Jump to content



Skylos.gr


filthy_dwarf

Recommended Posts

Κι εμένα με προσέβαλλε αυτή η "γενίκευση" του ΄Στάθη Παναγιωτόπουλου και πιστεύω ότι o γράφων του http://skylakos.blogspot.com τα λέει πολύ σωστά, ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ, αναφέροντας απλά τα γεγονότα και χωρίς να σχολιάζει με χαρακτηρισμούς, όπως θα έκαναν άλλοι... αντικειμενικότατος και σωστός... Εμένα με εκφράζει πάντως, καθότι είμαι και εγώ Κρητικός και με έχει ενοχλήσει κι εμένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτή η αντιμετώπιση του Στάθη Παναγιωτόπουλου... Ο οποίος μακρυά από τα φώτα είναι άντρας, μπροστά στις κάμερες όμως φοράει φουστάνια...

Αλλά τί περιμένεις από έναν 47άρη αποτυχημένο που το μόνο που κατάφερε είναι να πετάει μια κρυάδα κάθε μέρα σε μια εκπομπή μεγάλης ακροαματικότητας (την οποία κι εγώ αγαπούσα αλλά έχω ξενερώσει εξ'αιτίας του); Γιατί όπως πολύ σωστά προανέφερε κάποιος, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ δεν είναι... (όχι ότι αυτό θα τον έκανε καλύτερο).

Από τα γραφώμενά του πάντος, αποδεικνύει (σε εμένα τουλάχιστον) ότι δεν είναι τίποτα.

+1 σε πολλά που είπατε... Όταν έχει κάποιος τόση ΔΥΝΑΜΗ που του δίνει το "γυαλί" (και το κάθε ΜΜΕ), πρέπει όντως να είναι 3 φορές πιο προσεκτικός σε τί λέει, να μη γενικεύει και να μην τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι. Δεν γίνεται να λες κάτι δημόσια και να μην περιμένεις αντιδράσεις, αν αυτό το κάτι προσβάλλει ορισμένους...

Κάποιοι μου είπαν "ασχολείσαι κι εσύ με ένα Blog;". Το εν λόγω blog το διαφήμισε όμως και η εκπομπή του Ράδιο Αρβύλα. Δεν το βρήκα τυχαία.

Αυτά... συγγνώμη για την παρεμβολή και προκαταβολικά ευχαριστώ για το χρόνο που αναλώσατε ορισμένοι να διαβάσετε τα γραφόμενά μου...

Καλημέρα από την Κρήτη που ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ.

Δημήτρης

Τώρα νομίζω υπερβάλετε όμως ολίγον τι.

Τον προσδιορισμό ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ η ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ τον προσδίδεις με ποια ακριβώς κριτήρια;

Και μήπως η συγκεκριμένη εκπομπή δεν είναι "μικρόκοσμός" της "χαλαρότητας", "ντακσ όλα μωρέ" την νεανικής κουλτούρας; Προσωπικά το "δημόσιο πρόσωπο" δεν με πειράζει, από την στιγμή που όπου κάτσεις και όπου βρεθείς ακούς τους ίδιους και χειρότερους χαρακτηρισμούς για διάφορες κοινωνικές και μη ομάδες ανθρώπων. Δηλαδή δεν μας πειράζει όταν το ακούμε 10 φορές την μέρα στην παρέα κτλ κτλ...αλλά μας πειράζει επειδή το είπε ο τάδε ΣΤΑΘΗΣ, επειδή είναι δημόσιο πρόσωπο;

Χαλαρώστε λίγο...δεν σας "μηδένισε" κανείς...

Είσαι λοιπόν κατακριτέος όταν χαρακτηρίζεις μια κοινωνία με αυτές τις εκφράσεις και είσαι 10φορες κατακριτέος όταν έχεις και τη δύναμη του μικροφώνου και της κάμερας.

Την οποία δύναμη του την έδωσε η "χαλαρότης" που προανέφερα.......αλλιώς δεν θα ήταν κανείς "Στάθης" και "Λάκης" εκεί, αλλά κάποιος Κούλογλου, κάποιος Δανέζης, κάποιος Βέγγος αν θες..."Μας αρέσουν" και τους ακούμε.....δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

@DJD Ναι Κωστή μου προσωπικό blog είναι....που όμως διαφημίζεται επαρκώς από το Ράδιο Αρβύλα και με υψηλή επισκεψιμότητα λόγω αυτού

Και ο λαμπης εχει μεγαλη επισκεψιμοτητα ρε Γιωργο....

Link to comment
Share on other sites

DJD: Το "skylos.gr" διαφημίστηκε μέσω της τηλεόρασης και συγκεκριμένα μέσω της εκπομπής (έτσι το γνώρισα κι εγώ). Καλώς ή κακώς, φυσικό επακόλουθο είναι ότι θα χαίρει μίας εύλογης επισκεψιμότητας και προβολής. Πρέπει να είναι στην τηλεόραση ή στην εφημερίδα ή στο ραδιόφωνο δηλαδή; Ασχέτως από το ΠΟΥ δημοσιεύεται, δεν παύει να... ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ. Κι εγώ μπορώ να βγω στην τηλεόραση, ή ακόμα, και στην κεντρική πλατεία του Ηρακλείου και να βρίζω με τηλεβόα κάποιον. Δεν έχει σημασία πώς το κάνεις. Προσβάλλεις δημόσια, θα έχεις αντιδράσεις, ίσως ακόμα και κυρώσεις από το νόμο αν σου κάνει κάποιος μύνηση (που έχει το δικαίωμα αν προσβάλλεται).

Το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του blog, επίσης, όσο προσωπικό και αν είναι, είναι ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ και έχει ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ. Δηλαδή, αν έχω εγώ ένα ιδιόκτητο προσωπικό τηλεοπτικό κανάλι, μου δίνει αυτόματα το δικαίωμα να προσβάλλω όποιον γουστάρω; ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ μία επίθεση. Περιμένει να μην έχει αντιδράσεις;

Και για να προλάβω τον οποιονδήποτε: Ο ΣΚΟΠΟΣ που έχει πίσω από το βρίσιμο, με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ. Είμαι φιλόζωος, είμαι κι εγώ αγανακτησμένος.

To stay ontopic όμως; Σε αυτό εδώ το θέμα θίγουμε αυτό που μας θίγει εμάς: Την με παιδικό τρόπο γενίκευση και τον ανώριμο τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος. Θα με είχε θερμό υποστηρικτή της απόψεώς του εάν δε με προσέβαλλε.

Snips: Καθαρά υποκειμενικό το κριτήριό μου. Θεωρώ ότι το να είσαι 47 χρονών και να μην δουλεύεις ουσιαστικά αλλά να πετάς μια κρυάδα σε μια εκπομπή και να κάνεις εκπομπή στο ραδιόφωνο και να κάνεις τη ζωή σου, είναι επαγγελματική αποτυχία. Ίσως είναι και "μαγκιά", το να κάθεσαι και να πληρώνεσαι χωρίς να προσφέρεις ουσιαστικό έργο. Ίσως και να είμαι άδικος ή να κάνω λάθος εκεί, έτσι; Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου που με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Και ο λαμπης εχει μεγαλη επισκεψιμοτητα ρε Γιωργο....

ακριβώς......βγες και πες αυτά που είπε ο Στάθης για τον οποιονδήποτε και πες μου αν θα φας κάρτα ή ΒΑΝ ή θα μείνεις ατιμώρητος.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω και δε βγάζω άκρη γιατί δε γίνομαι αντιληπτός. Το να εκφράζεσαι κατ αυτόν τον τρόπο δημόσια είτε αυτό λέγεται blog είτε ένα μικρόφωνο ή μια κάμερα ΠΡΕΠΕΙ να επιφέρει πρόστιμο.

όπως όλα τα fora έχουν κανόνες ευπρέπειας και σεβασμού μεταξύ των μελών έτσι πρέπει να υπάρχει και ένα πλαίσιο κανόνων και συμπεριφορών και στα blog και στα μικρόφωνα...

Αλλά αντ αυτού έχουμε πάρα πολλά φαινόμενα Στάθηδων και Καλαμουκέων να αλωνίζουν τα μικρόφωνα και το internet ανενόχλητοι μιλώντας εξευτελιστικά και χωρίς καμιά σύνεση σχολιάζοντας άναρχα και για χάριν της δημοσιότητας και των προσωπικών φιλοδοξιών τους (ορίστε ποιος είμαι....σας γ@μάω όλους)

Link to comment
Share on other sites

Snips: Καθαρά υποκειμενικό το κριτήριό μου. Θεωρώ ότι το να είσαι 47 χρονών και να μην δουλεύεις ουσιαστικά αλλά να πετάς μια κρυάδα σε μια εκπομπή και να κάνεις εκπομπή στο ραδιόφωνο και να κάνεις τη ζωή σου, είναι επαγγελματική αποτυχία. Ίσως είναι και "μαγκιά", το να κάθεσαι και να πληρώνεσαι χωρίς να προσφέρεις ουσιαστικό έργο. Ίσως και να είμαι άδικος ή να κάνω λάθος εκεί, έτσι; Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου που με ενοχλεί.

μην χαμηλώνεις το επίπεδο pls ας μην φανατιζόμαστε γιατί χάνουμε το δίκιο μας.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι χαμηλώνω το επίπεδο, ούτε το κάνω για να ικανοποιήσω την προσωπική μου "απέχθεια" για το άτομο (γιατί το απεχθάνθηκα όταν είδα πως σκέφτεται για εμάς). Ούτε χρησιμοποιώ κάποιους χυδαίους χαρακτηρισμούς. Δεν θεωρώ ότι έχει καταφέρει ΤΙΠΟΤΑ σπουδαίο στη ζωή του, από την εικόνα που βλέπω. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια, έτσι; Γιατί ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ που λέει το κλασσικό, οπότε δε μπορώ να εκφέρω και έτσι άποψη.

Δεν φανατίζομαι φίλε μου. Ειλικρινά, αυτή είναι η άποψή μου. Ξαναλέω, ίσως να κάνω λάθος σε αυτό, αν θες δέχομαι κάθε κριτική και συζήτηση. :)

Παρεπιπτόντως, ευχαριστώ για τη φιλοξενία και την κουβέντα. Είμαι καινούργιος, δε με γνωρίζετε αλλά είναι ευχάριστη η ανταλλαγή απόψεων και επιχειρηματολογίας μαζί σας.

Δημήτρης το όνομά μου.

Link to comment
Share on other sites

Το εννοώ ότι ίσως και να είναι "μαγκιά" να μην κάνεις κάτι ουσιαστικό και να πληρώνεσαι, πόσοι από εμάς δε θα το έκαναν εάν μπορούσαν; Το να βολευτείς με κάτι το εύκολο και να βγάζεις εύκολο χρήμα, ΕΙΝΑΙ "μαγκιά" για πολύ κόσμο! Θα σου πω το Νο1 στην Ελλάδα τομέα που το κάνει: ΔΗΜΟΣΙΟ!

Δεν το είπα ειρωνικά για να τον μειώσω, εάν το εξέλαβες έτσι... Τον μειώνει ο ίδιος ο τρόπος γραφής του. Μόνος του μειώνει τον εαυτό του στα μάτια μας. Προσπαθώ παράλληλα να τον σκιαγραφήσω με διάφορα κομμάτια του "παζλ" που τον απαρτίζουν και να συνθέσω την εικόνα του χαρακτήρα του.

Εγώ τουλάχιστον βλέπω ένα άτομο το οποίο είναι:

- φιλόζωο

- ειρωνικό

- ανώριμο για την ηλικία του

- δειλό

- ύπουλο

- με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του

- ψαρεύει για σπορ (παρά το ότι είναι οικολόγος - αντιφάσκει; )

Προσπαθούσα να βρω λέξεις που να εκφράζουν την εικόνα που έχω αποκομίσει. Βρήκα μία θετική και 6 αρνητικές.

Οι εντυπώσεις του κόσμου για το άτομό του σχηματίζονται από την εικόνα που δίνει ο ίδιος, σωστά; Εμένα αυτή μου έχει δώσει.

Θεωρώ όμως, κατά τα υπόλοιπα και όπως έγραψα, ότι από την εικόνα που βλέπω γι'αυτόν τον άνθρωπο και με όσα έχω αποκομίσει, ότι δεν έχει κάνει κάτι ουσιαστικό στη ζωή του (Με κάθε επιφύλαξη, καθότι ΔΕΝ γνωρίζω το βιογραφικό του. Μπορεί να κάνω ΟΙΚΤΡΑ λάθος για τη γενικότερη εικόνα και ΔΕΝ θέλω να γενικεύω, ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ).

Δεν είναι όμως και αυτό το θέμα, ίσως το τί νομίζω εγώ γι'αυτόν, είναι και offtopic :)

Το θέμα και το κύριο πρόβλημα δεν είναι ο χαρακτήρας του βέβαια, που θίγουμε εδώ.

Αυτό απλά σαν μία μικρή παρένθεση (slightly αλλά όχι τελείως OFFTOPIC) την οποία έπρεπε να προσδιορίσω. Δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να ρίξω το επίπεδο (πράγμα που έκανε ο ίδιος και έτσι ενοχλήθηκα κι εγώ).

Link to comment
Share on other sites

το άρθρο δεν το πόσταρα για να τον μειώσω , στην ουσία δεν το πόσταρα ούτε καν για αυτόν αλλά για να δείξω μια άλλη μεριά αυτού που βλέπουμε στην τηλεόραση η οποία δυστυχώς μας επηρεάζει απίστευτα χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Όπως άλλωστε έγραψα, μόνος του μειώνει τον εαυτό του. Η άποψή μου, όπως ανέφερα, στην ουσία είναι "slightly offtopic".

Εγώ το ανήρτησα αλλού το ίδιο θέμα, σε άλλο forum, αλλά δίχως να λάβω τόσο ουσιαστικές απαντήσεις ή τρόπο σκέψης στο επίπεδο που διάβασα εδώ (προς τιμήν σας παιδιά).

Αλήθεια, το http://skylakos.blogspot.com εσύ από πού το ανακάλυψες, αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

όπως θα διαβάσεις από το blog του Μάριου ("skylakos"), ενημέρωσε το Ράδιο Αρβύλα για το blog του με ένα κατεβατό e-mail και τους λόγους που το δημιούργησε.

Επειδή τον γνωρίζω προσωπικά και είναι φίλος μου, μου είπε ότι "περιμένω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μου απαντήσουν, τίποτε άλλο! Να μου πουν τη γνώμη τους, ακόμα και αν ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ μαζί μου... Αυτό το δέχομαι, δε θέλω να συμφωνήσουν μαζί μου, θέλω όμως να με ακούσουν απλά! Αν με γράψουν, μου λέει πολλά εμένα αυτό και ούτε θα ασχοληθώ να ξαναδώ την εκπομπή. Ήδη έχω ξενερώσει εξ'αιτίας αυτού!".

Νιώθω και σκέφτομαι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

DJD: Το "skylos.gr" διαφημίστηκε μέσω της τηλεόρασης και συγκεκριμένα μέσω της εκπομπής (έτσι το γνώρισα κι εγώ). Καλώς ή κακώς, φυσικό επακόλουθο είναι ότι θα χαίρει μίας εύλογης επισκεψιμότητας και προβολής. Πρέπει να είναι στην τηλεόραση ή στην εφημερίδα ή στο ραδιόφωνο δηλαδή; Ασχέτως από το ΠΟΥ δημοσιεύεται, δεν παύει να... ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ. Κι εγώ μπορώ να βγω στην τηλεόραση, ή ακόμα, και στην κεντρική πλατεία του Ηρακλείου και να βρίζω με τηλεβόα κάποιον. Δεν έχει σημασία πώς το κάνεις. Προσβάλλεις δημόσια, θα έχεις αντιδράσεις, ίσως ακόμα και κυρώσεις από το νόμο αν σου κάνει κάποιος μύνηση (που έχει το δικαίωμα αν προσβάλλεται).

Ελευθερία του λόγου.- Έχεις κάθε δικαιώμα να βγεις στην πλατεία με τηλεβόα και να λες ότι όσοι είναι από την κάτω ραχούλα, το γυαλίζουν το πόμολο. Και όσο το internet παραμένει ελεύθερο έχει δικαίωμα ο καθένας να γράφει ό,τι του κατέβει, κι ας προσβάλει τα εσώτερα των ψυχών μας. Δεν κρίνω εδώ αν καλώς τα έγραψε ή όχι κι αν συμφωνώ μαζί του. Η αντίδραση σου είναι να κλείσεις το παράθυρο. Θα αρχίσουμε να κυνηγάμε ένα ένα τα blogs;

όπως θα διαβάσεις από το blog του Μάριου ("skylakos"), ενημέρωσε το Ράδιο Αρβύλα για το blog του με ένα κατεβατό e-mail και τους λόγους που το δημιούργησε.

Επειδή τον γνωρίζω προσωπικά και είναι φίλος μου, μου είπε ότι "περιμένω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μου απαντήσουν, τίποτε άλλο! Να μου πουν τη γνώμη τους, ακόμα και αν ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ μαζί μου... Αυτό το δέχομαι, δε θέλω να συμφωνήσουν μαζί μου, θέλω όμως να με ακούσουν απλά! Αν με γράψουν, μου λέει πολλά εμένα αυτό και ούτε θα ασχοληθώ να ξαναδώ την εκπομπή. Ήδη έχω ξενερώσει εξ'αιτίας αυτού!".

Νιώθω και σκέφτομαι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο

Και γιατί να πρέπει να απαντήσουν δημόσια; Δε το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε

για το 50% τον blog το 50% τον εφημεριδον

το 50% τον ραδιοφωνων το 50% τον εκπομπών

(τηλεοπτικων) 50% των ταινιων etc...

και αυτοι βγαινουν δημοσια και προσβάλλουν πολυ κοσμο

επαναλαμβανω σε δημοκρατικη χωρα (νομιζω) ζουμε

οταν λεει καποιος την αποψη του ακομα και αν διαφωνούμε

πρεπει να παλεύουμε για να συνεχιζει να την λεει οσο λαθος

και αν εχει οχι να προσπαθούμε να τον κατακρινουμε, αυτο

θα ερθει μονο του οταν πουμε και εμεις την αποψη μας.

και ο Ανθιμος βγηκε και μιλησε κατα τον μεταναστον

δεν ειδα να βγαινουν δημοσια οι ελληνες να διαμαρτυρηθούν

αλλα να συμφωνουν μαζι του μεσα και εξω απο την εκκλησια

και ολο το σκηνικο να βγαινει στα καναλια και τις εφιμεριδες

και ολο αυτο γιατι?

γιατι μιλησε καποιος ελληναρας της εκκλησιας και οχι κατα εμας

αλλα κατα καποιον αλλον.

sorry για το off αλλα οποιος εχει την μυγα να την φερει πισω

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την "τρελή διαφήμιση" που λέτε ότι έγινε, το blog του Στάθη δε το είδα να το διαφημίζουν συνέχεια. Μια φορά έπεσε στην αντίληψή μου.

Όσον αφορά τις γενικεύσεις, όπως μας αρέσουν ο θετικές γενικεύσεις, καλό είναι να μάθουμε να ζούμε και με τις αρνητικές.

Link to comment
Share on other sites

ΓιαγκΤ:

Αυτό αποκόμισες εσύ μόνο από όλη αυτήν την κουβέντα; Αυτό είναι το νόημα; Κακώς δηλαδή κάνουμε την ανταλλαγή απόψεών μας και την "κριτική" για τα δρώμενα γύρω μας; Επειδή μπορεί να πάρει δημοσιότητα το όποιο θέμα βρίσκουμε αρνητικό; Οπότε το επευφημείς το σκεπτικό του και τον τρόπο έκφρασής του, να υποθέσω... Αφού προκαλεί αντιδράσεις, έτσι;

DJD:

Συμφωνώ στην ελευθερία λόγου. Μην ξεχνάς όμως ότι η ελευθερία του καθενός, οριοθετείται μέχρι εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Μπορείς να βγεις να κάνεις ό,τι γουστάρεις, μέχρι που θα έχεις και τις ανάλογες αντιδράσεις. Ούτε λέω να κυνηγάμε τα blogs ένα ένα... Καλό είναι όμως να μην είμαστε άβουλα πλάσματα χωρίς κρίση (είτε αυτή είναι έγκριση είτε κατάκριση). Προσωπικά προτιμώ να απέχω από τον ωχαδερφισμό και να είμαι σκεπτόμενος, να συζητώ και να σχολιάζω αυτά που βλέπω γύρω μου. Τουλάχιστον όσα μου προκαλούν το ενδιαφέρον, είτε με θετικό, είτε με αρνητικό τρόπο. Food for thought!

Επίσης, δεν είπα να μου απαντήσουν ΔΗΜΟΣΙΑ, πουθενά δεν χρησιμοποίησα τη λέξη "δημόσια". Είπα ότι θα περίμενα να μου απαντήσουν μ'ένα e-mail :)

Σιγά μην ασχοληθούν όμως. Αν όχι οι ίδιοι, σίγουρα ο ίδιος ο Στάθης Παναγιωτόπουλος θα περίμενα να έχει λίγο τα "κότσια" να εξηγήσει τη θέση του. Ώπα, λάθος, ούτε αυτό το περιμένω ;)

eleozz: Δημοκρατική χώρα (που ΔΕΝ είμαστε) σημαίνει ότι μπορείς να λες ελεύθερα τη γνώμη σου. Δεν έχεις δικαίωμα όμως να προσβάλλεις και να επιτίθεσαι στον άλλον με χαρακτηρισμούς. Μπορείς να τον προσβάλλεις και να του επιτίθεσαι με προβολή γεγονότων και πραγματικών κατηγοριών, όχι με γενικεύσεις και με παιδικού τύπου βρισιές. Όσο για τους παπάδες, αν εγώ δεν πρέπει να υπολογίζω τη γνώμη ενός Στάθη Παναγιωτόπουλου μία φορά, τότε σε αυτούς δεν πρέπει να την υπολογίζω 100!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ότι άλλο η δημοκρατία άλλο η ελευθερία λόγου. Η δημοκρατία είναι πολίτευμα και σχετίζεται μόνο με το δικαίωμα ψήφου που κατά συνέπεια επηρεάζει το ποιος είναι στην εξουσία. Η ελευθερία λόγου είναι μεν κατοχυρωμένο δικαίωμα κάθε ανθρώπου αλλά δεν έρχεται χωρίς όρια.

Το όριο που ξεπερνάει ο κύριος για τον οποίο γίνεται το θέμα, είναι αυτό της προσβολής άλλων συνανθρώπων του. Το όριο αυτό δεν τον περιορίζει στο να πει αυτά που θέλει, φυσικά και μπορεί να τα πει, το θέμα είναι ότι έπειτα είναι υπεύθυνος για αυτά που είπε και υποκείμενος στις συνέπειες τους.

Αν και γέννημα θρέμμα Κρητικός, δεν θεωρώ ότι προσβλήθηκα γιατί για να προσβληθώ θα πρέπει αυτός που εκτοξεύει τέτοιους χαρακτηρισμούς να χαίρει κάποιας εκτίμησης από μέρους μου, ή να είναι σοβαρός άνθρωπος. Με αυτά που γράφει λοιπόν δείχνει ότι δεν είναι (όχι ότι εως τώρα τον θεωρούσα). Δεν περιμένω κανένας να διαμορφώσει άποψη για τους Κρητικούς από τα λόγια αυτού του ανθρώπου αλλά και όσοι το κάνουν δε με ενδιαφέρουν.

Θα ήθελα να ήξερα όμως αν θα έχει τα μούτρα να κατέβει στην Κρήτη μετά από όλα αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...πάλι μάλλον κάποιοι έχουν πλεόνασμα σοβαρότητας -σοβαροφάνειας...(πάρτε το όπως θέλετε).

Για ένας βουλευτή σας - υπουργό σας -πρωθυπουργό σας που είναι ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ και σας πηδάει νύχτα/μέρα και όχι μόνο με λόγια, αλλά και με πράξεις, δεν έχετε πρόβλημα να τον υποδεχτείτε με δάφνες και ροδοπέταλα....στο τι μούτρα θα έχει ο "Στάθης" αν κατεβεί στην Κρήτη κολλήσατε. Και εγώ πάω στοίχημα ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είχε/έχει/θα έχει ουκ ολίγους φίλους/γνωστούς από την Κρήτη....

Ή όταν φωνάζετε στα γήπεδα, για βούλγαρους, τούρκους, σύκα, όλα μέλι γάλα?...Εκεί είναι εκτόνωση ε?

Λοιπόν χαλαρώστε και όπως είπε και ο DJD, απλά μην τον βλέπετε/ακούτε/διαβάζετε.

Εϊναι πάντως ενθαρρυντικό το ότι.... ο "Στάθης" είναι το σοβαρότερο θέμα στην καθημερινότητα μας. Δεν μας απασχολεί τίποτα άλλο.

Kαι για να γίνω και πιο ωμός....

....τους Γερμανούς από τους οποίους ακούσαμε σαν Έλληνες ουκ ολίγα αυτές τις μέρες, πως θα τους υποδεχτείτε άραγε το καλοκαίρι που θα κατακλύσουν hotels/rooms/παραλίες/bars και θα αφήσουν τα euros τους στην τσέπη σας;

Link to comment
Share on other sites

tragikos: Βρίσκω πολύ σωστό τον τρόπο σκέψης σου και μπορώ να πω ότι συμφωνώ γενικά μαζί σου.

Snips:

α) δεν υποδέχομαι κανέναν βουλευτή, υπουργό, πρωθυπουργό ούτε κοίταξα ποτέ μου να βολευτώ από κανέναν τους. Επίσης, αυτό που λες είναι offtopic. Το ότι δεν το θίγουμε στο συγκεκριμένο θέμα, δε σημαίνει ότι δεν είναι κάτι που μας απασχολεί. Και το απαράδεκτο οδικό μας δίκτυο είναι κάτι που το κράζω σε άλλα topics/forums/Κουβέντες μου και τα ναρκωτικά και η εκμετάλλευση μικρών παιδιών, η παιδεραστία και ένα σωρό άλλα σύγχρονα θέματα της εποχής μας. Δεν θα τα θίξω όμως σε αυτό εδώ το topic. Αν θες ανοίγουμε άλλο και παραθέτουμε εκεί τις απόψεις μας. Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.

β) στα γήπεδα δεν πάω, δε με εκφράζει το "Σπορ" και δεν βρίζω ούτε βούλγαρους ούτε τούρκους, ούτε σύκα, ούτε μέλι γάλα. Και για την άχρηστη πληροφορία της ημέρας, έχω φίλους Τούρκους στην "Πόλη". Πάλι όμως βγαίνεις εντελώς offtopic.

γ) δεν είναι το σοβαρότερο θέμα στην καθημερινότητά μου, έχω πολύ πιο ενδιαφέροντα και ασχολούμαι και με αυτά. Δεν ασχολούμαι μόνο με αυτό. Τυχαίνει όμως και σε αυτό το topic το συζητάω. Είναι τόσο κακό; :)

δ) Μιλάς για τους Γερμανούς πολίτες; ΟΛΟΙ τους είπανε τόσα και τόσα για εμάς, ή μήπως οι πολιτικοί τους; Μήπως κι εσύ γενικεύεις σαν άλλος ένας Στάθης Παναγιωτόπολος; :)

Μήπως όλοι οι Γερμανοί είναι κακοί και φασίστες και ναζί;

"γενικεύεις"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.