Jump to content



Το κόστος της ιστοσελίδας της Βουλής είναι...


sofix

Recommended Posts

ρε παιδες το θεμα μας ειναι ο Βελοπουλος...?

ωραια θα κανω edit 1st post και οπου "Βελοπουλος",θα αντικατασταθει με "ΤΖουλια Αλεξανδρατου"...

happy now?:wall:

καλα μας κανουν ρε ολοι τους,αφου κοιμομαστε ορθιοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

δειξε μου τους πολιτικους σου να σου πω ποιος εισαι , οποτε μη κλαιτε με κροκοδειλια δακρυα πλεον . εσεις οι γονεις σας ολο και καποια πρασινα μπλε κοκκινα λαμογια ψηφιζανε .

ακομη και τωρα ο ελληνας νωχελικος καθετε και δε διαμαρτυρετε !!!!

RIP!!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που διαμαρτύρεστε και περνάτε γενεές 14εις, έχετε στα υπόψη σας πόσο κοστίζει η ανάπτυξη κ' συντήρηση ενός σοβαρού site (και παρελκομένων, intranet, firewall, δίκτυο, cluster, disaster plan κτλ).

Γνωρίζετε τα specs του όλου project; Αν τα γνωρίζετε και είστε τόσο χωμένοι, γιατί δεν τα μοιράζεστε μαζί μας.

Αν δεν τα γνωρίζετε, απλά λέμε λόγια του αέρα και τίποτα άλλο.

-Αν παίρνουμε ως γνώμονα ένα σίτε που σηκώνεται από το προσωπικό σας pc με mysql, php, apachie, joomla .... τότε ναι είναι εξωφρενικά ακριβό.

-Αν είναι ένα site που στήσατε σε ένα "επινοικιασμένο" διαδικτυακό χώρο, τότε και πάλι είναι πολύ.

Αν είναι όμως να στηθεί μια δικτυακή πλατφόρμα για ένα σοβαρό οργανισμό στο οποίο θα στεγάσει τα δεδομένα του και όλες τις εφαρμογές του, την αλληλογραφία κοκ, του παρέχοντας επιδόσεις, ασφάλεια, ακεραιότητα, διαθεσιμότητα, τότε μου είναι φυσιολογικό ποσό.

ΥΓ1. Δεν έχω καμία σχέση με την ομάδα/εταιρία που ανέλαβε το project, ούτε με εταιρία παραπλήσια στον χώρο.

ΥΓ2. Δεν ψηφίζω Ν.Δ.

ΥΓ3. Και ναι δουλεύω ως dev και τρελαίνομαι όταν ο πελάτης "γνώστης" ζητά [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Information_security[/ame] στην εφαρμογή του και δήθεν πέφτει από τα σύννεφα όταν του έρχεται ο λογαριασμός. Πόσο μάλλον ένας μη εμπλεκόμενος.

Αυτά τα ολίγα και σόρρυ για την έκρηξη...:p

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα κόπο να φτιάξεις μία προσφορά για ένα τέτοιο site λοιπόν μιας και έχεις την τεχνογνωσία;
Αυτό ακούγεται σαν thread του τύπου "Προτείνεται νέο PC για την κοπέλα μου"; :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για αστείο όμως. Εδώ τρελαίνονται πόσοι άνθρωποι λέγοντας ότι είναι αστρονομικό το ποσόν και εσύ λες ότι είναι λογικό. Είμαι περίεργος να δω λοιπόν, με ποιο τρόπο και ποιες προϋποθέσεις είναι δυνατόν μία ιστοσελίδα να φτάσει το Ένα Εκατομμύριο Ευρώ (1.000.000 €).

Link to comment
Share on other sites

Α, μην ξεχάσεις να βάλεις μέσα το δωρεάν Clock applet από την clock link! http://yeep.parliament.gr/

Αυτό μάλλον θα το έβγαζε εκτός budget κανά 100άρι χιλιάρικα ακόμα, οπότε πήραν free :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Α, μην ξεχάσεις να βάλεις μέσα το δωρεάν Clock applet από την clock link! http://yeep.parliament.gr/

Αυτό μάλλον θα το έβγαζε εκτός budget κανά 100άρι χιλιάρικα ακόμα, οπότε πήραν free :tomato:

Μάλλον σε λάθος site αναφέρεσαι.

Έχω την εντύπωση ότι η ιστοσελίδα της βουλής είναι η http://www.hellenicparliament.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε λάθος site αναφέρεσαι.

Έχω την εντύπωση ότι η ιστοσελίδα της βουλής είναι η http://www.hellenicparliament.gr

Αναφερόμουν στο www.parliament.gr γενικότερα. Αυτό που μου δείχνεις είναι απλά ένα CMS με μία γρήγορη ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που διαμαρτύρεστε και περνάτε γενεές 14εις, έχετε στα υπόψη σας πόσο κοστίζει η ανάπτυξη κ' συντήρηση ενός σοβαρού site (και παρελκομένων, intranet, firewall, δίκτυο, cluster, disaster plan κτλ).

Γνωρίζετε τα specs του όλου project; Αν τα γνωρίζετε και είστε τόσο χωμένοι, γιατί δεν τα μοιράζεστε μαζί μας.

Αν δεν τα γνωρίζετε, απλά λέμε λόγια του αέρα και τίποτα άλλο.

-Αν παίρνουμε ως γνώμονα ένα σίτε που σηκώνεται από το προσωπικό σας pc με mysql, php, apachie, joomla .... τότε ναι είναι εξωφρενικά ακριβό.

-Αν είναι ένα site που στήσατε σε ένα "επινοικιασμένο" διαδικτυακό χώρο, τότε και πάλι είναι πολύ.

Αν είναι όμως να στηθεί μια δικτυακή πλατφόρμα για ένα σοβαρό οργανισμό στο οποίο θα στεγάσει τα δεδομένα του και όλες τις εφαρμογές του, την αλληλογραφία κοκ, του παρέχοντας επιδόσεις, ασφάλεια, ακεραιότητα, διαθεσιμότητα, τότε μου είναι φυσιολογικό ποσό.

ΥΓ1. Δεν έχω καμία σχέση με την ομάδα/εταιρία που ανέλαβε το project, ούτε με εταιρία παραπλήσια στον χώρο.

ΥΓ2. Δεν ψηφίζω Ν.Δ.

ΥΓ3. Και ναι δουλεύω ως dev και τρελαίνομαι όταν ο πελάτης "γνώστης" ζητά security στην εφαρμογή του και δήθεν πέφτει από τα σύννεφα όταν του έρχεται ο λογαριασμός. Πόσο μάλλον ένας μη εμπλεκόμενος.

Αυτά τα ολίγα και σόρρυ για την έκρηξη...:p

Εγώ δεν το δέχομαι το σόρρυ σου φίλε μου διότι αντί να μας βοηθήσεις με τις γνώσεις σου αντιδράς επιπόλαια...μπορεί να έχεις δίκιο που αγανακτείς με τους απανταχού "γνώστες" αλλά εσύ τα πήρες σβάρνα όλα, ούτε αυτοί που το έκαναν το site δεν δικαιολογούν το κόστος του..μίζα πήραν οι άνθρωποι όπως όλα τα λαμόγια..είπαμε υπάρχουν και κάποια όρια σε αυτόν τον πλανήτη..

Επίσης αφού λές πώς είσαι επαγγελματίας developer γνωρίζεις ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να στήσεις ΜΑ οτιδήποτε το πραγματικό κόστος του σε εξοπλισμό και εργασία δεν υπερβαίνει εύκολα 5ψήφιο νούμερο και ακόμη και σε ελάχιστες περιπτώσεις άντε να ανέβαινε μέχρι τις 200, 300, 400 χιλιάδες ευρώ, οι υπόλοιπες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, ούτε με ισόβια τεχνική υποστήριξη δεν βγαίνουν ...μην είσαι λοιπόν υπερβολικός...το ξέρουμε ότι εδώ στο ελλάντα οι πελάτες είναι συνήθως ανίδεοι και δεν γνωρίζουν, το ξέρουμε ότι εδώ στο ελλάντα υπο-κοστολογείται ένα τεράστιο ποσοστό των υπηρεσιών που προσφέρουν τα επαγγελμάτα του τομέα της πληροφορικής ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ, η πλειοψηφία των συμφορουμιτών γνωρίζει πολύ καλά τι εστί βερύκοκο και πόσο πάει το κιλό,, ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρίζω ότι ΔΕΝ έχω ασχοληθεί με το παραπάνω project. Από τον κύκλο μου έχω ακούσει για βουλή αλλά για άλλα project μισθοδοσίας κοκ. Αν δώσετε και όνομα ΄"εταιρίας" μπορώ να ρωτήσω για τα τεκταινόμενα.

Αυτή την στιγμή δεν έχουμε εικόνα του τι εννοούν με τον όρο website. website είναι και το thelab.gr, website είναι και το youtube.com. Θα είναι για απλή ενημέρωση, για video streaming, για αποθήκευση αρχείων της βουλής που θα το χρησιμοποιούν και οι εργαζόμενοι, εσωτερική αλληλογραφία... πραγματικά δεν ξέρω.

Το να βγάλω τα specs για ένα σύστημα παραγωγής, καταλαβαίνετε ότι δεν είναι τόσο απλό. ΠΟΣΟ μάλλον αν προσπαθώ να μαντέψω το τι έχει πάνω.

Όμως Θα προσπαθήσω για να δείτε ότι η κοστολόγηση των 15-20.000 για το παραπάνω έργο, είναι παιδιάστικο ποσό.

Database server

1.Να στηθεί Oracle σε sun. Για ΕΕ πάντα, κοστίζει 47.000/processor(έχω και αλληλογραφία για όποιον ενδιαφέρεται) και αν ο επεξεργαστής έχει πάνω από 1 core πολλαπλασίασε με 0.75 ή 0.5 το κάθε core. Με άλλα λόγια ας πούμε ότι αγοράζεις αυτό εδώ το sun με 12 4πυρινους πάνω για database server και 128 GB ram (το μηχάνημα κόστισε 300.000 ευρό σκέτο, για παρόμοιο project πριν 3 μήνες), θα πληρώσεις 14*4*(0.75 ή 0.5)* 47000= περίπου 2 εκατομμύρια. Και σκεφτείτε ότι αυτό δεν ανήκει ούτε καν στην κατηγορία των high end της sun.

Βέβαια η sun για web προτείνει τα niagara με 1 CPU αλλά με πολλά cores (32 νομίζω). οπότε κάντε τους υπολογισμούς σας.

Αλλά πες ότι την απορρίπτουμε και πάμε σε μια πιο φτηνή λύση.

2.Oracle πάνω σε windows. Ας πούμε ότι βάζεις 2 Xeon (itanium) με 16 GB, θα πληρώσεις 2*4*(0.5 ή 0.7)*47000 που βγαίνει κοντά στις 250.000. Μόνο τα license. Συν 50.000 το μηχάνημα, σύνολο 300.000

3.Microsoft database server, πάνω σε windows server 2008. Εδώ είναι πιο φτηνή λύση γιατί η MS κοστολογεί μόλις 25.000$. Αλλά το θέμα εκεί είναι το "ανά τι" κοστολογεί. Έχω δει κοστολόγηση ανά processor, ανά user που μπορεί να εξυπηρετήσει, αυτά παίζουν αναλόγως την συμφωνία που θα γίνει.

4.Για sybase, ότι ισχύει και στα παραπάνω.

5.Τέλος έχεις την λύση του "φοιτητή" :p (όπως συνηθίζω να λέω) MySQL!!!! Τσάμπα πράγμα. Κάποιοι την εμπιστεύονται, κάποιοι άλλοι όπως εγώ... ΟΧΙ!!!!!

Application server.

Εδώ θες λίγο παραπάνω επεξεργαστική ισχύ. πάνω κάτω ισχύουν τα γνωστά. γενικά αυτό που ακολουθώ εγώ είναι αναλόγως το project:

Ή κάποιο unixοειδές (Εnterprice Εdition πάντα). Το τι ακριβώς εξαρτάται από την εταιρία. πχ αν εμπλακεί και η HP, θα μπει UIX, αν εμπλακεί η ΙΒΜ , θα μπει ΑΙΧ, αν είναι η SUN θα μπει solaris. Πάντα μιλάμε για Ent. edition οι οποίες πληρώνονται αδρά γι' αυτό. Το πόσο εξαρτάται από την σύμβαση που περιλαμβάνει support κτλ.

Αν πας σε Windows Server 2008 R2 Enterprise, πάει 4000$/license (αυτό το θυμάμαι γιατί αγόρασα πρόσφατα).

Storage

Τι να πει κανείς εδώ... πολλοί μα πολλοί δίσκοι των 15k rpm σε raid 10 ή 5.....

Και θα μου πεις τι να τον κάνουν τον χώρο; Αν είναι μόνο για το web site οκ, αλλά έχουν εκεί εσωτερική αλληλογραφία, εσωτερικά έγγραφα, αρχείο, τότε πάει πολύ.

firewall

Θα υπάρχει σίγουρα συνδυασμός Hardware firewall με κάποιο λογισμικό, ενδεχομένως κάτι από checkpoint ίσως το 650. Άρα έχουμε ένα 30.000 από εδώ.

Δικτυακά

Εδώ προτειμάται η μαμά cisco.

Ανάπτυξη του Application

Αυτό παίζει αναλόγως την εφαρμογή και τον ανταγωνισμό που υπάρχει γύρω από τον χώρο αυτό. αααα και φυσικά να μην ξεχάσω, την διαθεσιμότητα από Ινδούς που διαθέτει μια εταιρία.

Εκπαίδευση υπαλλήλων

Με κάλυψε ο Πετσάλνικος.:p

Όταν αναλαμβάνεις Project κοστολογείς αναλόγως τον πελάτη.

Όσο πιο μεγάλος, τόσο πιο πολλά πληρώνει για το κομμάτι της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. (και δυστυχώς η ποιότητα πληρώνεται πολύ ακριβά, πράγμα που το εκμεταλλεύονται οι εταιρίες).

Αν θέλει κάποιος να τα πιστέψει καλώς. Αν όχι δικαίωμα του. Εγώ την εμπειρία μου από τον χώρο εργασίας μου κατέγραψα.

Γενικά στην αγορά ισχύουν τα ποσά που ανέφερε ο Matia παραπάνω. Αλλά όταν μπλέκεις σε συμβάσεις με μεγάλους οργανισμούς, κυβερνήσεις, πολυεθνικές, το πράγμα αλλάζει.

ΥΓ Συνεχίστε οι υπόλοιποι τα ειρωνικά σας σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Μην τσακώνεστε ρε μεταξύ σας, άλλοι τα έφαγαν τα λεφτά...

Το γκούι του γουέμπ ιντερφέις πάντως, είναι πολύ μινιμάλ, ρετρό και κλισέ για τα γούστα μου και δεν συνάδει με την ποιότητα, την κλάση και το οικονομικό στάτους της πύλης... δηλαδή, πως να το πω, λείπει αυτό το κάτι, το χρυσοποίκιλτο στα μενού, κανά πετράδι στα μπάτονς...

Link to comment
Share on other sites

Kezm επειδή η αγορά στην Ελλάδα καλώς ή κακώς είναι μικρή.. μια οικογένεια είμαστε και τα νέα πετάνε.

Λοιπόν, η εταιρεία η οποία δημιούργησε το site, ήταν χωμένη μέχρι τα αυτιά επί ΝΔ. Φυσικά επειδή το χρήμα δεν έχει χρώμα, φαντάζομαι μια από τα ίδια θα κάνει τώρα. Επίσης, η ίδια εταιρεία έφτιαξε δωρεάν το site του κ. Σπηλιοτόπουλου, τυχαίο φυσικά. Η ίδια εταιρεία έχει επίσης έχει φτιάξει καμιά άλλα 20αριά sites δημοσίου, τυχαία τα κέρδισε στους διαγωνισμούς (τους ποιους; ). Μη γελιόμαστε, με το 1/4 του μυριου φτιάχνεις highly redundant solution που να μπορεί να σερβίρει αρκετές χιλιάδες χρήστες ταυτόχρονα. Άντε βάλε και 1/4 ακόμα για την εκπαίδευση των χρηστών. Το υπόλοιπο μισό εκατομμύριο που πήγε; Στις τσέπες τους.

Όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι τουλάχιστον αφελής. Εδώ 7 μύρια στοίχισε το βάψιμο της...

Edit: Και μη τρελαθώ, δεν ανακάλυψαν τον τροχό από την αρχή, σε κάποιο υπάρχον δίκτυο θα βασίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ρε DJD. Εγώ δεν σχολιάσα το ποιόν της εταιρίας. Ότι υπάρχει πολιτική σκοπιμότητα αυτό είναι προφανές. Ότι "έβγαλαν" είναι και αυτό προφανές (ποιος ο λόγος να υφίστανται σαν εταιρεία αν δεν υπάρχει κέρδος).

Εγώ απλά διαφώνησα εξαρχής, με την αρχική διαπίστωση ορισμένων συν-labήτων, ότι για να στηθεί ένα website παραγωγής μπορεί να το κάνει ο καθένας από το σπίτι του με 20-30.000 ευρό.

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδάρα ολε !!! Βρακί δεν έχει ο κ@λος μας, oracle θέλουμε!!! Σωστά όλα αυτά που αναφέρει ο kezm αλλά στο ελλάντα θα είχαν εφαρμογή π.χ. σε υπηρεσίες του δημοσίου, όχι σε ένα ,ως επι το πλείστον, πληροφοριακό site όπως είναι της βουλής..βασικά είναι για σκότωμα τα άτομα γιατί αυτά τα λεφτά όπως και άλλα τόσα εκατομμύρια εκατομμυρίων τα πληρώνουμε εμείς και αντί να τα παίρνουμε πίσω σε δρόμους, υπηρεσίες, υγεία κλπ τα βλέπουμε online και τα χαιρόμαστε κάνοντας κλικ στο parliament.gr μια φορά στα 5 χρόνια...

@kezm: Σόρρυ που γκάζωσα λίγο αλλά είναι τραγικό το θέμα..

P.S: Το έβαλες το κουτάκι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.