Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Αδελφέ, δε θα ήταν καλά να δημιουργούσες ένα καθαρό Windows-Native UI; Και άσε να κάνει τις διεργασίες στο παρασκήνιο... Δώσε μας στο καθαρό UI τις απλές επιλογές που έχουμε ήδη και τα υπόλοιπα στο παρασκήνιο...

Τώρα δείχνει λίγο πολύπλοκο. Ειλικρινά, όχι ότι με απασχολεί ιδιαιτέρως προσωπικά. Αν και βλέπω κάποιους που διαμαρτύρονται για το τρόπο που δουλεύει... Το φοβούνται; Ξέρω΄γω... Πάντως θα ήταν ωραία. Απλά λέω τώρα εγώ... Λάβε την ως μια φιλική συμβουλή :p

Φαντάζομαι τον Uninstaller σε Microsoft Security Essentials UI και απλοικότητα... Χάρμα οφθαλμών θα ήταν :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα ηταν φιλε μου και συμφωνω μαζι σου, αλλα....

Οταν "χρειαζομαι" ενα λειτουργικο σε "καταστολη", γιατι ετσι το εχω στην διαδικασια μετα το restart (δευτερη φαση), δεν θα μπορουσα να τρεξω μια εφαρμογη Windows UI.

Δεν μπορουν να αφαιρεθουν αυτα που "θελω" με το OS σε λειτουργια...

Link to comment
Share on other sites

χάνετε η ρύθμιση (σε κάθε restart) στο scaling από το ccc που κάνω πάντα με νέους οδηγούς για να ταιριάξει στην 32'' τιβι το desktop (με δεξί κλικ και άνοιγμα ccc, επανέρχεται η σωστή ρύθμιση ή επανέρχεται μετά απο 5 ~ λεπτά.

με προηγούμενο driver σου δεν είχα θέμα . παίζει καμιά λύση?

P.s χρησιμοποίησα την έκδοση 7.0.2 και ξαναπέρασα τους 12.6 αλλά το scaling θέμα παραμένει.

P.S2. κατά την διάρκεια του uninstall άνοιξε ένα παράθυρο "do you want to delete registry c:\program files\....(μαμακία δεν το θυμάμαι)

y/n?

είτε yes or no δεν προχώραγε το uninstall οπότε έκλεισα το παράθυρο και συνέχισε κανονικά. και στο uninstall - install χρησιμοποίησα την express επιλογή

επανέρχομαι μετά από dx11 heaven bench και έχω αύξηση κατά 100 μονάδες περίπου στο σκορ και αύξηση στα min fps κατά 10 και max κατά 20~ μονάδες. ο 7.0.2 κάνει δουλειά.

μετά το bench μου άνοιξε ένα παράθυρο(unigine error) που έγραφε D3D11 App window:swap window0 device removed was removed. ???

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

χάνετε η ρύθμιση (σε κάθε restart) στο scaling από το ccc που κάνω πάντα με νέους οδηγούς για να ταιριάξει στην 32'' τιβι το desktop (με δεξί κλικ και άνοιγμα ccc, επανέρχεται η σωστή ρύθμιση ή επανέρχεται μετά απο 5 ~ λεπτά.

με προηγούμενο driver σου δεν είχα θέμα . παίζει καμιά λύση?

ccc delay set to 0 με το utility του ΑΤΙΜΑΝ (utility μαζι με τον uninstaller)

http://www.overclock.net/t/1196856/official-amd-radeon-hd-7950-7970-owners-thread/11670#post_17430035

Link to comment
Share on other sites

είσαι άψογος

έτρεξα το προγραμματάκι και έβαλα 0 immediately αλλά πάλι θέλει `10 sec να ανοίξει..

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

P.S2. κατά την διάρκεια του uninstall άνοιξε ένα παράθυρο "do you want to delete registry c:\program files\....(μαμακία δεν το θυμάμαι)

y/n?

είτε yes or no δεν προχώραγε το uninstall οπότε έκλεισα το παράθυρο και συνέχισε κανονικά. και στο uninstall - install χρησιμοποίησα την express επιλογή

Υπαρχει λογος που σε ρωταει, ειναι ενα ξεχωριστο παραθυρο σε γκρι χρωμα που ανοιγει.

Αν πατησεις y/n , συνεχιζει να σε ρωταει για τις επομενες τιμες μεχρι να τελειωσουν ολες οι ερωτησεις του. Εσυ το εκλεισες....., οκ το προγραμμα συνεχισε.....αλλα για να σε ρωταει (που δεν το κανει παντα, αλλα κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες) κατι θα ηξερε...!!!

και στο uninstall - install χρησιμοποίησα την express επιλογή

Ποια express επιλογη εχει ο 7.0.2 για uninstallation ?

Μηπως δεν εχεις διαβασει ποτε το τι γραφω σε καθε παρουσιαση του προγραμματος?

είσαι άψογος

έτρεξα το προγραμματάκι και έβαλα 0 immediately αλλά πάλι θέλει `10 sec να ανοίξει..

Το 0 ειναι απολυτως 0, και ειναι 0 απο την στιγμη που θα μπουν τα windows.

Οσο για το θεμα του scaling, εδω μιλαμε για τον uninstaller, οχι για τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

atiman σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

στο y/n το γκρι παραθυράκι τι πρέπει να απαντάω ?

κατά την διάρκεια του uninstall μου άνοιξε ένα παράθυρο όμοιο με του ccc και είχε 2 επιλογές express - custom. την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το 7.0.2 , άργησα να κλικάρω expess ή custom και συνέχισε μόνο του το uninstall. την 2η φορά που τον χρησιμοποίησα ton 7.0.2 κλίκαρα το express.

έχω διαβάσει ότι προτείνεις πάντα custom και σε install - uninstall.

για την τιμή 0 που έβαλα (με το προγραμμα σου που μου υπόδειξε ο el greco) ώστε να ανοίγει ο ccc immediately, έχει καθυστέρηση , δεν έχω λόγο να σου πω ανακρίβειες και για του λόγου το αληθές θα τραβήξω ένα βιντεάκι να μου πεις την γνώμη σου.

και λέω ότι έχει καθυστέρηση γιατί την ρύθμιση για το scaling δεν την εφαρμόζει με το μπουτάρισμα αλλά μετά απο δευτερόλεπτα.

απλά σου λέω τι αντιμετωπίζω μιας και χρησιμοποιώ τις εφαρμογές σου χωρίς να παρεξηγηθώ από τον γραπτό μου λόγο σαν ειδήμων και ξερόλας επουδενί.

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ανοιξε ενα παραθυρο Install Manager, αφου εχεις AMD mobo.

Το αναφερω οτι ετσι πρεπει να δουλευει στην AMD πλατφορμα. Το παραθυρο αυτο ομως εχει ανενεργο το express tab στα 64 bit συστηματα και ενεργο μονο στα 32 bit.

Σε καθε περιπτωση, παταμε custom....- σε ολα - και install και uninstall, ειδικα στους AMDδες.

Στο γκρι παραθυρο, (οταν κι αν εμφανιζεται με ερωτησεις) παταμε αναλογα το τι μας ρωταει.

Σε αυτες (τις ελαχιστες) περιπτωσεις δυστηχως ειμαστε αναγκασμενοι να δωσουμε λιγη προσοχη.

Αν ενοχλει, να αναβαθμισω τον uninstaller ετσι ωστε να μην μας ρωταει....

Συγνωμη για τον τονο μου, δεν ειχα προθεση να σε θιξω.

Το 0 ειναι 0 ομως, και μου κανει εντυπωση η καθυστερηση που αναφερεις, δεν υπαρχει....

Μηπως κατι συμβαινει με τα tweaks που εχεις κανει για τον δισκο ? και εχει να κανει και με τα θεματα που ειχες αναφερει λιγο παλαιοτερα...

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενοχλεί . αλίμονο. απλά δεν είμαι τόσο γνώστης να ξέρω τι να απαντήσω.θα κάτσω να διαβάζω προσεκτικά τις ερωτήσεις και θα επανέλθω. από αυτή την άποψη το λέω

στο custom install τι πρέπει να ξετικάρω και στο custom uninstall τι να τικάρω?Το προγραμμα οταν αναγνωρισει τετοια πλατφορμα, "παρκαρει" την διαδιακασια, ανοιγει ενα Install Manager παραθυρο που μας πηγαινει αυτοματα στο uninstallation πεδιο.

Η απεγκατασταση του βασικου πακετου πρεπει να γινει υποχρεωτικα μεσα απο αυτο το πεδιο, στο οποιο υπαρχει μονο το custom tab.

Επιλεγοντας το, πρεπει να κλικαρουμε μονο τον catalyst driver απο τις συσκευες που θα αναγνωρισει.

Μολις τελειωσει, το παραθυρο θα κλεισει μονο του και η διαδικασια ροης του uninstaller θα συνεχιστει κανονικα απο εκει που σταματησε χωρις καμια αλλη ενεργεια απο εμ . οκ το διάβασα.

ζητώ συγνώμη για τις συνεχείς ερωτήσεις μου.

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Έχω ένα θεματάκι μετά την εγκατάσταση του νέου driver(8.981.9.0).

Έχει επιλεγεί σωστά η ανάλυση 1920*1080, αλλά δεν πιάνει και τις 24" του μόνιτορ.

Αφήνει ένα κάδρο γύρω γύρω 1-2cm από κάθε μεριά.

Συνδέω με hdmi από gpu σε ενισχυτή με hdmi in & out.

από ενισχυτή φεύγει hdmi και πάει στο μόνιτορ.

Τα σύνδεσα απευθείας και δεν άλλαξε κάτι.

Εχεις κάτι υπόψιν ? ??

έντι : όπως με ενημέρωσε και ο [MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION] φταίει το scaling ...

Το έφτιαξα και τώρα είναι τζιτζίιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Επίσης έφτιαξε και το msn που έπαιζε με σκ@τ@ γράμματα για κάποιο λόγο ... αλλά μόνο αυτό !

cool !

θενξ !

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με το πρόγραμμα και τα windows σε διαφορετικό δίσκο από τον C??

Στην αρχή δεν φτάνει καν στην κόκκινη οθόνη

Μετά έκανα αντιγραφή των αρχείων που δεν έβλεπε από τον C στον F, που έχω τα windows

και πέρασε κανονικά την κόκκινη οθόνη

Όμως μετά το restart δεν άνοιξε ποτέ (και έλλειπαν πάλι τα αρχεία από τον F που είχα αντιγράψει)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σιγουρα υπαρχει.

Το προγραμμα λειτουργει στον %systemdrive% οποιος κι αν ειναι αυτος, αλλα εγκαθισταται στον c:

Εαν θελεις, θα πρεπει να φτιαξω ενα ιδιαιτερο package που να εγκαθισταται και στον οποιοδηποτε %systemdrive%.

Επειδη αναπτυσεται σε αρκετα πεδια, ελεγχει αλλα τοσα, μια τετοια κινηση μπορει να ενεχει κινδυνους απωλειας αρχειων η δυσλειτουργιας τους.

Κατι τετοιο (επειδη το φαινομενο του 'μη' c: ειναι σχετικα σπανιο) θα επηρεαζε την αξιοπιστια του προγραμματος και ετσι δεν το επελεξα ως πιθανοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.