Jump to content



adsl : τι χρειαζομαι;


.38-.45

Recommended Posts

Υπαρχει συνδεση που να δινει 384 στο Upload;(με ενδιαφερει ιδιαιτερα)

Δεν εχω δει κατι,μηπως εχεται δει εσεις;

Eιμαι με Sparknet (απο τους πιο ακριβους providers),modem-router Planet ADS3100(προσφορα του provider μαζι με το splitter) χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [Σήμερα, στις 22:51]

Υπαρχει συνδεση που να δινει 384 στο Upload;(με ενδιαφερει ιδιαιτερα)

Δεν εχω δει κατι,μηπως εχεται δει εσεις;

Eιμαι με Sparknet (απο τους πιο ακριβους providers),modem-router Planet ADS3100(προσφορα του provider μαζι με το splitter) χωρις προβληματα.

Η vivodi δινει SDSL (οποιαδηποτε ταχυτητα σε ιδιο upload και download πχ 384/384)....αν τα ακουμπησεις καπως και σε καλυπτει το δικτιο της...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [Σήμερα, στις 23:03]

Thanks XTCgr,η 640 σε 2Μbit ακομα καλυτερα.:happy:

Βεβαια θα πρεπει να τα σκασεις γερα και για συνδρομη και για συνδεση/καλωδιο/οπως θες πες το. Θα καθαριζεις καπου 300 ευρω τον μηνα για αυτη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr [Σήμερα, στις 23:06]

χλωμό το κόβω να δίνει η Vivodi σε ιδιώτες SDSL - μόνο σε εταιρίες

Δινει. Ρωτησα. Θα πληρωσεις καπου 3Χ ομως της κανονικης 384 ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για χρηση σε εταιρια ρωταω ρε παιδια.

Συγκεκριμενα θελουμε να εχουμε on line δυο καταστηματα (Θεσσαλονικη-Αθηνα) σε εμπορικη διαχειρηση με κεντρικο server στο καταστημα της Θεσσαλονικης.Για αυτη τη δουλεια οσο πιο γρηγορο Upload εχεις τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από .38-.45

...το ρουτερακι εθεαθη εντελως τυχαια σε μια βιτρινα, προκειται για το Microcom ADSL DeskPorte Router 400, το οποιο αγοραστηκε για 85 ευρω τελικη.

...πανευκολο στην εγκατασταση, ακομα κι αν η τεχνικη εξυπηρετηση της forthnet δεν το υποστηριζει... :D

SOS! Είμαι χρόνια συνδρομητής HOL και είπα να γυρίσω την υπάρχουσα συνδρομή ISDN 128 σε ADSL. Θέλησα να ξεκινήσω από τη μικρότερη χρέωση/ταχύτητα και για 256 μου το έκαναν μέσω VIVODI. Μου έστειλαν ακριβώς αυτό το modem (MICROCOM ADSL Deskporte Router 400). Έκανα μόνος μου την εγκατάσταση αλλά δε συνδέεται με τίποτα με HOL. Στο (προθυμότατο είναι η αλήθεια) Helpdesk δε μου λένε τίποτα που να μην το έχω κάνει (και παιδεύομαι όλο το τριήμερο...). Μου έλεγαν επίσης ότι έβλεπαν να κάνω κλήσεις και να σιγουρέψω το password (που το επιβεβαίωσα & χιλιοσιγούρεψα - μέχρι copy paste από Notepad ...) "Ψάξε στο internet γι' αυτό το modem" μου είπαν στο τέλος...

Λοιπόν: μου ανάβει το φωτάκι DSL LNK όμως αναβοσβήνει το DSL ACT. Αν δεν είχα σωστή σύνδεση μετά από το ISDN splitter πιστεύω δε θα άναβε σταθερά DSL LNK. Γενικά, δεν κατεβάζει με τίποτα IP από HOL. Αυτά που ρύθμισα είναι VPI/VCI(8/35), Mode (PPPoA Mux), user name/pswd (τα άλλα default). Εντωμεταξύ δίκτυο ΟΚ - όλα τα PC παίρνουν DSN από το Router. Πριν απελπιστώ τελείως... έχει κάποιος φίλος καμμιά ιδέα ? (...γιατί μετά 3 καπάκι ξενύχτια είμαι έτοιμος να τους πάρω για να χρεωθώ και να μου κάνουν εκείνοι την εγκατάσταση...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa

SOS! Είμαι χρόνια συνδρομητής HOL και είπα να γυρίσω την υπάρχουσα συνδρομή ISDN 128 σε ADSL. Θέλησα να ξεκινήσω από τη μικρότερη χρέωση/ταχύτητα και για 256 μου το έκαναν μέσω VIVODI. Μου έστειλαν ακριβώς αυτό το modem (MICROCOM ADSL Deskporte Router 400). Έκανα μόνος μου την εγκατάσταση αλλά δε συνδέεται με τίποτα με HOL. Στο (προθυμότατο είναι η αλήθεια) Helpdesk δε μου λένε τίποτα που να μην το έχω κάνει (και παιδεύομαι όλο το τριήμερο...). Μου έλεγαν επίσης ότι έβλεπαν να κάνω κλήσεις και να σιγουρέψω το password (που το επιβεβαίωσα & χιλιοσιγούρεψα - μέχρι copy paste από Notepad ...) "Ψάξε στο internet γι' αυτό το modem" μου είπαν στο τέλος...

Λοιπόν: μου ανάβει το φωτάκι DSL LNK όμως αναβοσβήνει το DSL ACT. Αν δεν είχα σωστή σύνδεση μετά από το ISDN splitter πιστεύω δε θα άναβε σταθερά DSL LNK. Γενικά, δεν κατεβάζει με τίποτα IP από HOL. Αυτά που ρύθμισα είναι VPI/VCI(8/35), Mode (PPPoA Mux), user name/pswd (τα άλλα default). Εντωμεταξύ δίκτυο ΟΚ - όλα τα PC παίρνουν DSN από το Router. Πριν απελπιστώ τελείως... έχει κάποιος φίλος καμμιά ιδέα ? (...γιατί μετά 3 καπάκι ξενύχτια είμαι έτοιμος να τους πάρω για να χρεωθώ και να μου κάνουν εκείνοι την εγκατάσταση...)

Δοκιμασε PPOA-LLC

εμενα δουλευει και με τις δυο ρυθμισεις D-LINK DSL-504

Υποθετω οτι εχεις ορισει στα win primary & secondary DNS

επισης aythentication : pap

Ωπ τωρα ειδα οτι εχεις over isdn

(αυτα ισχυουν για μενα που εχω over pstn) για Ιsdn δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Έκανα το διαγνωστικό τεστ, μου έβγαζε pass στο ADSL Connection αλλά FAIL στο Test simple ppp session 0 PPP Layer connection.

...ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ξαφνικά συνδέθηκα!!! Απίστευτο! Από τη μία χωροπηδάω από τη χαρά μου, :jump: από την άλλη τσαντίζομαι όταν δε μπορώ να εξηγήσω τι συνέβει...:mad: Μήπως κάποιος από τη HOL ξαφνικά "γύρισε το διακόπτη?" :tomato: Τι να πω ρε παιδιά...

Παρεπιπτόντως... ταχύτητα download 38 kbps (στην αρχή και 30 στο τελείωμα) με 256 σύνδεση είναι ικανοποιητική?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa

Ευχαριστώ παιδιά.

Έκανα το διαγνωστικό τεστ, μου έβγαζε pass στο ADSL Connection αλλά FAIL στο Test simple ppp session 0 PPP Layer connection.

...ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ξαφνικά συνδέθηκα!!! Απίστευτο! Από τη μία χωροπηδάω από τη χαρά μου, :jump: από την άλλη τσαντίζομαι όταν δε μπορώ να εξηγήσω τι συνέβει...:mad: Μήπως κάποιος από τη HOL ξαφνικά "γύρισε το διακόπτη?" :tomato: Τι να πω ρε παιδιά...

Παρεπιπτόντως... ταχύτητα download 38 kbps (στην αρχή και 30 στο τελείωμα) με 256 σύνδεση είναι ικανοποιητική?

για θυμησου τωρα πως ηταν με 56 Κ χαχαχα

:laughing: :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.