Jump to content



Σε αναζήτηση entry level dSLR


Recommended Posts

+1 στον Τζιπάβλυ, όντως βοηθάει, αλλά αν δεν σε παίρνει οικονομικά μην τρελαθείς κιόλας για το VR, οι πιο πολλοί απο εμάς ξεκινήσαμε και μάθαμε σε φακούς χωρίς VR.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Επειδή ψάχνω και εγώ για μένα και καθώς ο dimitris_s μάλλον κατέληξε, για 500 - 700 (μαζί με φακό all around) η d5000 είναι η καλύτερη επιλογή; Έχω διαβάσει καλά reviews, αλλά προτιμώ τις προσωπικές σας γνώμες.

@NTG: O stock φακός Nikon Nikkor 18-55 VR είναι τόσο μάπα;

ΥΓ. Πρώην κάτοχος μίας Panasonic Lumix DMC-TZ5 (πολύ καλή για πρώτη μηχανή)

Link to comment
Share on other sites

Η Δ5000 είναι πολύ καλή ναι, έχει πράγματα που θα κάνεις καιρό να τα μάθεις και να τα δουλέψεις και γενικά είναι μια εξαιρετική μηχανή μαζί με τον 18-55 VR.

Στα λεφτά αυτά (700) παίζουν και D90 βέβαια (σώμα) και παίρνεις και ένα 18-55 (απλό) με 30 ευρώ και είσαι πάλι κομπλέ, αλλά είναι θέμα του τι θές.

Αν με ρωτάς αν θα έπαιρνα D5000 + 15-55 VR ή D90 + 18-55 Non VR δεν τίθεται θέμα.

Αλλά η D90 είναι πιο μεγάλη, πιο σύνθετη, όχι τόσο φιλική στον νέο χρήστη όσο η D3000-D5000 (χωρίς να είναι δύσχρηστη αλλά αν έρχεσαι από point and shoot που λέει ο λόγος, έχει κάμποσα μενού να εξερευνήσεις).

Στα λεφτά αυτά παίζουν και προτάσεις από την Canon που θα σου παραθέσει από κάτω ο NTG (wild guess αλλά εδώ θα τριγυρίζει κάπου :D )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για αρχή.

Το καλό με την ΤΖ5 είναι ότι είχε πολλές ρυθμίσεις (και θέλω dSLR γιατί θέλω ακόμη περισσότερες) και σπάνια τραβούσα με auto.(συνήθως με έκραζαν γιατί έκανα να φωτογραφήσω "μισή ώρα" :p )

Το βολικό, σε θέμα τιμής, με την d5000 είναι ότι:

D5000: body+18-55VR (600 euro)

D90: body+ 30 ευρώ φακός που λές (730 ευρώ)

βάζοντας όμως και τα απαραίτητα εξτρά (8gb SDHC + κανένα τζαμπέ τρίποδο + τσάντα μεταφοράς ) που λογικά θα βγούνε 100 - 150) πάμε 700 - 750 / 830 - 880.

Άντε ας πούμε τα δίνω. Για κανά δύο χρόνια δεν θα με χαλούσε να χαλάω για την μηχανή μόνο ρεύμα για να την φορτίζω. Το ερώτημα είναι: O 30ευρος φακός + d90 θα βγάζει καλύτερες φώτο από τον 150ευρο της Νικον + d5000?

ΥΓ: Αυτό με τον 30ευρο φακό ισχύει, γιατί δεν βλέπω κανέναν τόσο φθηνό :)

Link to comment
Share on other sites

βάζοντας όμως και τα απαραίτητα εξτρά (8gb SDHC + κανένα τζαμπέ τρίποδο + τσάντα μεταφοράς )

Χοντρικά: 8gb class 6 sdhc 20 ευρω, τρίποδο απο 120+ πανω για ενα καλό(manfrotto πχ) ,50-60+ ευρω για τσάντα επίσης καλή(lowepro κλπ)

Τα φτηνοτερα μην τα κοιτας καθολου δεν αξιζουν και τοσο.

Οσο για τον φακο προσωπικά θα αγοραζα sigma 17-70 που ειναι καλος all-around

Link to comment
Share on other sites

...ωπ...σας βρηκα παλι!!!....:hehe:

Στο μυαλο μου τα εχω ως εξης απλοποιημενα. (αμα δε λιποθυμησετε και τωρα...)

Αυτην την εποχη 3 μηχανες υπαρχουν απο dslr.

η nikon d5000 ,η canon eos 5d mk2 και η nikon d700.

Ok παιζει και η canon 7d πλεον αλλα πλησιαζει επικινδυνα σε τιμη τις αλλες δυο οπου και προσωπικα θα προτιμουσα μια απο τις αλλες δυο.

Αν δεν εβγαινε η 7d θα εβαζα την D300/s αλλα και παλι τα ιδια θα ισχυαν.

canon 40/50d και nikon d90 προσφερουν μεν παραπανω στιβαροτητα και καλυτερο viewfinder

αλλα ουτε η στιβαροτητα θα σε βοηθησει να βγαζεις καλυτερες φωτογραφιες ουτε καλυτερο viewfinder.

Οι περισσοτεροι (προερχομενοι απο compact) ,μαζι και εγω καποιες φορες ,ελεω ψηφιακης εποχης καδραρουν μετα το κλικ.

Κοινως βγαζεις ,κοιτας τι εβγαλες και ξανακαδραρεις κατα το δοκουν.Λιγοι καθονται να κοιτανε μεσα απο viefinder.Ο περισσοτερος χρονος αναλωνεται στο να μας βγει ισιος ο οριζοντας παρα αν επρεπε να καδραρουμε αλλιως.

Με το παραπανω σκεπτικο θα προτιμουσα d5000 με καποιον αλλον φακο απο τον 18-55 VR αν ειχα βλεψεις για καλυτερο σωμα.(πχ d90) .

But thats just me.

O oποιος φακος (18-55 vr) κανει παρα πολυ καλα την δουλεια του και για τα λεφτα τα οποια ζηταει.Θες τα υπερδιπλασια για να πεις οτι κατι πας να παρεις ...αλλα και παλι δεδομενου οτι (ισως) να εχεις τον vr δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζει.

Υπαρχει και η d300 η οποια σαν μεταχειρισμενη στα 650-750Ε -πλεον- ειναι ακρως δελεαστικη.

απο κει και περα sony,pentax ,olympus,panasonic χωρις να υστερουν ιδιαιτερα (τις εχουν τις διαφορες τους) δεν θα τις προτιμουσα.

Καλη περιπτωση η panasonic gf1 με τον 21μμ f1.7 και υπαρχουν και αλλα διαμαντακια που μπαινουν σε 4/3 (prime παλι ..κοντα στο 300αρη και πανω) ...αλλα δεν μπορω να φανταστω καποιον να την καταβρισκει με πριμε.Με τον 14-42 αποκταει ογκο (παραμενει μικρη βεβαια) αλλα δεν χωραει σε τσεπη πλεον.

Η olympus pen επισης...απλα δεν ερχεται με τον 21μμ f1.7 .Και να αγοραστει ο συγκεκριμενος κομματακι δυσκολο μιας και ερχεται μονο σαν κιτ με την panasonic.

Τουλαχιστον παλιοτερα...δεν ξερω αν κατι αλλαξε στην ελλαδα.

αυτα τα ολιγα για την ωρα:p

Link to comment
Share on other sites

Για κανά δύο χρόνια δεν θα με χαλούσε να χαλάω για την μηχανή μόνο ρεύμα για να την φορτίζω. Το ερώτημα είναι: O 30ευρος φακός + d90 θα βγάζει καλύτερες φώτο από τον 150ευρο της Νικον + d5000?

H D90 θα σου δώσει περισσότερες επιλογές από την D5000, και ίσως λίγο καθαρότερο high ISO performance, αλλά σε εμάς, αυτό που ΠΑΝΤΑ περιορίζει και ταυτόχρονα ορίζει πόσο καλές φωτογραφίες τραβάμε είναι ο φωτογράφος.

Η D90 δεν θα σε κάνει καλύτερο, θα σου δώσει παραπάνω φόντα για να βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες σε κάποιες συνθήκες, αλλά την πόρτα ΜΟΝΟ θα στην ανοίξει, εσύ θα την διαβείς.

Υπάρχουν φωτογράφοι που αν δεις τι βγάζουν με μια απλή D40 + 15-55 non VR θα λιποθυμήσεις.

Συνεπώς, ναι στα χαρτιά, και εδώ μέσα καλύτερη αγορά είναι η D90 αλλά αν δεν είσαι 100% σίγουρος πως θες να ασχοληθείς μην την κάνεις από εμένα. Η D5000 (D3000 επίσης for that matter) δεν θα σε κρεμάσει ποτέ.

Αν δεν θέλεις να σκάσεις καθόλου λεφτά για 2 χρόνια που λες (το έχουμε πει πολλάκις αυτό :D ) τότε καλύτερα να πάρεις μαζί μια D5000 + 17-70 sigma που σφάζει για να έχεις και φακό και να μην πεις ποτέ «ο 18-55 με κρέμασε».

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφού εξαρτώνται από εμένα οι φώτο :p πάω για d5000 + 18-55 kit (είναι μόλις 50 ευρώ έξτρα) και παίρνω με τον επόμενο μισθό πρακτικής τον sigma (270+ euro.... :cry: )

Ευχαριστώ παίδες. (ο πρώτος μισθός θα έρθει σε 10 μέρες και ο δεύτερος σε ..40. Αν σας έρθει στο μυαλό κανένας φακός ΤΖΑΜΠΑ αλλά τούμπανος :S πείτε μου ως τότε :) )

Α, και κάτι άλλο. Είδα ότι βγάζει φώτο RAW + Fine JPG : 16 περίπου ΜΒ

Πρέπει να έχει κάρτα με ταχύτητα εγγραφής >= 15ΜΒs; (πχ αυτήν)

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο τίμια λεφτά που μπορείς και θα δώσεις σε φακό EVER είναι αυτά.

Άσε που θα μάθεις να συνθέτεις τα κάδρα σου με τα πόδια και όχι το zoom ring ;)

Είναι εξαιρετική επιλογή η D5000 + 18-55 με το καλό να μας έρθεις στο κλαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το JPEG Standard ή και Basic.

:S Ένα από τα μεγάλα υπέρ των dSLR σε σχέση με τις compact δεν είναι ότι μπορείς να τραβήξεις σε RAW;

@Dolly: Βολεύει σε πολλές περιπτώσεις το zoom. Επίσης όπως είπα πάμε για κάτι all-round λόγω έλλειψης πολλών χρημάτων.

Με το καλό θα σας βρω :D

Υ.Γ. Ποιος είναι ο sigma που αναφέρεσαι; 1 2 3

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ποιος είναι ο sigma που αναφέρεσαι; 1 2 3

O πρωτος φακος ειναι χωρις hsm δεν υπαρχει λογος να τον προτιμησεις...ισα ισα υπαρχει και λογος να τον αποφυγεις.

Δεν εχει μοτερακι ο φακος για AF οποτε και θα πρεπει να καταφυγεις σε manual εστιαση.

Προτιμησε καποιον απο τους αλλους 2 που εχουν HSM ειτε με ΟS (optical stabiliser) ειτε χωρις.

Γενικη συμβουλη 2..μην ψαχνεις φακο τουμπανο..ψαξε εναν* να σε ικανοποιει.

*(και δυο και τρεις ,δεν ειναι αριθμητικο το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο τίμια λεφτά που μπορείς και θα δώσεις σε φακό EVER είναι αυτά.

Άσε που θα μάθεις να συνθέτεις τα κάδρα σου με τα πόδια και όχι το zoom ring ;)

Είναι εξαιρετική επιλογή η D5000 + 18-55 με το καλό να μας έρθεις στο κλαμπ.

εγώ θα έλεγα τον 35mm f1.8 στη θέση του πάντως:p

Link to comment
Share on other sites

Γενικη συμβουλη 2..μην ψαχνεις φακο τουμπανο..ψαξε εναν* να σε ικανοποιει.

Για φακούς η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψάξει καθόλου (έτσι δεν ξέρω τπτ). Τον sigma 17-70 τον έψησα, γιατί τον πρότεινε ο Dolly σαν uber για την περίπτωση μου.

Εγώ απλά θέλω κάτι "που να τα κάνει όλα και να είναι φθηνός", μέχρι να πωρωθώ ακόμη πιο πολύ και να πάρω κάτι καλύτερο.

Updated ερώτηση. Τι είναι καλύτερο (με το σκεπτικό ότι μπορώ να δώσω τελικά 520(body) + 270(sigma 17-70) euro, αν και θα προτιμούσα να γλύτωνα κάποια λεφτά);

α) Να πάρω το απλό κιτ με 18-55 Nikon Nikkor VR και μόλις μαζέψω και άλλα λεφτά/δω ότι έχω ανάγκη καλύτερο φακό, να πάρω και τον Sigma;

β) Να πάρω το κιτ με SIGMA AF 18-50mmF/2.8-4.5 OS HSM

γ) Να πάρω το κιτ με TAMRON AF 18-200 XR

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.