Jump to content



DD wrt router


nobig

Recommended Posts

Έχω ψηθεί να πάρω ένα gigabit router και να του βάλω dd wrt. Αυτοί που έχουν ασχοληθεί έχουν δοκιμάσει κάποιο συγκεκριμένο; Θα ήθελα να μείνω κάτω απο 85€ και αν γίνετε να έχει και μια USB πόρτα

Link to comment
Share on other sites

^^ Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό... έχει και από μόνο του πολύ καλό fw, οπότε παίζει να μην χρειαστεί να το αλλάξεις καν, εξαρτάται τι θες να κάνεις... πάντως αυτό κάνει γενικά πράγματα που βρίσκεις συνήθως σε managed switches...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά πρέπει να αγοράσω και ένα ADSL (pstn) modem γιατί το modem router που έχω τώρα είναι για σφαλιάριες (πολλά disconnects)

edit: απλά θα το έπαιρνα από Πλαίσιο για την life-time εγγύηση μιας και είναι TP-LINK (με ότι αυτό σημαίνει).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν το χω αγορασει το routeraki οποτε δεν μπορω να σου πω απο πρωτο χερι..παντως απο'σα ειχα διαβασει το περνας κανονικα απο το web gui της τπ-λινκ. Αν θες απλα να παιξεις με τετοια φιρμγερς θα σου ελεγα να ριξεις και μια ματια στο openwrt. μπορεις να το κανεις εγκατασταση και σε virtual box. link

Link to comment
Share on other sites

http://www.dd-wrt.com/site/index

:-P

Ένα custom firmware που αλλάζει τα φώτα στο router

To παράγγειλα, άντε να δούμε

'Ακυρη η παραγγελία! Δεν είναι modem router! Λέω και εγω τόσο φθηνό και έχει τα πάντα πάνω!

Άντε πάλι στο ψάξιμο :slap:

LOL μόλις διάβασα ότι το ddwrt δεν υποστηρίζει routers with integrated modem

Αν χρησιμοποιήσω το speedtouch που έχω τώρα και το καρφώσω σε ένα dd wrt router σε bridge mode, ποιο απο τα 2 θα είναι ο DHCP server?

Ρωτάω γιατί αυτή την στιγμή έχω ένα switch 3 com 1000άρι και συνδέω τα μηχανήματα πάνω αλλά η default gateway έιναι το router και έχω διαβάσει ότι πέφτει η ταχύτητα ας είσαι σε 1000άρι switch επειδή πρέπει να περάσει απο gateway.

Βέβαια σύμφωνα με την θεωρεία του switching όταν το switch μάθει τις IP & τις mac των μηχανημάτων η gateway χρησιμοποιείτε μόνο όταν θέλουμε να φύγουμε απο το subnet

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι να βάλεις το speedtouch σε bridge mode(αναλαμβάνει μονο την από/διαμόρφωση του σήματος) και να αναλάβει το routing το tp-link. Γενικά να ξέρεις ότι το speedtouch (αν εννοείς το κλασικό λευκό που δίνει 4net) είναι από τα καλύτερα σε ότι τις modem λειτουργιες του.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το speedtouch 585 V6 το οποίο και εγω έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλό και δεν με έχει προδώσει αν εξαιρέσεις καμμιά φορά κάτι κολλήματα το wireless και μια εξωτερική πόρτα που έχω ανοίξει για WOL

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα ο δικτυακός μου εξοπλισμός αποτελείται από:

Modem: Siemens SpeedStream 4200

Router: Linksys RV042

Switch: Cisco SLM2008

Wireless: Linksys WAG200G (το έχω σε brige mode μόνο για wireless)

Η ερώτησή μου είναι αν το ddwrt μπορεί να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάτι με βάση τα παραπάνω. Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει και αν αξίζει να ασχοληθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα ο δικτυακός μου εξοπλισμός αποτελείται από:

Modem: Siemens SpeedStream 4200

Router: Linksys RV042

Switch: Cisco SLM2008

Wireless: Linksys WAG200G (το έχω σε brige mode μόνο για wireless)

Η ερώτησή μου είναι αν το ddwrt μπορεί να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάτι με βάση τα παραπάνω. Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει και αν αξίζει να ασχοληθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

router + Switch + Wireless θα μπορούσαν να αντικατασταθούν από το tp-link 1043 !!!
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά αυτό γίνεται και χωρίς ddwrt. Άσε που το tp-link 1043 δεν μπορεί να διαχειριστεί δύο γραμμές και μετά από μια κακή εμπειρία που είχα με Tp-link ούτε να τα βλέπω θέλω.

Τελικά πιο είναι το χαρακτηριστικό του firmware ddwrt που κάνει την διαφορά και αξίζει να χρησιμοποιήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Μιλάω για το speedtouch 585 V6 το οποίο και εγω έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλό και δεν με έχει προδώσει αν εξαιρέσεις καμμιά φορά κάτι κολλήματα το wireless και μια εξωτερική πόρτα που έχω ανοίξει για WOL

Sorry που ξεθάβω ένα σχετικά παλιό νήμα αλλά μήπως μπορείς να εξηγήσεις αυτό για την εξωτερική πόρτα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.