Jump to content



νεο pc αποριες σχετικα με gpu kai cpu


jimacid

Recommended Posts

Αν και στην παρουσα φαση ψιλοδυσκολευομαι να βρω λογο για 8gb δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Με μερικα κλικ στο bios για ενα μικρο χαλαρωμα στα timmings ή κατι αλλο θα δουλεψει εξισου καλα με ενα αλλο οποιαδηποτε κιτακι απο το qvl.

Aπο την αλλη κανε οτι σε ευχαριστει.Προεχει σε ενα καινουριο συστημα..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το hybrid crossfire δεν αξιζει, δινει καποια επιταχυνση οταν η καρτα γραφικων σου ειναι πολυ αδυναμη, πχ καμια 43χχ, βια 45χχ, αν η καρτα σου ειναι ταχυτερη 46χχ και πανω, αντι να κερδιζεις σε σχεση με την καρτα μονη της, με hybrid crossfire χανεις ( γιατι και το xfire εχει τα overheads του, o driver πρεπει να χωρισει και να στειλει τα frames, να συγχρονισει τις δυο gpus, και επειδη δεν ειναι ακριβως ιδιας αποδοσης, πιο πολυπλοκος ο συγχρονισμος κλπ ). παντως δεν ειναι κακο να εχεις μια μητρικη με igp, αργοτερα πχ οταν θα υπαρχουν physics σε opencl,dx10/11cs, θα μπορεις να βαλεις το Igp να εκτελει τα physics η οταν βγουν πχ video encoders η οτιδηποτε αλλο που χρησιμοποιει ocl/dx cs. επισης δεν ειναι απαραιτητα τα δυο pci-e 16x για xfire, και δυο 8x ειναι αρκετα, η πτωση αποδοσης ειναι ελαχιστη, πολλες φορες μη μετρησιμη.. αν ομως εχεις μια καρτα σε 16χ και μια αλλη σε 4χ η πτωση αποδοσης ειναι αν οχι μεγαλη, παντως εμφανης.. εγω θα σου προτεινα να μην παρεις καρτα γραφικων, ριξε τα λεφτα σε κατι αλλο, αφου δεν ενδιαφερεσαι για παιχνιδια, το igp θα ειναι αρκετο (πχ δισκο, ψυξη cpu για overclocking, κανενα ssd ) και αν αργοτερα δεις οτι θες παραπανω ταχυτητα σε γραφικα, μπορεις παντα να βαλεις μια καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. σορρυ που άργησα τόσο πολύ να απαντήσω αλλά είχαν πάρει φωτιά τα μπατζάκια μου αυτές τις μέρες.

λοιπόν τελικά πριν απο 2 μέρες κάηκε το τροφοδοτικό του υπολογιστή μου το οποίο με την σειρά του έκαψε και την motherboard και έμεινα ξαφνικά χωρίς υπολογιστή.... :rip:

πήγα στο πλαίσιο λοιπόν....

και τελικά πήρα αυτό το σύστημα

final2z.jpg

Την άλλη motherboard που λέγαμε δεν την είχε καν και μου έκανε μια έκπτωση στο σύνολο για να μου κοστίσει πιο φθηνα η motherboard και να είναι σαν να αγόρασα το σύστημα απο το ιντερνετ (γιατί από το μαγαζί συνήθως βγαίνουν λίγο ποιο ακριβά)

600ευρω μου βγήκε η υπόθεση και μάλλον θα αναρωτιέστε τι είναι αυτή η ραμ που διάλεξα, με βάση αυτά που συζητούσαμε πριν λίγες μέρες

σε συζήτηση με ένα φιλαράκι μου καταλήξαμε στο ότι ότι και να γίνει δεν θα ήταν καλό να φύγω από το πλαίσιο για το θέμα των ραμ λόγο της εγγύησης που σου δίνει. οπότε εφόσον μείνω στο πλαίσιο ότι πρόβλημα και να υπάρξει με τις ραμ απλά θα τις αλλάξω και τέλος. Και έτσι τελικά δεν συμβουλεύτηκα καν το

qvl

Μιλήσαμε λίγο με τον πωλητή και μου είπε αν θέλω να αγοράσω αυτήν την μνήμη άσχετα με το οτι η μητρική αυτή δεν μπορεί να πάρει 2,000mhz ram γιατί

1) θα την βάλω απο τα bios να δουλέψει σαν 1600mhz με τα 7αρια timings που ήθελα

2) έχει πάρα πολύ καλή τιμή σε αντίθεση με άλλες 1600mhz ραμ που βγαίνουν κοντά 150ευρω

3) έχει δώρο την ψυκρα με τα ανεμιστηρακια.

μου ειπε επισης οτι ακομα και αν δεν βγαλω ακρη μπορω να την γυρισω πισω και να δηλωσω ασυμβατοτητα και δεν τρεχει τιποτα.

οπότε είπα να το δοκιμάσω, δεν έχω κάτι να χάσω εκτός από την υπομονή μου.

πάντως με την ραμ αν και την έκανα να δουλέψει στα 1600 με 7αρια timings έχω ένα πρόβλημα.

νομίζω ότι δεν αποδίδει καθόλου.

οπότε και θα σας παρακαλούσα να διαβάσετε το σχετικό thread http://www.thelab.gr/showthread.php?t=78873

ευχαριστώ πολύ όσους με βοήθησαν να κάνω αυτές τις επιλογές :T::T::T:

αν έχετε να κάνετε κάποιο σχόλιο η κριτική στο σύστημα που διάλεξα, εδώ είμαι να τα ακούσω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.