Jump to content



ATi 5870 - Εμπειρίες


Sektor

Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρα καρτουλα,ολα τα τρεχει maxed out με temps το πολυ 60C.(->Crysis Warhead,1920x1080,4xAA)..Αλλα το θεμα μου ειναι το idle temp...στις 25% το fan,αλλα temps 45C...ενω πριν ειχε 38-40..να πω οτι εχει και ζεστη το δωματιο..(Νταξ δεν ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα,αλλα...δεν ξερω,μου την δινει να βλεπω idle-> 45C..) και οταν το βαζω 100% παει μεχρι 35C.

Γκουχου...μην πειτε τιποτα για νερακια... :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά η θερμοκρασία ανέβηκε από τον Απρίλη που δούλευε η δικιά μου στους 48 καμιά 12 βαθμούς κ τώρα έχει πάει 60 idle....εφόσον δεν ακούς το fan τι σε ενοχλεί?

Βασικα δεν ειναι θεμα καιρου αλλα οι νεοι drivers ανεβασαν 10 βαθμους τα temps του πηρυνα αφου πεφτει στα 400 και οχι στα 150 που επεφτε στην αρχη!

Bαλε 10.4 catalyst και θα δεις μεγαλη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου κάρτα δεν έχει πάει 400..τουλάχιστον έτσι γράφει στο ccc..

Bαλε 10.4 catalyst και θα δεις μεγαλη διαφορα!

είχα 3 μέρες τους 10.4 και η θερμοκρασία ήταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα..

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου κάρτα δεν έχει πάει 400..τουλάχιστον έτσι γράφει στο ccc..

είχα 3 μέρες τους 10.4 και η θερμοκρασία ήταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα..

Αν κλοκαρεις την καρτα σου τοτε κλειδωνουν τα ρολογια του πυρηνα στα 400.

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά η θερμοκρασία ανέβηκε από τον Απρίλη που δούλευε η δικιά μου στους 48 καμιά 12 βαθμούς κ τώρα έχει πάει 60 idle....εφόσον δεν ακούς το fan τι σε ενοχλεί?

Δεν μ'ενοχλει,απλα,επειδη ειναι και ακριβως κατω απο το κλιματιστικο,θεωρω πως πρεπει να ειναι λιγο πιο κρυο...

Οσο για το fan...μπροστα στο fan του 955 ειναι...σιγαστηρας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα και απο μενα.Οσο αναφορα για το MS εχω GTX280 SLI και ειναι πολυ σπαστικο.Συμβαινει στα περισοτερα games με πολλα σκαμπανεβασματα FPS.Και τωρα σκεφτομαι να παρω GTX480 η 5870.Τι λετε?

5870 μεταχ και θα εισαι κομπλε! Καταναλωση χωμα! Θορυβος, τι ειναι αυτο?

Δυναμη Massive!

Link to comment
Share on other sites

Η 5870 είναι μια φοβερή κάρτα. Αλλά στη τωρινή της τιμή 400+ ευρώ δεν είναι το απόλυτο φαβορί. Όταν είχε 300-350 δεν υπήρχε θέμα για συζήτηση. Στα μεγάλα site δεν βρίσκεις 5870 κάτω απο 450 και σε αυτές τις τιμές αξίζει να σκέφτεις το ενδεχόμενο να δώσεις άλλα 50 ευρώ και να πάρεις την 480 που είναι και πιο γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Η 5870 είναι μια φοβερή κάρτα. Αλλά στη τωρινή της τιμή 400+ ευρώ δεν είναι το απόλυτο φαβορί. Όταν είχε 300-350 δεν υπήρχε θέμα για συζήτηση. Στα μεγάλα site δεν βρίσκεις 5870 κάτω απο 450 και σε αυτές τις τιμές αξίζει να σκέφτεις το ενδεχόμενο να δώσεις άλλα 50 ευρώ και να πάρεις την 480 που είναι και πιο γρήγορη.

+1

Δυστυχως ή ευτυχως αυτη ειναι η αληθεια σημερα.

Link to comment
Share on other sites

...γιατι να ψωνιζεις μονο απο τα μεγαλα site!

...service ολες οι καρτες εχουν!

για μενα ειναι λαθος απο την στιγμη που καποιοι εχουν (το γνωστο τριο multi-plaisio-eshop) ΞΕΣΑΛΩΣΕΙ στις τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,τι 450Ε για μια 5870..

take a look here ..

Παρτε τηλ ενα ενα τα μαγαζια και ρωτηστε..

Oσο για την gtx 480.. οπως λεει το ονομα της,κοστιζει 480 περιπου ευρω..

Δηλαδη γιατι να μην δωσω αλλα 50-80E και να παρω μια 5970 να πουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το Πλαίσιο, ως πιο οικονομική υλοποίηση φέρνει την ASUS.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.

Η 5870 είναι μια φοβερή κάρτα. Αλλά στη τωρινή της τιμή 400+ ευρώ δεν είναι το απόλυτο φαβορί. Όταν είχε 300-350 δεν υπήρχε θέμα για συζήτηση. Στα μεγάλα site δεν βρίσκεις 5870 κάτω απο 450 και σε αυτές τις τιμές αξίζει να σκέφτεις το ενδεχόμενο να δώσεις άλλα 50 ευρώ και να πάρεις την 480 που είναι και πιο γρήγορη.

Αν ισχύουν τα benches τόσο όσον αφορά την απόδοση της GTX480, όσο και για το θόρυβο/θερμοκρασίες, η γνώμη μου και έτσι έπραξα, είναι ότι δεν αξίζει.

Είχα τη δυνατότητα να πάρω είτε GTX480, είτε 5870.

Αν και φίλαθλος της nVidia σύμφωνα πάντα ξαναλέω με τις μετρήσεις που είδα δεν έπαιρνα GTX480 με τίποτα.

Ρε παιδια,τι 450Ε για μια 5870..

take a look here ..

Παρτε τηλ ενα ενα τα μαγαζια και ρωτηστε..

Τις πιο οικονομικές υλοποιήσεις που βλέπουμε στα μαγαζιά που βγάζει το skroutz, δεν τις έχουν διαθέσιμες?

Oσο για την gtx 480.. οπως λεει το ονομα της,κοστιζει 480 περιπου ευρω..

Δηλαδη γιατι να μην δωσω αλλα 50-80E και να παρω μια 5970 να πουμε..

Γιατί είναι Dual GPU, μαζί με όλα τα κακά που συνεπάγονται με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι Dual GPU, μαζί με όλα τα κακά που συνεπάγονται με αυτό.
Δηλαδη η 5970 αποτελείτε απο πολά κακα μαζί?

Δηλαδή είναι ένα μεγάλο κακό που τα πατάει όλα κάτω?

Είναι ένα κακό που ο κάθε gamer θα ευχόταν να είχε?

Τυχαίο? Δεν νομίζω..

Μην τα παραλέμε κι'όλας...

Άμα ήταν τόσο μεγάλα τα προβλήματα της,γιατί συνεχίζουν και την αγοράζουν..

Και πες την αλήθεια...Εσένα,άμα σε έδιναν τζάμπα μία 5970 ή μια gtx480, θα επέλεγες την 480? Γιατί εγώ ούτε που θα την κοιτούσα....

Τις πιο οικονομικές υλοποιήσεις που βλέπουμε στα μαγαζιά που βγάζει το skroutz, δεν τις έχουν διαθέσιμες?

Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ρωτάς...Εγω απλά είπα, όποιος ενδιαφέρεται,ας πάρει ενα ένα τα μαγαζιά που έχουν τις πιο φτηνές 5870 και ας ρωτήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οποιος δεν εχει χρησημοποιησει την 5970 δεν μπορει να καταλαβει για τη καρτα μιλαμε.Με την 5870 που ειναι και 6 μηνες πιο παλια απο τις gtx400 της nvidia ειμαι παραπολυ ευχαριστημενος.Βεβαια οταν χρησημοποιησα μια asus5970 με πικρανε που δεν την χωραει το κουτι μου γιατι αλλιως θα την επερνα.

Link to comment
Share on other sites

H 5970 ειναι καταστροφεας, εχει και το oc! το οποιο της πετας ενα 900+/1200 και κλαινε μανουλες στην πρασινη !

Γιατι? Χωρίς o/c δεν κλαίνε? Μια χαρά νομίζω κλαίνε και χωρίς αυτο.. :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.