Jump to content


αγορα οθονης 24αρα


koukoubetses

Recommended Posts

εχω τωρα μια 22αρα full hd lg,νομιζω πως κουραζονται τα ματια μου,ενω πριν την παρω δεν ειχα προβλημα.παιζει ρολο το μεγεθος κουκιδας νομιζω?η 24αρα θα ειναι πιο ξεκουραστη?αυτη ειναι καλη?http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168053

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που δανειστηκα μια 24αρα πιο πολυ με κουρασε

στο οτι επρεπε να μετακεινω το κεφαλι μου αριστερα-δεξια

για να δω κατι για αυτο προτεινω 23αρα ειναι η χρυση τομη νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω η 22'' που εχεις ειναι 1920χ1080?Λοιπον οι νορμαλ αναλυσεις για να μην επισκετεις οφθαλμιατρο ειναι:

στα 17''-19'' 1280χ1024

στα 22'' 1680χ1050

στα 24"> 1920χ1200

οτιδηποτε ενδιαμεσο ειναι απλα κουραστικο.Αν διαθετεις λεφτα παρε την dell 2209wa με το imba πανελ αλλιως αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169578 με tn πανελ.

Link to comment
Share on other sites

ναι οπως ειπα και πιο πανω εχω 22αρα 1920χ1080 fhd.τελικα τι γινεται,καθομαστε και σεταρουμε ενα pc με καλη vga,καλο cpu,κτλ,για να παιζουμε παιχνιδια σε μια αξιολογη αναλυση(1920-1080),να βλεπουμε bluray 1080p,και τελικα λεμε οτι η καλυτερη αναλυση(και ξεκουραστη) ειναι η 1680χ1050 η ενα καρο λεφτα για dell κτλ,η αλλιως οφθαλμιατρος?αυτες ειναι οι λυσεις?

Link to comment
Share on other sites

0 η ενα καρο λεφτα για dell κτλ,η αλλιως οφθαλμιατρος?αυτες ειναι οι λυσεις?

Νομιζω ναι..Απο την εμπειρια που ειχα με πολλα tn,σε κανονικες φωτεινοτητες ωστε να μην αλλοιωνονται τα χρωματα, μετα απο λιγη ωρα διαβασμα εβλεπα μιγακια.Δεν εχει να κανει με την αναλυση αλλα με το panel.

Θα σου προτεινα να σκεφτεις την u2311.. Και δεν ειναι ενα καρο λεφτα.30e διαφορα με αυτη που προτεινεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι οπως ειπα και πιο πανω εχω 22αρα 1920χ1080 fhd.τελικα τι γινεται,καθομαστε και σεταρουμε ενα pc με καλη vga,καλο cpu,κτλ,για να παιζουμε παιχνιδια σε μια αξιολογη αναλυση(1920-1080),να βλεπουμε bluray 1080p,και τελικα λεμε οτι η καλυτερη αναλυση(και ξεκουραστη) ειναι η 1680χ1050 η ενα καρο λεφτα για dell κτλ,η αλλιως οφθαλμιατρος?αυτες ειναι οι λυσεις?

Κοιτα,και εγω δυστυχως δεν εδωσα μεγαλη βαση στην οθονη λογω budget αλλα ευτυχως πετυχα το καλυτερο value/υγεια στα ματια/money/ και ειμαι σε 22'' με tn στα 1680χ1050 και ,παροτι tn ,ελαχιστα κουραζομαι ακομα και μετα απο πολλες ωρες.Εχω κατσει σε πισι φιλου με ιδια οθονη με εσενα και στο μισαωρο κουραζομαι. Δυστηχως οι πλειοψηφια δεν δινουμε βαση στην οθονη παρολο που ειναι το βασικοτερο πραγμα στο πισι ,κατ'εμε τουλαχιστον.Αν δεν την παλευεις καθολου με αυτην που εχεις πιστευω μια 22'' 1680χ1050 με pva ή ips πανελ ειναι οτι πρεπει.Τωρα για τα λεφτα πιστευω υσχιει το "οτι πλερωνεις περνεις" .Σκεψου οτι θα κανεις μια επενδυση που θα κρατησει παρα πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι οθόνη και να πάρετε τις πρώτες μέρες θα κουράζονται τα μάτια.Μετά όμως προσαρμόζονται.

Γιαυτό μη λέτε ΄΄έκατσα μισή ώρα σε ενός φίλου και κουράστηκαν τα μάτια''

Και στις IPS στην αρχή, επειδή έχεις συνηθήσει σε άλλη οθόνη σε κουράζει.

Είναι θέμα μερικών ημερών να προσαρμοστούν τα μάτια

Αυτά απο προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή περίπτωση είναι το καινούργιο 24αρι ZR24W της HP στα 350 ευρώ περίπου από Γερμανία , εδώ θα το βρείς στα 370 περίπου . Πάνω κάτω στα πλαίσια της U2410 Dell , με κάποιους περιορισμούς στην χρωματική παλέτα αφού καλύπτει μέχρι S-RBG , που θεωρώ οτι καλύπτει πλήρως τον απλό χρήστη. Ε-ips panel της LG , και 8-bit χρώμα , το κάνουν μιας καλή επιλογή για τον απλό χρήστη. Μοναδικό , κατά τη γνώμη μου μειονέκτημα , η υπερβολική φωτεινότητα της οθόνης , που φτάνει τα 220 cd/m2 , νούμερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για τις σημερινές οθόνες , όταν μέσο αποδεκτό όριο είναι τα 120 cd/m. ΄Ενα καλιμπράρισμα της οθόνης με σοβαρά προγράμματα και colorimeter τύπου Eye-one Display 2 της x-rite , βελτιώνει αρκετά την κατάσταση .

Πάντως μια πολύ τίμια πρόταση από την HP ,που χωρίς να φτάνει σε επίπεδα ΕΙΖΟ η ΝEC , ικανοποιεί τον απλό χρήστη που δεν θέλει λύση ΤΝ(πάνελ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.