Jump to content



i7 940 problem?


BloodMage

Recommended Posts

hell-o 2all

λοιπον εχω το εξης (προβλημα?)

οταν τρεχω occt μετα απο λιγα λεπτα αρχιζει και πεφτει ο multiplier τoυ i7....απο 23 που ειναι παει 22...21 και αν το αφισεις παει και πιο κατω.....χθες ειχε φτασει η σιχνοτητα μεχρι και 2,5Ghz

σημερα χρειαστικε να τρεξει 2,5 ωρες για να πεσει

τι μπορει να παιζει? ^^

EDIT : αυτο το κανει και σε οβερκλοκ και σε στοκ....εκανα και κλιαρ σι μος....αλλα παλι τα ιδια...η μιτρικι μου ειναι EVGA classified 3sli

Link to comment
Share on other sites

για throttling μου μυριζει...!

η ιντελ λεει για 105 βαθμους αλλα το εκανε και σε μενα ενας i7 860 σε μια asrock p55m παρολο που ειχε καλη ψυξη και χαμηλες θερμοκρασιες!

Ειχε επιλογη στο Bios "Disable CPU Throttling" (ή κατι τετοιο)....το εκανα και ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

τετοια ρυθμισι δεν εχω δει......θα ψαξω καλυτερα ομος.....

εχω μια CM V8...η αληθεια ειναι ομος οτι εχω πεσει σε πολυ ζεστο κομματι....max θερμοκρασια που βλεπω ειναι 96 βαθμους....μαλλον απο εκει ειναι....απο τη μεγαλη θερμοκρασια....οπος ειπε ο dolly & csaris

23x152 του δινω.....με Vcore 1,3125 (νομιζω η στοκ πρεπει να ειναι αλλα την βαζω χειροκινιτα και οχι στο auto)

Link to comment
Share on other sites

96 βαθμους για 3,5ghz?:boxed::boxed::boxed:

κατι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν παει καλα....βγαλε την ψυκτρα, καθαρισε την παστα και καντα ολα απο την αρχη και βεβαιωσου οτι η ψυκτρα παταει καλα!

υγ: ερχονται και ζεστες...αν εχεις τωρα 96....

Link to comment
Share on other sites

την κοιταξα...και ειμαι συγουρος οτι παταει τελεια!;)

και για να σας πεισω οτι παταει....την ψυκτρα δεν την ακουμπας!!! καιει!

αν δεν παταγε δεν θα ζεστενοταν η ψυκτρα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε 1,3125v για 3,5 ?ειναι υπερβολικοτατα...Εγω με τον 920 που υποθετικα ειναι χειροτερο κομματι τα 3,6 τα πιανω με 1,7v .Χαμηλωσε μια τα ρευματα και ξανατρεξε τα τεστακια σου.

Link to comment
Share on other sites

A) στις stock συχνότητες τι θερμοκρασίες σου δίνει (και αν μπορείς να μετρήσεις θερμοκρασίες και με τον stock ανεμιστήρα)?

B) τα συλλυπητήρια μου αν δεν είναι κάποιο τεχνικό πρόβλημα, γιατί εγώ με 920 με 1,26V τον έχω στα 4,2 GHz (60c max με νεράκι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.