Jump to content



Project "Summer Essentials"


Κοπρίτης

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Εντάξει το αποτέλεσμα φωνάζει απο μόνο του...τί να πώ τώρα...:T:

Εάν το είχα φτιάξει εγώ (λέμε τώρα...), δέν θα ήθελα να το ξαναδώ μετά απο καιρό....εικάζω ότι

δέν θα διατηρηθεί όπως είναι τώρα, ένα κόσμημα δηλ.

Κοιτα, λιγα πραγματα διατηρουνται οπως ηταν στην αρχικη τους κατασταση

το οτι μπορει και θα εχει πιθανοτατα, φθορες ειναι αναμενομενο και φυσιολογικο

το θεμα ειναι να μην ειναι εκτεταμενες και ασχημες

εγω παντως θα ηθελα να το δω μετα απο καποιο καιρο

για να δω τα σημεια που δεχτηκαν τη μεγαλυτερη φθορα

ωστε στην επομενη version να τα ενισχυσω

Ένα ταιράστιο R-E-S-P-E-C-T στο πώς έφτιαξες τα πούλια. Γνωρίζοντας το υλικό έχω να πώ χαράς το κουράγιο σου με το τρίψιμο... Αλήθεια πώς πέτυχες τέτοια ομοιομορφία?

Τα έπιασες με σφιχτηρα πολλά μαζί και τα στρογγύλεψες ή ένα-ένα, και όταν λές γυαλιστικό σφουγγάρι (κετσέ?)

τί αλοιφή έβαλες?

ενα ενα γυαλιστηκαν για να διασφαλισω καταρχην το στρογγυλο τους σχημα

οταν δουλευεις με 32 πουλια,αμα τα πιασεις ολα μαζι ή εστω ανα δεκαδες

ειναι κριμα 1 δευτερολεπτο παραπανω σε ενα σημειο στο τριβειο

να χαλασει το σχημα σε ολα μαζι

ασε που το σπασιμο της τετραγωνης διατομης δεν γινεται αμα δεν το εχεις το καθενα χωριστα στο χερι.

το τελευταιο γυαλισμα εγινε με κερι γυαλιστικο στο τριβειο με σφουγγαρι (αυτο της φωτο)

Επίσης θα ήθελα μερικές info για το πώς έφτιαξες το πάτωμα. Το έτριψες και αυτό για να εξαφανίσεις το χείλος κοπής των κομματιών απο το laser?

τα κομματια του πατωματος δεν εχουν τοσο εντονο χειλος οπως τα πουλια και τα γραμματα.

αυτο το χειλος δημιουργειται οταν εχεις πολλα κοψιματα σε μικρη επιφανεια, το ενα κοντα στο αλλο

λογω θερμοτητας και λιωσιματος του υλικου.

εαν εχεις μια ευθεια 40εκ δεν θα κανει σχεδον καθολου.

αν εχεις ενα κεντημα σε επιφανεια ενος πακετου τσιγαρων θα βγαλει μπολικο γρεζακι.

βεβαια αυτα εξαρτωνται και απο τον χειριστη του laser (εξοπλισμος, ποιοτητα υλικου, ενταση ακτινας κτλ)

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι περίεργο παιδί...:)

Υ.Γ. Φτιάξε και ένα με plexy κάσωμα, και βάλε μέσα του led stripes...:man_in_love:

καλα κανεις Νικο. ολοι μας εχουμε αποριες

ωραια ιδεα.. θα ειναι το πρωτο ταβλι με μπαταριες ή 12v μετασχηματιστη

Μπράβο Κοπρίτη μεγάλε guru του ελληνικού "case" (παντός είδους) modding.

Εγώ θα ήθελα να βάλεις και κάτι σα χερούλι για να το κουβαλάς.

Μπορέι να φορτωνόταν πολύ βέβαια έτσι. Ίσως να το προτιμούσα από τα δύο άκγιστρα.

Πάντως φανταστική δουλειά και πάλι. Συγχαρητήτρια.!

Να'σαι καλα...

χειρολαβη ηθελα κι εγω να βαλω για να ειμαι ειλικρινης

αλλα οταν το προτεινα δεν εγινε δεκτο

μετα τις πρωτες χρησεις ομως, το ζευγος των ταβλαδορων το ξανασκεφτηκε και αποφασισε οτι θα πρεπει να μπει

με την πρωτη ευκαρια..

Απο βάρος πως τα πάει το τάβλι;

Θα μπορούσε ο μεντεσες να ειχε μπει κατευθειαν στο ξυλο και απο πανω μονοκομματη δερματίνη να τον κρύψει;

Άψογο πάντως απο τεχνικές λεπτομέρειες, έχω μια επιφύλαξη μόνο για την αντοχή του πλεξι

κοιτα το βαρος του το εχει αλλα οχι τπτ τραγικο

δεν το ζυγισα βεβαια

αλλα οταν θα ξαναρθει για την χειρολαβη θα το πεταξω μια πανω στην ακριβειας να μας λυθει η περιεργεια

παντως το κοβω γυρω στο 1,5kg

οσο για το μεντεσε εφοσον δεν ειναι ενιαιο κομματι αλλα διαιρουμενο,

πιστευω οτι δεν θα φαινοταν ομορφο ντυμενο

μιας και το υφασμα στο σημειο αυτο δεν θα ειχε καλη εφαρμογη και πιθανοτατα θα σακουλιαζε

ισως με αλλο μεντεσε χωνευτο να μπορουσε να γινει κρυφο με ομορφο τροπο. (maybe next time)

σχετικα με την αντοχη του plexi το εχω χρησιμοποιησει σε παρα πολλες εφαρμογες χρηστικες και διακοσμητικες,

για ειμαι ειλικρινης σε ταβλι δεν το εχω ξαναδοκιμασει,

θα δειξει

Μπράβο φίλε, πολύ καλή δουλειά.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις.

Στα παλιά αντικείμενα είναι καλύτερα να κάνεις restoration στην αρχική κατάσταση λειτουργίας τους και στην αρχική τους εμφάνιση για να μην χάνουν την «αξία» τους.

Δηλαδή ο ανεμιστήρας ίσως να άξιζε πολύ περισσότερα αν τον επανέφερες όπως ήταν αρχικά.

Βέβαια αυτό με την προϋπόθεση ότι σε ενδιαφέρει η όποια αξία έχει ένα παλιό αντικείμενο και θες να την διατηρήσεις...

Φιλικά Δημήτρης.

Δημητρη χαιρομαι που σ'αρεσε.

εχεις δικιο σ'αυτα που αναφερεις σχετικα με το restoration

κι εγω ετσι θα επραττα εαν μιλαγαμε για καποιο αντικειμενο αξιας.

το συγκεκριμενο μονο συναισθηματικη αξια εχει και ο σκοπος του εγχειρηματος

ηταν καθαρα να το συνεφερω και να το ξανακαταστησω λειτουργικο.

ουδεποτε υπηρξε θεμα μεταπωλητικης αξιας κτλ.

εαν ειχα κι εγω καποια πραγματικη αντικα αξιας, πιστεψε με θα ημουν πιστος μεχρι τελευταιας βιδας

Σε παντρεύομαι.... :daisy:

η γυναικα σου το ξερει?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απλα ζηλευω το ταλεντο και την φαντασια σου........

Πολλα ΜΠΡΑΒΟ

Μια ωραια ιδεα ειναι να δουμε ποσο retro μπορει να γινει ενα αντικειμενο σαν ενα pc case την ωρα που μεσα του εχει την τελευταια λεξη της τεχνολογιας....

Link to comment
Share on other sites

Μας εχει φαει η δουλεια ρε Ζωρζ, πρεπει να μου τα λενε απο το msn για να τα βλεπω...

Τι εκανες και παλι ρε τρελε? :D Απεριγραπτα ομορφα και τα δυο, σου χω πει 32411241 χιλιαδες φορες οτι εισαι γεννημενος ταλεντο :T:

Κανονισε καμια μερα να βρεθουμε προς Μητσο μερια για να τα πουμε ρε man, καιρο εχω να σε δω :laughing:

Και παλι αψογος, 1000 μπραβο και δεν ειναι καν στο 1% αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θαυμαζω σε μερικους ανθρωπους περα απο το μερακι και το ταλεντο τους...

Ειναι ο τροπος σκεψης, περα απο τα περπατημενα και εκει που οι υπολοιποι σταματανε αυτοι ξεκινουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.