Jump to content



Mητρική για Core i7 860


profitis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :)

Ψάχνω μητρική για τον συγκεκριμένο CPU. Σίγουρα το 1156 δεν ειναι και η βέλτιστη επιλογή socket αλλα την ΑΜD την φοβάμαι λιγο σε θέματα θερμοκρασιών (αρα και θορύβου για ψύξη) και αξιοπιστίας οπότε επέλεξα τον 860 που παρόλο 4πύρηνος έχει καλυτερες επιδόσεις γενικά.

Καταρχάς νομιζω οτι το θέμα του chipset ειναι στανταρ οτι θα πάω στο P55. Απο παντού εχω ακουσει οτι ειναι η καλύτερη λύση στην Ιntel αυτό το καιρό.

Σε θέμα εξοπλισμου τώρα, USB3 και sata 3 αξιζει να εχει η μητρικη; Χρειάζονται τόσο αμεσα στην αγορα; Δηλαδή υπάρχει κάποιος Sata 3 δισκος ή εχουν βγει συσκευες με USB 3 ; Το ρωτάω γιατι τα ανεξάρτητα chips που μπαίνουν στις μητρικες αν έχει συνδεθεί είτε το Sata 3 είτε το USB 3 πιάνουν κάποια απο τα Lanes του επεξεργαστή και τα στερούν απο τη κάρτα γραφικών.

Προς Gigabyte έχω καταλήξει απλα δεν ξέρω ακριβώς πιο μοντέλο (UD3 vs UD4 κτλ). Καλό είναι να έχει οσο το δυνατον περισσότερες θέσεις για δισκους. Το hardware raid που έχουν οι Gigabyte αξιζει; Ειναι καλη υλοποίηση;

Οποιαδήποτε πρόταση και παρατήρηση είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

Ψάχνω μητρική για τον συγκεκριμένο CPU. Σίγουρα το 1156 δεν ειναι και η βέλτιστη επιλογή socket αλλα την ΑΜD την φοβάμαι λιγο σε θέματα θερμοκρασιών (αρα και θορύβου για ψύξη) και αξιοπιστίας οπότε επέλεξα τον 860 που παρόλο 4πύρηνος έχει καλυτερες επιδόσεις γενικά.

Καταρχάς νομιζω οτι το θέμα του chipset ειναι στανταρ οτι θα πάω στο P55. Απο παντού εχω ακουσει οτι ειναι η καλύτερη λύση στην Ιntel αυτό το καιρό.

Σε θέμα εξοπλισμου τώρα, USB3 και sata 3 αξιζει να εχει η μητρικη; Χρειάζονται τόσο αμεσα στην αγορα; Δηλαδή υπάρχει κάποιος Sata 3 δισκος ή εχουν βγει συσκευες με USB 3 ; Το ρωτάω γιατι τα ανεξάρτητα chips που μπαίνουν στις μητρικες αν έχει συνδεθεί είτε το Sata 3 είτε το USB 3 πιάνουν κάποια απο τα Lanes του επεξεργαστή και τα στερούν απο τη κάρτα γραφικών.

Προς Gigabyte έχω καταλήξει απλα δεν ξέρω ακριβώς πιο μοντέλο (UD3 vs UD4 κτλ). Καλό είναι να έχει οσο το δυνατον περισσότερες θέσεις για δισκους. Το hardware raid που έχουν οι Gigabyte αξιζει; Ειναι καλη υλοποίηση;

Οποιαδήποτε πρόταση και παρατήρηση είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

τα ιδια κι εγω,ψαχνω μητρικη 1156 με ι7 860,να σου πω εγω απεκλεισα τις gigabyte με sata 3-usb 3,λογω του περιορισμου,οταν δουλευει sata3-usb3 η πρωτη pcie θυρα δουλευει σε 8χ.οι gigabyte χωρις sata 3-usb3,ειναι καλες,τωρα για το raid δεν ξερω,εγω επισης κοιταζω και τις msi gd 80 και 85,και την asus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522804, usb3-sata3!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους :)

Ψάχνω μητρική για τον συγκεκριμένο CPU. Σίγουρα το 1156 δεν ειναι και η βέλτιστη επιλογή socket αλλα την ΑΜD την φοβάμαι λιγο σε θέματα θερμοκρασιών (αρα και θορύβου για ψύξη) και αξιοπιστίας οπότε επέλεξα τον 860 που παρόλο 4πύρηνος έχει καλυτερες επιδόσεις γενικά.

Καταρχάς νομιζω οτι το θέμα του chipset ειναι στανταρ οτι θα πάω στο P55. Απο παντού εχω ακουσει οτι ειναι η καλύτερη λύση στην Ιntel αυτό το καιρό.

Σε θέμα εξοπλισμου τώρα, USB3 και sata 3 αξιζει να εχει η μητρικη; Χρειάζονται τόσο αμεσα στην αγορα; Δηλαδή υπάρχει κάποιος Sata 3 δισκος ή εχουν βγει συσκευες με USB 3 ; Το ρωτάω γιατι τα ανεξάρτητα chips που μπαίνουν στις μητρικες αν έχει συνδεθεί είτε το Sata 3 είτε το USB 3 πιάνουν κάποια απο τα Lanes του επεξεργαστή και τα στερούν απο τη κάρτα γραφικών.

Προς Gigabyte έχω καταλήξει απλα δεν ξέρω ακριβώς πιο μοντέλο (UD3 vs UD4 κτλ). Καλό είναι να έχει οσο το δυνατον περισσότερες θέσεις για δισκους. Το hardware raid που έχουν οι Gigabyte αξιζει; Ειναι καλη υλοποίηση;

Οποιαδήποτε πρόταση και παρατήρηση είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

κοιτα φιλε μου εγω κοιτουσα να παρω κατι φθηνο αυτην την εποχη σε 1156

και κατεληξα σε αυτην την asrock με 85 ευρο

και παιζω τον ι7 860 για πλακα στα 4.2

με το πατημα ενος κλικ κυριολεκτω ενα κλικ και τα βαζει ολα

δεν μπορουσα να το πιστεψω δεν μπορει λεω μουφα θα ειναι οτι και αν ετρεξα βραχος

λινχ ατελειωτα και πριμε 95... δες και τα σκορακια μου με το 3δ μαρκ vantage παρεα με την 5970

εδω στο σιτε

εδω το review οτι λεει ο τυπος βγηκε σωστο τουλαχιστον σε εμενα δουλεψαν ολα χωρις πολλα πολλα

ειναι η μοναδικη μητρικη που την εχω βρει τοσο πολυ και πιστεψε με εχω αλλαξει πολλες

http://www.tweaktown.com/reviews/3207/asrock_p55de3_p55_express_motherboard/index.html

τωρα αν θες σωστα σατα 3 και usb3 χωρις χασιμο αυτην

διαβασε το σχετικο μεσα για να δεις που υστερει ο ανταγωνισμος σε ταχυτητες

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P55 Deluxe3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά απο ένα μεγάλο κενο διάστημα ήρθε η ώρα να ολοκληρώσω την αγορά μου :D

Είμαι πραγματικά σε μεγάλο δίλλημα καθώς φίλος μου μου πρότεινε και την http://www.skroutz.gr/s/89542/Asus-P7P55D-Evo.html η οποία ανεβαίνει λίγο αλλα διάβασα πολυ καλα λόγια και προβληματιστικα....Αξιζει ή να παω στις στανταρ λύσεις της gigabyte;

Αυτή η Asus επίσης δεν εχει το πρόβλημα με τα πετσοκομενα lanes; Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης η Gigabyte έχει πάρα πολλα μοντέλα με P55...Ποιο απ αυτα νομίζεται οτι αξιζει περισσότερο;

Κάτι σε ποιο φθηνό (π.χ. UD2 ) ή σε ποιο ακριβα μοντέλα, UD3-R ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zpaf ευχαριστω παρα πολυ για τη πρόταση!

Το συγκεκριμένο μοντέλο, P7P55D PREMIUM, είναι μικρο αδερφάκι του P7P55D Evo ή μεγαλύτερο; Πως και τόση διαφορα στη τιμη; Γιατι πραγματικα η διαφορα ειναι ΧΑΩΔΗΣ!!!

Αυτο το μοντέλο, το P7P55D PREMIUM, το προτείνεις σε σχέση με τις Gigabyte;

Link to comment
Share on other sites

Η P7P55D Premium είναι μεγαλο αδερφάκι της EVO. Πολύ καλή η συμπεριφορά του mobo με τον 860.

Τώρα για 24/7 είμαι στα 3,7 με 1,24vcore. Στην προτείνω ανεπιφύλακτα!!

Ομως ρε γαμώτο, δεν έχει USB 3.0 αν θυμάμαι καλα. Και δινεις τοσα λεφτα για ολη αυτη τη πλατφόρμα, βλακεία δεν ειναι να μην εχεις μελλοντικη υποστήριξη σε usb 3.0 ;

Link to comment
Share on other sites

Ομως ρε γαμώτο, δεν έχει USB 3.0 αν θυμάμαι καλα. Και δινεις τοσα λεφτα για ολη αυτη τη πλατφόρμα, βλακεία δεν ειναι να μην εχεις μελλοντικη υποστήριξη σε usb 3.0 ;

Εγώ προσωπικά δεν καίγομαι για usb 3, όπως λες και εσύ για μελλοντική χρήση όταν θα καθιερωθεί το usb 3 και δίνει αυτό που πραγματικά υπόσχεται "Higher transfer rates (up to 4.8 Gbps)" τοτε υπάρχουν λύσεις :

Solytech PCI-Express 2x USB3 Controller

SHARKOON USB 3.0 HOST CONTROLLER CARD

Link to comment
Share on other sites

κι αυτη ειναι πολυ καλη,http://www.skroutz.gr/s/263734/Asrock-P55-Deluxe3.html?from=suggest&keyphrase=Asrock+P55+Deluxe3,και κανεις και την "πλακα"σου,με sata3-usb3,και σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις παιδια!

Η Αsrock τι λέει σαν μάρκα; Αν θυμάμαι καλα κατασκευάζεται απο τα ίδια εργοστάσια που κατασκευάζονται και οι Asus; Τα έχει τα λεφτάκια της όμως στα 150€, οι gigabyte είναι ελαφρως πιο φθηνες...τι παραπάνω εχει η εν λόγω asrocκ;

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια κι εγω,ψαχνω μητρικη 1156 με ι7 860,να σου πω εγω απεκλεισα τις gigabyte με sata 3-usb 3,λογω του περιορισμου,οταν δουλευει sata3-usb3 η πρωτη pcie θυρα δουλευει σε 8χ.οι gigabyte χωρις sata 3-usb3,ειναι καλες,τωρα για το raid δεν ξερω,εγω επισης κοιταζω και τις msi gd 80 και 85,και την asus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522804, usb3-sata3!

Η ASUS P7P55D-E (χωρίς κανένα παρελκόμενο στο όνομα :p) σταμάτησε να κυκλοφορεί; Δεν την βρίσκω καθολου ούτε στο site της Αsus ούτε σε ελληνικα e-shops. Εχει κανονικη υποστήριξη για usb3/sata3 με την υλοποίηση του plx pcie bridge ;

H Asrock P55 Deluxe3 έχει και αυτή υλοποίηση με plx pcie bridge;

Link to comment
Share on other sites

Τhanks Alexopus6, απλά νόμιζα οτι υπάρχει σκέτο μοντέλο, χωρις το -Ε στο τέλος.

- True USB 3.0 or True SATA 6Gb/s Support

Δηλαδή θα υποστηρίζεται ένα απο τα δύο παράλληλα, σωστα;

Αλήθεια, usb 3 συσκευες έχουν βγει ή τσάμπα ο τόσος ντόρος;

Εχω ακουσει πάντως λιγα κακα λόγια για την Αsus, ότι είχε σκαρτέψει λίγο. Ισχυει; Δηλαδή ποιοτικά ποιος είναι καλύτερος, η Gigabyte ή η Αsus;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η απλή P7P55D αλλά χωρίς usb3 kai sata3.

Υποθέτω οτι θα είναι ταυτόχρονα αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Ναι εχουν βγεί συσκευές usb3 αλλα πιστεύω οτι είναι ακόμα νωρίς για usb3. Δεν μπορω να σου πω ποιος είναι ποιοτικά καλύτερος, προσωπικά είχα μόνο asus και ποτε gigabyte οχι για το λογο οτι η τελευταια δεν ειναι καλή-ποιοτική. Αν δείς τα περισσοτερα μέλη του φορουμ είναι είτε με asus είτε με gigabyte. Πιστεύω αυτό λέει πολλά. The choise is yours. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eντωμεταξύ, υπάρχουν πουθενα μαζεμενα όλες αυτες οι ορολογίες για τις θύρες PCI (εχω καιρό να παρακολουθήσω και δεν καταλαβαινω τις διαφορές μεταξύ π.χ. PCIe χ4 και PCIe x16), τα Lanes κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.