Jump to content



adsl : τι χρειαζομαι;


.38-.45

Recommended Posts

σημερα εκανα το πρωτο σταδιο: ρωτησα τιμες

εκει που στραβωσε η δουλεια ειναι στα modem και τα router, και αν χρειαζεται ντε και καλα να ερθουν οι τεχνικοι στο σπιτι για εγκατασταση (γιατι αν πρεπει να ερθουν, ειναι απολυτα σιγουρο οτι δεν προκειται ποτε να ερθει το adsl στο σπιτι, ειτε εγω ειτε αυτοι δε θα μπορουμε).

1) modem ή router και γιατι;

2) φιλτρο φανταζομαι για το τηλεφωνο, ειναι αναγκαιο. πως και που συνδεεται?

3) πως συνδεονται αυτα; που μπαινει τι; τα μηχανηματα ειναι πανω στη γραμμη του ΟΤΕ, ή μπορω να τα τραβηξω σε αλλο δωματιο;

Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθης, με συμβουλεψαν να ΜΗΝ ζητησω εγκατασταση εξοπλισμου αφου οι τεχνικοι του ΟΤΕ δεν κανουν τιποτα. Προσωπικα θα ακολουθησω τα εξης βηματα:, ελπιζω να ειναι σωστα, φιλοι και γνωστοι εδωσαν τα φωτα τους, οτιδηποτε αλλο γνωριζετε αναφερετε

1. αιτηση για γραμμη και ενεργοποιηση μεσω ΟΤΕ στο 134 (εγινε σημερα), σε 12 ημερολογιακες ημερες μου ειπαν οτι θα εχει ολοκληρωθει για να δουμε.

2. αγορα εξοπλισμου, splitter και modem. To splitter μπαινει στο RJ του τοιχου και καταληγει σε δυο jacks ενα για φωνη (τηλεφωνο) και ενα για data over dsl (modem). Ακριβα σχετικα τα ρουτερακια. Καλο ψαξιμο για εξοπλισμο για τυχον ασυμβατοτητες

3. Αγορα και ενεργοποιηση συνδρομης. Με βλεπω για Forthnet 384/128. να δουμε...

adslαδες βοηθηστε :)

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες εγκατάστασης θα βρεις εδώ

http://www.oteshop.gr/home/adslequipment.htm

θα πρότεινα να μην πάρεις USB DSL modem. Καλύτερα πάρε με σύνδεση Ethernet.

Επίσης θα πρότεινα να στραφείς προς Zyxel εξοπλισμό μιας και είναι δοκιμασμένα ότι δουλεύουν πολύ καλά ότι DSLAM και να έχει ο ΟΤΕ της περιοχής σου.

Πάρα πολλές πληροφορίες για DSL θα βρεις εδώ

http://www.adslgr.com/

και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα DSL και το παραπάνω Site Μου έλυσε αρκετές απορίες που είχα.

Link to comment
Share on other sites

με το router έχεις κάποιες extra συνατότητες...

πχ το δικό μου (zyxel 650H, κάπου 170 τελική) έχει 4port switch για εύκολο διαμοιρασμό της σύνδεσης, firewall (με το καινούριο firmware), bandwidth manager και pcmcia slot για wifi card... επίσης λέγεται ότι γονατίζει πολύ πιο δύσκολα με πολλά connections σε p2p προγράμματα...

φίλτρο βάζεις πριν κάθε τηλέφωνο στην pstn ώστε να του δίνει το κατάλληλο σήμα. ή με ένα φίλτρο βάζεις τα τηλέφωνα σε σειρά...

σε isdn έχεις ένα φίλτρο/splitter που μοιράζει τη γραμμή σε data για το adsl modem/router και σε voice που παίρνει το netmod. και τα τηλέφωνα στο netmod κλασσικά...

Η εγκατάσταση είναι πεταμένα χρήματα να στην κάνουν, ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κάπου, οπότε και αν την έχεις κάνεις μόνος σου, θα ταλαιπωρηθείς μέχρι να βρεις άκρη... όπως εγώ...

Link to comment
Share on other sites

24.9 ειναι το πάγιο του ΟΤΕ. Δεν έχει σχέση με την τηλεφωνία.

24.9 είναι το φτηνότερο ISP κομμάτι, η Forthnet (και η καλύτερη μεχρι στιγμής)

Οι τιμές θέλουν +18% ΦΠΑ...

Δεν υπάρχει λόγος να σου κάνει κάποιος την εγκατάσταση, ειναι πάρα πολυ εύκολο... Και θα γίνει και πιο γρήγορα εαν ΔΕΝ έρθουν οι ΟΤΕτζήδες...

Link to comment
Share on other sites

εχω ISDN...

ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑDSL ΚΑΙ ΑΝ

ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ ΙSDN MODEM MOY..

ΑΚΟΜΑ ΠΟΣΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΤΕRNET. ΠΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΣΤΕΘΕΡΟ ΘΑ ΔΙΝΩ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις και 12:54]

24.9 ειναι το πάγιο του ΟΤΕ. Δεν έχει σχέση με την τηλεφωνία.

24.9 είναι το φτηνότερο ISP κομμάτι, η Forthnet (και η καλύτερη μεχρι στιγμής)

Οι τιμές θέλουν +18% ΦΠΑ...

Δεν υπάρχει λόγος να σου κάνει κάποιος την εγκατάσταση, ειναι πάρα πολυ εύκολο... Και θα γίνει και πιο γρήγορα εαν ΔΕΝ έρθουν οι ΟΤΕτζήδες...

Δηλαση περα απο τα λεφτα για τον εξοπλισμο το ΜΟΝΟ μετα που θα πληρωνεις

ειναι 25Ε+φπα ?:woot: ΜΟΝΟ ?

συνδρομες και αλλου τυπου χαρατσια δεν παιζουν? :sick:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις και 18:06]

Δηλαση περα απο τα λεφτα για τον εξοπλισμο το ΜΟΝΟ μετα που θα πληρωνεις

ειναι 25Ε+φπα ?:woot: ΜΟΝΟ ?

συνδρομες και αλλου τυπου χαρατσια δεν παιζουν? :sick:

Δε με κατάλαβες... 24.9+ ΦΠΑ ειναι το παγιο του ΟΤΕ (σαν καλωδιο δες το)

24.9+ΦΠΑ ειναι το μηνιαίο τέλος για τη συνδεση ιντερνετ. Δηλαδη συνολο 49.8+ΦΠΑ...

Υπαρχει και φτηνότερο κομματι για ιντερνετ. Αλλα δεν αξίζει ... (τουλαχιστον ετσι το βλέπω εγω). Ειναι περιπου 10 ευρώ για 1GB το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επιτελους ετοιμαστηκε

ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω σε ολους οσους βοηθησαν με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

το ρουτερακι εθεαθη εντελως τυχαια σε μια βιτρινα, προκειται για το Microcom ADSL DeskPorte Router 400, το οποιο αγοραστηκε για 85 ευρω τελικη.

router.jpg

πανευκολο στην εγκατασταση, ακομα κι αν η τεχνικη εξυπηρετηση της forthnet δεν το υποστηριζει.

συνδεση σε forthnet, ογκοχρεωση 1GB για 9 ευρω +φπα το μηνα, η οποια για λιγο καιρο, μεχρι να ετοιμασουν το συστημα τους, δεν εχει οριο στο download. :D

Link to comment
Share on other sites

αποδοση; χμ.... εχω δει κορυφες στα 47Κ, το πρωι κατεβασε το Mozilla Firefox με 38Κ μεσο ορο.

δεν κατεβαζω πολυ. 800-900ΜΒ το μηνα περιπου, το παραπανω κοστιζει 0,014/ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ έχω ADSL. Έβαλα στις αρχές του Μάρτη. Σε τρεις μέρες ήταν έτοιμος ο πΟΤΕ και σε μια μέρα και η FORTHnet. Εγώ πάντως ένα έχω να πώ: σφαίρα. Η σύνδεσή μου είναι 384 και έχω πιάσει μέχρι και 76ΚΒ/s. Πάντως άμα ψάχνεστε πάρτε ZyXEL. Είναι σκυλιά. Επίσης αποφύγετε την ογκοχρέωση και την χρονοχρέωση ακόμα και αν κατεβάζετε τώρα λίγα κάθε μήνα. Με την ADSL θα δείτε τη γλύκα και θα αρχίσουν τα μεγάλα Downloads:D .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 21:30]

Η σύνδεσή μου είναι 384 και έχω πιάσει μέχρι και 76ΚΒ/s. Πάντως άμα ψάχνεστε πάρτε ZyXEL. Είναι σκυλιά.

Αυτο που λες δεν γινεται. Στην καλυτερη αν εισαι σε dslam siemens εχεις 48kb/s οριο και 41kb/s σε ολα τα αλλα dslam.

Το zyxel 650r εχει σοβαρα προβληματα. Με τα περισσοτερα p2p τα παιζει εντελως και χανει και την ip ανα διαστηματα. Πολυ καλυτερα ειμαι με το intracom 500 και ας εχει 256 συνδεσεις οριο. Το zyxel 652r ειναι οντως καλο αλλα πανακριβο το ρημαδι. Τα zoom 5551 σκιζουν προς αποδοση τιμη αν τα βρεις. Και τα crypto λενε οτι ειναι παρα πολυ καλα (για καποιο περιεργο λογο).

Η καλυτερη προσφορα αποδοσης τιμης ειναι απο την hol, 256/128 γραμμη. 6 μηνες + 6 δωρο και ετσι βγαινει 12.5 ευρω τον μηνα με κανενα εντελως οριο. Μετα στα 384 forthnet και παλι forthnet....αν και την τελευταια εβδομαδα μου τα εχει ζαλισει με κατι ping στον θεο γιατι κανει αναβαθμιση.:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Prestige 650r33 και τα έχω πιάσει τα 76. Τουλάχιστον έτσι έλεγε. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δοκιμάσει Ρ2Ρ μιας και ο υπολογιστής που μπαίνω στο internet είναι του πατέρα μου (ασ'το μεγάλη ιστορία).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.