Jump to content


Αποζημίωση από ΕΛΤΑ για κλοπή δέματος


fusion

Recommended Posts

Παραγγελία από Amazon με απλό ταχυδρομείο, το δέμα αφήνεται από τον ταχυδρόμο στην είσοδο της πολυκατοικίας και κάποιος κλέβει το περιεχόμενο.

Μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση από τα ΕΛΤΑ επειδή δεν ενημερώθηκε ο παραλήπτης για την άφιξη του?

Η Amazon θα αποστείλει για 2η φορά το πακέτο δυστυχώς με τον ίδιο τρόπο.

Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που ξανασυμβεί το ίδιο σκηνικό?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, με ενδιαφέρει πολύ να μάθω, πάντα την είχα αυτή την απορία.

Μπας και μίλησες με ΕΛΤΑ για πληροφορίες;

Ήταν συστημένο το δέμα;

Δες και εδώ: http://www.yme.gr/index.php?tid=458

Edit: LOL είναι σε δραχμές! Γύρευε από πότε θα είναι :hehe:

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έναν προϊστάμενο και κράτησε τα στοιχεία μου ώστε να πει και στον ταχυδρόμο να προσέχει.

Δεν ανέφερα τίποτα για αποζημίωση γιατί ελπίζω η ιστορία να έχει αίσιο τέλος.

Το δέμα δεν ήταν συστημένο αλλά έγγραφε τον όροφο του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

τιτανοτεραστιο λαθος να αγορασεις πραγμα με απλο ταχυδρομειο.πολυ χονδρικα ,η υπηρεσια δεν φερει ευθυνη για αυτο...

Το νοημα του συστημενου ειναι αυτο ακριβως ,η εξτρα ασφαλεια,και υπαρχει ακριβες τρακινγκ...

υγ:αυτα ειναι και χωραφια της ΕΕΤΤ (το τελευταιο Τ ειναι ταχυδρομεια)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο να πω ότι θεωρώ υπεύθυνη και την Amazon διότι τους επισήμανα με την δεύτερη παραγγελία να βάλουν tracking number αλλά μου απάντησαν πως το σύστημα που επιλέγει μεταφορέα είναι αυτοματοποιημένο (υπολογίζει βάρος,όγκο ανά κόστος και ανά εταιρεία φαντάζομαι) και έτσι τα ίδια βιβλία έρχονται με ακριβώς τον ίδιο μεταφορέα (γερμανικά ταχυδρομεία).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

το θεμα ειναι και εγω σημερα ειχα το ιδιο σκηνικο. Μου κλεψανε πακετο απο aliexpress....ηταν με tracking number και οταν επικοινωνησα με ταχυδρομο μου ειπε αυτος το αφησω εξω γιατι ηταν απλο. Οταν μου στειλαν το tracking ηταν με NL post δηλαδη στην ουσια οι κινεζοι σου λενε εχει tracking αρα νομιζεις οτι ειναι συστημενο αλλα στην τελικη ειναι απλο....Αντε βγαλε ακρη.... Δεν ξερω μαλιστα αυτα που περιμενα ηταν για εξαρτημα του γιου μου που ειναι ΑΜΕΑ για καροτσακι αν ειναι δυνατον δυο αξονες για καροτσακι. Τι να τα κανουν και εκαναν 3 μηνες  να ερθουν.....δυστυχως δεν υπηρχαν ελλαδα η ευρωπη...οποτε τα πηρα απο εκει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάθος του ταχυδρόμου που τα παρατάει στην είσοδο. Έπρεπε να αφήσει σημείωμα για να πας να το πάρεις από το ταχυδρομείο, αλλά προφανώς βαριούνται και αυτό να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Νόμιζα γίνεται μόνο Μιούρικα αυτό (να τα αφήσουν στην πόρτα)

Ελλάδα και Τσεχία ή τα έβαζαν στο γραμματοκιβώτιο ή χτυπούσαν κουδούνι να κατέβω ή άφηναν ειδοποιητήριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.