Jump to content



eyefιnity ή nvidia surround vision


elk

Recommended Posts

και τότε τι να το κάνω από την στιγμή που δίνω τόσα λεφτά για το eyefinity άλλα θα το χαίρομαι κουτσά?

Man οπως το βλεπει ο καθενας...γι αυτο λεω πρεπει να το δει!

Μα δεν λεω το κατι διαφορετικο. Κοβεις καποια και περνεις κατι αλλο αντι γι αυτα που χανεις...Το θεμα ειναι τι σου αρεσει περισσοτερο....Που εχετε σκαλωσει εδω μεσα δεν μπορω να το καταλαβω...

Εσυ το βλεπεις κουτσα ας πουμε, αλλα εγω man βλεπω κουτσα ετσι οπως παιζεις ...

To 1 monitor δεν με καλυπτει πια...

Ειδικα σε fps και ραλακια τι να λεμε...Μαγεια!

εδω εχω βαλει πολλες photo -> http://www.thelab.gr/showthread.php?t=73247

Πολλα video -> SHIFT

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xBv5pJBj1Ys]YouTube - SHIFT EYEFINITY 2 5760X1080.mp4[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8XplEP1Ul94]YouTube - SHIFT EYEFINITY 1 5760X1080.mp4[/ame]

DIRT 2

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OwEo2F44P6Q]YouTube - DIRT 2 EYEFINITY 1 5760X1080.mp4[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JXNE0CdSspU]YouTube - DIRT 2 EYEFINITY 2 5760X1080.mp4[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VCJws222kHI]YouTube - DIRT 2 EYEFINITY 3 5760X1080.mp4[/ame]

METRO 2033

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rMVGtImUlSU]YouTube - ΞΞ΀ΑΠ2033 EYEFINITY 1 5760X1080.mp4[/ame]

BAD COMPANY 2

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FOGwkllHKR8]YouTube - BAD COMPANY 2 EYEFINITY 1 5760X1080.mp4[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aUfUk8RgbE0]YouTube - BAD COMPANY 2 EYEFINITY 2 5760X1080.mp4[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-9eilqpiutA]YouTube - BAD COMPANY 2 EYEFINITY 3 5760X1080.mp4[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3QKc53_liJ8]YouTube - OBLIVION 5760X1080.mp4[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

χρειάζονται drivers και οι 2 εταιρίες για αυτο

Man οπως το βλεπει ο καθενας...γι αυτο λεω πρεπει να το δει!

Εσυ το βλεπεις κουτσα ας πουμε, αλλα εγω man βλεπω κουτσα ετσι οπως παιζεις ...

To 1 monitor δεν με καλυπτει πια...

Ειδικα σε fps και ραλακια τι να λεμε...Μαγεια!

εμ μέρη έχεις το δίκιο σου που δεν σε καλύπτει το 1 monitor

απλά δεν νομίζω να συμφωνήσει κανένας να έχει 3 monitor με 0ΑΑ η 2ΑΑ από ότι να το έχει στα 16 και άλλα πόσα φίλτρα

επίσης δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να πει ότι εγώ απολαμβάνω καλύτερα το παιχνίδι απο θέμα απεικονίσεις με disable τα περισσότερα φίλτρα απο οτι να τα είχα ανοιχτά και σε μεγάλη σκάλα επιλογών :)

Link to comment
Share on other sites

@Sebastian

Δεν ειχες πει προσφατα στο Cataklysm thread οτι το stuttering εφυγε μετα απο καποιο driver?

Οχι ειπα οτι σε καποια games εφυγε...σε Gears of war (που το εφτιαξαν και ετρεχε αψογα και με 2 πυρηνες και σε καποια ειχαμε βελτιωση (assasin creed 2, δεν θυμαμαι και σε καποια αλλα...)

.....ξαναλεω οτι οταν κατι δεν σου παιζει καλα στο eyefinity το γυρνας σε ενα Monitor. Aλλα το 90% των games παιζουν full

Link to comment
Share on other sites

χρειάζονται drivers και οι 2 εταιρίες για αυτο

εμ μέρη έχεις το δίκιο σου που δεν σε καλύπτει το 1 monitor

απλά δεν νομίζω να συμφωνήσει κανένας να έχει 3 monitor με 0ΑΑ η 2ΑΑ από ότι να το έχει στα 16 και άλλα πόσα φίλτρα

επίσης δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να πει ότι εγώ απολαμβάνω καλύτερα το παιχνίδι απο θέμα απεικονίσεις με disable τα περισσότερα φίλτρα απο οτι να τα είχα ανοιχτά και σε μεγάλη σκάλα επιλογών :)

Βorg στο eyefinity δεν παιζεις στα 15 εκατοστα απο την εικονα. Για να εχεις πληρη αποψη απο ολη την εικονα θα πρεπει να εισαι αρκετα πισω. Οποτε το ΑΑ σε τετοιο μικρο dot pitch που εχει το 23αρι με 1920χ1080 Native πρεπει να εισαι μα παρα πολυ ψυρας!

AF ανετα βαζεις μεχρι χ8

Απλα τα βαρια παιχνιδια stalker, crysis, metro δεν μπορεις να τα παιξεις στα full αλλα σε medium με high, ολα τα αλλα games στα full

torchlight

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pxzPUIMIyUk&feature=related]YouTube - Torchlight Eyefinity - 5760x1080 - 3x24 Zoll TFT[/ame]

Link to comment
Share on other sites

@Sebastian

Δεν ειχες πει προσφατα στο Cataklysm thread οτι το stuttering εφυγε μετα απο καποιο driver?

Oσο για drivers τι πανικος ειναι αυτος που εχετε παθει...εγω βαζω μονο της ΑΤΙ και δεν εχω κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορι μου ΠΑΣ ΚΑΛΑ!! ΕΧΩ 2 MONITOR εδω και 1 μηνα γιατι το ενα χαλασε και το περιμενω και ακομα δεν ξερω ποσο θα παρει απο την βρωμο samsung...τι θες να κανω να μην παιζω καθολου??? Ή να παιζω με 2 και με το χωρισμα στη μεση!!

Τί έπαθε το μόνιτορ Seb; Στα καλά καθούμενα ή έγινε μετά από διακοπή ρεύματος;

Μεγάλη γκαντεμιά!

:wall:

Τόσο χάλια service έχει η Samsung; Να ξέρουμε να την αποφεύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τί έπαθε το μόνιτορ Seb; Στα καλά καθούμενα ή έγινε μετά από διακοπή ρεύματος;

Μεγάλη γκαντεμιά!

:wall:

Τόσο χάλια service έχει η Samsung; Να ξέρουμε να την αποφεύγουμε...

Θα της κάνω καταγγελία, μια εβδομάδα έχουν ακόμα και μετά θα πέσει κράξιμο....

Μετά από 2 μήνες που το έχω άρχισε να κάνει θόρυβο μια τσιρίδα.. Το στέλνω στην prime telecom και μου λέει ότι αντικατάσταση δεν μπορεί να κάνει. Μου λέει ότι θα της αλλάξει τροφοδοτικό μπας και το λύση το πρόβλημα.

2,5 εβδομάδες να έρθει το ανταλλακτικό της, μετά μου λένε ότι εξακολουθεί να κάνει θόρυβο και θα τις αλλάξουμε την κεντρική πλακέτα αλλά την παραγγέιλαμε και θα έρθει μέχρι την Τετάρτη.

Τους είπα να μην κάνουν το λάθος και μου στείλουν το monitor πίσω και κάνει θόρυβο θα κανώ καταγγελία και στους δυο Samsung και prime telecom…εκεί αυτός άρχισε να στραβοκαταπίνει…

….θα τους γδάρω και τους δυο. Άκου εκεί πήγε να μου πει ότι το πρόβλημα είναι αποδεκτό από την Samsung και δεν χρήζει αντικατάσταση.

.....κατσε εσυ ρε @@ μπροστα της, να δουμε εαν αντεχεις! Παλι εκει που του το ειπα αρχισε να τα μασαει ο servisatoras της πλακας !

....Ναι αλλα εγω δεν μασαω!

Προς LEVELONE εισαι μια βολτα μεχρι το Κρυονερι??? να μου κανεις αντικατασταση το monitor μονο εσυ εχεις τον ΤΡΟΠΟ και χωρις εσενα δεν θα χρειαστει ΚΟΠΟΣ!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....

διάβασα με ενδιαφέρον αυτά που γράφετε, ευχαριστώ στον seb για τα video η αίσθηση είναι μοναδική...

μην αντέχοντας την αναμονή είπα να δοκιμάσω κάτι... είχα ένα 21" crt που καθόταν και επειδή βρήκα τα γυαλιά της nvidia με 80 euro μεταχειρισμένα είπα να τα τσιμπήσω για να δω τι εστί 3d... (σε μία μία απόπειρα που είχα παλαιότερα σε μία έκθεση δεν κατάλαβα και πολλά)...

λοιπόν η αίσθηση του βάθους είναι και αυτή κάτι το απίστευτο και πρωτόγνωρο ιδίως στο bc 2 που είναι 3dvision ready αισθάνθηκα ότι θα έμπαινα μέσα... αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι το μόνιτορ με την χρήση 3d μου φαινόταν πολύ μεγαλύτερο.... το αρνητικό της υπόθεσης είναι το φαινόμενο ghosting που παρουσιάζεται κυρίως στα σκοτεινά σημεία το οποίο είναι λιγάκι σπαστικό, δυστυχώς κατά την γνώμη μου οι τεχνολογίες 3d vision και eyefinity είναι ακόμα στην αρχή σχετικά και λογικό είναι να έχουν τα προβλήματα τους, πιστεύω ότι με τον χρόνο θα ξεπεραστούν...

το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι ο συνδυασμός 3d και surround gaming θα είναι ο ιδανικός και πιο εντυπωσιακός, και βέβαια και ο πιο ακριβός...

αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω 3 Acer GD245HQ 120hz τα οποία είναι πολύ καλύτερα από τα πρώτης γενιάς 3d monitors ιδίως στο φαινόμενο ghosting... θα κρατήσω την gtx 295 προς το παρόν αφού είναι και η μόνη που μπορεί να κάνει surround gaming με 3 οθόνες χωρίς την προθήκη 2ης κάρτας... θα δώ πως θα παίξει και κατά Αύγουστο αναβαθμίζω και τις κάρτες... (από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρα η αίσθηση των 120hz είναι πολύ ανώτερη σε παιχνίδια στο τομέα της ρευστότητας της κίνησης, οπότε ακόμα και να μην προχωρήσει η φάση με το 3d θα είναι καλύτερα και σε απλό 2d, πιστεύω ότι είναι η πιο futureproof αγορά)

ο driver 256 της nvidia διάβασα πριν από λίγο ότι θα βγει η πρώτη του έκδοση στο site της nvidia στις 25 μαίου αλλά δεν θα υποστηρίζει 3d vision surround αλλά αύξηση επιδόσεων ειδικά στην νέα σειρά 4χχ της nvidia, o driver για surround θα βγει τέλος Ιουνίου αφού τελειοποιηθεί... υπομονή λοιπόν φίλε spartan...

σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθεια!!!!:clap::)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να εχεις ομως υποψη σου οτι η αποδοση με το 3d μειωνεται στο 40% απο οτι χωρις... Αν προσθεσεις και την πτωση λογω της τεραστιας αναλυσης λογω surround/ef, θα μιλαμε για slideshow καταστασεις.

Βεβαια ολα αυτα μπορει να μην ειναι τπτ μπροστα στο οπτικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....

διάβασα με ενδιαφέρον αυτά που γράφετε, ευχαριστώ στον seb για τα video η αίσθηση είναι μοναδική...

μην αντέχοντας την αναμονή είπα να δοκιμάσω κάτι... είχα ένα 21" crt που καθόταν και επειδή βρήκα τα γυαλιά της nvidia με 80 euro μεταχειρισμένα είπα να τα τσιμπήσω για να δω τι εστί 3d... (σε μία μία απόπειρα που είχα παλαιότερα σε μία έκθεση δεν κατάλαβα και πολλά)...

λοιπόν η αίσθηση του βάθους είναι και αυτή κάτι το απίστευτο και πρωτόγνωρο ιδίως στο bc 2 που είναι 3dvision ready αισθάνθηκα ότι θα έμπαινα μέσα... αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι το μόνιτορ με την χρήση 3d μου φαινόταν πολύ μεγαλύτερο.... το αρνητικό της υπόθεσης είναι το φαινόμενο ghosting που παρουσιάζεται κυρίως στα σκοτεινά σημεία το οποίο είναι λιγάκι σπαστικό, δυστυχώς κατά την γνώμη μου οι τεχνολογίες 3d vision και eyefinity είναι ακόμα στην αρχή σχετικά και λογικό είναι να έχουν τα προβλήματα τους, πιστεύω ότι με τον χρόνο θα ξεπεραστούν...

το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι ο συνδυασμός 3d και surround gaming θα είναι ο ιδανικός και πιο εντυπωσιακός, και βέβαια και ο πιο ακριβός...

αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω 3 Acer GD245HQ 120hz τα οποία είναι πολύ καλύτερα από τα πρώτης γενιάς 3d monitors ιδίως στο φαινόμενο ghosting... θα κρατήσω την gtx 295 προς το παρόν αφού είναι και η μόνη που μπορεί να κάνει surround gaming με 3 οθόνες χωρίς την προθήκη 2ης κάρτας... θα δώ πως θα παίξει και κατά Αύγουστο αναβαθμίζω και τις κάρτες... (από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρα η αίσθηση των 120hz είναι πολύ ανώτερη σε παιχνίδια στο τομέα της ρευστότητας της κίνησης, οπότε ακόμα και να μην προχωρήσει η φάση με το 3d θα είναι καλύτερα και σε απλό 2d, πιστεύω ότι είναι η πιο futureproof αγορά)

ο driver 256 της nvidia διάβασα πριν από λίγο ότι θα βγει η πρώτη του έκδοση στο site της nvidia στις 25 μαίου αλλά δεν θα υποστηρίζει 3d vision surround αλλά αύξηση επιδόσεων ειδικά στην νέα σειρά 4χχ της nvidia, o driver για surround θα βγει τέλος Ιουνίου αφού τελειοποιηθεί... υπομονή λοιπόν φίλε spartan...

σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθεια!!!!:clap::)

Φιλαρακο πλακα κανεις φανταζομαι ? Αλλιως τα συλλυπητήρια μου :hehe:

Me την 295 δεν πας πουθενα. Θα πεταξεις τα λεφτα σου...

Περιμενε τον driver της nvidia πρωτα και μετα προχωρας... μην παρεις και μην πουλησεις τιποτα...Μαλλον δωσε την 295 τωρα που προλαβαινεις!

..... γι αυτο που θες ειναι πολυ αδυναμη!

Φιλε μου να εχεις ομως υποψη σου οτι η αποδοση με το 3d μειωνεται στο 40% απο οτι χωρις... Αν προσθεσεις και την πτωση λογω της τεραστιας αναλυσης λογω surround/ef, θα μιλαμε για slideshow καταστασεις.

Βεβαια ολα αυτα μπορει να μην ειναι τπτ μπροστα στο οπτικο αποτελεσμα.

Ποιο οπτικο αποτελεσμα ρε μαν μην τον δουλευεις. Με τετοιο setup που λεει δεν το γλυτωνει το εγκεφαλικο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο πλακα κανεις φανταζομαι ? Αλλιως τα συλλυπητήρια μου :hehe:

Me την 295 δεν πας πουθενα. Θα πεταξεις τα λεφτα σου...

Περιμενε τον driver της nvidia πρωτα και μετα προχωρας... μην παρεις και μην πουλησεις τιποτα...Μαλλον δωσε την 295 τωρα που προλαβαινεις!

..... γι αυτο που θες ειναι πολυ αδυναμη!

Ποιο οπτικο αποτελεσμα ρε μαν μην τον δουλευεις. Με τετοιο setup που λεει δεν το γλυτωνει το εγκεφαλικο!

ναι έχεις τόσο δίκιο μάλλον 2-3 480 θα κάνουν την δουλειά... θα περιμένω τον driver έτσι και αλλιώς μέχρι να μου έρθουν οι οθόνες θα έχει βγει και αυτός... πάντως αν παίξει καλά 3d και 3 οθόνες θα πάρω ένα κουβα για τα σάλια μετά την εγκεφαλική νέκρωση που θα μου προκληθεί... όποιος προλάβει θα αρπάξει το hardware καθώς εγώ θα αργοσβήνω:hang3::sick:

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις τόσο δίκιο μάλλον 2-3 480 θα κάνουν την δουλειά... θα περιμένω τον driver έτσι και αλλιώς μέχρι να μου έρθουν οι οθόνες θα έχει βγει και αυτός... πάντως αν παίξει καλά 3d και 3 οθόνες θα πάρω ένα κουβα για τα σάλια μετά την εγκεφαλική νέκρωση που θα μου προκληθεί... όποιος προλάβει θα αρπάξει το hardware καθώς εγώ θα αργοσβήνω:hang3::sick:

Kαλα κατσε να δουμε ενα δουλευει το SLI, γιατι αλλο θελω 2 καρτες για δειξω το eyefinity και αλλο δουλευει και το sli στην nvidia..

Περιμενε, εκτος εαν σου αρεσει η kinder εκπληξη! :hehe: ....αγοραζω και οτι κατσει δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Απλα περιμενε και για τα μονιτορ. LG-SAMSUNG-ASUS ειναι να βγαλουν καινουργια 3d τον ιουνιο και θα ηταν κριμα να μεινεις με τα ACER.

αυτό δεν το ξερα θα περιμένω λίγο ακόμα, ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.