Jump to content



DD wrt router


nobig

Recommended Posts

Για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ρωτησω εδω...μιας και ειναι πολυ σχετικο.

Θελω να παιξω με ενα routerακι με DDWRT ,OPEN,TOMATO κτλ

Επίσης θα ηθελα να υποστηρίζει καρτα minipci για να μπορεσω να βαλω μια δικη μου...

ξερω οτι το να γραψει κανείς drivers και να τους κανει compile για το routerακι ειναι πολυ δυσκολο...εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο σκοπο...περισσοτερο να παιξω...

Γενικά αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω είναι:

1.αλλαγή της wireless minipci με άλλη που βγαζει 2 usb.

2.τροφοδοσια της νεας καρτας εξωτερικα.

3.αναγνώριση της νέας καρτας (αυτο είναι το δυσκολο προφανώς)

4.mount δισκο απο τις usb

5.torrent client και αποθηκευση στον δισκο (δεν ειμαι σιγουρος οτι φτανει η επεξεργαστικη ισχύ του router)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ρωτησω εδω...μιας και ειναι πολυ σχετικο.

Θελω να παιξω με ενα routerακι με DDWRT ,OPEN,TOMATO κτλ

Επίσης θα ηθελα να υποστηρίζει καρτα minipci για να μπορεσω να βαλω μια δικη μου...

ξερω οτι το να γραψει κανείς drivers και να τους κανει compile για το routerακι ειναι πολυ δυσκολο...εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο σκοπο...περισσοτερο να παιξω...

Γενικά αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω είναι:

1.αλλαγή της wireless minipci με άλλη που βγαζει 2 usb.

2.τροφοδοσια της νεας καρτας εξωτερικα.

3.αναγνώριση της νέας καρτας (αυτο είναι το δυσκολο προφανώς)

4.mount δισκο απο τις usb

5.torrent client και αποθηκευση στον δισκο (δεν ειμαι σιγουρος οτι φτανει η επεξεργαστικη ισχύ του router)

Θα πρέπει να φτιάξεις ένα toolchain (cross-compiler) και να παραμετροποιήσεις τον linux-kernel ωστε να φτιάξεις

modules για το usb-storage, μαζί με τους usb-drivers της κάρτας που θα βάλεις. Το openwrt δίνει έτοιμο toolchain

απ'οσο θυμάμαι. Το πρόβλημα είναι οτι αν πειράξεις τον πυρήνα στο router, θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα

να μπορείς να ξανα φλασάρεις το router με jtag (θα πρεπει να φτιάξεις καλώδιο και το αντίστοιχο βίσμα στο router).

Αν η κάρτα υποστηρίζεται απο τον πυρήνα (έκδοση που έχεις στο router) τότε είναι σχετικά εύκολη διαδικασία.

Αν δεν υποστηρίζεται, ή υποστηρίζεται μερικώς η κάρτα τότε θα πρέπει να γράψεις εσύ driver και τα πράγματα

γίνονται αρκετά δύσκολα.

Για να βάλεις torrent-client θα πρέπει να τον κάνεις cross-compile (μαζί με τις βιβλιοθήκες που χρειάζεται) και να

τον εγκαταστήσεις στο router. Το αν θα αντέξει ο router το φόρτο ενος torrent-client εξαρτάται απο τον

επεξεργαστή που διαθέτει. Σίγουρα, όμως το usb δίσκο που θα βάλεις δε μπορεί να είναι σε ntfs αλλα σε κάποιο

άλλο filesystem (ext2,ext3,ext4,reiserfs). Το ntfs χρειάζεται αρκετό cpu-usage και δε θα αντέξει ο router μαζί με

τον torrent-client.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδία...το alix ουτε που το είχα ακούσει...

@backgman δεν το είχα καταλάβει ότι ήθελε jtag...αλλά είναι λογικό αφού θα πρέπει να κάνω compile τον πυρήνα...και να τον ξανα περάσω..

Μια εναλλακτική και σαφώς πιο προσιτή, για μένα λύση είναι το κλασικό mod με την κάρτα sd.

Connecting an SD/MMC card to your BR-6104K router

Έτσι ξεμπερδεύω με το δίσκο...και μου μένει το torrent client που πρεπει να ειναι λιγότερο περίπλοκο...

Θα διαβάσω και για το alix και θα επανέλθω:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι να διαβάσεις κάτι, είναι ένας κανονικός υπολογιστής, πολύ χαμηλής κατανάλωσης και σε συνεργασία με τον router σου θα μπορείς να κάνεις παπάδες... αφήνεις τον router να κάνει μόνο το PPPoE και μετά κάνει τα πάντα το alix με ένα mini linux distro... οπότε έχεις τα dhcp, firewall, torrent clients και τα πάντα όλα στο alix και ο router είναι idle... το έχεις headless και το ελέγχεις με ssh και είναι και επεκτάσιμο, λόγο των mini-PCI, usb, sata κλπ... μπορείς να το κάνεις να είναι και το NAS σου δηλαδή... κάποια υποστηρίζουν και raid...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα μετά...είδα και τις τιμές και φαίνονται λογικές...δεν προσεξα αν υπάρχει reseller στην Ελλαδα ή παραγγέλνει από εκεί.

Από ένα γρήγορο search σε σχέση με distro που υποστηρίζουν τα προιόντα της Pc engines βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

@backgman δεν το είχα καταλάβει ότι ήθελε jtag...αλλά είναι λογικό αφού θα πρέπει να κάνω compile τον πυρήνα...και να τον ξανα περάσω..

Μια εναλλακτική και σαφώς πιο προσιτή, για μένα λύση είναι το κλασικό mod με την κάρτα sd.

Connecting an SD/MMC card to your BR-6104K router

Έτσι ξεμπερδεύω με το δίσκο...και μου μένει το torrent client που πρεπει να ειναι λιγότερο περίπλοκο...

Θα διαβάσω και για το alix και θα επανέλθω:)

Η συγκεκριμένη διαδικασία με την sd-card εκτός απο τις περιέργες κολλήσεις που έχει, στο τέλος

(OpenWRT configuration) έχει παραμετροποίηση του kernel και άρα πάλι θα χρειαστείς jtag αν κάτι

δε πάει καλά με το boot του router.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.