Jump to content



Παράξενο Πρόβλημα Με Samsung 2333HD


TZANNSPY

Recommended Posts

Έχω εδώ και αρκετό καιρό το παραπάνω LCD-TV Monitor http://www.samsung.com/ph/consumer/monitor-peripherals-printer/monitor/lcd-monitor/LS23CFUKFV/ZA/index.idx?pagetype=prd_detail , το οποίο μεταξύ άλλων εκτελεί και χρέη βασικής οθόνης του υπολογιστή μου (VGA Sapphire HD 4850) http://www1.sapphiretech.com/us/products/products_overview.php?gpid=249 και γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό εκτός από ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω μόλις τώρα.

Το πρόβλημα έχει ως εξής:

Αρχικά είχα συνδέσει το PC με την οθόνη μέσω HDMI και όλα ήταν καλά.

Αργότερα χρειάστηκα την θύρα HDMI για άλλη συσκευή (PS3) -έχει και δεύτερη αλλά σε όχι καλό σημείο- και σύνδεσα το PC μέσω της D-Sub 15 pin, και πάλι όλα ήταν καλά.

Μετά σκέφτηκα γιατί να μην συνδέσω το PC μέσω DVI-D για να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και έτσι και έκανα, αλλά σε αυτή και μόνο σε αυτή την περίπτωση/συνδεσμολογία μου χάνει τα ψηφιακά της ΕΡΤ, ξέρουμε άραγε για ποιον λόγο ή τι θα μπορούσα να έκανα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

ξαναδοκιμασες με το HDMI να δεις αν λειτουργει σωστα?

Φίλε cabdik μόνο με σύνδεση μέσω DVI-D μου χάνει τα ψηφιακά της ΕΡΤ, μάλιστα έχω δοκιμάσει και τις δύο DVI-D που έχει η κάρτα μου με το ίδιο αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικά να πω, πως ενώ παίζει κάποιο ψηφιακό κανάλι, μόλις συνδέσω το PC στη DVI-D, βγάζει σχεδόν αμέσως μήνυμα η οθόνη <ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑ>.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να υπάρχει κάποιο είδος conflict μεταξύ της θύρας (DVI-D) και του ενσωματωμένου ψηφιακού δέκτη τηλεόρασης (DVΒ-Τ) ??? ?????

Με όλους τους άλλους τρόπους σύνδεσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα !!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, εχω την ιδια καρτα γραφικων- αν ειναι ακριβως αυτη που εχεις στο λινκ- σε μονιτορ LG 23αρι, το οποιο ΔΕΝ ειναι τηλεοραση ομως, γιαυτο δεν μπορω να σου πω για τα καναλια.

ομως επειδη δεν εχει ξεχωριστη θυρα HDMI, αλλα παιρνεις απο την ιδια θυρα μεσω ανταπτορα, διορθωσε με αν δεν ειναι ετσι, δεν νομιζω οτι φταιει η καρτα! δεν μπορει σε HDMI καλωδιο να λειτουργει σωστα και σε DVI καλωδιο λαθος!

ψαξε τις ρυθμισεις τις καρτας, και τις ρυθμισεις της οθονης. υπαρχουν περιπτωσεις που εφταιγε ακομα και το καλωδιο!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, εχω την ιδια καρτα γραφικων- αν ειναι ακριβως αυτη που εχεις στο λινκ- σε μονιτορ LG 23αρι, το οποιο ΔΕΝ ειναι τηλεοραση ομως, γιαυτο δεν μπορω να σου πω για τα καναλια.

ομως επειδη δεν εχει ξεχωριστη θυρα HDMI, αλλα παιρνεις απο την ιδια θυρα μεσω ανταπτορα, διορθωσε με αν δεν ειναι ετσι, δεν νομιζω οτι φταιει η καρτα! δεν μπορει σε HDMI καλωδιο να λειτουργει σωστα και σε DVI καλωδιο λαθος!

ψαξε τις ρυθμισεις τις καρτας, και τις ρυθμισεις της οθονης. υπαρχουν περιπτωσεις που εφταιγε ακομα και το καλωδιο!!

Ακριβώς όπως τα λες...

Οι ρυθμίσεις της κάρτας δεν νομίζω πως έχουν να κάνουν, αφού και με κλειστό το PC πάλι δεν τα <πιάνει> τα ψηφιακά, όταν είναι με DVI σε DVI.

Αντίθετα με DVI σε HDMI -με ανταπτοράκι- όλα καλά.

Οι ρυθμίσεις της οθόνης είναι ΟΚ.

Άρα ύποπτος Νο. 1 είναι το καλώδιο DVI ?!?

Είναι σύνηθες να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Tα σωστα καλωδια dvi και hdmi (αλλα και ηχου, ινες κλπ) ειναι πανακριβα και σιγουρα δεν κοστιζουν 20-30 ευρω.

Αυτο δε σημαινει οτι τα φθηνα εχουν καποιο προβλημα ή ειναι αχρηστα.

Εγω με της samsung το dvi ειμαι παντως, κανενα προβλημα εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι σιγουρα φταιει το καλωδιο, ειπα απλα οτι ειναι μεσα στις- εστω και ελαχιστες- πιθανοτητες.

παντως δεν το βλεπω λογικο ολο αυτο, αφου παιρνεις σημα απο την ιδια εξοδο και η μονη διαφορα ειναι το ανταπτορακι με τα καλωδια...!!! ολα τα αλλα ειναι τα ιδια..!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ανέφερες συγκεκριμένα για DVI-D έτσι; Είσαι σίγουρος ότι η τηλεόρασή σου μπορεί να χειριστεί DVI-D ή μήπως η συγκεκριμένη είσοδος είναι για DVI-A ή DVI-I? Ένα αυτό και το άλλο είναι κάπως πιό πολύπλοκο και υποθετικό.

Ο CODEC που έχει για τα ψηφιακά της ΕΡΤ είναι κοινόχρηστος και για τα ψηφιακά σήματα που παίρνει μέσω DVI & HDMI (το ίδιο είναι απλά το HDMI είναι μιά προέκταση του DVI ως προς τον ήχο και τις ταχύτητες διαμεταγωγής) Λοιπόν η σκέψη μου έχει ως εξής. Λόγω ακαταλληλότητας καλωδίου ή ασυμβατότητας DVI-X (κάρτας γραφικών) και DVI-X (τηλεόρασης) κολλάει ο αποκωδικοποιητής της τηλεόρασης σου. Αυτά. Πολύ θεωρητικά και δυστυχώς δεν μπορείς να το ελέγξεις εκ' των έσω. Ψάξε να δείς τα χαρακτηριστικά στο manual της τηλεόρασής σου και αν δεις κάτι που παραπέμπει σε αυτό που σου λέω δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.