Jump to content



Σε αναζήτηση entry level dSLR


Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

εσεις που εχετε nikon μπορειται να μου εξηγησετε γιατι συμβαινει αυτο?

Λογικα θα υπαρχει καποια εξηγηση.

Λογικα θα επρεπε να βλεπεις αν βγαλεις καπακι απο τον φακο εκτος αν παιζει κατι αλλο.(τι ομως?)

Link to comment
Share on other sites

εσεις που εχετε nikon μπορειται να μου εξηγησετε γιατι συμβαινει αυτο?

Λογικα θα υπαρχει καποια εξηγηση.

Λογικα θα επρεπε να βλεπεις αν βγαλεις καπακι απο τον φακο εκτος αν παιζει κατι αλλο.(τι ομως?)

βλέπεις κανονικά απλά το viewfinder είναι πιο σκοτεινό και έχει κάτι σαν "θόρυβο"

λερωμενη????

Σκοτεινή ισως ειναι λογο του διαφράγματος

Μην ξεχασεις να ρυθμισεις την ''εστιαση'' του viewfinder με το διακοπτακη διπλα απο το vf

ούτε θέμα σκόνης είναι ούτε θέμα του διαφράγματος (άσε που το διάφραγμα είναι τέρμα ανοιχτό στις περισσότερες περιπτώσεις και φυσικά στην περίπτωση του φίλου) από την στιγμή που στρώνει αμέσως μόλις πάρει τροφοδοσία.

Αυτό το έχω παρατηρήσει και στην D300 (αλλά όχι και στην D60). Mια πιθανή ερμηνεία που μπορώ να δώσω είναι ότι αφού έχει ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια πάνω του και συνεπώς απαιτεί έστω και μια ελάχιστη τάση για να δουλέψει (παρακάτω θα καταλάβετε τι εννοώ) προφανώς όταν δεν υπαρχει καμία τροφοδοσία τότε είναι λογικό να δείχνει έτσι.

Στην D300 το viewfinder είναι έτσι (αν θέλετε μπορείτε και να μην λάβετε υπόψην τα 51 AF points)

Nikon-D300-Digital-Camera-Viewfinder.jpg

Λέγοντας παραπάνω ότι το viewfinder "δουλεύει" εννοώ ότι το σημείο που βλέπουμε εικονα (όχι το μαύρο που δείχνει πληροφορίες λήψης) δεν είναι απλά ένα κρυσταλλάκι (ή μια συστοιχία τέλος πάντων :p) αλλά έχει και μερικά software-controlled ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια πάνω του.

Αυτό το συμπεραίνουμε αφενός από τα AF points που δεν είναι πάντα εκεί αλλά ανάβουν ανάλογα με την περίσταση αλλά και από κάτι ακόμη. Αυτό δεν ειναι άλλο από τις κάθετες και οριζόντιες γραμμές που υπάρχουν έξω από το πλαίσιο (με τις στρογγυλεμένες πλευρές) με τα viewpoints. Αυτές οι "γραμμές" (ο όρος κάναβος νομίζω πως είναι πιο σωστός) μπορούν να ενεργοποιηθούν ή να απενεργοποιηθούν από το μενού επιλογών της μηχανής.

Συνεπώς αγαπητέ NTG μάλλον είναι κάτι σαν το υδραυλικό τιμόνι με σβηστή τη μηχανή του αυτοκινήτου. Μόλις την ανάψεις (για την ακρίβεια αρκεί να την τροφοδοτήσεις) τότε παίρνει και αυτο μπροστά. :D

Link to comment
Share on other sites

Α, οπότε χωρίς ρεύμα σκοτεινιάζει λίγο, ε;

Και για να μη ξεχνιόμαστε, άνοιξε ο καιρός, έχει φως μέχρι αργά. Πότε θα βρεθούμε να παίξουμε με τα μπιχλιμπίδια μας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω και γω κατι μιας και βρηκα μια ψιλοευκαιρια και το σκεφτομαι...

αξιζει να δωσω την d80+nikon 18-55vr + 200E και να παω σε d90+nikon 18-105vr? (οι φακοι ειναι αυτοι που ερχονται με τα κιτ)

με την d80 δεν εχω κανενα προβλημα...ισα ισα! και ουτε που το σκεφτομουν να την αλλαξω αλλα ξερετε πως ειναι...εχω και το μικροβιο και μολις δω παραθυρακι "ανωδυνης" αναβαθμισης με πιανει:)

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση στο σώμα αξίζει με τα χίλια. Για τον φακό δεν ξέρω αν θα δεις τρομερές διαφορές στην ποιότητα (πέρα από το επιπλέον ζουμ) οποτε καλυτερα να πιάσεις μερικά reviews να δεις τι λενε.

Link to comment
Share on other sites

θα διαβασω και κανα review και αμα η ποιοτητα εινα ιδια δεν θα με χαλαγε το επιπλεον ζουμ, ουτε και το μεγεθος με πειραζει τοσο!

για το σωμα αξιζει λες ε?

edit:

για μενα ναι ..απο την στιγμη που εχεις βρει που να δωσεις την δικη σου και σε περιμενει στη γωνια η d90+18-105.

εχω ηδη βρει ατομο, ναι!

Link to comment
Share on other sites

θα διαβασω και κανα review και αμα η ποιοτητα εινα ιδια δεν θα με χαλαγε το επιπλεον ζουμ, ουτε και το μεγεθος με πειραζει τοσο!

για το σωμα αξιζει λες ε?

edit:

εχω ηδη βρει ατομο, ναι!

Mιας που εχω περασει και τα δυο κιτ αυτα d80+18-55 / d90+18-105 η αλλαγη φυσικα αξιζει για τα λεφτα που θα δωσεις και οσο για τον φακο, φαντασου τον σαν τον 18-55 σε ποιοτητα αρκετα οξυς, λιγο(οχι ελαχιστο) CA (στην D90 θα διορθωνει αυτοματα) στο μονο που ο 18-55 ειναι καλυτερος ειναι στα ανοιχτα 18mm οπου ο 18-105 εχει μια περιεργη κυματιστη παραμορφωση στα ανω ακρα.Σε εσωτερικους χωρους δηλαδη ισως σε ενοχλησει, κατα τα αλλα ειναι πολυ οξυς ακομα και στα 105mm.

Link to comment
Share on other sites

thanks guys!

διαβασα και λιγο στα γρηγορα αυτο το review...

να με ανησυχησει το πιο κατω?

"The Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 G ED VR offers a nice package of a comfortable focal range, optical stabilization and very high resolution figures. On the downside there're rather pronounced distortion and CAs."

δεν πολυκατεχω τους τεχνικους ορους οταν εχει να κανει με φακους να πω την αληθεια οποτε θα θελα και την δικια σας γνωμη!

@cmos: αυτο που λες με την παραμορφωση στα 18mm ειναι υποφερτο ή καπως διορθωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.