Jump to content



ΑΜD και Υδρόψυξη(Βοήθεια παίδες)


greekfragma

Recommended Posts

εχω νεααααααααααααα!!!!!!!!το συστημα του παιδιου βγηκε μαπα τελικα.μονο η αντλια και ο ανεμιστηρας του ψυγειου αξιζαν.τα υπολοιπα ηταν no name.γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!θα βαλω block απο Eleven!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!θα εχω τη χαρα να το φτιαξω(μαλλον να το διαλυσω:devil: :devil: :devil:)και μονος μου........χεχεχεχεχεχε.ε ρε σκηνικα που εχουν να γινουν.θα σας τρελανω και στις ερωτησεις.κακομοιρα παιδια που με πετυχατε:jump: :nuke: :innocent: :innocent:.θα τα ξαναπουμε κατα τις 12 το βραδυ.παω για μασα τωρα.τα λεμε παιδες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Πολυ χαρουμενο σε βλεπω!!! Ελπιζω να τα καταφερεις! Αυριο το πρωι θα λαβω εγω και τα δικα μου πραγματα απο θεσσαλονικη! ;)

Ελπιζω το φορουμ να ειναι ετοιμο να δεχτει τις αποριες δυο νεων στο χωρο!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις και 23:15]

αρχίζω και τρομάζω... :'(

Τρεμε κοσμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!:nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :nuke: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα παρω ουτ ενα κομματι.δεν τον συμφερει.ηθελε να το δωσει ολοκληρο το πακετο.παντως δεν εκανε για μενα καθως το block ειχε βιδες και οχι πιαστρακια.επιπλεον αν εξαιρεσεις την αντλια eheim 1048 και τον ανεμιστηρα του ψυγειου enrmax 120mm τα υπολοιπα δεν εγραφαν μαρκα επανω.....οποτε προτιμησα να μην κανω βημα παραπερα.θα γινω και εγω κλασσικος εντεκα και ford transit και Hydor L20.σωληνες tygon τελικα δεν βρηκα.γμτ!!!!!!για να δουμε πως θα εξελιχθει η κατασταση.

ΑΑΑΑΑ!!!!!!!!

μην ξεχαστω.οποιος εχει κουτι Casetek και ξερει πως βγαινει η κατωτερη βαση για τους σκληρους δισκους να μου πει και μενα.δεν βλεπω βιδες η τιποτα τετοιο.μονο κατι που μοιαζει με στρογγυλα σφηνακια οπως ειναι αυτα που πεταει το μπλακεντεκερ με τον αερα.περιμενω απαντησεις παιδες.ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα και κατι ακομα.αφου δεν βρηκα tygon σωληνες τι μου προτεινετε?και τι ειδους νερο να βαλω οταν με το καλο φτιαξω τα κομματια.απιονισμενο,απεσταγμενο,βρυσης?και τι προσθετα να βαλω.ποια κατα τη γνωμη σας ειναι τα πιο αξιοπιστα και δοκιμασμενα?και μια τελευταια ερωτηση.ειναι πολλες οι ερωτησεις μεχρι τωρα ή εχω ακομα καιρο για να σας πρηξω?:devil: :devil: :devil: :devil: :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

...μονο κατι που μοιαζει με στρογγυλα σφηνακια οπως ειναι αυτα που πεταει το μπλακεντεκερ με τον αερα...

Αυτά ονομάζονται πριτσίνια ;)

Για να τα βγάλεις, πάρε ένα ηλεκτρικό τρυπάνι και τρύπα το "κεφάλι" τους. Δεν χρειάζεται να πιέσεις πολύ, 2-3mm βάθος θα είναι αρκετό ώστε να τρυπίσει / ξεκολήσει το κεφάλι του πριτσινιού και μετά βγαίνει μόνο του. Το τρυπάνι πρέπει να είναι μικρής διαμέτρου, μικρότερο από το κεφάλι του πριτσινιού...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου(ειμαστε και συνονοματοι).απο οτι καταλαβα εχεις το ιδιο κουτι?θα ρωτησω κανα γνωστο μου που να εχει τρυπανι για τετοιες δουλειες.δεν ξερω τι γινεται στην ηλιουπολη απο χιονι αλλα εδω στα σεπολια ειναι πηχτρα.εχουν παγωσει και τα δρομακια και αστα να πανε.

Α ρε αθανατε κρατικε μηχανισμε!!!!!!!!!!!!!!!

Παιδες χαιρετω για την ωρα.:whistling :whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια μόνο.

Αν κατάλαβα καλά σκοπεύεις να βάλεις το ψυγείο εσωτερικά στο κάτω-μπροστά μέρος του κουτιού;

Γιατί το ψυγείο του Ford Transit είναι υπερβολικά μεγάλο για να χωρέσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις του χωρου που υπολογιζω οτι θα διαμορφωθει μολις βγαλω τη θηκη των δισκων ειναι 18εκ πλατος 14εκ υψος και 20εκ βαθος.δεν ξερω αν θα χωρεσει το τρανζιτ εκει μεσα.ισως βαλω καποιο μικροτερο ψυγειο.εχεις να προτεινεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη διάσταση του ψυγείου του ford transit είναι πάνω από 24 εκατοστά (αφού παίρνει 2x120mm ανεμιστήρες).

Έχω το ψυγείο εσωτερικά , κάτω-μπροστά (δες εδώ ).

Ο χώρος που είχα ήταν περίπου 19x19 και δεν βρήκα ψυγείο αυτοκινήτου που να μου κάνει , οπότε αναγκάστηκα να πάρω έτοιμο (και ακριβό).

Link to comment
Share on other sites

παιδες ενα παληκαρι μου δινει ψυγειο thermochill ΗΕ120.2 μεαχειρισμενο.μεχρι ποσα ευρω να του δωσω για να το παρω.ειναι αυτο με τους 2 ανεμιστηρες επανω.ποσα να του δωσω εαν ειναι σκετο και ποσα εαν εχει και τους ανεμιστηρες μαζι?ρωταω γιατι το ψυγειο απο φορντ τρανζιτ δεν χωραει στο κουτι μου.οι διαστασεις του thermochill ειναι 297x125x50mm.γρηγορα πειτε μου τις γνωμες σας παιδες(ειδικα οσοι εχουν thermochill).χαιρετω για την ωρα..........τα λεμε το βραδακι

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πλαγιαστα θα το βαλω.εαν παλι δεν χωρεσει θα παει εξωτερικα.τελικα αξιζει να το παρω?ειναι καλο?και αν ναι με ποσα ευρωπουλα αν εχει ή οχι ανεμιστηρες επανω?

Link to comment
Share on other sites

Και πλαγιαστό, το 120.2 αποκλείεται να χωράει μέσα στο κουτί σου!

Όσο για την τιμή, καινούριο κοστίζει γύρω στα 120 με 140 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά από Αγγλία), χωρίς ανεμιστήρες:

http://store.over-clock.com/ThermoChill.html

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το ψυγειο θα μπει τελικα εξωτερικα(θα παρω το 3πλο του χακσοπ).οποτε και μπαινει το κρισιμο ερωτημα.εαν βαλω 3πλο ψυγειο εξωτερικα,cpu block απο Eleven και αργοτερα.......(καλοκαιρακι) βαλω και ενα ακομα gpu block να παρω για αντλια την L20 ή L30?

:unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Vagou.

Δεν τα ξερω πολυ καλα βεβαια ολα περι καλης ροης κλπ κλπ.Εννοεις οτι η 20 θα ζοριζεται επομενως θα ζεσταινεται και παει λεγοντας η δουλεια............Οκ μαν.Εσεις ξερετε καλυτερα απο μας τους καινουριους.Σαββατοκυριακο θα παρω το ψυγειο και τους σωληνες.Τι διαμετρο προτεινετε?10μμ ή 12μμ?σιγουρα θα παρω σιλικονατους σωληνες.

Επισης να μην ξεχασω.Επειδη δεν γνωριζω απο μονταρισμα σε βολτ των ανεμιστηρων που θα βαλω πανω στο ψυγειο,τι ανεμιστηρες να παρω(με ενδιαφερει πολυ η ησυχια).Αυτα για την ωρα.ευχαριστωωωωωωω:worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.