Jump to content



Big Problem


ManolisX

Recommended Posts

Σπέρα συνφορουμίτες.I have a problem.Λοιπόν!Πρίν κάνα μήνα πήρα καινούργιο τροφοδοτικό ένα TT 1200.Το συνδέω όλα οκ,αλλά το όταν άνοιγα το κουμπί πίσω έπεφτε η ασφάλεια.Επίσης πρίν 1 βδομάδα κάτι έγινε και με ξύπνησε η μάνα μου και μου είπε οτι έπεσε το ρεύμα μόνο του και ότι το έριξε το PC εξαιτίας του τρόφ ότι κάτι βραχυκύκλωνε και καλά.Κλείνω το τρόφ ανοίγουμε την ασφάλεια όλα οκ,και ξαναοίγω το τροφοδοτικό όλα οκ πάλι.Τέλος πάντων χθές ήθελα να βαλω πάστα στο nb και sb και να κάνω managment λίγο τα καλώδια..Τα βγάζω λοιπόν όλα,κάνω την δουλεία μου οκ τα βάζω πάλι τα εξαρτήματα πάνω,πάω να τον ανοίξω ντούκου κάτω το ρεύμα.Όσες φορές και αν το έκανα έπεφτε το ρεύμα.Παρατήρησα ότι αν βγάλω τα καλώδια Power,Reset κλπ έφτιαχνε και δεν έπεφτε.Οκ με το power άφηνα μόνο αυτό.Όλα οκ.Ανοίγω το τρόφ,δεν πέφτει η ασφάλεια.Πατάω να ανοίξει ο υπολογιστής,ανοίγει,αλλά δεν δίνει σήμα στην οθόνη.Όλα μέσα στο κουτί ανεμηστήρες κλπ δούλευαν.Δοκίμασα και με κάθε ένα dimmάκι απο μνήμες ξεχωριστά,τζίφος.Μετά ακόμα και με το power συνδεμένο όταν άνοιγα το τρόφ έπεφτε το ρεύμα.WTF!!Ένα φιλαράκι(petran_x13 κάπως έτσι τέλως πάντων,μου είπα να βάλω στο 24άπινο στο πράσινο καλώδιο ένα συνδετήρα και την άλλη άκρη του συνδετήρα σε ένα μαύρο(γείωση μου είπε ότι είναι και ότι δεν θα γινόμουν Fiddo Diddo αν γιινόταν τίποτα).Το κάνω,ανοίγω το τροφ,ζντουπ κάτω το ρεύμα.Δοκιμάζω πάλι,όλα οκ δούλεψε ο μήλος του τροφοδοτικού όκ!Το κλείνω και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό αυτό και ότι το τροφοδοτικό δεν έχει τίποτα.

Αν βγάλετε καμμιά άκρη με αυτά που έγραψα σας παρακαλώ πείτε μου!\

Υπόθεση No1=Η μητρική είναι ΓΤΠ

Υπόθεση Νο2=Τα καλώδια του haf είναι ΓΤΠ

Υπόθεση No3= Η κάρτα γραφικών τα τίναξε(1 μήνα την έχω απο rma ακλοκάριστη)

Υπόθεση Νο4=Είμαι γκαντέμης :(

Επίσης ξέχασα να αναφέρω 2 συμβάντα.Καταλάθως στράβωσα ένα πίν του σόκετ όταν πήγα να βγάλω τον επεξεργαστή :turn:,και ότι έσπασα ένα πλαστικό που κρατάει το SB,αν και το heatsink πατάει κανονικά.Θα δοκιμάσω και άλλη κάρτα γραφικών αν και δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα

Any suggestions;

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τα καλωδια στο πισω μερος απο το κουτι μηπως καποιο βρισκει στο καπακι ή αλλου και κανει βραχυκυκλωμα και πεφτει η ασφαλεια.Βγαλε το καπακι να μην πιεζονται τα καλωδια και τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα!Για περίμενε!Όλα είναι πεταμένα απο πίσω τα καλώδια.Ο Πέτρος μου είπε ότι έτσι είναι,και ότι δεν παθάινει τίποτα.Πρίν που τα είχα χταπόδι τα καλώδια ήταν μιά χαρά.Παίζει να φταίει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα!Για περίμενε!Όλα είναι πεταμένα απο πίσω τα καλώδια.Ο Πέτρος μου είπε ότι έτσι είναι,και ότι δεν παθάινει τίποτα.Πρίν που τα είχα χταπόδι τα καλώδια ήταν μιά χαρά.Παίζει να φταίει αυτο;

δεν φταίνε τα καλώδια ρε παιδιά που το ακούσατε? σε τόσα πισι τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει cb και τίποτα τετιο δεν είδα.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν.Πέρασα τα καλώδια μπορστά όλα.Τώρα το πισί ανοίγει για 10 δεύτερα,κλείνει,ανοίγει μόνο του και δεν πετάει σήμα στην οθόνη.Δοκίμασα με 2 κάρτες γραφικών 5870 και 9800GTX οπότε θέμα δεν τίθετε.Μάλλον η μητρική τα τίναξε.

Υ.Γ Μήπως πρέπει να κάνω clean cmos;

Link to comment
Share on other sites

Σε ξύλο όλα οκ....Με το παλιό τροφοδοτικό 600αρι στο ξύλο έπαιζε gg!Και με το καινούργιο μετά,αλλά την πρώτη φορά έπεσε το ρεύμα!Αν και νομίζω είναι της γραμμής αυτό.Τώρα τα βάζω στο κουτί πάλι για δοκιμή..

Link to comment
Share on other sites

Σε ξύλο όλα οκ....Με το παλιό τροφοδοτικό 600αρι στο ξύλο έπαιζε gg!Και με το καινούργιο μετά,αλλά την πρώτη φορά έπεσε το ρεύμα!Αν και νομίζω είναι της γραμμής αυτό.Τώρα τα βάζω στο κουτί πάλι για δοκιμή..

να ειναι θεμα γραμμης το θεωρω απιθανο συνηθως γραμμες με μπριζες εχουν τουλαχιστον 10Α ασφαλεια η ασφαλειοδιακοπτη και σε νεοτερες κατασκευες ειναι 16Α δοκιμαστε στη γραμμη καποια αλλη συσκευη μεγαλης ισχιως (και μια ηλεκτρικη σκουπα βασικα θα αρκει αν ειναι 1000-1500W) αν δεν πεσει η ασφαλεια πολυ πιθανων να υπαρχει καποια διαροη στο τροφοδοτικο

ας βρει στον κεντρικο πινακα πια γραμμη απομωνονει εκεινη τη μπριζα και ας μου στειλει pm το ποσα αμπερ ειναι η ασφαλεια

ολα αυτα εφοσον γραφεις οτι με το 600αρι παιζει κανονικα θεμα φορτιου δεν νομιζω να ειναι γιατι ασχετα με το τροφοδοτικο δυσκολα το συστημα να τραβαει και τα 1200w πριν καλα καλα ανοιξει

ΥΣ αυτα ισχιουν εφοσον δεν περνετε απο καμια ντουι χημα στο κυμα χωρις να ξερετε απο ποια γραμμη ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τα στησα παλι στο pc όλα δουλεύουν ρολόι!Θέμα μητρικής ήταν που είχε στραβώσει ένα πίν του σόκετ αλλα το ξεστραβωσα..Thx για την βοηθεια!

εγω παλι δεν νομιζα να παιζει κατι τετοιο γιατι αν ηταν απο αυτο και με το 600αρι θα ειχες προβλημα εμενα για προβλημα διαροης μου ακουγετε περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι έπεφτε το ρεύμα,αλλά το ότι με το που τον άνοιγα έβλεπα black screen και δεν έκανε τίποτα την στιγμή που οι ανεμηστήρες δούλευαν κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι έπεφτε το ρεύμα,αλλά το ότι με το που τον άνοιγα έβλεπα black screen και δεν έκανε τίποτα την στιγμή που οι ανεμηστήρες δούλευαν κανονικά!

τέλεια ρε... μπες και μια msn και τσεκάρουμε και το τηλεφωνακι μας που και που. παίδες λογικό να του ρίχνει ασφάλεια 1200watt psu εδώ μέσα έχουν ανοίξει 1000 θέματα για αυτό το λόγο. το 1500αρι μου σε πρίζα 10Α ρίχνει ασφάλεια αλλά ευτυχώς στο δωμάτιο μου είναι όλες 16Α.

Link to comment
Share on other sites

τέλεια ρε... μπες και μια msn και τσεκάρουμε και το τηλεφωνακι μας που και που. παίδες λογικό να του ρίχνει ασφάλεια 1200watt psu εδώ μέσα έχουν ανοίξει 1000 θέματα για αυτό το λόγο. το 1500αρι μου σε πρίζα 10Α ρίχνει ασφάλεια αλλά ευτυχώς στο δωμάτιο μου είναι όλες 16Α.

δεν νομιζω με 1500W να ριχνει ασφαλεια 10Α για να καταναλωσει συστημα στο Bootarisma 1200W το κοβω λιγο δυσκολο οτι και να εχει πανω επομενως δεν εχει λογικη μολις ανοιγει ο υπολογιστης να ριχνει ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.