Jump to content



ATi 5870 - Εμπειρίες


Sektor

Recommended Posts

Βρε αδελφέ, σου λέω είχα GTX295, ούτε μία βδομάδα δεν την έχω δώσει.

Είχα σου λέω 2x 4870x2 και πούλησα τη μία και η άλλη πάλι ήταν φόλα!

Γράφω σε τόσες γραμμές ότι microstuttering δεν υπάρχει όταν έχεις 60FPS και πάνω. Δεν το αντιλαμβάνεσαι τόσο τουλάχιστον. Ναι με 4GPU ίσως να έχεις πρόβλημα και εκεί.

Και όσο αυτό με το vsync, έχεις εν μέρη δίκιο, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Εννοώ ότι η GTX295 στο Crysis, (δεν σου λέω για την 5870), με την 5850, πήγαινε πιο Smooth.

Mα ρε sector περνουμε 2 και 3 καρτες για να ξεκολλησουμε απο τα 30 fps!!! :hehe:

Αλλα ρε φιλε ο enthusiast user θελει δυναμη κατι που ο ενας πυρηνας δεν μπορει να στο δωσει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply
Το microstuttering πανω απο τα 60FPS υπαρχει απλα δεν το βλεπεις.

Αυτό είπα, ναι.

Σε καθε περιπτωση ομως ειναι αποδεκτο.

Σε λίγα Frames, δεν είναι καθόλου αποδεκτό. Σε multi GPU τα 25-45Fps φαίνονται πολύ χειρότερα, από ότι σε Single GPU.

Βέβαια αν δεν έχεις δει Single GPU να δουλεύει δίπλα δίπλα, δεν το καταλαβαίνεις, όπως δεν το καταλάβαινα και εγώ τόσο καιρό, νόμιζα ότι απλά έτσι ήταν...

α ρε sector περνουμε 2 και 3 καρτες για να ξεκολλησουμε απο τα 30 fps!!!

Θεωρητικά ναι.

Για να σε δω όμως όταν το παιχνίδι δεν υποστηρίζει σωστά το CF ή το SLI ή αν το παιχνίδι είναι βαρύ (βλ. Crysis) και είσαι στα 40FPS και έχεις δώσει 500Ευρώ για GTX295, ή για κάποια άλλη και καλά κορυφαία κάρτα και ο φίλος σου με μία καλούλα μονοπύρηνη (5850) σου κάνει κωλοδάχτυλο...

Αλλα ρε φιλε ο enthusiast user θελει δυναμη κατι που ο ενας πυρηνας δεν μπορει να στο δωσει!

Και όμως μπορεί και μάλιστα καλύτερα, απλούστερα, οικονομικότερα και δροσερά.

Είμαι ένας από αυτούς, γιατί δεν θέλω πλέον MultiGPU?

Έδωσα την GTX295 και πλέον παίζω παιχνίδια και όχι με τα Profiles στο nHancer και ούτε πλέον γράφω κώδικες σε Html!

Η μέρα με τη νύχτα μιλάμε!

@sebastian

Καλύτερα αποδίδει μία 5970 ή δύο 5870? Το έχεις ψάξει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα, ναι.

Σε λίγα Frames, δεν είναι καθόλου αποδεκτό. Σε multi GPU τα 25-45Fps φαίνονται πολύ χειρότερα, από ότι σε Single GPU.

Βέβαια αν δεν έχεις δει Single GPU να δουλεύει δίπλα δίπλα, δεν το καταλαβαίνεις, όπως δεν το καταλάβαινα και εγώ τόσο καιρό, νόμιζα ότι απλά έτσι ήταν...

Θεωρητικά ναι.

Για να σε δω όμως όταν το παιχνίδι δεν υποστηρίζει σωστά το CF ή το SLI ή αν το παιχνίδι είναι βαρύ (βλ. Crysis) και είσαι στα 40FPS και έχεις δώσει 500Ευρώ για GTX295, ή για κάποια άλλη και καλά κορυφαία κάρτα και ο φίλος σου με μία καλούλα μονοπύρηνη (5850) σου κάνει κωλοδάχτυλο...

Και όμως μπορεί και μάλιστα καλύτερα, απλούστερα, οικονομικότερα και δροσερά.

Είμαι ένας από αυτούς, γιατί δεν θέλω πλέον MultiGPU?

Έδωσα την GTX295 και πλέον παίζω παιχνίδια και όχι με τα Profiles στο nHancer και ούτε πλέον γράφω κώδικες σε Html!

Η μέρα με τη νύχτα μιλάμε!

@sebastian

Καλύτερα αποδίδει μία 5970 ή δύο 5870? Το έχεις ψάξει?

Mα ρε SECTOR μου συγκρινεις το μουσειο 295 με το 5850 ....

....για να δουμε ποσο κολοδαχτυλο θα μου εκανε ενας με μια 280 gtx....

Μην συγκρινεις την Βουρτσα με την Τσατσαρα!!!

Πρεπει να της δω τωρα με ιδιους drivers γιατι κατι test που ειχα κανει ηταν με 9.11 drivers....

Link to comment
Share on other sites

Για να σε δω όμως όταν το παιχνίδι δεν υποστηρίζει σωστά το CF ή το SLI ή αν το παιχνίδι είναι βαρύ (βλ. Crysis) και είσαι στα 40FPS και έχεις δώσει 500Ευρώ για GTX295, ή για κάποια άλλη και καλά κορυφαία κάρτα και ο φίλος σου με μία καλούλα μονοπύρηνη (5850) σου κάνει κωλοδάχτυλο...

Sektor μου, το cf και sli κανουν scaling κοντα 90% στο 99% των games... Επειδη δηλ. ο crysis εχει για τα μπαζα κωδικα και ειναι θεοβαρο σημαινει πως το cf/sli ειναι "ημιτελες"? Αν θελει καποιος να παρει τις καλυτερες καρτες για να δει ποσο καλα θα του τρεχει το crysis καλυτερα να περιμενει 1-2 χρονακια ακομα ρε μαν... Hμαρτον πια με αυτο το crysis!

Αυτο που λες για το stuttering αν παιζεις cf/sli με 40fps δεν υπαρχει γιατι αν εχεις 2χ5870/50/480/470 δεν θα βλεπεις 40 αλλα 140fps παντου! Αν τωρα βαλεις να τρεξεις metro και να παιζεις με 15fps σε 9800gx2 το τελευταιο που θα σε πειραζει ειναι το stuttering.

Αν παρεις 5970 και βλεπεις να παιζει κατι με 40 fps (αν και δεν νομιζω), Catalyst A.I.->Off και παιζεις με τον ενα πηρυνα, σαν να εχεις 5870.

Εξαρταται πως το βλεπει ο καθενας, εσενα σου φτανει μια 5870, εμενα με τπτ... Σε γνωστο παλι του φτανει και η 8800gt.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αποδίδει μία 5970 ή δύο 5870? Το έχεις ψάξει?

Τώρα αυτό που κολλάει? και οι 2 λύσεις δεν είναι cf? 2 x 5850 = 5970

Αν παρεις 5970 και βλεπεις να παιζει κατι με 40 fps (αν και δεν νομιζω), Catalyst A.I.->Off και παιζεις με τον ενα πηρυνα, σαν να εχεις 5870.

5850..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό που κολλάει? και οι 2 λύσεις δεν είναι cf? 2 x 5850 = 5970

5850..

Tι λες!!!

Τα ρολογια δεν κανουν τον πυρηνα! ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ 1.000.000.000.000 φορες

1. 5970 (2X CYPRESS = 2X 1600 SHADERS) ΕΙΝΑΙ 2 Χ 5870 ΜΕ ΤΑΣΗ 1.04 (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 300 WATT, ΑΛΛΑ Η ΙΔΙΑ Η ΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ PCB ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΓΙΑ 400 WATT ) ΣΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ -> 725 CORE -> BAΛΕ ΜΕ ΤΟ AFTERBURNER 1.12 KAI EXEIS TA 850 ΣΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ!!

2. TO 5870 EXEI 1600 SHADERS ME TAΣΗ 1.16 (ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ 850 ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ 1.12) ΑΠΟ ΜΑΜΑ ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 850 ΣΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ!!!

3. ΤΟ 5850 ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ 5870! ΕΧΕΙ 1440 SHADERS! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΤΟΥ 5870 ΚΑΙ 5970 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ

ΑΡΑ ΤΟ 1 ΚΑΙ ΤΟ 2 ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ το 3 ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Venisk για να σου δωσω να καταλαβεις, οταν παιζω EYEFINITY γιατι το CF+EYEF εχει μεγαλο προβλημα με stuttering αναγκαζομαι και κλεινω τον ενα πυρηνα της 5970 κανωντας το A.I -> DISABLED .

Παω στο afterburner επιλεγω ταση στον ΠΥΡΗΝΑ 1 -> 1,225 παιζω στα 950 πυρηνα και 1200 την μνημη του ΠΥΡΗΝΑ 1 ενω τον ΠΥΡΗΝΑ 2 τον OFF και τον εχω στα default (core/ram/ταση)

Αρα εχω μια 5970 με τον ΠΥΡΗΝΑ 1 ενεργοποιημενο με 1600 shaders στα 950/1200

Αρα τι εχω ?

Link to comment
Share on other sites

Mα ρε SECTOR μου συγκρινεις το μουσειο 295 με το 5850 ....

Amandtech Benchmarks:

Crysis

HWAX

κλπ...

Ένα από τα αξιόπιστα Sites με Benchmarks παρουσιάζουν τη GTX295 καλύτερη από την 5870 πάντα και μερικές φορές καλύτερη και από GTX480.

Για την 5850 δεν το κουβεντιάζουμε, σύμφωνα με τα Benchmarks είναι εκτός συναγωνισμού.

Πριν πάρω στα χέρια μου την 5870, πιστεύοντας τα λεγόμενα του Amandtech, φανταζόμουν μία κάρτα γραφικών παρόμοια ή και λίγο χειρότερη από τη GTX295, αλλά με πιο καλό Gameplay λόγω ομαλότητας, αφού θα είχα πλέον ένα GPU.

Όχι μόνο είναι πιο ομαλό το Gameplay και ειδικά στο Crysis, αλλά οι επιδόσεις σε παιχνίδια όπως Splinter Cell Conviction, Dirt2, είναι καταιγιστικές, με χαοτικές διαφορές!

Και έρχομαι και ρωτάω που υπάρχει αξιοπιστία τελικά?

Καλά για Toms Hardware δεν το κουβεντιάζουμε, έχει τη GTX295, ως τη καλύτερη κάρτα.

....για να δουμε ποσο κολοδαχτυλο θα μου εκανε ενας με μια 280 gtx....

Μην συγκρινεις την Βουρτσα με την Τσατσαρα!!!

Η GTX280 είναι πιο παλιά κάρτα και στα Benchmarks όντως την έχουν πολύ χαμηλά.

Ο φίλος είχε 5850 και GTX280, δεν μπήκαμε καν στο κόπο να βάλουμε στο παιχνίδι τη δεύτερη.

Θεωρώ όμως ότι πάει πολύ η 5870 και πόσο μάλλον η 5850 να είναι τόσο καλύτερη από GTX295!

Πρεπει να της δω τωρα με ιδιους drivers γιατι κατι test που ειχα κανει ηταν με 9.11 drivers....

Κάνε ένα κόπο αν έχεις δύο 5870 να βγάλεις αποτελέσματα, 5970 Vs 5870CF, γιατί όπως είπα και παραπάνω, τελικά τα Sites με τα Benchmarks, είναι gtpk τελείως τουλάχιστον.

Sektor μου, το cf και sli κανουν scaling κοντα 90% στο 99% των games... Επειδη δηλ. ο crysis εχει για τα μπαζα κωδικα και ειναι θεοβαρο σημαινει πως το cf/sli ειναι "ημιτελες"? Αν θελει καποιος να παρει τις καλυτερες καρτες για να δει ποσο καλα θα του τρεχει το crysis καλυτερα να περιμενει 1-2 χρονακια ακομα ρε μαν... Hμαρτον πια με αυτο το crysis!

Ναι ε?

Να σου πω μερικά παιχνίδια που είχα πρόβλημα με GTX295?

- Burnout Paradise 40FPS, η μισή κάρτα φαίνεται κοιμόταν.

- Splinter Cell Conviction, είχα γύρω στα 20-30FPS. Νόμιζα ότι ήταν CPU Limited, με 5870, γιατί έχω 60+?

- Dirt 2, 40FPS.

- Mirrors Edge, 20-80+FPS και με το αυθεντικό παιχνίδι (επειδή έλεγαν ότι η αντιγραφή κάνει προβλήματα κλπ).

Αυτά θυμάμαι γρήγορα γρήγορα, αλλά σχεδόν πάντα είχα πρόβλημα με τα παιχνίδια και πάντα έπρεπε κάτι να πειράξω από το nHancer, ή να κάνω Copy/Paste κώδικα.

Είμαι από τους λίγους που λένε ότι το Crysis είναι μία απάτη και ότι επίτιδες δεν παίζει ώστε να αγοράζουμε κάθε χρόνο νέα κάρτα γραφικών, μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Από την άλλη όμως κάποιο έρχονται και λένε και δεν μπορείς να τους πεις και κάτι, ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι όσον αφορά τα γραφικά και το πόσο φορτωμένο είναι.

Αυτο που λες για το stuttering αν παιζεις cf/sli με 40fps δεν υπαρχει γιατι αν εχεις 2χ5870/50/480/470 δεν θα βλεπεις 40 αλλα 140fps παντου! Αν τωρα βαλεις να τρεξεις metro και να παιζεις με 15fps σε 9800gx2 το τελευταιο που θα σε πειραζει ειναι το stuttering.

Αν δεν κάνεις SLI/CF για το Crysis, για πιο παιχνίδι να κάνεις? Υπάρχει κάποιο άλλο Game που με High End Single GPU κωλώνει?

Αν παρεις 5970 και βλεπεις να παιζει κατι με 40 fps (αν και δεν νομιζω), Catalyst A.I.->Off και παιζεις με τον ενα πηρυνα, σαν να εχεις 5870.

Α, αυτό εννοείτε ότι απενεργοποιείς τον δεύτερο πυρήνα? Φανταζόμουν κάποια επιλογή "Disable 2nd GPU"...

Ας πούμε ότι απενεργοποιείται, είναι σαν μία 5870?

Πάντως με όλες τις προηγούμενες Dual GPU, όταν δούλευε ο ένας πυρήνας, τελικά, ήταν λίγο χειρότερη από την καλύτερη κάρτα γραφικών με Single GPU.

Εξαρταται πως το βλεπει ο καθενας, εσενα σου φτανει μια 5870, εμενα με τπτ... Σε γνωστο παλι του φτανει και η 8800gt.

Σε κάποιον μπορεί να μη του φτάνουν και δύο Xeon.

Άλλος θέλει να έχει το CPU κλοκαρισμένο με νερά, κλπ...

Άλλος μπορεί να θέλει Quad SLI κλοκαρισμένο στο θεό με νερό, κλπ...

Εσύ καλά κάνεις μπορεί να έχεις τη κ@υλα, όπως οι περισσότεροι την έχουμε και θέλουμε το καλύτερο.

Απέχει όμως πολύ το αν χρειάζεται τελικά, ή να το παρουσιάζεις αναγκαίο (Είτε παίζεις με 60FPS, είτε με 560, το ίδιο είναι) ή αν απλά κάνουμε τη κ@υλα μας και καλά κάνουμε ξαναλέω από το να είναι χαπάκι για τη καλή ψυχολογία μας.

Τώρα αυτό που κολλάει? και οι 2 λύσεις δεν είναι cf? 2 x 5850 = 5970

Ναι είναι, κολλάει στο ότι θέλω να μάθω πως αποδίδουν οι 5870 σε CF με μία 5970.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Στα bench ειναι ενα 5% πανω θα ελεγα το 2χ5870 CF στα ιδια ρολογια με την 5970 (850/1200)

Η 5970 ειναι η καλυτερη αγορα τωρα...

Και δεν ειναι χειροτερη οταν της κοβεις τον ενα πυρηνα γιατι η 5970 ειναι 2χ5870 σε ενα pcb ενω το 295 ηταν ενα μειγμα 280 gtx με 260 gtx ...παντως πολυ ειχαν παραπονα απο την 295!

Εμενα μου αρεσε η 295 για την εποχη της! Τωρα ομως η 5970 δειχνει τον δρομο προς την ΔΟΞΑ!

Link to comment
Share on other sites

- Splinter Cell Conviction, είχα γύρω στα 20-30FPS. Νόμιζα ότι ήταν CPU Limited, με 5870, γιατί έχω 60+?

- Dirt 2, 40FPS.

Στο splinter cell 2560 x 1440 έχω 60 ακατέβατα με ότι ρύθμιση για γραφικά έχει το game

στο dirt 2 τα ίδια..

Δεν ξέρω τι γινόταν με τους drivers της nvidia με τα συγκεκριμένα παιχνίδια φίλε μου.

...παντως πολυ ειχαν παραπονα απο την 295!

Νομίζω το κυριότερο πρόβλημα της κάρτας ήταν τα 100ρια που χτυπούσε για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

(Είτε παίζεις με 60FPS, είτε με 560, το ίδιο είναι)

Φιλικά

Μεγα λαθος για μενα φιλε μου. Μπορει αυτο που λενε ολοι για τα ματακια μας να ισχυει αλλα το response σε καποια παιχνιδια εχει διαφορα οταν πας απο τα 60 fps στα 120 .

Link to comment
Share on other sites

Στα bench ειναι ενα 5% πανω θα ελεγα το 2χ5870 CF στα ιδια ρολογια με την 5970 (850/1200)

Μάλιστα.

Όποτε μπορέσεις και αν μπορέσεις πάντως και έχεις το χρόνο και τη διάθεση, ρίξε και μερικά "επίσημα αποτελέσματα".

Τωρα ομως η 5970 δειχνει τον δρομο προς την ΔΟΞΑ!

Η 5970 ειναι η καλυτερη αγορα τωρα...

Διαφωνώ, αφού όλα τα παιχνίδια παίζουν άψογα σε μία High End Single GPU, σε 1920x1200.

Και δεν ειναι χειροτερη οταν της κοβεις τον ενα πυρηνα γιατι η 5970 ειναι 2χ5870 σε ενα pcb ενω το 295 ηταν ενα μειγμα 280 gtx με 260 gtx ...παντως πολυ ειχαν παραπονα απο την 295!

Τότε μια χαρά.

Ναι η GTX295, έτσι ήταν δυστυχώς.

Στο splinter cell 2560 x 1440 έχω 60 ακατέβατα με ότι ρύθμιση για γραφικά έχει το game

στο dirt 2 τα ίδια..

Δεν ξέρω τι γινόταν με τους drivers της nvidia με τα συγκεκριμένα παιχνίδια φίλε μου.

Νομίζω το κυριότερο πρόβλημα της κάρτας ήταν τα 100ρια που χτυπούσε για πλάκα..

Είχες GTX295 και σου έπαιζαν όλα τα παραπάνω όπως λες?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, αφού όλα τα παιχνίδια παίζουν άψογα σε μία High End Single GPU, σε 1920x1200.

Κοίτα, είναι και τι ψάχνει ο καθένας. Εγώ για παράδειγμα με την 5870 στο BC2 μια χαρά είμαι, αλλά όταν γίνεται ψιλοχαμός

και εκρήξεις ε πολύ frame drop το οποίο δεν μου αρέσει να υπάρχει, είναι και FPS...

Άλλον δεν τον ενδιαφέρει αυτό.

Εαν παίζεις ελάχιστα παιχνίδια(εδώ που τα λέμε λίγα καλά βγαίνουν πλέον) σίγουρα δεν θα πας σε 5970 εκτός και εαν διαθέτεις

τα χρήματα και πολύ απλά θέλεις να μην σκαλώνει ποτέ κάποιο από τα games.

Είναι όμως και αναλόγως το παιχνίδι, για παράδειγμα στο Crysis με λιγότερα fps βλέπω πιο ομαλή κίνηση απ'ότι στο BC2 που βγάζει παραπάνω καρέ.

Και όσο για τα κακογραμένα καταλάθος εξεπίτηδες games σίγουρα υπάρχουν γι'αυτό δεν είναι και να πολύ ασχολήσε γιατί θα μας τρελάνουν στο τέλος.

Καλά όσο για vsync και antialiasing άλλα υπερψέματα...

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αξιόπιστα Sites με Benchmarks παρουσιάζουν τη GTX295 καλύτερη από την 5870 πάντα και μερικές φορές καλύτερη και από GTX480.

Για την 5850 δεν το κουβεντιάζουμε, σύμφωνα με τα Benchmarks είναι εκτός συναγωνισμού.

Πριν πάρω στα χέρια μου την 5870, πιστεύοντας τα λεγόμενα του Amandtech, φανταζόμουν μία κάρτα γραφικών παρόμοια ή και λίγο χειρότερη από τη GTX295, αλλά με πιο καλό Gameplay λόγω ομαλότητας, αφού θα είχα πλέον ένα GPU.

Όχι μόνο είναι πιο ομαλό το Gameplay και ειδικά στο Crysis, αλλά οι επιδόσεις σε παιχνίδια όπως Splinter Cell Conviction, Dirt2, είναι καταιγιστικές, με χαοτικές διαφορές!

Και έρχομαι και ρωτάω που υπάρχει αξιοπιστία τελικά?

Καλά για Toms Hardware δεν το κουβεντιάζουμε, έχει τη GTX295, ως τη καλύτερη κάρτα.

H συγκρση μεταξυ 295 και 5870 δεν ειναι "σωστη" γιατι απλουστατα συγκρινουν μια καρτα προηγουμενης γενιας με μια επομενης με τελειως διαφορετικη αρχιτεκτονικη. Η 5870 ειναι ενα 10% κατω απο την 295 και σαν μονοπυρηνη καρτα παιζει καλυτερα. Για συγκρινε 295 με 280/275/285 που ειναι ιδιας γενιας... Η 295 ειναι πολυ καλυτερη. Αν θες να δεις ποσο καλα παιζει το cf συγκρινε ιδιες γενιες οπως 5870 vs 5970... Η 5970 ειναι πολυ μπροστα παντου και παντα!

Αξιοπιστια δεν υπαρχει δυστυχως στα reviews αλλα ευτυχως εδω υπαρχουν αρκετα ατομα που κανουν τα δικα τους reviews που ειναι 100% εγκυρα. Ενα search θα σε βοηθησει.

Κάνε ένα κόπο αν έχεις δύο 5870 να βγάλεις αποτελέσματα, 5970 Vs 5870CF, γιατί όπως είπα και παραπάνω, τελικά τα Sites με τα Benchmarks, είναι gtpk τελείως τουλάχιστον.

2χ5870 ειναι παντου και παντα πιο γρηγορες 5-7% σε συγκριση με την 5970, μετρημενα απειρες φορες μεταξυ εμου και sebastian.

Ναι ε?

Να σου πω μερικά παιχνίδια που είχα πρόβλημα με GTX295?

- Burnout Paradise 40FPS, η μισή κάρτα φαίνεται κοιμόταν.

- Splinter Cell Conviction, είχα γύρω στα 20-30FPS. Νόμιζα ότι ήταν CPU Limited, με 5870, γιατί έχω 60+?

- Dirt 2, 40FPS.

- Mirrors Edge, 20-80+FPS και με το αυθεντικό παιχνίδι (επειδή έλεγαν ότι η αντιγραφή κάνει προβλήματα κλπ).

Αυτά θυμάμαι γρήγορα γρήγορα, αλλά σχεδόν πάντα είχα πρόβλημα με τα παιχνίδια και πάντα έπρεπε κάτι να πειράξω από το nHancer, ή να κάνω Copy/Paste κώδικα.

Για τον ιδιο ακριβως λογο που η 295 παιζει καλυτερα το farcry2 απο την 5870. Απο οσο γνωριζω παντως το mirrors edge εχει physx και στο dirt2 εχει βγει patch. Kαι σου ξαναλεω οτι η συγκριση μεταξυ 295 και 5870 δεν ειναι σωστη. Σωστη θα ηταν αν εβαζες μια 5970 και συγκρινες τα νουμερα της 5870... Η διαφορα θα ηταν χαοτικη.

Είμαι από τους λίγους που λένε ότι το Crysis είναι μία απάτη και ότι επίτιδες δεν παίζει ώστε να αγοράζουμε κάθε χρόνο νέα κάρτα γραφικών, μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Από την άλλη όμως κάποιο έρχονται και λένε και δεν μπορείς να τους πεις και κάτι, ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι όσον αφορά τα γραφικά και το πόσο φορτωμένο είναι.

Αν δεν κάνεις SLI/CF για το Crysis, για πιο παιχνίδι να κάνεις? Υπάρχει κάποιο άλλο Game που με High End Single GPU κωλώνει?

Το crysis ειχε ΤΑ γραφικα το 2007 που βγηκε και δεν εχει φτιαχτει να παιζει με 60fps. Αν ειναι να κανεις cf/sli ΜΟΝΟ για crysis καλυτερα να μην κανεις καθολου.... Βc2, fc2 & stalker ειναι μερικα που θυμαμαι οτι κωλωνουν με μια καρτα. Παντα maxout γιατι αν ειναι να κοβεις πας καλυτερα σε ps3 ή xbox.

Σε κάποιον μπορεί να μη του φτάνουν και δύο Xeon.

Άλλος θέλει να έχει το CPU κλοκαρισμένο με νερά, κλπ...

Άλλος μπορεί να θέλει Quad SLI κλοκαρισμένο στο θεό με νερό, κλπ...

Εσύ καλά κάνεις μπορεί να έχεις τη κ@υλα, όπως οι περισσότεροι την έχουμε και θέλουμε το καλύτερο.

Απέχει όμως πολύ το αν χρειάζεται τελικά, ή να το παρουσιάζεις αναγκαίο (Είτε παίζεις με 60FPS, είτε με 560, το ίδιο είναι) ή αν απλά κάνουμε τη κ@υλα μας και καλά κάνουμε ξαναλέω από το να είναι χαπάκι για τη καλή ψυχολογία μας.

Σε καθε τομεα υπαρχουν οι enthusiasts... Στη δουλεια σου μπορει να πηγαινεις με fiat uno αλλα παντα θα υπαρχει και ενας που θα πηγαινει με 911. Στο δρομο θα δεις εναν να φοραει παντελονι 300ε αλλα θα δεις να φορανε και αρκετοι παντελονι το 20ε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.