Jump to content



Για Asus Rampage 2 Extreme...


venom7

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Thanks!:)

Λοιπόν,περιμένω να μου έρθει και το ανταπτοράκι για το μπλοκάκι της υδρόψυξης του επεξεργαστή http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=59_410&products_id=25018 και θα ξεκινήσω εγκατάσταση.

Το υπόλοιπο σύστημα που πήρα είναι:

1)μητρική...την ξέρετε!!!:p

2)επεξεργαστής http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i7-930-s1366-2-80GHz-BX80601930.htm

3)μνήμες http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Ddr3-6Gb-Kit-TR3X6G1866C9DF.htm

4)σκληρός για win 7 64bit και προγράμματα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-X25-V-40GB-SSD-2-5-SSDSA2MP040G2R5-Retail-SSDSA2MP040G2R5.htm

5)σκληρός για games http://www.guru3d.com/article/gskill-titan-128gb-ssd-review/

Αυτά!Τι λένε?Καλές επιλογές?Συμβουλές και κρίσεις δεκτές!:)Τα άλλα τα ξέρετε και από υπογραφή!

Δεν νομίζω αλλά άμα τα στήσω και έχω και καλό αποτέλεσμα στο overclock και τρελαθώ λίγο:jump:,ίσως πάρω άλλη μία 5870 για crossfire!:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έλειπαν.Γιατί το λες αυτό?Θες να το τεκμηριώσεις κιόλας?Αν έπαιρνα καλύτερη μητρική δεν θα έπαιρνα κάτι από αυτά!Να υπολογίσετε ότι όλα είναι μεταχειρησμένα εκτός από τους δίσκους.Τα χρήματα για αυτά και μεταχειρησμένα με το ζόρι τα μάζεψα!Οπότε τη καλύτερη μητρική να έπαιρνα?Και εξάλλου ποια είναι καλύτερη και σε τι?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια λες οτι μαζεψα 1000ε+ με το ζορι και απο την αλλη οτι δεν ειχες τη δυνατοτητα να βαλεις UD7 που σου προτειναμε ολοι με +70ε κοστος επιπλεον. Διαβαζω οτι εβαλες ssd νερα, 5870 και ισως πας για cf...

Στη συνεχεια λες οτι ουτως η αλλως θα πηγαινες σε asus επειδη εχεις μια ιδιαιτερη προτιμηση!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια λες οτι μαζεψα 1000ε+ με το ζορι και απο την αλλη οτι δεν ειχες τη δυνατοτητα να βαλεις UD7 που σου προτειναμε ολοι με +70ε κοστος επιπλεον. Διαβαζω οτι εβαλες ssd νερα, 5870 και ισως πας για cf...

Στη συνεχεια λες οτι ουτως η αλλως θα πηγαινες σε asus επειδη εχεις μια ιδιαιτερη προτιμηση!

Δεν ξέρεις για αυτό τα λες έτσι τα πράγματα!Είσαι επιφανειακός.Καταρχήν αν διάβαζες δεν θα έλεγες ότι έχω δώσει 1000+e,γιατί σε καμία περίπτωση δεν έδωσα τοσα!Είπα ότι είναι μεταχειρισμένα οπότε πως βγαίνουν 1000+?Τόσο κάνουν αν τα πάρεις καινούργια.Με νερό είμαι εδώ και χρόνια επίσης!Και για να γίνω πιο ξεκάθαρος το πόσο μου κόστησε η όλη ιστορία υπολόγισε και μόνος σου...μητρική 230e+cpu 170e+ram 170e+ssd 100e+gpu 420e=1090e-(τα προιγούμενα που είχα και πούλησα) μητρική,cpu,gpu,ram,hdd,mouse,keyboard δλδ- 620e...1090e-620e=470e!!! Οπότε πως μου λες 1000+?Βλέπεις ότι δεν είναι έτσι όπως φαίνονται ή τα βλέπεις!Και έτσι όπως είναι τα πράγματα,ναι,μου ήταν δύσκολο να τα μαζέψω και αυτά και 70e επιπλέον μου ήταν θέμα συν του ότι εξαρχής είχα πει ότι θέλω asus και στην τελική γνώμη για την συγκεκριμένη ήθελα(θετικά και αρνητικά)...φίλε μου.Κατάλαβες?

nice system

Thanks man!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη, ο SSD για τα παιχνιδια δεν ηταν τοσο αναγκαιος. Θα μπορουσες να κοιταξεις για εναν Velociraptor 300αρη ή 150αρι.

Καλοδουλευτο το συστηματακι. Πολυ καλα πραγματα πηρες και σε αρκετα καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις για αυτό τα λες έτσι τα πράγματα!Είσαι επιφανειακός.Καταρχήν αν διάβαζες δεν θα έλεγες ότι έχω δώσει 1000+e,γιατί σε καμία περίπτωση δεν έδωσα τοσα!Είπα ότι είναι μεταχειρισμένα οπότε πως βγαίνουν 1000+?Τόσο κάνουν αν τα πάρεις καινούργια.Με νερό είμαι εδώ και χρόνια επίσης!Και για να γίνω πιο ξεκάθαρος το πόσο μου κόστησε η όλη ιστορία υπολόγισε και μόνος σου...μητρική 230e+cpu 170e+ram 170e+ssd 100e+gpu 420e=1090e-(τα προιγούμενα που είχα και πούλησα) μητρική,cpu,gpu,ram,hdd,mouse,keyboard δλδ- 620e...1090e-620e=470e!!! Οπότε πως μου λες 1000+?Βλέπεις ότι δεν είναι έτσι όπως φαίνονται ή τα βλέπεις!Και έτσι όπως είναι τα πράγματα,ναι,μου ήταν δύσκολο να τα μαζέψω και αυτά και 70e επιπλέον μου ήταν θέμα συν του ότι εξαρχής είχα πει ότι θέλω asus και στην τελική γνώμη για την συγκεκριμένη ήθελα(θετικά και αρνητικά)...φίλε μου.Κατάλαβες?

Καλα ντε μη βαρας, δεν φανταζομαι να θιχτηκες?

Αντε και με trifire!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη, ο SSD για τα παιχνιδια δεν ηταν τοσο αναγκαιος. Θα μπορουσες να κοιταξεις για εναν Velociraptor 300αρη ή 150αρι.

Καλοδουλευτο το συστηματακι. Πολυ καλα πραγματα πηρες και σε αρκετα καλες τιμες.

Σε ευχαριστώ!Ο ssd ήταν με πιστωτικό για αυτό και τον πήρα.Αλλιώς...δεν νομίζω!

Καλα ντε μη βαρας, δεν φανταζομαι να θιχτηκες?

Αντε και με trifire!

Δεν θίχτηκα,απλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι για να καταλαβαινόμαστε πάνω από όλα!:hug:

Link to comment
Share on other sites

απλά στην θεση σου θα έπαιρνα 3Χ1 ραμ προσωρινα μτχ για να μεγαλώσω το μπατζετ μου για τα αλλα υποσυστήματα. Και τον SSD θα τον άφηνα για πιο μετα.

Καλοδούλευτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παίδες τα πήρα και τα τοποθέτησα όλα.

Τι προβλήματα αντιμετοπίζω όμως...

έχωντας την 5870 και μία κάρτα ήχου την creative x-fi fatality

creativesbxfititanium.jpg

αντιμετόπισα πρόβλημα στην τοποθέτηση της κάρτας ήχου και της γραφικών.Τι εννοώ?

Εννοώ ότι η κάρτα ήχου είναι pci express x1 και ήθελα να την βάλω στην μαύρη θύρα της μητρικής με σκοπό να μπει και από κάτω της η γραφικών.

asusrampageiiextreme.jpg

Όμως το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μπει εκεί η ήχου γιατί βρίσκει πάνω στο nb!!!

creativesbxfititanium2.jpg

asusrampageiiextreme2.jpg

και έτσι αναγκάστηκα να βάλω την κάρτα ήχου στην άσπρη pci express x1 και από κάτω την κάρτα γραφηκών επειδή λόγω της υδρόψυξης(block),δε μπορούσε-χωρούσε να μπει από πάνω στην πρώτη θύρα PCI Express x16 γιατί θα έβρισκε στην ήχου.

dsc003721.jpg

Με την διαρύθμιση όμως αυτή δεν μπορώ να κάνω cf!

και τώρα οι ερωτήσεις:

1)Μπορεί η κάρτα ήχου να μπει στη θύρα pci express x16(την άσπρη),γιατί σε περίπτωση cf μόνο σε αυτή μόνο έχω πλέον επιλογή να την βάλω, χωρίς πρόβλημα και να δουλεύει το ίδιο ή μόνο στις pci x1 μπορεί να μπει?

2)Συγκριτικά η κάρτα ήχου που έχω με αυτήν που παρέχει η μητρική,ποια είναι καλύτερη?

3)Τι προτείνετε?Κάποια λύση!Γιατί από ότι βλέπω αν θελήσω να κάνω cf η μόνη λύση πλέον θα είναι να βάλω την κάρτα ήχου που μου δείνει η μητρική!

Thanks και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.