Jump to content



Split / Second


Athanasios2104

Recommended Posts

Τι physx να βάλει ρε seb?Τόσα συμπράκαλα έχει τι άλλο να κάνανε με τα physx?Ήδη έχει αρκετά.Μετά θα ήταν 2much!Αν και δεν ξέρω τι άλλο να κάνανε τα physx και τι περισσότερο θα μπορούσαν να προσφέρουν.Οπότε καλύτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Γεια σας κι από μένα και καλώς σας βρήκα! :hi:

Μόλις σήμερα εγκατέστησα κι εγώ το Split/Second: Velocity. Αφού είδα του κόσμου τα trailers, περίμενα ένα game που θα γίνεται πανικός, θα καταστρέφονται τα πάντα γύρω σου κι εσύ θα πρέπει να επιζήσεις. Φυσικά και είναι πιο normal τα πράγματα στο gameplay. Όλα κυλάνε λίγο πιο... αργά. Τώρα αν αυτό οφείλεται στο cap των 30fps δεν ξέρω. Αλλά αυτό είναι μια ιστορία που με προβληματίζει από το πρωί.

Κατ'αρχάς τρέχω το παιχνίδι σε:

- Intel Core i5-750 @ 2.8GHz

- 4GB Kingston HyperX DDR3 2000MHz

- AMD RADEON HD5850 1GB @ Stock clocks

- Intel X25-M G2 80GB SSD

- Windows 7 x64 Ultimate

Η ανάλυση που παίζω είναι η native της οθόνης, 1920x1080p. Και σε μένα στο High πάνε όλα αργά και ομαλά στα 30fps... Στο Very High έχω μικροκολλήματα σε σκηνές με έντονη δράση. Το framerate μπορεί να πέσει και κάτω από 25fps, πράγμα αδικαιολόγητο για ένα τέτοιο παιχνίδι. Θα μου πείτε παίξε στο High, πράγμα που κάνω θέλωντας και μη. Αλλά, στο Very High, όλα φαίνονται τόσο πιο όμορφα, κυρίως λόγω antialiasing. Στο High δεν υπάρχει AA. Και δεν μπορείς να το επιβάλλεις μέσω του Catalyst Control Center.

Οπτική διαφορά μεταξύ High και Very High.

splitsecond201005201934.th.png | splitsecond201005201935.th.png

Διαφορά στο framerate στην ίδια πίστα.

23k25c8.png

Very High

MinFPS: 14 MaxFPS: 32 AvgFPS: 27.147

High

MinFPS: 29 MaxFPS: 31 AvgFPS: 30.003

Η πλακα ειναι οτι εχουν βαλει και vsync στις επιλογες.Για να κλειδωσει στα 60 frames που δεν θα πιασει ποτε?:suicide:

Όσον αφορά το Vsync, αυτό δουλεύει. Εξαφανίζει το tearing αν προσέξεις. Το Vsync δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι κλειδώνει στα 60fps το παιχνίδι. Απλά ότι τα frames θα είναι συγχρονισμένα με την κάθετη ανανέωση. Δες και το Dirt 2. Αν δεν μπορεί η κάρτα γραφικών σου να πιάσει τα 60fps, έστω κι αν είσαι στα 57fps, θα σου ρίξει το framerate στα 30fps για να υπάρχει Vsync...

Πέρα από αυτό, το game είναι απλό και έχει πλάκα. Αυτά που μου άρεσαν είναι τα μενού του, το όλο στυλ του TV show και οι μαζικές μεγάλης κλίμακας καστροφές. Δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου αεροπλάνο να έρχεται καταπάνω μου όταν έπαιζα racing games. Δεν είχα ξαναδεί ποτέ να πέφτει ο "πύργος του ΟΤΕ" πάνω στην πίστα και να χρειάζεται να πάρω shortcut. Όλα αυτά είναι χολιγουντιανά στοιχεία που σε εντυπωσιάζουν. Μέχρι τη στιγμή που θα τα δεις όλα, μια-δυο φορές... Μετά είναι τόσο ρηχό το παιχνίδι που θα το βαρεθείς γρήγορα. Εκτός αν παίζεις split-screen με το γείτονα. :)

That said, περιμένουμε patch για τα γραφικά, γιατί του αφαιρούν πολλή από την αίγλη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το ολο στησιμο του παιχνιδιου μου θυμισε Wipeout... με ροδες!!!:shifty:

Οχι τοσο στο gameplay,αλλα τα λογοτυπα στα αυτοκινητα και καποιες πιστες μοιαζουν υπερβολικα!

(Εχει καποια σχεση το ενα παιχνιδι με το αλλο???)

Κατα τα αλλα ειναι αρκετα ευχαριστο αμα παιζεις με καποιο φιλο!

Link to comment
Share on other sites

1) κακιστο port

2) Moντελο οδηγησης τραγικο

3) Γραφικα 2005

4) Ο ηχος δεν μου λεει κατι

5) Menu αθλια

6) Δεν παιζει eyefinity

Συμπερασμα : Περιμενουμε BLUR .... αντε να δουμε!

Θα συμφωνήσω ότι είναι κάκιστο port. Το μοντέλο οδήγησης είναι αυτό ενός τυπικού arcade... Δεν ξέρω τι περίμενες. Τα γραφικά του είναι πολύ όμορφα, δεν είναι όμως φωτορεαλιστικά.

Ο ήχος του... Λοιπόν, για τον ήχο δεν έχουμε ούτε μια σοβαρή ρύθμιση. Τα τραγούδια ακούγονται σε normal επίπεδα, ο ήχος από τα διάφορα αντικείμενα που προσπερνάς πολύ δυνατά και η μηχανή από το αυτοκίνητο πολύ χαμηλά. Έτσι είναι, αν έχεις παίξει NFS SHIFT, περιμένεις να γρυλίζει η μηχανή, αλλά δεν.. Ήθελε να υπάρχει επιλογή για balancing, αλλά τα κομματάκια που παίζουν στο background είναι αρκετά καλά και ξεχνιέσαι.

Eyefinity γι' αυτό το παιχνίδι θα ήταν πολυτέλεια. Δεν είναι Burnout Paradise :p Εδώ σε μια οθόνη και μας βγάζει το λάδι...

Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται, έχω καταλήξει σε νέα συμπεράσματα.

Το παιχνίδι τρέχει μια χαρά στο Very High, αρκεί να επιλέξουμε ανάλυση 1280x720. Και στην 1360x768 είναι playable. Αναρρωτιέμαι αν αυτό έχει να κάνει με την default ανάλυση στο Xbox360 που είναι 1280x720. Δείτε 2 ενδιαφέροντα γραφήματα.

xnxfle.png

nz4xoz.png

Υπάρχει περίπτωση απλά να θέλει καλύτερη κάρτα γραφικών; Μπορεί κάποιος με δυνατότερο σύστημα να τρέξει το Fraps στην πίστα Airport Terminal με ανάλυση Full HD στο Very High και να μας πει εντυπώσεις ή/και νούμερα;

Πάντως αν αυτό είναι η αιτία... Κλάφτα, Χαράλαμπε... Τρέχουμε το Dirt 2 στο Max που έχει απείρως μεγαλύτερη λεπτομέρεια στα γραφικά και δεν μπορούμε να τρέξουμε ένα παιχνιδάκι που είναι για... το Σαββατοκύριακο και επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη το παίζω σε very high & full hd και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Ούτε σπάσιμο frames ούτε τίποτα.Μια χαρά.Και το game κατ εμού είναι πολύ ωραίο.Μπορεί να μην είναι για 10 αλλά μην είμαστε και άπλιστοι και πλεονέκτες και αρχίζουμε και ψάχνουμε την κάθε λεπτομέρια για να βρούμε μείον στο παιχνίδι, γιατί στην τελική κανένα δεν παίρνει 10 με αυτήν την λογική.

Το ότι ο χειρισμός είναι απλός,αυτό για μένα είναι και βέβαια ένα συν.Ο ήχος από την άλλη μπορεί να μην είναι το super ουαου αλλά έρχεται από παντού(5.1),οπότε και πάλι είμαι οκ!Και το μενού πολύ εύκολα προσβάσιμο στην κάθε σχεδόν επιλογή.

Κάτι σχετικά άσχετο είναι ότι δοκίμασα να παίξω online και το παιχνίδι στην οθόνη με την επιλογή της πίστας κολούσε και με πέταγε στα windows!Έχει συμβεί αυτό και σε κανέναν άλλο?Το έχει παρατηρήσει αυτό κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Very High σε full HD και δεν έχεις κανένα απολύτως frame drop; Θα 'σαι από τους τυχερούς...

Όσον αφορά στο online κομμάτι, δεν το είχα αρχίσει μέχρι που διάβασα το post σου. Μπήκα να δοκιμάσω, με έβαλε κανονικά στο lobby, έκανα αγώνα και βγήκα και πρώτος :p

In game name: Doom. Δεν ξέρω αν είναι unique, αλλά σε περίπτωση που πετύχεις κάποιον Doom με αυτοκίνητα μέχρι 5 γραμμές παίζει να είμαι εγώ. Αν θέλεις κανονίζουμε online race :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα οκ!Παίζει κανονικά!

@doom δεν σε βλέπς πουθενα!

Βρήκα ένα μεγάλο μείο.Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει!!!Τι θέλω να πω!...Δεν έχει replay και αυτό το θεωρώ μείον.Πράγμα που αν είχε αυτό το παιχνίδι θα ήταν επομένως ένα μεγάλο συν!

Link to comment
Share on other sites

True... Έχει ένα Instant Replay πάντως... Μόνο όποτε θέλει αυτό... Δηλαδή, μετά από μεγάλες κατεδαφίσεις, πολλαπλά takedowns κλπ...

EDIT: Όποιος παίζει Online ας με κάνει add ή ας μου πει το nick του να τον κάνω εγώ :D

Link to comment
Share on other sites

στο λαπτοπ μου της υπογραφης στην φυσικη του αναλυση 1366x768 μεχρι και

high που δοκιμασα παραπανω δεν πηγα παιζει παρα πολυ στρωτα αψογα θα ελεγα και η καρτα ειναι η nvidia gt-240m το μονο παραπονο ειναι το AA που δεν εχει ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Διασκεδαστικό το βρήκα το παίγνιο, μιας και δεν περίμενα και πολλά από αυτό.

Βασικά πέρα από τις εκρήξεις και το γενικό χαμό, την εχω καταβρεί με το drift που μπορείς να κάνεις αμα παίξεις καλά με το γκάζι.

Τα αρνητικά τα είπατε. Η επιτομή του κονσολοπορτισμού, με απουσία ρυθμίσεων στα γραφικά και το αναθεματισμένο 30fps cap.

Λογικά θα προστεθεί και η μικρή διάρκεια στα αρνητικά, μιας και το μόνο παιχνίδι του είδους που έχει καταφέρει να με κρατήσει ήταν το Flatout 2.

Για καλή μου τύχη δεν εχω καθόλου framedrops σε very high με C2D+GTX285+Vista+1680Χ1050.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που σήμερα πρόσεξα...

Δεν τέλειο που σε μερικά αυτοκίνητα υπάρχει πτυσσόμενη αεροτομή; Σε μερικά κιόλας δύο σταδίων. Στα πιο γρήγορα όταν πατάς φρένο αλλάζει η κλίση της για να πάει κόντρα στον άνεμο... Δεν είναι πόρωση; :woot:

splitsecond201005221940.th.jpg

Κλειστή

splitsecond201005221940.th.jpg

Ανοιχτή

splitsecond201005221940.th.jpg

Φρένο

Και νόμιζα πως δεν είχαν δώσει ιδιαίτερη σημασία στα αυτοκίνητα...

Btw το τερμάτισα. Season rank 06, Online rank 01 :p

Εννοείται ότι δεν πρόκειται να καθίσω να μαζέψω όλα τα decals και να κάνω όλα τα achievements. Όσον αφορά στα αυτοκίνητα νομίζω το FX350 είναι κορυφή, οπότε σταματάω εδώ να μαζεύω credits προς στιγμήν.

splitsecond201005221959.th.jpg

Αυτό που με απογοήτευσε, εκτός από τον unbalanced ήχο και το κακό optimization των γραφικών, είναι το multiplayer.

  • Δεν υπάρχει ταίριασμα στις βαθμίδες των χρηστών και των αυτοκινήτων. Με αποτέλεσμα να αγωνίζονται παίκτες με rank 99 και αμάξι tier 1 με παίκτες rank 01 και αμάξι tier 10! Συνήθως, κάθε αγώνας χωρίζεται σε έναν αγώνα μεταξύ των 2-3 high ranked παικτών που υπάρχουν ανά πάσα στιγμή και σε έναν με τους υπόλοιπους 4-5 παίκτες να προσπαθούν να τερματίσουν. Αυτό αν δεν τρέχεις στην πρώτη θέση μόνος σου συνεχώς, όπως μου έχει τύχει, χωρίς κανέναν να σε ενοχλεί...
  • Εκτός αν κάνεις private game, δεν μπορείς να διαλέξεις πίστα. Το παιχνίδι διαλέγει μόνο του στην τύχη.
  • Δεν μπορείς να θέσεις περιορισμό στα αυτοκίνητα που μπορούν να πάρουν οι αντίπαλοι. Και πάλι φαινόμενα του τύπου Rallye 106 vs Ferrari F430.
  • Δεν υπάρχει chat. Ούτε καν κόρνα. I mean... Δεν μπορείς να πανηγυρίσεις... Ούτε καν "gg" να πεις.
  • Δεν μπορείς να δεις τους αντίπαλους αφού τερματίσεις
  • Δεν μπορείς να δεις τον αγώνα ως spectator πριν κάνεις join.

Anyway... Πιστεύω σε split screen να έχει περισσότερη φάση... Όχι ότι έμεινε κανένας για Σ/Κ να δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

12345gh.jpg

^^

σε εμένα δε δούλεψε

Μεταξύ μας, εχω λιώσει με το παιχνίδι:woot:

Έχει και εναν α' βαθμό δυσκολίας - ή εγω δεν την πολυπαλέυω

Βασικά παρατηρείται μια κάποια υπερστροφή που με ενοχλεί στο χειρισμό, και δεν έχει και ρυθμίσεις το άτιμο.

Ζόρικες και οι πίστες με τα ελικόπτερα και τις ρουκέτες.

Και ενα ακόμη παιχνίδι με havok που ευχαριστιέμαι τα εφε περισσότερο από το Physx.

Θα με ενδιέφεραν μετρήσεις vram usage από άτομα με μεγάλες αναλύσεις.

Μετά από μια ωρα gameplay σε 1680Χ1050 είδα 720mb.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο μονος που δεν μου αρεσει καθολου αυτο το γκειμ? απορω με τα 7.5 και 8 σκορ που βλεπω στα διαφορα ριβιου..

Όχι δεν είσαι ο μόνος, πριν λίγο του έκανα απεγκατάσταση !!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δούλεψε το cheat για το Disney XD. Αλλά δεν με ενθουσίασε το car :p

Όσον αφορά τη δυσκολία, ναι μερικές πίστες είναι ζόρικες. Θέλει να μάθεις να χειρίζεσαι το drift και να χρησιμοποιείς τα Power Plays σωστά. Λόγω rubberband AI, όσο είσαι πρώτος, τόσο καλύτερα θα γίνονται τα AI αυτοκίνητα και θα σε προσπερνάνε στο τελευταίο second. Μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να τους κόβεις το δρόμο με Power Plays και αν μπορείς να μένεις δεύτερος και να τους ανατρέπεις την τελευταία στιγμή. Τα ελικόπτερα δεν με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα. Στα Air Strike πάρε ένα αμάξι με μεγάλο strength και στα Air Revenge ένα γρήγορο με πολύ drift για να μαζεύεις πόντους και να αντεπιτίθεσαι γρήγορα. Οι νταλίκες, αντιθέτως μου έβγαλαν την Παναγία για να βγω 1st... Σπάσιμοοοοο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.