Jump to content



DVI vs HDMI vs UDI vs DisplayPort


Jim@kiS

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ηρ8ε το καινουριο monitor και δεν ξερω πια ειναι η καλυτερη συνδεσμολογια με πιο απο αυτα τα καλωδια και γιατι?Με λιγα λογια 8ελω να εχω την καλυτερη ποιοτητα εικονας που μπορει να βγαλει η ο8ονη μου!η vga βγαζει ολες τις εξοδους!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το display port μπορεί να σου δώσει την καλύτερη δυνατή ποιότητα αρκεί έχει το ανάλογο panel και η οθόνη σου. Αλλιώς και το DVI και το HDMI και το DP το ίδιο πράγμα είναι με την διαφορά ότι τα 2 τελευταία μεταφέρουν και ήχο ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω η πικρη μου αλη8εια ειναι οτι με το hdmi ειδα πιο εντονα τα χρωμα και ειδικα το πρασινο!απλα λογικα επειδη ειναι πιο δυνατα τα χρωματα οι καρτες κλανουν! και κολαει! το ιδιο και στο cod εχω με hdmi και dp πολλα drop fps!

Link to comment
Share on other sites

απλα λογικα επειδη ειναι πιο δυνατα τα χρωματα οι καρτες κλανουν!

Δεν πρέπει να παίζει ρόλο αυτό.

Η επεξεργασία δεδομένων είναι ίδια όπως και να έχει στη κάθε σύνδεση και από εκεί τα στέλνει σε 3 διαφορετικές εξόδους.

Αν κολλάει θα έχει να κάνει με τον όποιον ελεγκτή είναι υπεύθυνος για την έξοδο εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το έχω δει σε Dell U2410 και χωρίς να ξέρω κάτι σίγουρο πρέπει να έχει να κάνει με το ότι το Display Port κλειδώνει στα 30fps και έτσι φαίνεται να κολλάει το παιχνίδι. Μπορείς να το τσεκάρεις και με το fraps. Για games καλύτερα DVI. Σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου την Dell U2311H και θα μπορώ να πειραματιστώ και να σου απαντήσω με σιγουριά, εκτός και αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω και μπορεί να μας λύσει την απορία.

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια είναι ότι και εγώ το έχω δει σε Dell U2410 και χωρίς να ξέρω κάτι σίγουρο πρέπει να έχει να κάνει με το ότι το Display Port κλειδώνει στα 30fps και έτσι φαίνεται να κολλάει το παιχνίδι.
:nothing:

Ναι ε?

Σαν να έχεις Vsync... Παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το display port εκτός από 30bit χρώμα, 20% error correction, 8κάναλο ήχο στα 24bit/192khz, αμφίδρομη επικοινωνία, 63 streams audio & video streams και 3D υποστηρίζει και direct panel σύνδεση. Ουσιαστικά παρακάμπτει τα ηλεκτρονικά της οθόνης άρα έχει χαμηλότερο input lag.

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort[/ame]

Ήδη αυτό το χαρακτηριστικό το διαφημίζουν

http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=ca&l=en&s=fed&sku=320-7992

displayportdvihdmicompared.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Όταν συνδέουμε την Dell 27' με HDMI δεν χάνουμε σε ανάλυση? αφού το monitor έχει 1440 ενώ το hdmi υποστηρίζει μέχρι 1080...

Οταν δοκίμασα τη δική μου με hdmi δεν είχα καλή ανάλυση αντίθετα με dvi ή DP που είναι super

Link to comment
Share on other sites

hdmi= dvi+ηχος

καποια ρύθμιση θα σου εχει πουθενά για scalling ή κατι τέτοιο γιαυτο ισως να μην στα δείχνει καλα

btw τι version hdmi εχεις?με το 1.3-1.4 δεν θα επρεπε να εχεις θεμα με την αναλυση απο οτι θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

hdmi= dvi+ηχος

έτσι είναι αλλά αυτό δεν DVI,είναι dual dvi για μεγαλύτερη ανάλυση.Το καλώδιο hdmi είναι v1.4,κάρτα έχω ati 5870 αλλά δε ξέρω το monitor τι έχει(όταν πάω σπίτι θα το δω).Πάντως το dp σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει διαφορα...όταν φορτώνουν ορισμένα παιχνίδια(COD 2) ή κάνουν update απο τους διάφορους servers μαυρίζει η οθόνη μέχρι να έρθει ενεργή εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.