Jump to content



Ηχεία 2.1


Jaco

Recommended Posts

Θέλω να πάρω επιτέλους ένα ζευγάρι ηχεία 2.1 για τον υπολογιστή που δουλεύω, για να ακούω κυρίως μουσική όταν δουλεύω... έχω αρχίσει και αναπτύσσω αντικοινωνικές τάσεις και χρειάζομαι επειγόντως μουσική...

Είδα κάτι τιμές στα internet-0-μάγαζα, τις οποίες τις θεώρησα ακριβές... είχα πάρει ένα σετ ηχεία 2.1 στην Γερμανία σε ένα σουπερ μάρκετ, τα οποία ακόμα παίζουν πολύ καλά και κόστισαν 20€, οπότε αν πάρω το ίδιο με 100, θα μου γυρίσουν τα μυαλά...

Τέλος πάντων αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι αξιόλογο ας πει, δεν με νοιάζει να είναι "μάρκα", αλλά να παίζει ικανοποιητικά μουσική, να έχει λίγο γκάζι για να ροκάρει και να μην ακούγεται σαν "τραντζίστορ"...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΥΓ. Θέλω και ένα μικρόφωνο με βάση για να φωνάζω στους άλλους την ώρα της μάχης στα αμμοδαρμένα βράχια της ερήμου Atacama και στις απόκρυμνες πλαγιές της Λίμνης Alta, αυτό που έχω ήδη πνέει τα λοίσθια...

Link to comment
Share on other sites

εγω περασα απο ενα ζευγαρι creative των 50€, σε ενα λοτζι των 90€ και ηταν τοσο καλα και τα 2 που αμα θες στα χαριζω...:p

για μουσικη/ταινιες (!) εχω ακουσει καλα λογια τα λοτζι Ζ2300 και καλα ειναι κ τα αλτεκ 5021, αλλα και τα 2 πανε 150€+

Link to comment
Share on other sites

Ρε Neph, με 250 ευρώ το κάνω discotek-club "ΒΟΟΜ-ΒΟΟΜ" το δωμάτιο... είναι ένας υπολογιστής στο εργαστήριο κάτω...

Ξέχασα μάλλον να πω ότι ψάχνω κάτι σίγουρα κάτω από 80-100 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθουσε παντως καμποσο αν ηξερες καποιο ηχειο που ακουσες και σου αρεσε ή οχι.

Να ξερουμε και εμεις δλδ που να παιξουμε απο προτασεις..μιας και σιγουρα (λεμε τωρα ..μη το δεσεις κομπο) καποιος που το εχει ψαξει και εχει δωσει 200-300Ε θα απορριψει διχως αλλο οτιδηποτε μικροτερο παιξει σε 100-150Ε και κατω..

(το λεω καθαρα απο θεμα ηχητικων απαιτησεων και οχι ψυχολογιας)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, πως δεν μου πήγε το μυαλό στα Behringer... :slap:

Θα τα ψάξω, στις τιμές που παίζουν τα προϊόντα τους είναι συγκρίσιμα με αρκετά ακριβότερα...

@NTG, από απαιτήσεις, ξέρω ότι με 100€ δεν θα πάρω στουντιακά μόνιτορς, αλλά δεν θέλω αυτόν τον μεσαίο ήχο (aka τραντζιστοράκι) που βγάζουν τα μικρά woofers... γι' αυτό κιόλας τα ήθελα 2.1 ώστε να ισορροπεί λίγο το sub και να σκοτώνει τα τζιτζίκια από τους δορυφόρους...

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις τα behringer ms40 (αντε και τα 20 με -20 ευρω) full το διακοπτη bass ειναι πολυ καλα.

Ξαναλεω καμια σχεση με logitech, δεν περιμενα να εχουν τοσο διαφορα!

Το κακο τους ειναι τα ρυθμιστικά τα οποια ειναι κοντά το ενα απο το άλλο και ενα αλλο con ειναι η έλλειψη απο παρελκόμενα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε κάποιο Mediamarkt αν έχεις κοντά.

Έχουν πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία και όλα μπορείς να τα ακούσεις να παίζουν. (απλά στον τεράσιο χώρο του μαγαζιού δεν εντυπωσιάζουν)

Link to comment
Share on other sites

για κάτι απλό και κάτι τέτοιο είνα μια χαρά αν δεν έχεις απαιτήσεις. (που απότι κατάλαβα δεν έχεις για αυτό το σεταπ)

έχω το προιγούμενο μοντέλο απο τα χρόνια της αγγλίας και είναι μια χαρά για μουσική όσο αράζω στο πι-σι και καμιά ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις τα behringer ms40 (αντε και τα 20 με -20 ευρω) full το διακοπτη bass ειναι πολυ καλα.

Ξαναλεω καμια σχεση με logitech, δεν περιμενα να εχουν τοσο διαφορα!

Το κακο τους ειναι τα ρυθμιστικά τα οποια ειναι κοντά το ενα απο το άλλο και ενα αλλο con ειναι η έλλειψη απο παρελκόμενα καλώδια.

Χμ καλή φάση φαίνονται.

Aυτό το spdif το έψαχνα καιρό σε φτηνά ηχεία, καθώς desktop/laptop/dvd φέτα όλα έχουν τέτοια έξοδο.

Αξίζει τον κόπο μόνο για αυτό να τα χτυπήσω; :suicide:

http://www.behringer.com/EN/Products/MS40.aspx

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου είναι T - amp ή Lepai με 30€ περίπου και ή Roth Oli (~90€) ή Infinity Primus 150 (~125€) ή Roister 5 (119€ - τα δικά μου τα πήρα 99€ με παζάρι).

Αφού "ψάχνεσαι" προς την ποιότητα και όχι στην ποσότητα να ξέρεις ότι ο παραπάνω συνδυασμός θα σε καλύψει πλήρως, ειδικά για το χώρο του εργαστηρίου, χωρίς να έχεις ανάγκη την προσθήκη sub. Όλα τα υπόλοιπα θα είναι απλώς pc speakers, εκτός βέβαια από τα edifier.

P.S. Αν θέλεις παρέχουμε και ακρόαση για του λόγου το αληθές :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Χμ καλή φάση φαίνονται.

Aυτό το spdif το έψαχνα καιρό σε φτηνά ηχεία, καθώς desktop/laptop/dvd φέτα όλα έχουν τέτοια έξοδο.

Αξίζει τον κόπο μόνο για αυτό να τα χτυπήσω; :suicide:

http://www.behringer.com/EN/Products/MS40.aspx

Δεν τα εχω εγω τα ηχεια αλλα απο οσο άκουσα διάφορα κομμάτια(metal-electronic-classical :p) απέδιδαν αρκετα καλα.

Δεν ειμαι γνωστής όμως σε αυτον το τομεα, αλλα πιστεύω με το spdif δεν θα εχεις κάποιο παράπονο απο αυτα :cool:

Link to comment
Share on other sites

dipper, τα Roister παίζουν απο την κάρτα ήχου με την μία έτσι?

Nope κανένα απ' όσα έγραψα δεν παίζει απευθείας με την κάρτα ήχου. Όλα είναι παθητικά δηλαδή θέλουν και ενισχυτή. Ο T-amp είναι από τους φθηνούς Class D ενισχυτές και είναι "μικροί στο μάτι" αλλά αποδίδουν πολύ καλά για τα χρήματα που ζητάνε.

Μήπως αναφέρεσαι στα Roister ΙQ (τα οποία δε διαθέτουν volume...);

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα τούτα και είμαι πολύ ικανοποιημένος από απόδοση/ποιότητα σε σχέση με τα λεφτά που έδωσα.

Δεν ξερω τι ζητάς, αλλά από ήχο είμαι ολιγαρκής. Τα μόνο που δεν πάω είναι τα κλασικά ηχειάκια PC του κιλού.

Για να ακούς κανά Κου Τσου Μπι Λο είναι μια χαρά, πέρνα κι απ' το σπίτι για test :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.