Jump to content



Αγορα GAMING PC (Για HARDCORE φασεις)


Χρηστος Μ

Recommended Posts

Καλημέρα, απλά μια συμπλήρωση, αν το αποφασίσεις για pc.

Μπορείς να δεις εδώ τι επιδόσεις θα έχεις με τον αθλον 440 (κοίτα τις αναλύσεις που σε ενδιαφέρουν μόνο, 1680x1050 και 1920x1080), για τα λεφτά

που ζητάει είναι καλή περίπτωση! (Αν βρεις ακόμα λίγα λεφτά αλλάζει το πράμα.)

Είναι μια σύγκριση με τον Core i7-920 και μία κάρτα 5850. Στο ίδιο άρθρο έχει και σύγκριση με περισσότερες κάρτες πχ 2 κάρτες 5870, όπου εκεί χάνει αρκετά ο αθλον 440. Δηλαδή ο επεξεργαστής πρεπει κυρίως να είναι αξιόλογος αν έχεις 2 κάρτες γραφικών και πάνω! Τώρα, για μια κάρτα παίζει κάποιο μικρότερο ρόλο ο επεξεργαστής όπως βλέπεις, νομίζω ότι αναλαμβάνει πχ το artificial intelligence, physics..

Γι αυτό το λόγο (θα έχεις μια κάρτα με αυτό το cpu) η motherboard που σου λέμε (ο firekiller την πρότεινε) έχει υποδοχή για μια μόνο κάρτα γραφικών!! Μελλοντικά δεν θα μπορεσεις στην ίδια motherboard να προσθέσεις άλλη κάρτα αν θές!!

Εναλλακτικά να προτείνω κι ένα σύστημα με intel επεξεργαστή!

Ελπίζω να μην μπερδέυω τα πράματα..

Το μόνο που αλλάζει είναι ο επεξεργαστής ->

Intel Core i3 530 (1156, 2.93GHz, Cache 4MB, Box) 114 ευρώ (2πυρήνες + 2 εικονικοί)

και προφανώς (αλλάζει και) η motherboard ->

MSI CD53(s1156, DDR3, P55) 68 ευρώ (no usb3)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Καλη πατεντα εγω εχω την εκδοση με το ποντικη για ps3 αλλα και αυτο δεν βολευει ειμαι λιγο κλασικος σε αυτα εγω (πληκρολογιο και ποντικι) και αυτο π με εδειξεσ εινια μαλλον αουτο με την ακαμερα το δοκιμασα και μ φανηκε gtp.

ΟΚ αλαξα τα δεδομενα βρηκα να ριξω αλλα 400 ευοροσ συνολο 1000 δηδ αλλα θα βαλω μεσα την οθονη σε αυτα καμια προταση? ι5 η athlon? και μαλλον μια 5850 την περνω. το δυσκολο ειναι να βρς μια αξιολογη οθονη π να μην με ριχνει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οθονη θα παρεις αυτη : http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2286L-PF-LED-Monitor-22-W2286L-PF.htm

για καρτα παιρνεις αυτη που εχει 285 ευρω,ή toxic απλα ειναι η "πολυτελης" εκδοση της 5850,αν δεν κλοκαρεις δεν αξιζει τα +50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Την 5850 μπορεις να την βρεις φθηνοτερη εκτως πλαισιου http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=5850 οπως και μπορεις να παρεις αυτην την οθονη απο e-shop : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169550 αμεσως αμεσως -70 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω καινούργιο θεματάκι το συνεχίζω από εδώ.Φίλος κάνει ριζική αναβάθμιση από s775 σε s1366+sli με την παρακάτω σύνθεση

Asus Rampage 3 Extreme (s1366, DDR3, X58)

Corsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 12800, 9-9-9-24, TR3X6G1600C9)

Intel Core i7 930 (s1366, 2.80GHz)

Gainward GTX 470 (PCI-Express, GDDR5, 1280 MB){sli}

κάποια επισήμανση ή αλλαγή που θέλετε να προτείνετε ?????

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Still, αφού ήδη με το PS3 και την 40άρα Bravia παίζεις ήδη Crysis στο full, γτ να ψάχνεσαι για PC; Κράτα τα λεφτά σου και πάρε καμια 3D οθόνη να παίζεις Crysis 2 σε 3D και άσε τα PC. Μόνο για έξοδα σε βλέπω όχι για σωστή αγορά. Οι γονείς σου τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς δεν μπορώ να σκεφτώ καν τη σύγκριση μεταξύ ps3 με Pc οπότε άκυρο.έπειτα αν δεις παραπάνω όπως ανέφερα το παλικάρι θέλει να κάνει αναβάθμιση με κύριο σκοπό gaming και τίποτα άλλο.

Οι γονείς σου τι λένε;
:crazy::crazy::crazy:έλεος δικέ μου σιγά να μην ρώταγα του γονείς μου αν θα σκάσω χιλιάρικα και χιλιάρικα για το pc μου κοντεύω 30 ξέρεις...:hehe:
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.