Jump to content


Σε αναζήτηση entry level dSLR


Recommended Posts

Χαιρετώ. :)

Θα ήθελα να μου προτέινετε κάποιες entry level dSLR. Προορίζεται για τη GF, η οποία λατρεύει τη φωτογραφία και μέχρι πρότινος είχε μία compact (samsung δε θυμάμαι μοντέλο).

Αν δεν ήμουν σαφής σε κάτι, καθότι είμαι άσχετος με το θέμα, please let me know. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

σαν φτηνοτερο μοντελο που αξιζει να αγοραστει ειναι η nikon d5000 18-55 VR .

Δεν ξερω μεχρι που φτανει η αγαπη της για την φωτογραφια και μεχρι

ποσα ειστε διατεθιμενοι να δωσετε ...αλλα παραμενει μια πολυ καλη επιλογη.

Υ.Γ

Ακομα Και παραπανω να θελετε να δωσετε προτιμηστε την εκδοση χωρις

φακο και παρτε τον sigma 17-70 φ2.8-4 os hsm ή τον ταμριν 17-50 φ2.8.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Budget δεν έβαλα γιατί δεν το ξέρω, αλλά το υπολογίζω στα ~400ευρώ.

Τζιπάβλυ όταν στην D3000 λέει body και την έχει στα 380κάτι ευρώ, δεν συμπεριλαμβάνει και τον φακό μέσα, right;

Link to comment
Share on other sites

Η 1000D με τον 18-55 ε;

Φαίνεται πολυ decent και μέσα στο price range. Έχω δει και αρκετούς από εσάς τους photo-lovers με 1000D και 18-55, οπότε μου φαίνεται μια πολυ καλή επιλογή.

Ωστόσο παραμένω άσχετος επί του θέματος, οπότε εάν έχετε κάτι να προσθέσετε είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για D5000 θα σου έλεγα με 18-55 VR.

Και D3000 αν δεν σε παίρνει οικονομικά.

Η Canon παρόλο που έχει μηχανές σε πιο ψηλές κατηγορίες / επίπεδα τιμής που σφάζουν, τα entry level μοντέλα της μου μοιάζουν χαμηλότερης ποιότητας από την Nikon ειδικά κατασκευαστικά.

Το σίγουρο είναι πως ΟΤΙ και να πάρεις από Canon/Nikon ΔΕΝ θα βγεις παραπονεμένος, και κρίνε με την τιμή και την καρδιά σου, παρά με τεράστια φύλα με 12238423 bullet points και αναζήτηση πιο bullet point έχει η Nikon Και δεν έχει η Canon Και vise versa.

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε παρεις (καινουριο) απο 500Ε και κατω δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

Η δ3000 παραμενει η απολυτη...πιστή στο ρολο entry level dslr.

To ιδιο ισχυει και για την canon eos 1000D.Aπλα την βαζω σε καλυτερη μοιρα απο την φτηνιαρα νικον.

Επισης μενου και πιασιμο δεν ειναι ιδιο σε καμμια εταιρια.

Πας με την γυναικα (αν δεν προκειται για δωρο-εκπληξη) ,τις πιανει και διαλεγετε οποιο σας(την) βολευει καλυτερα.

Το μενου ειναι ιδιαιτερο μανικι αν για καποιον λογο εχει συνηθισει ηδη σε καποια εταιρια.

Ενδεχεται να εχει(ς) ακουσει τα χειροτερα απο καποιον(οποιονδηποτε) να περιγραφει το μενου της "αντιπαλης" εταιριας.

Η αληθεια ειναι οτι απλα δεν εχουν καποιο κοινο σημειο και καθεμια ακολουθει την δικη της φιλοσοφια.

Υ.Γ

Η δ3000 δεν εχει καμμια σχεση με την d5000 καθως μονο στο ονομα παραπεμπει στις οποιες κοινες καταβολες.

Τα περισσοτερο ηλεκρονικα της d5000 ειναι απο την δ90 ενω η δ3000 ειναι μια καινουρια d60/d40x/d40.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις σας παίδες, είστε πολυ αναλυτικοί.

Η αλήθεια είναι ότι αρχικά δεν προοριζόταν για έκπληξη αλλά για καθαρή δική της αγορά, πλέον όμως λέω να της κάνω έκπληξη.

So, η D5000 με τον 18-55 VR είναι διαμάντι αλλά ξεφεύγει αρκετά... (έχω βγάλει φωτογραφίες με D90, με τα όσα ταπεινά ξέρω, και αφού λες ότι είναι η μετεξέλιξη της καταλαβαίνω...)

Η D3000 μπορεί να φορέσει τον ίδιο 18-55 VR;

Link to comment
Share on other sites

τα κιτ στην ελλαδα ...πρεπει να εχουν την δικη τους ιστορια.:p

Χωρις να ειμαι σιγουρος πρεπει να κυκλοφορουν 2 κιτ..Ενα φτηνο με τον non-VR και ενα συνηθως κατα 50Ε ακριβοτερο με τον VR.

Παλι χωρις να ειμαι σιγουρος (ουτε μαγαζι εχω ,ουτε καν nikon:p) η d5000 δεν βγηκε σαν κιτ με αλλο φακο περα απο τον 18-55 VR

Oποτε μια διευκρινηση κατα την αγορα της σιγουρα ειναι must.

Σαν δυνατοτητα ..ναι μπορει να παρει τον συγκεκριμενο φακο και ολους τους ΑF-S

(και ΑF μπορεις να βαλεις απλα θα πρεπει να εστιαζει(ς) χειροκινητα)

Υ.Γ

Ετσι για την ιστορια και το πιο σωστο του πραματος ,η d5000 δεν ειναι μετεξελιξη της D90.Διαφορετικα μοντελα ειναι.Μια κατηγορια κατω θεωρειται και ειναι ως προς την ποιοτητα κατασκευης ,viewfinder κλπ.

Απλα αισθητηρας ,ΑF κλπ ειναι ιδια με τις d90 οπου η d3000 διαφερει και ως προς αυτα.

Πχ bracketting δεν εχει η d3000 ,η δ5000 εχει οπως επισης εχει (η d5000) movie mode και live view.(η 3000 δεν τα εχει)

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάς την D60/D3000 κι ας λένε ότι θένε οι από πάνου. Αν μιλάς για entry level θα σε καλύψει πολύ καλά. Έχω D60, μπορείς να δεις [ame=http://smg.photobucket.com/albums/v300/jpavly/D60_Various/]D60_Various pictures by jpavly - Photobucket[/ame] μερικά δείγματά της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν έχω λόγια, ευχαριστώ πολυ, μου έχετε ανοίξει τα μάτια!

Δε θα το πιστέψετε, πέτυχα μια γκομενίτσα εδώ στη δουλειά εψές που φορούσε μια D3000 για necklace... Έκατσα λίγο και την είδα, έβγαλα και 2-3 φωτό... και 'νταξ. Όλα τα moneyz. O φακός ήταν 18-55 non VR, νομίζω.

Για D3000 με τον 18-55 VR με βλέπω παιδιά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ και πάλι, εάν υπάρξει κάποια αλλαγή ή απορία θα ενημερώσω... :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν βγαζει καλυτερες φωτογραφιες η μια εναντι της αλλης.

(αν και μαλλον βγαζει αν παιξεις με iso παραπανω απο 800).

Περισσοτερο πραματα εχει που θα σε διευκολυνει καπου καπως καποτε.

(iso sensitivity,lifeview ,movie mode ,bracketting)

Καλοριζικη ...και περιμενουμε δειγματα:D.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.