Jump to content



αγορά πλάσμα TV και βάσης


dunkel_Stern

Recommended Posts

ψήνομαι να αγοράσω αυτήν την πλάσμα tv αποκλειστικά για να βλέπω ταινίες στο δωμάτιο μου ίσος και κανένα παιχνίδι (άμα βολέψει)

αλλα το θέμα είναι πως δεν ξέρω τι παίζει και τόσο με τις πλάσμα τηλεοράσεις εκτος από το πως έχουν ωραία χρώματα, γωνιές θέασης e.t.c.

όπως κατάλαβα είναι πολύ καλές για ταινίες.

επίσης μπορεί να υποστηρίξει το 3d της nVidia η οποιο άλλο 3d είναι? (γιατί δεν κατάλαβα τι παίζει με τα Hz γιατί αναφέρει και 100 και 600 Hz)

αξίζει αυτή που διάλεξα?

επίσης καμια τέτοιου τύπου βάση έχει κανεις καμια ιδέα που μπορώ να βρω σε πιο normal τιμή?

Link to comment
Share on other sites

http://www.avforums.com/forums/plasma-tvs/981489-lg-50ps3000-7000-8000-thread-part-one.html

Καλό διάβασμα :)

Σαν γενικό κανόνα (και αφού δεχτούμε ως προϋπόθεση το ότι δεν υπάρχει η τέλεια τηλεόραση και ότι κάθε μοντέλο, plasma ή lcd, μπορεί να τα καταφέρνει καλύτερα από τον rule of thumb) ισχύει το:

plasma: πολύ καλό μαύρο, καλές γωνίες θέασης, IR (Image Retention - κακό !) αυξημένη κατανάλωση σχετικά με τις lcd.

LCD: μέτριο μαύρο και γωνίες θέασης, χαμηλότερη κατανάλωση, μεγαλύτερο input lag και θεματάκια με τον οπίσθιο φωτισμό.

Τα παραπάνω σε σχέση με απόλυτα νούμερα, μην φανταστείς ότι σε μία καλή LCD θα τα βλέπεις γκρι για παράδειγμα.

Στην συνέχεια, θα πρέπει να κοιτάξεις το τι features έχει η κάθε μία και αν αξίζει να πληρώσεις το ίδιο panel ακριβότερα λόγω χαρακτηριστικών και μάρκας.

Calibration: μπορεί να βελτιώσει αρκετά μία κακή ή μέτρια τηλεόραση και να αναδείξει την αξία μιας καλής tv.

Κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να θέσεις ένα ταβάνι όσο αφορά το ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις και στην συνέχεια να αποφασίσεις τι υποχωρήσεις θα κάνεις ως προς την ποιότητα και τις ίντσες( με 1000 ευρώ δλδ παίρνεις μία μέτρια 50αρα, μία καλή 46άρα μία πολύ καλή 42αρα κλπ κλπ).

* Για μπούσουλα: http://www.trustedreviews.com/filter/tvs?price_min=nmin&price_max=nmax&score=0&section_id=17&filter=0&manufacturer=0&submit.x=32&submit.y=11

** λιγότερα reviews αλλά ακριβέστερα: http://www.flatpanelshd.com/reviews.php - το ίδιο ισχύει και για το avforums που έδωσα στην αρχή, καλό να το ψάξεις και να διαβάσεις τα owner's threads των tv που σε ενδιαφέρουν για να μάθεις τα προβλήματα που βγάζουν κατά κύριο λόγο.

*** Εάν δεν είσαι τόσο ψείρας, να πας να πάρεις ότι σου αρέσει :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.avforums.com/forums/plasma-tvs/981489-lg-50ps3000-7000-8000-thread-part-one.html

Καλό διάβασμα :)

Σαν γενικό κανόνα (και αφού δεχτούμε ως προϋπόθεση το ότι δεν υπάρχει η τέλεια τηλεόραση και ότι κάθε μοντέλο, plasma ή lcd, μπορεί να τα καταφέρνει καλύτερα από τον rule of thumb) ισχύει το:

plasma: πολύ καλό μαύρο, καλές γωνίες θέασης, IR (Image Retention - κακό !) αυξημένη κατανάλωση σχετικά με τις lcd.

LCD: μέτριο μαύρο και γωνίες θέασης, χαμηλότερη κατανάλωση, μεγαλύτερο input lag και θεματάκια με τον οπίσθιο φωτισμό.

Τα παραπάνω σε σχέση με απόλυτα νούμερα, μην φανταστείς ότι σε μία καλή LCD θα τα βλέπεις γκρι για παράδειγμα.

Στην συνέχεια, θα πρέπει να κοιτάξεις το τι features έχει η κάθε μία και αν αξίζει να πληρώσεις το ίδιο panel ακριβότερα λόγω χαρακτηριστικών και μάρκας.

Calibration: μπορεί να βελτιώσει αρκετά μία κακή ή μέτρια τηλεόραση και να αναδείξει την αξία μιας καλής tv.

Κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να θέσεις ένα ταβάνι όσο αφορά το ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις και στην συνέχεια να αποφασίσεις τι υποχωρήσεις θα κάνεις ως προς την ποιότητα και τις ίντσες( με 1000 ευρώ δλδ παίρνεις μία μέτρια 50αρα, μία καλή 46άρα μία πολύ καλή 42αρα κλπ κλπ).

* Για μπούσουλα: http://www.trustedreviews.com/filter/tvs?price_min=nmin&price_max=nmax&score=0&section_id=17&filter=0&manufacturer=0&submit.x=32&submit.y=11

** λιγότερα reviews αλλά ακριβέστερα: http://www.flatpanelshd.com/reviews.php - το ίδιο ισχύει και για το avforums που έδωσα στην αρχή, καλό να το ψάξεις και να διαβάσεις τα owner's threads των tv που σε ενδιαφέρουν για να μάθεις τα προβλήματα που βγάζουν κατά κύριο λόγο.

*** Εάν δεν είσαι τόσο ψείρας, να πας να πάρεις ότι σου αρέσει :p

tnx

αλλα έχω & θέμα με την βάση.

μου κάθεται πολύ βαρύ >200E για την βάση :p

άμα ξέρει κάποιος κάτι στην θεσσαλονίκη για λύση θα ήμουν υπόχρεος.

επίσης λίγο με το 3D μπορεί να μου πει κάποιος πολύ απλά άμα υποστηρίζει το 3d της nvidia και αυτό το νέο που έρχεται με τα 3d-bluray

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρη βαση για τοσο μεγαλη οθονη δεν θα βρεις κατω απο 250. Εγω εχω την 48' μου σε αυτην και ειμαι extreme χαρουμενος. (σσ Ειναι στο σαλονι και βολευει πχ οταν παω τραπεζαρια που ειναι πιο περα κ θελει κουνημα)

Ειναι αρκετα τα €€€ αλλα αξιζει....

Link to comment
Share on other sites

Να υποστηρίζει HDMI 1.4 και να έχει ηλεκτρονικά και πάνελ κατάλληλο.

Θα την γνωρίσεις από μακριά πάντως, είναι από τα χαρακτηριστικά που δεν θα κρύψει κανένας :p

αυτή όμως υποστηρίζει, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

αυτή όμως υποστηρίζει, σωστά?

Όπως σωστά είπε ο Charly, όχι. Το HDMI 1.4 έχει και άλλες βελτιώσεις όπως audio return channel(να στέλνεις ήχο από την tv στον ενισχυτή μέσω του hdmi χωρίς χρήση έξτρα καλωδίων).

Είναι από τις καλύτερες προτάσεις η συγκεκριμένη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ειναι πολυ νωρις για αγορα 3d τηλεορασης μια που η τεχνολογια ειναι σε πρωταρχικο σταδιο οποτε δινεις πολλα λεφτα για λιγες ιντσες.Ενα αλλο θεμα που πολλοι δεν σκεφτονται ειναι τα γυαλια ολες οι 3δ τηλεορασεις ερχονται με ενα ζευγαρι γυαλια αν θες να αγορασεις αλλο ειναι πανακριβα >100 ευρω, οποτε η θεαση 3d ταινιας γινεται φαση οπως παλια με τα τσιγαριλικια θα περνανε τα γυαλια απο ολους μεχρι να τελειωσει η ταινια...(οσοι σκεφτονται να βαλουν τα γυαλια που πηραν απο το village με το avatar αυτα δεν κανουν...)

Link to comment
Share on other sites

...εξασφαλίζουν συμβατότητα με το περιβάλλον υψηλής ευκρίνειας και με τις επερχόμενες συσκευές 3D, όπως τρισδιάστατα Blu-Ray players.

--------------------

Όπως σωστά είπε ο Charly, όχι. Το HDMI 1.4 έχει και άλλες βελτιώσεις όπως audio return channel(να στέλνεις ήχο από την tv στον ενισχυτή μέσω του hdmi χωρίς χρήση έξτρα καλωδίων).

Είναι από τις καλύτερες προτάσεις η συγκεκριμένη πάντως.

....4 είσοδοι HDMI (v1.4)....

Τι καταλαβαίνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

α) Το HDMI 1.4a είναι η εξέλιξη του 1.3. Προσφέρει διάφορες βελτιώσεις, είναι προϋπόθεση για 3D αλλά δεν σημαίνει αυτόματα ότι όποια συσκευή φέρει 1.4 είναι και 3D.

β) Το πλαίσιο κάνει λόγο για συμβατότητα και όχι για αναπαραγωγή 3D, λίγο άκυρο αν με ρωτήσεις διότι συμβατότητα υπάρχει και μεταξύ 3d player με 1.4 και τηλεόρασης με 1.3.. προφανώς δεν θα δεις 3d αλλά 2d blu-ray θα τα δεις μια χαρά. Επίσης έχει κάνει λάθος τα specs στο hdmi, η συγκεκριμένη tv (pana) έχει μόνο ένα hdmi 1.4 - τα υπόλοιπα είναι 1.3 .

Link to comment
Share on other sites

στις βάσεις μας νοιάζουν και οι ίντσες που λένε αυστηρά? ή μόνο τα κιλά? δλδ μια βαση που λέει ως 42 ίντσες και 50 κιλά γτ να μη μπορεί να σηκώσει μία 50 ίντσες και 26 κιλά?

σε μερικες βασεις γινεται και σε αλλες οχι! ειναι αναλογα το που ειναι οι γατζοι συγκρατησης της τηλεορασης!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.