Jump to content



νεο pc αποριες σχετικα με gpu kai cpu


jimacid

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά πρόκειται να αγοράσω καινούριο υπολογιστή μιας και ο athlon 64 στα 3ghz που έχω δεν την παλεύει άλλο.

Η χρήση που κάνω στο pc μου είναι: photoshop, video encodings που και που , rar extracts-encode-split archieves, τρέχω virtual pc’s συνέχεια και ένα πολύ κακό συνήθειο που έχω να ανοίγω έναν firefox με καμία 20αρια tabs συνέχεια. Πολλές φορές όλα αυτά η τουλάχιστον κάποια από αυτά γίνονται ταυτόχρονα :p

Έχω κάνει 3 συνθέσεις μέχρι στιγμής και δυσκολεύομαι να επιλέξω.

Το budget είναι πάνω κάτω στα 600ευρω.

Ο υπολογιστής δεν προορίζετε σε καμία περίπτωση για gaming

Η αρχική μου σύνθεση έβγαινε στο 1000αρικο όμως δεν με έπαιρνε και κόψε από εδώ κόψε από εκεί κατέληξα στα παρακάτω συστήματα.

Η ερώτηση είναι i5? Ή amd x6 ? και από την άλλη ο amd x6 τα αξίζει τα λεφτά του? Η καλύτερα amd x4 965?

Από ότι έχω δει ο 965 πάει αρκετά καλύτερα σε μονοπύρηνες εφαρμογές

Όμως είναι οι μονοπύρηνες το μέλλον???

Και κάτι τελευταίο. Πάνω στην σύνθεση του amd έχω ένα δίλημμα σχετικά με το chipset.

Μέσα στις απαιτήσεις μου είναι να παίζει τέλεια 1080p video οπότε βάση αυτού

1)Να διαλέξω το 890Gx που έχει καλύτερη κάρτα γραφικών από το 880G μιας και δεν έχω βάλει κάρτα γραφικών στο σύστημα

2) Ή να διαλέξω το 880G και με τα 50 ευρώ που θα γλυτώσω λόγο διαφοράς τιμής της motherboard να βάλω μια κάρτα γραφικών της τάξεως 40-60 ευρώ?

*στο σύστημα του i5 δεν έχω ιδέα τι παίζει με την ενσωματωμένη GPU και αν μπορεί να σταθεί στα πόδια της για αυτά που θέλω.

Πάνω σε αυτά τα ερωτήματα θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Τα συστήματα είναι τα εξής :

i5.jpg

phenom_890GX.jpg

phenom_880G.jpg

*Όλες οι mb όπως θα προσέξατε είναι ASUS και δεν θα ήθελα να αλλάξει αυτό.

*Η επιλογή των ραμ έχει να κάνει αποκλείστηκα και μόνο με το QVL της motherboard και μπορείτε να διαβάσετε αυτό το θέμα μου σχετικά με την τελική επιλογή της ραμ.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=78709

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

@jimacid

Δες μια πολύ κατατοπιστική παρουσίαση του socket 1156 για να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες.

Στα συστήματα που έχεις βάλει δε μπορώ να σε ξεμπλέξω καθώς μου φαίνονται πολύ κοντά σε επιδόσεις και δεν εχω προσωπική εμπειρία με κάποια από αυτά.

Εχω ένσταση στο τροφοδοτικό καθώς στα ίδια λεφτά βρίσκεις ποιοτικά 400άρια στο Πλαίσιο (ναι αρκούν!) ή το 550άρι το seasonic στα 65ευρώ.

με τον επεξεργαστη που εχεις βαλεις στην ιντελ συνθεση θα χρειαστεις ΚΑΙ καρτα γραφικων.

Είχε δώσει ο nodsl σε post της παραπάνω παρουσίασης τα ακόλουθα links όπου φαίνεται να τα πηγαίνει μια χαρά η ενσωματωμένη :

http://www.techpowerup.com/101968/Clarkdale_IGP_Detailed_Tested.html

http://www.pcper.com/article.php?aid=849&type=expert&pid=12

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=7&artpage=4466&articID=980

http://en.inpai.com.cn/doc/enshowcont.asp?id=7464&pageid=6375

Link to comment
Share on other sites

με τον επεξεργαστη που εχεις βαλεις στην ιντελ συνθεση θα χρειαστεις ΚΑΙ καρτα γραφικων.

αυτο το γραφεις επειδη δεν πιστευεις πως θα εχει καλες επιδωσεις? η για καποιον αλλο λογο?

@jimacid

Δες μια πολύ κατατοπιστική παρουσίαση του socket 1156 για να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες.

Στα συστήματα που έχεις βάλει δε μπορώ να σε ξεμπλέξω καθώς μου φαίνονται πολύ κοντά σε επιδόσεις και δεν εχω προσωπική εμπειρία με κάποια από αυτά.

Εχω ένσταση στο τροφοδοτικό καθώς στα ίδια λεφτά βρίσκεις ποιοτικά 400άρια στο Πλαίσιο (ναι αρκούν!) ή το 550άρι το seasonic στα 65ευρώ.

Είχε δώσει ο nodsl σε post της παραπάνω παρουσίασης τα ακόλουθα links όπου φαίνεται να τα πηγαίνει μια χαρά η ενσωματωμένη :

http://www.techpowerup.com/101968/Clarkdale_IGP_Detailed_Tested.html

http://www.pcper.com/article.php?aid=849&type=expert&pid=12

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=7&artpage=4466&articID=980

http://en.inpai.com.cn/doc/enshowcont.asp?id=7464&pageid=6375

τα διάβασα τα links μπαίνουν σε πολλές λεπτομέρειες και έχω πάρα πολλά χρόνια να παρακολουθήσω

εξελίξεις και τεχνολογίες hardware για να καταλαβαίνω ποια από αυτά όντως μετράμε, ποια υπάρχουν και στα chipset των amd με διαφορετικό όνομα και ποια είναι καθαρά marketing για να λένε ότι έχουν κάτι και να τα αγοράζει ο κόσμος.

το λέω αυτό γιατί στην αναζήτηση μου τις τελευταίες μέρες πέτυχα κάπου και ένα σχέδιο

που έλεγε ότι στα chipset των μητρικών των amd χρησιμοποιείτε ολόκληρη η ταχύτητα μεταφοράς (στο southbridge? νομίζω? 6gbps του sata3) σε αντίθεση με τα αντίστοιχα chipset των ιντελ που χρησιμοποιούν στην πραγματικότητα την μισή ταχύτητα.

βασικά είδα πάρα πολλές νέες πληροφορίες μέσα σε 2-3 μέρες και τα έχω μπερδέψει λίγο.

αν βρω το σχέδιο αυτό θα το ποστάρω να σου δείξω τι εννοώ.

η κάρτα γραφικών οντως φανηκε να εχει καλες επιδόσεις πάντως

σχετικά με το τροφοδοτικό το 400αρι που λες θα άντεχε όμως πάνω στο σύστημα που είδες να μπουν τουλάχιστον 3 σκληροί δίσκοι (αν όχι παραπάνω, γιατί 3 έχω ήδη και γεμάτους μάλιστα) + μια πιθανή κάρτα γραφικών (είτε καλή στο μέλλον, είτε φτηνιάρικη τώρα) + όλα τα slot της μνήμης γεμάτα και ένα ακόμα drive ?

η θα χρειαζόταν αλλαγή μετά? γιατί όλα αυτά που σου έγραψα, θα μπουν. απλά κάποια από αυτά τα έχω ήδη και κάποια θα μπουν σε μια μελλοντική αναβάθμιση και δεν νομίζω ότι θα αντέξει το 400αρι τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο επειδή έκανα μια έρευνα αγοράς πρόσφατα αυτο που έχω να σου πω είναι ότι η μητρική της Asus με το 890G γενικα φαίνεται να είναι πολύ καλό κομμάτι, τουλάχιστον τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα από ότι υπάρχει και ταυτόχρονα έχει μία αξιοπρεπέστατη με βάση reviews που έχω διαβάσει κάρτα γραφικών εφόσον η χρήση της έχει να κάνει με χρήση γραφείου και πολυμέσων. Είναι λοιπόν μία πολύ καλή βάση να ξεκινήσεις τη σύνθεσή σου. Υπόψην ότι και από θέμα overclocking από ότι έχω διαβάσει τα πάει καλά.

Από επεξεργαστή ο 965 για την ώρα μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητικός, βέβαια αν πιστεύεις ότι οι 2 πυρήνες παραπάνω θα σε βοηθήσουν καταλυτικά στις εφαρμογές που μπορεί να χρησιμοποιείς και ο εξαπύρηνος δεν είναι απαγορευτικός σε τιμή. Αν θές να κατεβάσεις κι άλλο την τιμή και 955 δεν είναι άσχημος.

Τώρα για μνήμη μπορείς να πας και στις OCZ των 121 Ευρώ που έχει το πλαίσιο. Προσωπικά δε βρίσκω λόγο να δώσεις 30 ευρώ παραπάνω γι'αυτές που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις και τα παραπάνω watt για τους λόγους που αναφέρεις, τότε πήγαινε στο Seasonic. Τα 5 ευρώ παραπάνω μόνο από το efficiency θα στα αποσβέσει σύντομα.

Για Πλαίσιο μιλάμε πάντα, γιατί αν ψαχτείς με skroutz θεωρώ πως θα βρείς και άλλες καλές περιπτώσεις τροφοδοτικών στα λεφτά που δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο επειδή έκανα μια έρευνα αγοράς πρόσφατα αυτο που έχω να σου πω είναι ότι η μητρική της Asus με το 890G γενικα φαίνεται να είναι πολύ καλό κομμάτι, τουλάχιστον τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα από ότι υπάρχει και ταυτόχρονα έχει μία αξιοπρεπέστατη με βάση reviews που έχω διαβάσει κάρτα γραφικών εφόσον η χρήση της έχει να κάνει με χρήση γραφείου και πολυμέσων. Είναι λοιπόν μία πολύ καλή βάση να ξεκινήσεις τη σύνθεσή σου. Υπόψην ότι και από θέμα overclocking από ότι έχω διαβάσει τα πάει καλά.

Από επεξεργαστή ο 965 για την ώρα μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητικός, βέβαια αν πιστεύεις ότι οι 2 πυρήνες παραπάνω θα σε βοηθήσουν καταλυτικά στις εφαρμογές που μπορεί να χρησιμοποιείς και ο εξαπύρηνος δεν είναι απαγορευτικός σε τιμή. Αν θές να κατεβάσεις κι άλλο την τιμή και 955 δεν είναι άσχημος.

Τώρα για μνήμη μπορείς να πας και στις OCZ των 121 Ευρώ που έχει το πλαίσιο. Προσωπικά δε βρίσκω λόγο να δώσεις 30 ευρώ παραπάνω γι'αυτές που προτείνεις.

To 890GX σε σχέση με το 880G από ότι έχω δει μέχρι στιγμής, η μοναδική διαφορά που έχει είναι η λίγο καλύτερη κάρτα γραφικών. και αν όντως είναι μόνο αυτή η διαφορά του τότε μάλλον θα προτιμήσω το 880G σε συνδυασμό με μια άλλη κάρτα γραφικών γιατί μου βγαίνει στα ίδια λεφτά και θα έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις.

απλά σκέφτομαι ότι το 890GX μπορεί να κάνει την δουλεία του τώρα και λίγο αργότερα να πάρω μια hd 5450 γιατί με την συγκεκριμένη κάρτα σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις υβριδικό crossfire (με την ενσωματωμένη HD 4250 του 890GX) και το σκέφτομαι...

Aν θέλεις και τα παραπάνω watt για τους λόγους που αναφέρεις, τότε πήγαινε στο Seasonic. Τα 5 ευρώ παραπάνω μόνο από το efficiency θα στα αποσβέσει σύντομα.

Για Πλαίσιο μιλάμε πάντα, γιατί αν ψαχτείς με skroutz θεωρώ πως θα βρείς και άλλες καλές περιπτώσεις τροφοδοτικών στα λεφτά που δίνεις.

οντως πολυ καλο το τροφοδοτικο αυτο, δεν το ειχα προσεξει.

θα το αλλαξω. ξερεις ομως τι παιζει με την διαφορα στα ρευματα που δινει σε σχεση με το προηγουμενο?


chieftec seasonic
Output +3,3V 25 A 24A
DC Output +5V 25 A 30A
DC Output +12V1 25 A 18A
DC Output +12V2 25 A 18A
DC Output +12V3 18A
DC Output +12V4 18A

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για μνήμη μπορείς να πας και στις OCZ των 121 Ευρώ που έχει το πλαίσιο. Προσωπικά δε βρίσκω λόγο να δώσεις 30 ευρώ παραπάνω γι'αυτές που προτείνεις.

α ξεχασα να σου απαντησω για τις μνημες. ο λογος που υπαρχουν οι συγκεκριμενες μνημες πανω και οχι καποιες αλλες φθηνοτερες ειναι μονο και μονο επειδη η συγκεκριμενη μνημη υπαρχει στο Qualified Vendor List της motherboard και μαλιστα μεσα στο QVL λεει οτι μπορεις να βαλεις 4dimm απο αυτην την μνημη.

σε αντιθεση με πολλες αλλες μνημες που απο οτι γραφει στο QVL μπορεις να βαλεις μονο 2 dimm

και επειδη φοβαμαι μην την πατησω αμα παρω μια μνημη η οποια δεν ειναι γραμενη στο QVL διαλεξα μονο απο αυτες.

εξου και η ακριβη τιμη της.... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο ΝTG

με τον επεξεργαστη που εχεις βαλεις στην ιντελ συνθεση θα χρειαστεις ΚΑΙ καρτα γραφικων.

αυτο το γραφεις επειδη δεν πιστευεις πως θα εχει καλες επιδωσεις? η για καποιον αλλο λογο?

O συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν εχει καρτα γραφικων.

Η ιντελ εχει ενσωματωσει το συστημα απεικονισης στον επεξεργαστη και απλα η εξοδοι ειναι πανω στη μητρικη.

Koινως για αυτη τη δουλεια ολοι οι intel ι5 -7xx , ι7-8xx απορριπτονται.

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν εχει καρτα γραφικων.

Η ιντελ εχει ενσωματωσει το συστημα απεικονισης στον επεξεργαστη και απλα η εξοδοι ειναι πανω στη μητρικη.

Koινως για αυτη τη δουλεια ολοι οι intel ι5 -7xx , ι7-8xx απορριπτονται.

αυτό πάλι πως μου είχε διαφύγει.... ίσως να μπερδεύτηκα από την motherboard που γράφει vga

και μέχρι τώρα οι onboard vga ήταν στις mb και όχι στους cpu.

αυτό όμως σημαίνει πως αν βάλεις και ένα 50αρικο για μια φτηνιάρικη κάρτα γραφικών

τότε αμέσως αμέσως το σύστημα του i5 πάει στα 680ευρω και βγαίνει εκτός budget

Link to comment
Share on other sites

θα το αλλαξω. ξερεις ομως τι παιζει με την διαφορα στα ρευματα που δινει σε σχεση με το προηγουμενο?

Απλά έχουν άλλες δυνατότητες σε Amperes τα επιμέρους rails του psu.

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί στην προκειμένη περίπτωση.

Ψάξε και κανένα review στο net ή περίμενε τη γνώμη κάποιου άλλου μέλους.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω τις αποψεις μου γενικα και χωρις λεπτομερειες.

1. τροφοδοτικο. μην νομιζεις οτι θα καταναλωνεις πανω απο 250-300w με τα συστηματα που εχεις προτεινει, και μιλαω με τις onboard καρτες γραφικων. αρα ενα καλο 400-450αρι σε καλυπτει ανετα. αν ομως, εχεις υποψη σου αργοτερα να βαλεις και μια καλη-δυνατη καρτα γραφικων ή να υπερχρονισεις το πισι σου, τοτε καλυτερα να πας στο seasonic που προταθηκε παραπανω, ωστε να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

2 για μητρικη, συμφωνω οτι το 890 chip της AMD σημερα ειναι ενα απο τα κορυφαια και πληρη chipset της αγορας. αν πας σε AMD τελικα, που λογω μπατζετ τη θεωρω καλυτερη αγορα για πολλους λογους, νομιζω οτι το 890GX θα σου πεσει κουτι!

3 cpu. αν σε παρει το μπατζετ, βαλε τον 6 πυρηνο αφου, οπως ανεφερες,ασχολεισαι με πολλα πραγματα παραλληλα. αλλα και ο 4πυρηνος σε καλυπτει ανετα, ακομα. αν πας σε 4πυρηνο, παρε τον 955 και καντον εσυ 965 ωστε να ωφεληθεις τη διαφορα χρηματων!

4 οσον αφορα τις μνημες, μην αγχωνεσαι με την QVL! επειδη ενα μοντελο μνημων δεν αναγραφεται στη λιστα, δεν σημαινει οτι δεν κανει για τη μητρικη σου! καλυτερα να ρωτησεις εδω μεσα και θα παρεις πολλες απαντησεις για τις μνημες. απλα να σου αναφερω, παραδειγμα μνημων (OCZ), του τριτου συστηματος που εχεις φτιαξει, που υποτιθεται ειναι ειδικα σχεδιασμενες για AMD πλατφορμες, για τις οποιες τωρα τελευταια διαβαζω οτι εχουν αρκετα προβληματα...!!

σε γενικες γραμμες, απο τα συστηματα που εχεις φτιαξει, ψηφιζω το 2ο! με μονο ερωτηματικο, τις μνημες. αν ταιριαζουν, οκ!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω τις αποψεις μου γενικα και χωρις λεπτομερειες.

1. τροφοδοτικο. μην νομιζεις οτι θα καταναλωνεις πανω απο 250-300w με τα συστηματα που εχεις προτεινει, και μιλαω με τις onboard καρτες γραφικων. αρα ενα καλο 400-450αρι σε καλυπτει ανετα. αν ομως, εχεις υποψη σου αργοτερα να βαλεις και μια καλη-δυνατη καρτα γραφικων ή να υπερχρονισεις το πισι σου, τοτε καλυτερα να πας στο seasonic που προταθηκε παραπανω, ωστε να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

2 για μητρικη, συμφωνω οτι το 890 chip της AMD σημερα ειναι ενα απο τα κορυφαια και πληρη chipset της αγορας. αν πας σε AMD τελικα, που λογω μπατζετ τη θεωρω καλυτερη αγορα για πολλους λογους, νομιζω οτι το 890GX θα σου πεσει κουτι!

3 cpu. αν σε παρει το μπατζετ, βαλε τον 6 πυρηνο αφου, οπως ανεφερες,ασχολεισαι με πολλα πραγματα παραλληλα. αλλα και ο 4πυρηνος σε καλυπτει ανετα, ακομα. αν πας σε 4πυρηνο, παρε τον 955 και καντον εσυ 965 ωστε να ωφεληθεις τη διαφορα χρηματων!

4 οσον αφορα τις μνημες, μην αγχωνεσαι με την QVL! επειδη ενα μοντελο μνημων δεν αναγραφεται στη λιστα, δεν σημαινει οτι δεν κανει για τη μητρικη σου! καλυτερα να ρωτησεις εδω μεσα και θα παρεις πολλες απαντησεις για τις μνημες. απλα να σου αναφερω, παραδειγμα μνημων (OCZ), του τριτου συστηματος που εχεις φτιαξει, που υποτιθεται ειναι ειδικα σχεδιασμενες για AMD πλατφορμες, για τις οποιες τωρα τελευταια διαβαζω οτι εχουν αρκετα προβληματα...!!

σε γενικες γραμμες, απο τα συστηματα που εχεις φτιαξει, ψηφιζω το 2ο! με μονο ερωτηματικο, τις μνημες. αν ταιριαζουν, οκ!

1) το τροφοδοτικό το έχω αλλάξει ήδη με το seasonic. δεν ξέρω αν τελικά θα βάλω κάρτα γραφικών τώρα η αργότερα όμως σε κάποια φάση σίγουρα θα μπει. και από ότι ξέρω οι κάρτες ειδικά αν είναι καλές έχουν σοβαρές απαιτήσεις απο τα τροφοδοτικά. ειδικά όταν μιλάμε για crossfire-sli (το αναφέρω αυτό γιατί παίζει μια περίπτωση για hybrid crossfire)

2) οι μνήμες που έχω στα screenshots ήταν οι πρώτες επιλογές. μετά απο την συζήτηση στο thelab και απο άλλα ξένα φόρουμ αποφάσισα να πάω σε 1333mhz με μικρότερα timings αφού όλοι λένε ότι μάλλον αυτό είναι καλύτερο.

Σχετικά με το QVL το ξέρω πως το ότι δεν είναι γραμμένες εκεί, δεν σημαίνει πως δεν δουλεύουν κιόλας, όμως κοίταξε να δεις ακριβώς τι φοβάμαι.

Είμαι σίγουρος πως αργά η γρήγορα στο μέλλον θα βάλω άλλα 4gb ram.

Ρίξε μια ματιά εδώ όμως

ncram.jpg

Δες σε πόσες ραμ δεν μπορείς να βάλεις 4 dimm! Δες και σε πόσες δεν μπορείς να βάλεις 2 η 1 dimm υπόψη πως αυτή η μικρή λίστα είναι μόνο από τις 1600αρες ραμ.

Υπάρχουν άλλες τόσες στις 1333 και άλλες τόσες σε κάθε ταχύτητα.

Και η βλακεία είναι, ότι το 97% από τις πλήρως συμβατές μνήμες δεν τις έχει ούτε το πλαίσιο αλλά ούτε και το e-shop.

Οπότε αν πάρω μια μνήμη στα τυφλά επειδή μου είπε κάποιος ότι φοραει 2 dimmακια στο pc του που έχει την ίδια μητρική, ποιος μου λέει εμένα ότι όταν θα πάω να κάνω αναβάθμιση και θα βάλω άλλα 2 dimm θα αναγνωρίζετε η ραμ και δεν θα έχω προβλήματα?

Αν μου το προτείνει κάποιος που ήδη φοραει 4 τότε οκ.

3) για τον επεξεργαστή θα το κοιτάξω αύριο να δω τι διαφορά έχει στα χρήματα και αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κάπου αλλού. πχ κάρτα γραφικών ή να τα κρατήσω. προς το παρόν συνεχίζουμε με 6πυρηνο

4)motherboard εδώ έχω το δίλλημα. δεκτά όσα μου είπες για το 890GX και τα έχουν πει και άλλοι άλλωστε.

εκεί που σκαλώνω είναι στα 40 ευρώ που κοστίζει παραπάνω η motherboard.

Συγκεκριμένα αυτό που σκέφτομαι είναι ότι:

Εφόσον από ότι ξέρω το 890GX σε σχέση με το 880G διαφέρουν μόνο στην κάρτα γραφικών και στο crossfire.

Για ποιον λόγο να δώσω 40ευρω έξτρα για την 890GX motherboard την στιγμή που μπορώ να πάρω την 880G και να δώσω τα 40 ευρώ (ίσως και 10-20 παραπάνω) για μια κάρτα γραφικών (πχ HD5450) η οποία φαντάζομαι θα αποδώσει πολύ καλύτερα από την HD4250 που έχει το 890GX.

μου φαίνεται αρκετά σωστή και λογική σκέψη η παραπάνω, ε? τι λέτε?

μετά όμως υπάρχει και η περίπτωση του να δώσω τα 40ευρω έξτρα για να πάρω την 890GX

Αυτή προς το παρόν φαντάζομαι θα μου αρκεί και αν δω αργότερα πως θέλω λίγο καλύτερες επιδόσεις

αγοράζω μια HD5450 με την οποία μπορώ να κάνω hybrid crossfire και έτσι έχω φαντάζομαι ακόμα καλύτερες επιδόσεις από την προηγούμενη περίπτωση λόγο 2 καρτών.

το κακό σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι hybrid crossfire μπορείς να κάνεις μόνο με την HD5450 οπότε αν περάσει αρκετός καιρός μέχρι να χρειαστώ καλύτερη κάρτα γραφικών είναι πολύ πιθανό η HD5450 να μην με καλύπτει πλέον ή να έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές από μακραν καλύτερες κάρτες, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα υπάρξει crossfire οπότε καλύτερα να είχα αγοράσει την πρώτη επιλογή και να έβαζα μια σωστή κάρτα γραφικών όταν το ήθελα.

εδω σκαλώνω και δεν ξέρω ακριβώς ποια από τις 2 motherboard να διαλέξω.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε πάνω στην συγκεκριμένη επιλογή…

Link to comment
Share on other sites

εφοσον, στα περισσοτερα, εχεις καταληξει κι εσυ στο ιδο αποτελεσμα που λεω κι εγω, θα κανω 2 παρατηρησεις.

1. για τις μνημες, σου ειπα ηδη οτι θα βρεις απαντησεις εδω στο φορουμ απο παιδια που γνωριζουν περισσοτερα. ομως αν χρειαστεις 4 dimmακια, δλδ να γεμισεις ολες τις υποδοχες ram της μητρικης, τοτε θα συμβουλευτεις τη λιστα που δινει η ASUS, στην δικη σου περιπτωση, αλλα σαν μπουσουλα. δλδ να δεις μεν ποια μοντελα προτεινει η asus για τις 4 υποδοχες, και να κοιταξεις προσεκτικα τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους. ουτως ωστε να κοιταξεις να δεις ποιο αλλο μοντελο της ιδιας εταιριας εχει αυτα τα χαρακτηριστικα. κι αυτο στο λεω γιατι, κι εγω παλιοτερα που ειχα κοιταξει την λιστα της τοτε συμπτωματικα Asus μητρικης μου, δεν εβρισκα τα μοντελα αυτα στην αγορα, οποτε πηρα τα μοντελα που ειχαν αντιστοιχα χαρακτηριστικα! βεβαια 100% σιγουρος, δεν μπορεις να εισαι ποτε, παρα μονο κατοπιν δοκιμης, οποτε θα βρεις καποια μνημη που ταιριαζει, κι αν δεις οτι σου κανουν νερα, τις αλλαζεις!

2. οσον αφορα μητρικη και hybrid crossfire, θα ελεγα να το ξεχασεις...!!!! γνωμη μου, οτι δεν αξιζει να ασχοληθεις ουσιαστικα! καλυτερα να παρεις μια και καλη καρτα γραφικων και να ξεμπερδευεις! αφου για να κανεις Hybrid crossfire, θα παρεις που θα παρεις καρτα, καλυτερα παρε μια καλυτερη. και για τη μητρικη να σου πω το εξης, που νομιζω οτι το ξερεις ηδη. τα 890-880-870 ειναι, κατα βαση, ακριβως το ιδιο chip, μονο που αφαιρουνται δυνατοτητες για να βγουν τα μικροτερα μοντελα. αρα μην κολλας στα chip, αλλα κοιτα τι θες να βαλεις εσυ απανω στο μηχανημα σου. και τωρα, αλλα και στο μελλον. π.χ. αν εχεις υποψη σου να κανεις crossfire με 2χ5850 (λεμε τωρα!!), θα πας σε 890FX, ωστε να εκμεταλευτεις το 2χ16 στα pci lanes! απο κει και περα κοιτας τον εξοπλισμο της καθε μητρικης, εχοντας στο μυαλο σου και οποια πιθανη αναβαθμιση ή προσθηκη, κανεις στο μελλον! αν σε καλυπτει και το 880, τοτε παρε την M4A88TD-M EVO! και με την διαφορα χρηματων, παρε μια καλυτερη καρτα γραφικων! οπως http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5670-VGA-PCI-Express-512-MB-11168-01-20R.htm

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κάνω μια έρευνα και συμβατές ραμ εκτός qvl να δω τι παίζει.

Για την κάρτα γραφικών λέω να την αφήσω προς το παρόν να δω πως πάει έτσι το σύστημα και αν δω ότι χρειάζεται τότε παίρνω μια καλή.

Σχετικά με τις pci μια ερώτηση για να μπορέσω να διαλέξω μητρική.

Εγώ όταν σταμάτησα να παρακολουθώ hardware υπήρχε μόνο μια pci θύρα

Ενώ τώρα βλέπω ότι οι pci έχουν πολλές εκδόσεις :


Pci
Pci x1
Pci x4
Pci x16

Λοιπόν ξέρω ότι οι χ16 προορίζονται για κάρτες γραφικών

Οι παλιές κλασικές pci προορίζονται για κάρτες ήχου, κάρτες δικτύου, για κάποιους controllers και ίσως καμία παλιά κάρτα τηλεόρασης.

Οι pci x1 από ότι κατάλαβα και αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιούνται για κάποιες ακριβές κάρτες ήχου και για κάποιες κάρτες τηλεόρασης.

Οπότε ρε παιδιά η pci x4 για τι ακριβώς προορίζετε?????

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο για vga..

Υπαρχουν διαφορες καρτες που κανουν χρηση της θυρας.Πχ sata controller.

καλα λογια -αν και δεν προλαβα να διασταυρωσω- ακουγονται για την asrcok deluxe3 -> http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asrock-890GX-Extreme3-sAM3-890GX-DDR3-VGA-104ASR-890GXEXTREME3.htm

Μνημες -για να μην φυγεις απο plaisio δες και αυτες -> http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Black-Edition-Ready-4GB-DDR3-1600-Ram-Kit-PC3-12800-7-7-7-24-OCZ3BE1600LV4GK.htm

και ας μην ειναι στο qvl..(δεν ξερω αν ειναι ..υποθετω δεν ειναι)

Σαν πιο λογικο ο,τι και να παρεις θα παιξουν σαν 1333 με 9αρια και θα πρεπεις να μπεις bios για να τις βαλεις να δουλεψουν διαφορετικα.

Υ.Γ

Λογικα θα πρεπει να βγει-ερθει η deluxe3 με 890FX που μαλλον θα αξιζει σαν αγορα

(την κοβω στα 150Ε...αν και θα χρειαστεις και καρτα γραφικων εκει)

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=890FX%20Deluxe3&cat=Specifications

Link to comment
Share on other sites

Μνημες -για να μην φυγεις απο plaisio δες και αυτες -> http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Black-Edition-Ready-4GB-DDR3-1600-Ram-Kit-PC3-12800-7-7-7-24-OCZ3BE1600LV4GK.htm

δυστηχως για την συγκεκριμενη μνημη στο qvl της mb με το 880G αναφερει πως μπορουν να τοποθετηθουν μονο 2 dimms πραγμα που με φοβιζει να την χρησιμοποιεισω και στο 890GX στης οποιας το qvl δεν αναφερετε καν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.