Jump to content



net problems


petran_x13

Recommended Posts

λοιπόν παίδες στο σπίτι μου έχω συνδέσει 2mbps connex που σε λιγάκι θα γίνει 24mbps connex πάλι. αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας,λοιπόν στο σπίτι μου το οποίο έχει τους εξής ορόφους υπόγειο,ισόγειο,πρώτος και δεύτερος όροφος έχουμε πρόβλημά και λειτουργεί μόνο η θήρα οτε που είναι στην κουζίνα στο ισόγειο ενώ τα pc είναι στον πρώτο όροφο. μέχρι πριν λίγες μέρες τα είχα όλα ασύρματα και το desktop και το laptop. αλλά επειδή έπιανα σήμα 1-2 γραμμούλες το πολύ και δεν τράβαγε καθόλου πήγα και αγόρασα 2χ10μετρα καλώδια ΟΤΕ και έτσι έφερα το modem στο δωμάτιο μου αν και τώρα πιάνο μια αξιοπρεπή ταχύτητα αλλά έχω συχνές αποσύνδεσις οπότε η λύση είναι μια να ξαναγυρίσουμε στα ασύρματα. θέλω να μου πείτε πώς να βελτιώσω το σήμα και τη να αγοράσω να πάρω ένα πιο δυνατό modem η κάποια antenna και ενισχυτές σήματος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αγορασεις ενα πιο καλο modem αλλα και παλι θα σου κοβει αρκετο σημα (ειδικα αμα ειναι 2mbps θα το νιωσεις το κοψιμο)μπορεις και να αγορασεις ενα reapeater να το βαλεις κοντα στα pc :...: απλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σου κανει καλη δουλεια:no:.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αγορασεις ενα πιο καλο modem αλλα και παλι θα σου κοβει αρκετο σημα (ειδικα αμα ειναι 2mbps θα το νιωσεις το κοψιμο)μπορεις και να αγορασεις ενα reapeater να το βαλεις κοντα στα pc :...: απλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σου κανει καλη δουλεια:no:.

για δώσε κάνα λινκ να φωτιστούμε. :hug::clap:

Link to comment
Share on other sites

Κακώς αγόρασες καλώδιο ΟΤΕ, έπρεπε να πάρεις cat5/5e ώστε να μην έχεις θέμα με τις αποσυνδέσεις (αυτό το λέω με την προϋπόθεση να έκανες σωστά τις συνδέσεις). Εγώ θα πρότεινα, αφού μπορείς να ανεβάσεις στον πάνω όροφο καλώδιο, να τραβήξεις cat5e/6 από το modem στον όροφο και από εκεί με switch ή access point στα pc.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς αγόρασες καλώδιο ΟΤΕ, έπρεπε να πάρεις cat5/5e ώστε να μην έχεις θέμα με τις αποσυνδέσεις (αυτό το λέω με την προϋπόθεση να έκανες σωστά τις συνδέσεις). Εγώ θα πρότεινα, αφού μπορείς να ανεβάσεις στον πάνω όροφο καλώδιο, να τραβήξεις cat5e/6 από το modem στον όροφο και από εκεί με switch ή access point στα pc.

δηλαδή αν κατάλαβα καλά κατεβάζω πάλι το modem και τραβάω ένα καλώδιο Ethernet έξω από το σπίτι το βάζο μέσα και το συνδέω σε ένα switch? ποίος ο ρόλος του switch αφού μπορώ να το συνδέσω απευθείας στο pc? και που θα βρω τόσα μέτρα καλώδιο ethernet?

edit: άκυρο τώρα ξύπνησα και άργησα να το πιάσω. αλλά πάλι καλώδιο που θα βρω?

edit 2: τελικά το έλυσα και το ethernet :D

Link to comment
Share on other sites

Στο Ηράκλειο θυμάμαι πως υπάρχουν μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό στον κόμβο Γαζίου, στη Χανιόπορτα και στην kernel επί της Χρυσοστόμου Σμύρνης (εκεί κοντά είναι και ένα διάσημο κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό που όμως δε θυμάμαι το όνομα του ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.