Jump to content



Διάφορες απορίες για σκληρούς...


koshal

Recommended Posts

1. Ποιον θα παίρνατε και γιατί??? αυτόν, ή αυτόν???

2. Έχω laptop με σκληρό κλασικά στις 5400. Θα βοηθούσε στην ταχύτητα του υπολογιστή ένας 7200 ή καλύτερα αναβάθμιση RΑΜ? (η Ram είναι 1 gb DDR2 στα 667-δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ταχύτητα- ενώ ο σκληρός 40gb οπότε ένα θέμα ταχύτητας είναι και λόγω περιορισμένου ελεύθερου χώρου).

3. Γιατί σε αρκετούς εξωτερικούς το καλώδιο έχει 2usb? Δεν αρκούν τα 5v? Δουλεύει ταχύτερα/σταθερότερα?

4. Συμβατικοί σκληροί (εννοώ όχι SSDs) κυκλοφορούν SATA II και SATA III. Έχουν μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις τους, ή όχι?

5. Ποιά είναι τα είδη raid και τι πρόγραμμα ή hardware χρειάζεται για να δουλέψουν 2 σκληροί σε διάταξη raid.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιον θα παίρνατε και γιατί??? αυτόν, ή αυτόν???

2. Έχω laptop με σκληρό κλασικά στις 5400. Θα βοηθούσε στην ταχύτητα του υπολογιστή ένας 7200 ή καλύτερα αναβάθμιση RΑΜ? (η Ram είναι 1 gb DDR2 στα 667-δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ταχύτητα- ενώ ο σκληρός 40gb οπότε ένα θέμα ταχύτητας είναι και λόγω περιορισμένου ελεύθερου χώρου).

3. Γιατί σε αρκετούς εξωτερικούς το καλώδιο έχει 2usb? Δεν αρκούν τα 5v? Δουλεύει ταχύτερα/σταθερότερα?

4. Συμβατικοί σκληροί (εννοώ όχι SSDs) κυκλοφορούν SATA II και SATA III. Έχουν μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις τους, ή όχι?

5. Ποιά είναι τα είδη raid και τι πρόγραμμα ή hardware χρειάζεται για να δουλέψουν 2 σκληροί σε διάταξη raid.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

1)και οι δυο εχουν μεγαλο fail rate.2 απο τον καθενα εχω αλλαξει εγω προσωπικα.

2)SSD.

3)Δεν εχω ιδεα.Μηπως για να μην χρειαζονται εξωτερικη τροφοδοσια?(λεω εγω τωρα...)

4)Οχι.

5)

RAID 0

RAID 1

RAID 3, RAID 4

RAID 5

RAID 6

RAID 10

RAID 01

Απαιτουν ειτε υποστηριξη απο τον controller του Chipset ειτε ξεχωριστο controller σε μορφη καρτας PCI/PCI-X etc

Link to comment
Share on other sites

5)

RAID 0

RAID 1

RAID 3, RAID 4

RAID 5

RAID 6

RAID 10

RAID 01

Απαιτουν ειτε υποστηριξη απο τον controller του Chipset ειτε ξεχωριστο controller σε μορφη καρτας PCI/PCI-X etc

Είναι πολλά παραπάνω τα πρωτόκολλα που παίζουν με RAID όπως RAID 1E , RAID 00 etc η κάθε εταιρία έχει τα δικά της

αλλά είναι κάτι που δεν θα σε απασχολήσει διότι είναι ελάχιστα τα λαπτοπ που έχουν RAID controller onboard και ακόμα πιο ελάχιστα τα λαπτοπ που έχουν 2 θήκες για σκληρούς.

όσο για τα παραπάνω ερωτήματα που έθεσες με καλύπτει πλήρως ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιον θα παίρνατε και γιατί??? αυτόν, ή αυτόν???

Τον WD, γιατί είναι φθηνότερος και έχει και πιο όμορφο κουτί (γούστα είναι αυτά).

2. Έχω laptop με σκληρό κλασικά στις 5400. Θα βοηθούσε στην ταχύτητα του υπολογιστή ένας 7200 ή καλύτερα αναβάθμιση RΑΜ? (η Ram είναι 1 gb DDR2 στα 667-δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ταχύτητα- ενώ ο σκληρός 40gb οπότε ένα θέμα ταχύτητας είναι και λόγω περιορισμένου ελεύθερου χώρου).

RAM.-

3. Γιατί σε αρκετούς εξωτερικούς το καλώδιο έχει 2usb? Δεν αρκούν τα 5v? Δουλεύει ταχύτερα/σταθερότερα?

Διότι, κατά περίπτωσιν, ο δίσκος και τα ηλεκτρονικά του εξωτερικού κουτιού απαιτούν ρεύμα (ισχύ) υψηλότερο από αυτό που μπορεί να δώσει μια θύρα USB (μισό αμπέρ). Δύο θύρες, διπλάσιο διαθέσιμο ρεύμα.

4. Συμβατικοί σκληροί (εννοώ όχι SSDs) κυκλοφορούν SATA II και SATA III. Έχουν μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις τους, ή όχι?

Όχι. Οι επιδόσεις εξαρτώνται από άλλα πράγματα, δεδομένου φυσικά του υψηλού bandwidth που προσφέρει το SATA 300Mbps ("SATA II") και όλα τα νεώτερα.

5. Ποιά είναι τα είδη raid και τι πρόγραμμα ή hardware χρειάζεται για να δουλέψουν 2 σκληροί σε διάταξη raid.

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Organization

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιον θα παίρνατε και γιατί??? αυτόν, ή αυτόν???

2. Έχω laptop με σκληρό κλασικά στις 5400. Θα βοηθούσε στην ταχύτητα του υπολογιστή ένας 7200 ή καλύτερα αναβάθμιση RΑΜ? (η Ram είναι 1 gb DDR2 στα 667-δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ταχύτητα- ενώ ο σκληρός 40gb οπότε ένα θέμα ταχύτητας είναι και λόγω περιορισμένου ελεύθερου χώρου).

1) Κανέναν. Θα έπαιρνα απλά μια εξωτερική θήκη με κόστος 10-15€ για να βάλω τον εσωτερικό των 5400 στροφών που θα έβγαζα για να τον αντικαταστήσω με έναν....

2) ....7200 στροφών αν ήθελα να κάνω οικονομία ή έναν καλό SSD αν ήθελα μέγιστες επιδόσεις. Βέβαια αν το laptop χρησιμοποιεί Vista ή 7 το 1GB είναι απλά ελάχιστο και η RAM θα πρέπει να είναι στον προγραμματισμό σου ασχέτως αν θα προχωρήσεις σε αλλαγή δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

σε ανάλογη περίπτωση αναβάθμισης ενός laptop toshiba a100-906 του άλλαξα το σκληρό δίσκο (από 100gb@5400 σε 320gb@7200) και μνήμες προσθήκη 2gb (από 1 σε 3) το μηχάνημα απλός πεταει τώρα (σε σύγκριση όπως ήταν).

το κόστος για την αλαγή περίπου 110ε (σκληρός και μνημες μαζί) και πιστεύω ότι του έδωσα μια παράταση 1-2 χρόνια (ok για σερφάσιμα και δουλειά γραφείου μιλάμε :).

Θα σε συμβούλευα για σκληρό και θήκη (για εξωτερικό)...

σε λεφτά θα είναι περίπου το ίδιο αλλα θα κερδίσεις ένα χρόνο εγγυηση (οι external έχουν συνήθως 2 χρόνια ενώ οι internal έχουν 3).

πρόσφατα έφτιαξα ένα 500gb με θήκη και μου έπεσε ... ανοιξε το κουτί και γενικά η πτώση φαίνετε στο κουτί... αμα είχε πρόβλημα ο σκληρός θα τον άλλαζα χωρίς να φανεί ότι αφείλετε σε πτώση!!!

σε ερώτηση γιατί έχουν 2 καλώδια οι θήκες USB για να πάρουν ρεύμα :

είτε είναι θέμα σκληρού , είτε θέμα σε ποιο usb θα το βάλεις είτε ότι μερικά laptop δεν βγάζουν αρκετό ρεύμα από τα usb.

στο δικό μου αμα το βάλεις στα usb του κουτιού δεν μπορεί να παίξει από ένα usb, αμα το βάλεις απο πίσω!!!! δουλεύει και με ένα...

σε παλιό laptop (στο α100 που αναφέρω παραπάνω δουλεύει σε ενα usb . σε νεότερο toshiba laptop (13") θέλει και τα 2...

ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

σε λεφτά θα είναι περίπου το ίδιο αλλα θα κερδίσεις ένα χρόνο εγγυηση

Το βασικό κέρδος με την θήκη και ο λόγος που του την πρότεινα είναι βασικά αλλού. Αν πάρει έτοιμο εξωτερικό στο laptop θα συνεχίσει να έχει τον αργό των 5400 στροφών. Δεν θα έχει κάποιο κέρδος εκεί. Αν όμως πάρει έναν 7200 και τον βάλει εσωτερικά θα δει διαφορές στις επιδόσεις. Πέρα από την αύξηση στον αποθηκευτικό χώρο θα έχει και στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο yanni είναι το καλύτερο... αλλαγή σκληρού στο laptop.

αλλά 40γβ εξωτερικός 2,5" ... λίγο μικρός... (κατηγορία flashaki :)

το είπα σε περίπτωση που ήθελε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.