Jump to content



Ψύξη Chipset - Asus P6X58D


sdim

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα βάλω υδρόψυξη. Για αρχή θα ψύξω μόνο τον i7, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ψύξω και το chipset επειδή δεν θα υπάρχει ροή αέρα πλέον στην περιοχή.

Αξίζει τον κόπο; Ποιό chipset water block προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα βάλω υδρόψυξη. Για αρχή θα ψύξω μόνο τον i7, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ψύξω και το chipset επειδή δεν θα υπάρχει ροή αέρα πλέον στην περιοχή.

Αξίζει τον κόπο; Ποιό chipset water block προτείνετε;

εγω που εβαλα full cover block σε p6t6 ws revolution οι διαφορες σε θερμοκρασιες ειναι πολυ μικρες και δεν θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα και τα σκετα block (π.χ σαν αυτο : http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=662) δεν νομιζω να αξιζουν τα λεφτα που ζητανε σε x58 (απο τις asus που εχω δουλεψει)

Link to comment
Share on other sites

Τι temps έχεις και θες να βάλεις υδρόψυξη εκεί?

στην p6t6 se , se deluxe , ws revolution τα temp παιζουν με 23-27 βαθμους στο δωματιο γυρω στα 40-43 με την υδροψυξη (σε μενα στη ws revolution) η διαφορα με το : http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=821 η θερμοκρασια πηγε 36-38

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Απλά όπως το έγραψες φάνηκε σαν να λες ότι έχουν 40-43 με νερό ενώ με το full cover block σε σένα είναι 36-38!Τεσπα!Το θέμα είναι ότι αφού οι θερμοκρασίες κυμαίνονται στους 40-43 βαθμούς,δεν υπάρχει κανένας λόγος για νερό!Και εσύ δεν μπορώ να καταλάβω πως και έβαλες αφού είχες τέτοιες θερμοκρασίες!Άμα είχες 60άρες++ να πω οκ αλλά έτσι...δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Απλά όπως το έγραψες φάνηκε σαν να λες ότι έχουν 40-43 με νερό ενώ με το full cover block σε σένα είναι 36-38!Τεσπα!Το θέμα είναι ότι αφού οι θερμοκρασίες κυμαίνονται στους 40-43 βαθμούς,δεν υπάρχει κανένας λόγος για νερό!Και εσύ δεν μπορώ να καταλάβω πως και έβαλες αφού είχες τέτοιες θερμοκρασίες!Άμα είχες 60άρες++ να πω οκ αλλά έτσι...δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος!

εγω το εβαλα γιατι ειχα λεφτα για ξοδομα και το εβαλα και μου αρεσε πιο πολυ και στο ματι το full cover block

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν λέω!Από θέμα εμφάνισης είναι super duber!Και αφού είχες τα φράγκα,οκ και καλά έκανες αφού γούσταρες!Όχι πως και εγώ δεν θα ήθελα...!!!Απλά ουσιαστηκά είναι περιττό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θέλετε το πιστεύετε, αλλά εκεί που με την megahalems είχα το bcld στα 200 τώρα με το νερό το έχω στα 180.

Ακούμπησα τις ψύκτρες που ψύχουν την μητρική και ζεματάνε. Υποψιάζομαι ότι με την ροή από το ανεμιστηράκι της megahalems ψυχόταν και το chipset, ενώ τώρα ζεσταίνεται και δεν σηκώνει τα 200.

Τι προτείνετε;

1. Να βάλω ανεμιστηράκι να φυσάει την ψύκτρα του chipset (θα προτιμούσα να μην έχω και άλλα ανεμιστηράκια.

2. Να βάλω chipset waterblock

3. Να βγάλω την υδρόψυξη και να βάλω ξανά megahalems.

4. Να δώσω την Asus και με να βάλω κάτι παραπάνω να πάρω την Gigabyte UD7; Για την UD7 δεν ξέρω αν τα ρακόρ που έχει (10mm) μπορούν να βγουν για να βάλω 1/2" (13mm).

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε το πιστεύετε, αλλά εκεί που με την megahalems είχα το bcld στα 200 τώρα με το νερό το έχω στα 180.

Ακούμπησα τις ψύκτρες που ψύχουν την μητρική και ζεματάνε. Υποψιάζομαι ότι με την ροή από το ανεμιστηράκι της megahalems ψυχόταν και το chipset, ενώ τώρα ζεσταίνεται και δεν σηκώνει τα 200.

Τι προτείνετε;

1. Να βάλω ανεμιστηράκι να φυσάει την ψύκτρα του chipset (θα προτιμούσα να μην έχω και άλλα ανεμιστηράκια.

2. Να βάλω chipset waterblock

3. Να βγάλω την υδρόψυξη και να βάλω ξανά megahalems.

4. Να δώσω την Asus και με να βάλω κάτι παραπάνω να πάρω την Gigabyte UD7; Για την UD7 δεν ξέρω αν τα ρακόρ που έχει (10mm) μπορούν να βγουν για να βάλω 1/2" (13mm).

δηλαδη με το που εβαλες υδροψυξη απο εκει που ηταν σταθερο το μηχανημα με 200 Blck τορα δν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τρέξει Prime ή κάποιο άλλο βαρύ πρόγραμμα, αλλά εδώ και 2-3 μήνες λειτουργούσε ο υπολογιστής 24/7 στα 200 με αέρα, χωρίς πρόβλημα. Κυρίως εφαρμογές γραφείου (office, firefox me 10+ tabs, visual studio), ταινίες και Demo. Το futuremark το έτρεξε χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τρέξει Prime ή κάποιο άλλο βαρύ πρόγραμμα, αλλά εδώ και 2-3 μήνες λειτουργούσε ο υπολογιστής 24/7 στα 200 με αέρα, χωρίς πρόβλημα. Κυρίως εφαρμογές γραφείου (office, firefox me 10+ tabs, visual studio), ταινίες και Demo. Το futuremark το έτρεξε χωρίς πρόβλημα.

και τωρα δηλαδη εχεις προβλημα?

ποιες η θερμοκρασιες με τη prolimatech και ποιες τωρα ?παντως αυτο που ειπες πιο πανω οτι τα επιασες και ζεματανε ειναι λογικο αυτη ειναι και η δουλεια τους μα απομακρινουν τη θερμοτητα απο τα chip και πριν πιστευω αν τα επιανες παλι ζεστα θα ηταν

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίνε κάποιες ρυθμίσεις. Έβαλα ανεμιστηράκι στο chipset, ανέβασα και τα volt στον i7 και είμαι πάλι στα 200.

Σίγουρα τώρα έχω καλύτερες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.