Jump to content



Crypto digital camera?


Recommended Posts

Ενας φιλος κοιταει να παρει μια ψ.φωτογραφικη για την πρωτη του επαφη με την φωτογραφια. Για απλες φωτογραφιες κτλ. Κοιταει για κατι οσο το δυνατον φτηνοτερο αλλα με μια αξιοπρεπεια για να την δειχνει στον κοσμο χωρις ντροπη. Ειδα αυτη στο eshop :

CRYPTO DIGITAL CAMERA CD-130

Για 65 ευρα μονο. Λεει κατι η απο ποιοτητα εικονας θα ειναι καραχαλια? :blink: Εχετε καποια αλλη οσο το δυνατον φτηνοτερη (ερασιτεχνης ειναι το παιδι) να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν παει να ρωτησει σρο dpgr θα τον σκοτωσουν ετσι και πει οτι θελει noname μηχανη!Το ιδιο ειχα κανει και εγω.Τελικα και εγω την crypto 130 πηρα και δεν εκανα λαθος!Φοβερη καμερουλα για τα λεφτα της.Την ημερα με φυσικο φωτισμο βγαζει απιστευτες φωτογραφιες.Απλα σε σκοτεινα μερη οπου δεν υπαρχει επαρκης φωτισμος,το φλας που εχει δεν κανει δουλεια.

Συμπερασμα...

Για φωτογραφιες σε εξωτερικους χωρους ειναι κελεπουρι!

Για φωτογραφιες σε εσωτερικους χωρους (ιδιως για σκοτεινους χωρους) απλα παρτε καποια αλλη (ακριβη ομως.Ολες οι φτηνες εχουν αυτο το προβλημα) ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα και δεν με σκότωσαν.... Βεβαια εγώ ψιλοξεσκίστηκα τελικά με την ψηφιακή αλλά δεν έχει σημασία. Αν πας στο forum θα δεις οτι υπάρχουν και θέματα για ψηφιακές που σύμφωνα με τα παιδιά εκεί δεν είναι ψηφιακές. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [22-01-2004 και 07:48]

Εάν και εφόσον η τιμή της είναι καλή σχετικά (γύρω στα 100) η Creative Digital 880 είναι πολύ καλή για αυτή την κατηγορία.

130 να την σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [22-01-2004 και 07:04]

Αν παει να ρωτησει σρο dpgr θα τον σκοτωσουν ετσι και πει οτι θελει noname μηχανη!Το ιδιο ειχα κανει και εγω.Τελικα και εγω την crypto 130 πηρα και δεν εκανα λαθος!Φοβερη καμερουλα για τα λεφτα της.Την ημερα με φυσικο φωτισμο βγαζει απιστευτες φωτογραφιες.Απλα σε σκοτεινα μερη οπου δεν υπαρχει επαρκης φωτισμος,το φλας που εχει δεν κανει δουλεια.

Συμπερασμα...

Για φωτογραφιες σε εξωτερικους χωρους ειναι κελεπουρι!

Για φωτογραφιες σε εσωτερικους χωρους (ιδιως για σκοτεινους χωρους) απλα παρτε καποια αλλη (ακριβη ομως.Ολες οι φτηνες εχουν αυτο το προβλημα) ...

Το προβλημα ειναι οτι αυτος την θελει αρκετα για σκοταδι αφου ολο νυχτα κυκλοφορει.

ΠΟΣΟ ακριβη δεν μας ειπες?:'(

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ την Crypto ποιο πολύ για πειραματισμό αλλά και λόγο εξαιρετικά χαμηλής τιμής. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι η αδυναμία της να δουλέψει σωστά με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις reset ( βάζοντας βγάζοντας τις μπαταρίες ) αρκετές φορές μέχρι να ξεκινήσει κανονικά αν έχουν αδειάσει έστω και λίγο οι επαναφορτιζόμενες.

Επίσης πήρα και μια Flash 128ΜΒ και μου έχει σκοτώσει φωτογραφίες ( αν και ελάχιστης αξίας ) από την Flash με επαναφορτιζόμενες πάντα.

Αν σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις λοιπόν για σοβαρό σκοπό, όσο είναι αυτό δυνατόν βέβαια με 65€, φρόντισε να πάρεις και μερικές καλές αλκαλικές φωτογραφίες.

Αν τώρα ο Vader έχει άλλες εμπειρίες τότε….ατύχησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την δουλευα χωρις flash.Υπαρχουν 2 revisions crypto dc130.Η 1 και η 2.Η 2 εχει ενσωματωμενη μνημη τυποθ flash 8mb σε αντιθεση με την 1 οπου αν τελειωναν οι μπατταριες χανοντουσαν και οι φωτο.Μειονεκτημα της 2 ενατι της 1 ειναι η ελλειψη ψηφιακου ζοομ 2χ (σιγα τα αυγα).Εγω την rev2 ειχα.Αυτο που λες με τις επαναφορτιζομενες ισχυει αλλα μεχρι ενα βαθμο.Αν εβαζες επαναφορτιζομενες απλες τοτε ειχες προβλημα.Αν εβαζες τις καλες 2100mah δουλευες μια χαρα.

Φιλε GrGod στην θεση του θα επαιρνα την olympus c-150 με 140ευρω. 2.1Μp με πολυ καλες επιδοσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [22-01-2004 και 20:33]

Φιλε GrGod στην θεση του θα επαιρνα την olympus c-150 με 140ευρω. 2.1Μp με πολυ καλες επιδοσεις...

που αν επιτρεπετε? 170 την βρισκω το λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Με 2100Mah μπαταρίες τα έχω αυτά vader. Την πρώτη φορά μάλιστα που είδα το πρόβλημα με τις μπαταρίες τις έβγαλα και τις έβαλα σε ένα φακό που έχω της Osram με λαμπίτσα φθορίου. ’ναψε για 2 ώρες μέχρι να σβήσει!!!!

Πάντως το e-shop πλέον και ίσως και όλοι οι άλλοι έχουν την δεύτερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.