Jump to content



Δοκιμη αντλιων Hydor L20 Vs. Eheim 1250


soki

Recommended Posts

Χτες δοκιμαστηκε στο συστημα μου η αντλια του Sam.. Eheim 1250 να δουμε τι διαφορες εχει με την δικια μου Hydor L20. To watercooling μου αποτελειται απο ενα block στον cpu by eleven με κεντρικη εισοδο, και στην vga ενα danger den maze 3. Λογικα επρεπε να ειχα καλυτερες θερμοκρασιες με μια πιο δυνατη αντλια. Ομως στην πραξη τα αποτελεσματα αποδεικτηκαν διαφορετικα.

Oι αντλιες δοκιμαστηκαν και σε κλειστο κυκλωμα και με tank. Και στις δυο περιπτωσεις τα αποτελεσματα ηταν κατα 2 oC χαμηλοτερα(δηλαδη καλυτερα) με την Hydor L20!

Mπορει καποιος να το εξηγησει αυτο? Γιατι με μια ποιο δυνατη αντλία οπως η Eheim 1250 εχουμε χειροτερα αποτελεσματα?:...:

post-40-1416070762,1315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Αν και πρωταρης σε τετοια θεματα κανω δυο υποθεσεις:

1. Η μεγαλυτερη αντλια ζεστενεται περισσοτερο.

2. Με την μικροτερη αντλια το νερο μενει πιο πολυ ωρα στο ψυγειο.(αν και η διαφορα πρεπει να ειναι απειροελαχιστη και δεν πρεπει να εχει σχεση)

Πιο πιθανο ειναι ενας συνδιασμος των δυο παραπανω. Αλλα καλυτερα να μιλησει και καποιος πιο εμπειρος! :D

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ??

Ειχα ακουσει οτι η 1250 και η l30 ειναι απο τις πιο ζεστες! Αλλα παντα η εμπειρια ειναι καλυτερη της φημης! Οποτε εγω σηκωνω τα χερια ψηλα....:p

Παντως ειναι οντως λιγο κουλο το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μετράει η συνδεσμολογία;

Δηλαδή μήπως η 1250 αποδίδει καλύτερα με διαφορετική συνδεσμολογία από αυτήν που χρησιμοποίησες;

Ο Stelaras από το pctech έλεγε οτι είχε καλύτερα αποτελέσματα με την 1250 ακριβώς πριν το block.

edit : Τώρα που πρόσεξα λίγο καλύτερα την φωτογραφία , η Eheim έχει περασμένο το μπλε σφουγγαρένιο φίλτρο , ίσως αυτό να της κάνει ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

H hydor L20 ζεστενεται πιο πολυ απο την eheim 1250! :)

Το ζεστενεται ειναι σχετικο,η eheim εχει τα διπλα watt απο την l20 αλλα και μεγαλυτερη επιφανεια οποτε γι'αυτο ισως να ζεστενεται λιγοτερο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

Μήπως μετράει η συνδεσμολογία;

Δηλαδή μήπως η 1250 αποδίδει καλύτερα με διαφορετική συνδεσμολογία από αυτήν που χρησιμοποίησες;

Ο Stelaras από το pctech έλεγε οτι είχε καλύτερα αποτελέσματα με την 1250 ακριβώς πριν το block.

edit : Τώρα που πρόσεξα λίγο καλύτερα την φωτογραφία , η Eheim έχει περασμένο το μπλε σφουγγαρένιο φίλτρο , ίσως αυτό να της κάνει ζημιά;

αυτο το μπλε δεν εχει καμια σημασια. :D

Link to comment
Share on other sites

Eheim 1250 - 28 watts

Hydor L20 - 14 watts

Eheim 1250 :31.1 gph (για μεγαλη αντισταση στο ροη)

Hydor L20 :26.1 gph

Eheim 1250 :49.5 gph (για μεση αντισταση στο ροη)

Hydor L20 :39.2 gph

τα μισα βατ και σχεδον η ιδια ροη

πάτησέ με

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω οσο πιο "λεπτα" και με οσο "τακτ" μπορω .Εαν καταλαβα καλα ο μυθος περι του κτηνους 1250 και τους -4 και -5 απο την Λ20 που επρεπε να δουμε δεν ισχυει ?Μα γιατι?Πανω που ημουν ετοιμος να τα σκασω τα 100+ για να την παρω προκειμενου να πεταξω την σαβουρα την Λ20 των 20.......

Link to comment
Share on other sites

Ενας άλλος σημαντικός παράγοντας που οσο αφορά τις θερμοκρασίες του Στελλαρα είναι το μπλόκ του.Ο Στέλιος χρησιμοποιεί το Cascade για την ψυξη του επεξεργαστή του το οποίο ως γνωστό οφελειται απο την παραπάνω ροη της αντλίας

Η διαφορά της θερμοκρασίας είναι όντως παράξενη και θέλει λίγο ψάξιμο Πες μας τι διαφορές είχες με την 1250 βυθισμένη και σε σειρά?

Link to comment
Share on other sites

εγω την δοκιμασα εχθες μαζι με τον icy με block cascade ,chipset 11, kai maze 4 gpu και η αντλια κατουραγε!!οπως και με την l30...... δεν ξερω τι φτεει...συνδεσμολογια στην σειρα παντως τα block.. ισως φτεει το πολυ μεγαλο του ψυγειο...ασε που η εισοδος της ειναι τεραστια με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να μπουν οι tygon.......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ όπως είπα και στον βασίλη(soki) πιστεύω οτι είχαμε χειρότερα αποτελέσματα

γιατι το νερό δεν προλάβαινε να πάρει αρκετή θερμότητα απο το block λόγω της μεγαλύτερης ροής.Αν δηλαδή το δοκιμάζαμε σε μεγαλύτερο ψυγείο πιστεύω θα τα πάει καλύτερα η eheim.

Αναμένατε αποτελέσματα με μεγαλύτερο ψυγείο και με τις ίδιες αντλίες και block.

Σωστά bill? (soki) :);)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.