Jump to content



"Αθόρυβο" τροφοδοτικό;


apocalypse

Recommended Posts

Αυτή την στιγμή το Antec 480W , που μέχρι πρόσφατα θεωρούσα αθόρυβο , είναι με διαφορά το πιο θορυβώδες κομμάτι του PC (κυρίως ο ανεμιστήρας εισόδου του).

Σκέφτηκα να αλλάξω τους ανεμιστήρες του με πιο ήσυχους/αδύναμους , αλλά φοβάμαι οτι θα υπερθερμαίνεται.

Οπότε ψάχνω για αντικαταστάτη με αρκετά watt , σταθερές γραμμές και κυρίως φοβερά ήσυχο , ακόμα και μετά από πολλές ώρες σε full load (folding).

Να πω οτι η τωρινή μου άποψη για το πολύ ήσυχο είναι : πιο ήσυχο από το stock AMD ανεμιστηράκι στα 7V.

Οι μέχρι τώρα υποψήφιοι είναι 2 Fortron , το 350W με 1 ανεμιστήρα 120mm και το 400W με 1 ανεμιστήρα 80mm.

Δεν έχω δει κανένα από τα 2 από κοντα , αλλά έχουν πολύ καλή φήμη.

Έχει δουλέψει κανείς με κάποιο από τα 2;

’λλα φοβερά ήσυχα τροφοδοτικά;

Link to comment
Share on other sites

Το fortron το 400αρι ειναι με διαφορα το πιο αθορυβο τροφοδοτικο που εχω δουλεψει. Αντιπροσωπος στην Ελλαδα που φερνει fortron τροφοδοτικα -> www.tan.gr

Για τιμες υπολογιζε το 400 130E και το 550 180E . Το 350 δεν ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

180 παναγία μου.

Ψάχνοντας λίγο στο silentpcreview.com φαίνεται οτι τα τροφοδοτικά με 2 ανεμιστήρες απορρίπτονται άμεσα αν θέλω απόλυτη ησυχία.

2 ανεμιστήρες κάνουν παραπάνω θόρυβο από 1 , η γωνία των 90° που πρέπει να κάνει ο αέρας προκαλεί στροβιλισμούς (=θόρυβο) και λόγω του όγκου που πιάνουν , δεν χωράνε τεράστιες ψύκτρες.

Από την άλλη φαίνεται οτι το Fortron είναι ίδιο με το Zalman 400W και έχει γιγάντιες ψύκτρες , αλλά μου ξυνίζει που έχει μόνο 15Α στα 12V.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos [23-01-2004 και 08:40]

Σωστα, εκτος αν τους ανεμιστηρες τους εχουν στην ιδια ευθεια,οπως αυτα που προανεφερα, για να μην υπαρχει η γωνια που προανεφερες.;)

Αυτό που δείχνει η σελίδα του hacshop , τους έχει στις κλασσικές θέσεις (κάτω , πίσω).

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι οτι για να βρω την ησυχία μου θα πρέπει να πάρω κάτι πολύ χειρότερο (από πλευράς ισχύος) από το ήδη υπάρχον.

Βασικά όσα "αθόρυβα" τροφοδοτικά και αν κοίταξα τουλάχιστον στα 12V δεν πάνε και πολύ καλά.

Βέβαια υπάρχει και η λύση της αλλαγής των ανεμιστήρων , που όσο το ψάχνω μοιάζει όλο και πιο λογική , αλλά είναι επικίνδυνη ρε γαμ*το.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις κατι πολυ πιο απλο χωρις να αλλαξεις τον ανεμιστηρα που εχει, θα κοψεις το κιτρινο καλωδιακι του ανεμιστηρα και θα βαλεις μια μεταβλητη αντισταση των 470Κοhm. Mε 300Κοhm ο ανεμιστηρας θα δουλευει απο τα 12 στα 10 Volt και με 470Κοhm γυρω στα 9V, οποτε ετσι δεν θα εχεις προβλημα θορυβου. ;)

(Bαζεις και λιγο μονωτικη ταινια στα σημεια που ενωνεις για μεγαλυτερη ασφαλεια.)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν πολύ χαμηλά. ~1600 στροφές μετράει το mbm. Το full , σύμφωνα με το site της Antec είναι ~3500 , άρα ήδη δουλεύουν στα 5V (και παρακάτω μπορεί να μην δουλεύουν καθόλου).

Το πρόβλημα είναι ο θόρυβος που κάνουν τα μοτέρ τους (κυρίως του κάτω).

Αυτό , απ'όσο ξέρω , διορθώνεται μόνο με αλλαγή (με κάποιους sleeve bearing).

Που απ'ότι βλέπω δεν την γλυτώνω.

Η τιμή που μου δίνουν εδώ το Fortron είναι 140 , ενώ δεν υπάρχει Πλαίσιο.

Μάλλον θα κάνω την προσευχή μου , θα τους αλλάξω και θα περιμένω πότε θα ακουστεί το Μπαμ...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Site της εταιρίας : http://www.be-quiet.de/english_flash/index.htm

Μόνο τα μοντέλα από 400W και κάτω βγαίνουν με 1 ανεμιστήρα , ενώ παραπάνω έχουν 2 ανεμιστήρες με 90° γωνία , άρα είναι σωστή.

Ακόμα χειρότερα το 400W ενώ λέει 20Α@12V , δίνει max combined 3.3+5+12 = 330W , άρα στην πράξη είναι 350άρι....

Μάλλον ήρθε η ώρα να ψάξω για φοβερά ήσυχους ανεμιστήρες 92mm και 80mm

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σωστη, γιατι το κοιταω αυτη τη στιγμη..... ειναι λαθος και στο site τους...

Anyway, αν ψαξεις για αθορυβους ανεμιστηρες, κοιτα για Papst η Panaflo. Ειναι οι καλυτεροι.Βεβαια, προσεξε, γιατι καοιοα τετοια επεμβαση σε τροφοδοτικο, θα σημαινει υψηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες τις οποιες εχει φτιαχτει να δουλευει και ισως αντιμετωπισεις προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [23-01-2004 και 11:19]

Μην κανεις αστεια με το τροφοδοτικο γιατι δεν αστειευονται τα στοιχεια που εχει μεσα. Τα Amber μπορει να σε σκοτωσουν κυριολεκτικα.

Τα αμπέρ δε σκοτώνουν..

Ο συνδυασμός ΥΨΗΛΗ ΤΑΣΗ (V) με την απαραίτητη ένταση (Α) μπορούν να σε σκοτώσουν Για την ακρίβεια σε υψηλά ποσοστά υγρασίας 100V και πάνω Volt με μόλις 60mA μπορούν να αποβούν μοιραία Υπό φυσιολογικές συνθήκες υγρασίας τάσεις από 180V και πάνω είναι επικίνδυνες.

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να εργάζεται πάνω στο τροφοδοτικό όταν αυτό είναι στην πρίζα Από εκεί και πέρα η ενέργεια που αποθηκεύεται στους πυκνωτές δεν είναι αρκετή να προκαλέσει προβλήματα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε τρομάξει για αυτό φροντίζουμε πάντα να αποφορτίζουμε το τροφοδοτικό πριν το ξεβιδώσουμε.

Το πρόβλημα του θορύβου δεν λύνεται στα τροφοδοτικά που έχουν δυνατότητα ρύθμισης των στροφών από το χρήστη ????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα Be Quiet v.1.3 PSUs (έτσι λεγεται σε ενα σημείο στο θρεντ) κατασκευάζονται απο την ίδια εταιρεία(Topower)που κατασκευάζει τα tagan PSUs

από thread http://forums.silentpcreview.com/viewtopic.php?t=9692

γενικά το psu tagan αναφέρεται σαν απο τα πιο αθόρυβα!!

με δυνατή +12 γραμμή

αναφέρεται όμως σε κάποιες περιπτώσεις ένας περιεργος θόρυβος δες αpocalypse το πιο πάνω θρεντ;)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή σύμπτωση!!!

Πριν λίγα λεπτά αυτό ακριβώς το thread διάβαζα!!!

Ευτυχώς που καθυστέρησα το mod στο Antec λόγω εξεταστικής.

Αν είναι αρκετά ήσυχο για αυτούς στο silentpcreview τότε σίγουρα μου κάνει.

Αλλά λέει οτι στα πρώτα κομμάτια δεν ήταν καλά κολλημένο κάποιο εξάρτημα και αυτό έκανε θόρυβο , αλλά διορθώθηκε σε επόμενα κομμάτια.

Μάλλον θα περιμένω και εγώ να ακούσω εμπειρίες από τον vagouridi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.