Jump to content


Σε αναζήτηση entry level dSLR


Recommended Posts

παιδιά τελικά θα βάλω το χέρι βαθεία στη τσέπη για να αγοράσω μια DSLR γιατί κατάλαβα ότι η κάθε φωτογραφική μηχανή είναι ένα έργο τέχνης που μπορεί να σε οδηγήσει στην αιωνιότητα :beer:...

έχω αποφασίσει ο κόσμος να ανατιναχθεί να πάρω μία Nikon D5000 αλλά δεν ξέρω πιο kit που δίνουνε τα μαγαζιά . κοιτάω να υπάρχει και ένας δεύτερος φακός 200mm ώστε να μπορώ να φωτογραφίσω και σε μεγάλες αποστάσεις τι προτείνετε

edit

αυτά τα kit γλυκοκοιτάζω

εδώ1

εδώ2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply
παιδιά τελικά θα βάλω το χέρι βαθεία στη τσέπη για να αγοράσω μια DSLR γιατί κατάλαβα ότι η κάθε φωτογραφική μηχανή είναι ένα έργο τέχνης που μπορεί να σε οδηγήσει στην αιωνιότητα :beer:...

έχω αποφασίσει ο κόσμος να ανατιναχθεί να πάρω μία Nikon D5000 αλλά δεν ξέρω πιο kit που δίνουνε τα μαγαζιά . κοιτάω να υπάρχει και ένας δεύτερος φακός 200mm ή 300mm ώστε να μπορώ να φωτογραφίσω και σε μεγάλες αποστάσεις τι προτείνετε 200 mm h 300mm

edit

αυτά τα kit γλυκοκοιτάζω

εδώ1

εδώ2

μιά φωτογραφία ναί μπορεί νά είναι έργο τέχνης καί ίσως νά μπορέσει κάποια στιγμή νά σέ οδηγήσει εκεί πού λές,όχι όμως εξαιτίας κάποιας φωτογραφικής μηχανής.

Γνώμη μου είναι νά μήν τό βλέπεις έτσι,δέστο σάν ένα χόμπι δημιουργικό,πού θά χρειαστείς πολύ χρόνο νά αφιερώσεις γιά νά μάθεις κάποια πράγματα,αλλιώς θά απογοητευτείς σύντομα.

ξεκίνα μέ τό πιό φτηνό γιατί στήν πορεία θά χρειαστείς καί άλλα πραγματάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, το κακο ειναι οτι ο φακός αυτός πλέον είναι πανάκριβος. (έχει ανέβει πάνω από 100€ τον τελυταίο χρόνο). το κιτ με τον 55-200 εμενα μου φαινεται μια χαρα για αρχή. έτσι κι'αλλιώς σπάνια θα χρειαστεί να ανέβει πάνω από τα 200mm.

Link to comment
Share on other sites

μιά φωτογραφία ναί μπορεί νά είναι έργο τέχνης καί ίσως νά μπορέσει κάποια στιγμή νά σέ οδηγήσει εκεί πού λές,όχι όμως εξαιτίας κάποιας φωτογραφικής μηχανής.

Γνώμη μου είναι νά μήν τό βλέπεις έτσι,δέστο σάν ένα χόμπι δημιουργικό,πού θά χρειαστείς πολύ χρόνο νά αφιερώσεις γιά νά μάθεις κάποια πράγματα,αλλιώς θά απογοητευτείς σύντομα.

ξεκίνα μέ τό πιό φτηνό γιατί στήν πορεία θά χρειαστείς καί άλλα πραγματάκια.....

''αθανασίας'' το λέω με την ένεια ότι θα αφήσεις κάτι αληθινό πίσω σου (προσωπικό) και όχι ντουβάρια που αναπάσα στιγμή μπορούν να καταστραφούν!

Ακόμα η φωτογραφική μηχανή είναι ένα έργο τέχνης γιατί αν αναλογιστείς ότι κατάφερε ο άνθρωπος να φτιάξει κάτι που προϋπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια πριν που το έφτιαξε η φύση (βλ το μάτι) είναι σπουδαίο κατόρθωμα ...

και προς θεού δεν είπα ότι θα πατάω το κουμπάκι και τα υπόλοιπα θα τα κάνει η camera και θα βγαίνει έργο τέχνης .

φιλικά Armageddon :hug:

Link to comment
Share on other sites

To oτι βλεπεις ..δεν σημαινει οτι μπορεις να βγαλεις και φωτογραφια.

Θα πρεπει να περασουν πολλα χρονια ωστε να δεις φωτογραφικα αυτα που βλεπεις καθε μερα και δεν τα δινεις καθολου σημασια.

Οσο για τις μηχανες..ηξεραν να αποτυπωνουν ειδωλα απο ...αν οχι αρχαιοτατων χρονων..αρκετα παλια παντως.

Σπουδαιο κατορθωμα θα ειναι οταν βγαλεις μια σπουδαια φωτογραφια.

Δε το λεω προσωπικα για σενα..και εγω ψαχνομαι για παρομοιο κατωρθομα.

Κρατα τον ενθουσιασμο για το χομπυ της φωτογραφιας και οχι την αγορα της dslr.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.