Jump to content



Aναβάθμιση cpu σε laptop...?


kbilly13

Recommended Posts

Mιας και δεν με παίρνει για ocing στο laptop και θέλω καλύτερες επιδόσεις....

Εχω ένα ACER 1605DLC με celeron 2400 :zzz: , (όχι mobile), chipset το SiS645DX και (σύντομα) 512 ddr/266 - κάρτα γραφικών MobIlity RADEON 9000 64mb/ddr integrated.

Σκέφτομαι να βάλω έναν P4 2.53 ή 2.66 533fsb 512L2 cache, από αυτούς που κυκλοφορούν κανονικά στο εμπόριο

Η τάση vcore είναι 1.525 (sisoft sandra)

Στο manual λέει για τη σειρά aspire 1600 (που είναι και το δικό μου) ότι υποστηρίζονται επεξεργαστές "P4 with 512k cache", αλλά κάποιος από το "acer-support" μου είπε ότι δεν μπορώ να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή... (τι θέλουν? να αγοράσω καινούριο laptop?..)

Από ότι κατάλαβα, το συγκεκριμένο μοντέλο διατίθεται μόνο σε χώρες ανατολικής ευρώπης, όπου η μόνη διαφορά, είναι ο επεξεργαστής (για να ριξουν το κόστος)

Τι λέτε?

Λογικά, εφόσον η τάση vcore είναι η ίδια, και εφόσον υποστηρίζεται και από το chipset, να το προσπαθήσω?

Bέβαια δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι να "ανοίξω" το laptop και να το προσπαθήσω μόνος μου...

Το έχει κάνει κάποιος? Ή μπορείτε να μου δώσετε κάποιες οδηγίες?

Έψαξα και δεν βρήκα πουθενά...

Ευχαριστώ προκαταβολικά

(Παρεπιπτόντως, 5800 score στο 3DMARK 2001, (default) Καλά δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ billy ,

Πιο πάνω από τον 2.4GHz λίγο δύσκολο το βλέπω για το board αυτό.

Επίσης αν είναι να πειράξεις τον φορητό , καλό θα ήταν να βάλεις και κανέναν από τους νέους & ταχύτερους 2.5" HDDs (νομίζω έβγαλε και η Maxtor πρόσφατα).

Ο περιοριστικός παράγοντας στην περίπτωση αυτή είναι το chipset της SiS.

Memory bandwidth benchmark έχεις κάνει?Μαύρα χάλια.

Αυτά από εμένα.

Περίμενε και αύριο τους Intelάδες , μιας και εγω είμαι AMDάς.

(ξέρω και από P4 , αλλά όχι και enough)

Link to comment
Share on other sites

Tο SiS645DX δέχεται μέχρι και P4 3.06 (533fsb)...

Στη σειρά Aspire 1600, έχω δει μέχρι και P4 2.80

Το memory bandwidth δεν είναι και τόσο άσχημο - είναι στα επίπεδα ενός Athlon ΧP 266fsb, με μνήμη ddr/266 ή ddr/333 - δεν με ενοχλεί αυτό

’σε που θα ανέβει αισθητά αν τελικά βάλω P4 533fsb

O σκληρός δίσκος είναι αργός όντως, και σκέφτηκα και αυτήν την αναβάθμιση αλλά από ότι είδα κάτι τιμές είναι αρκετά ακριβοί ακόμα, οι καινούριοι στις 5400 Rpm - αργότερα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθησα να ανοίξω το δικό μου για καθαρισμα από τη σκόνη και δεν τα καταφερα , ειναι αρκετα περιπλοκο το στησιμό του με πλαστικα και μεταλλικα κομματια που κινδινευουν να καταστραφουν αν τα πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιγμα εντάξει , η αναβάθμιση είναι το δύσκολο (κόστος).

Καλύτερα μου φαίνεται θα ήταν να τον δώσεις , και να πάρεις έναν καινούργιο (έχει βγεί και κουτί από την Addtronics , και από άλλη μια εταιρία , για να φτιάξεις τον δικό σου φορητό).

Δεν λέει να μείνεις με την Mobility 9000.Τώρα που παίζει και Mob 9600...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [21-01-2004 και 23:09]

θα το ανοίξω μόνος μου το ρημάδι, και αν τα βρω σκούρα... το ξανακλείνω

Στειλτο και με Courier. Υπαρχει παντως ακρη για να γινει αυτο που θες. ΤΣΑΜΠΑ φυσικα. Θα πληρωσεις βεβαια τα μεταφορικα......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.