον κατακρίνουμε ο ένας τον άλλον όταν ασχολούμαστε με κάτι που μας ενοχλεί... "Ωχ βρε αδερφέ, τί ασχολείσαι;". Αν δεν ασχοληθεί όμως κάποιος, αυτός ο μπούλης θα συνεχίσει ανενόχλητος. Και δεν είναι μόνον αυτός, είναι εκατομμύρια άλλοι "μπούληδες" σε αυτήν τη χώρα που κάνουν ό,τι τους καπνίσει γιατί πολύ απλά κανείς δεν ασχολείται με τον κάθε μπούλη. Επειδή σε αυτή τη χώρα κάνουμε τελικά ό,τι γουστάρουμε, κατακρίνουμε και βρίζουμε όποιον γουστάρουμε, γιατί ξέρουμε ότι όλοι θα πουν "σιγά μην ασχοληθώ".

Είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι (κακώς μεν) τα Μ.Μ.Ε. διαμορφώνουν άποψη στον καθένα με χαμηλή κριτική σκέψη και χαμηλό επίπεδο μόρφωσης. Είναι πολύ μεγάλη η απήχησή τους και η δύναμή τους στο πόσο εύκολα μπορούν να αυθυποβάλλουν τον καθένα.

και ο περισσότερος κόσμος ούτε δυνατή κρίση έχει ούτε και άμυνα στο έτοιμο πιάτο που του πασάρεται μέσω της διαφήμισης ή της δημόσιας μαζικής προβολής...

επειδή λοιπόν λέγονται Μέσα ΜΑΖΙΚΗΣ Επικοινωνίας θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ όποιος χρησιμοποιεί αυτό το μέσο να επεξεργάζεται τον γραπτό ή προφορικό του λόγο 10φορές περισσότερο και να διαλέγει 10φορες πιο προσεκτικά τις εκφράσεις του είτε σε ψυχική ηρεμία είτε εν βρασμώ ψυχής.....

και γω όταν έτυχε κάποια στιγμή να νιώθω εν βρασμώ ψυχής κόντεψα να σκοτωθώ με το αυτοκίνητο γιατί κακώς επέλεξα να οδηγήσω όντας σε τέτοια ακραία κατάσταση.

Είσαι λοιπόν κατακριτέος όταν χαρακτηρίζεις μια κοινωνία με αυτές τις εκφράσεις και είσαι 10φορες κατακριτέος όταν έχεις και τη δύναμη του μικροφώνου και της κάμερας.

@DJD Ναι Κωστή μου προσωπικό blog είναι....που όμως διαφημίζεται επαρκώς από το Ράδιο Αρβύλα και με υψηλή επισκεψιμότητα λόγω αυτού

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.