Jump to content



Corrupt Bios !!Πακετοοο!!


mortisboy

Recommended Posts

Οπως καταλαβαινεται εφαγα πακετο...σημερα πανω σε κατι δοκιμες στην καινουρια απο rma Αbit NF7-S v2 με τον μουχλιασμενο στο συρταρι 2400+tbred και πανω που η μητρικη εχει παρει τα πανω τις και ανεβαζει ..κανω ενα save με 2-2-2-5 για να το κλεισω και να βαλω την bh-5

γιατι οι 2χ512Apacer 3200 τερματισαν στα 242 με 2.5-4-4-7 και απο την βιασυνη μου εκλεισα το τροφοδοτικο την ωρα που λεει do not pwer off...bla..bla..blaa....και μετα γιοκ....no post ...ειναι απο τις πιο ηλιθιες μαμακιες που εχω κανει τα τελευταια χρονια!!!:mad: :mad:

Ουτε με clear cmos ουτε με insert ουτε με τιποτα !!!!:(

Και μετα σκεφτηκα το απιστευτο...ειχα ενα σπασμενο AOpen NFII UTRA και τα βιος (ειχε δυο) ηταν αθικτα...δεν ειχα να χασω και τιποτα!!Και εγενετο το θαυμα βγαζω το δικο τις και βαζω τις AOpen και η εκπληξη:D εκανε pooooosttttt ...απιστευτοοο:D :D :D .στο βιος κανονικα ολες οι επιλογες της Aopen πλεον:D αλλα ενοειτε οτι δεν μπαινει win !!

Nα και τα chipakia αριστερα του Abit και δεξια της AOpen

post-73-1416070765,076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε λιοπον ποιος καλος ανθρωπος μπορει να με βοηθησει??

1ον χρειαζομαι καποιον να μου προσφερει (αν μπορει και θελει βεβαια) το βιος του

και 2ον να βρουμε εναν τροπο να κανουμε copy το ενα βιος στο αλλο ;)

Οποιαδηποτε βοηθεια και συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη......και δεν την ειχα χαρει ουτε δυο μερες .. ασε που εκανε boot μεχρι 246fsb...:o

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με σωσατε!!!!!:worship: :worship: μπουταρα με το βιος chip της AOpen σε dos και εκανα το flash στην αρχη στο ενα απο τα δυο chipakia της ΑΟpen μου ελεγε κατι για invalid bios chip:eek: αλλα το αλλο ουτε που παραπωνεθηκε :D :D

Εχετε κανει ποτε hot hot flash δηλ την ωρα που ημουν σε dos να εβγαζα εκεινη την ωρα το bios και να εβαζα το corrupted ...(να το εχουμε και για καβαντζα ;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

Εχετε κανει ποτε hot hot flash δηλ την ωρα που ημουν σε dos να εβγαζα εκεινη την ωρα το bios και να εβαζα το corrupted ...(να το εχουμε και για καβαντζα ;) )

Αμεεεε..... εκτός από την τελευταία που κούμπωσα το bios ανάποδα και το τηγάνισα, μια χαρά δουλεύει αυτός ο τρόπος...απλά πρόσεχε μην το κουμπώσεις κανονικά, ίσα να πατάει, και μην το βγάλεις με μεταλλικό αντικείμενο(να αποφύγεις δλδ τυχόν βραχυκύκλωμα).

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινήσατε βρε σκασμένα πάλι με τα καλά σας λόγια :'(

Λυπάμαι που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά τώρα το είδα το thread.

Στο ψητό...

  • Κάνε μια Βοοτable δισκέτα και βάλε μέσα το τελευταίο awdflash και το bin που θέλεις να flashaρεις
  • Bάλε το Rom της Αopen πάνω στη NF7-S αλλά πριν το βάλεις για να μη παιδεύεσαι με κατσαβιδάκια και για να βγει ευκολα μπορεις να βάλεις από κάτω ένα οδοντόνήμα η μια σχετικά γερή κλωστή για να το τραβήξεις έξω ταβόντας τις δύο άκρες του οδοντονηματος + μη το πατάς και τελείως μέσα ας προεξέχει λίγο η επιφάνεια του δε πειράζει
  • Κάνε POST (με το ΒΙΟS τις Αopen απάνω) μπες στο ΒΙΟS και βάλε boot from floppy και αν έχει επιλογή flash protection το ΒΙΟS της Αοpen απενεργοποίησε το!
  • φορτώσαι το DOS (να εμφανιστέι το A:\)
  • Βγάλε το ΒΙΟS με την κλωστή ή οποιο άλλο τρόπο έχεις προτιμήσει
  • Bάλε το Rom της NF7-S και πάτα τα ακόλουθα
    awdflash xxxx.bin /py/sn/cd/cc/cp/[b]f[/b]/LD/R

    προσοχή να βάλεις την παράμετρο f

λογικά θα πρέπει να flashaριστεί απροβλημάτηστα αλλά μου έχει τύχει να φάω μεγάλες φρίκες μερικές φορές... δηλαδή να μη flashaρεται με τίποτα (π.χ. flash του rom μιας ΚV7 πάνω στην NF7). To πιο πρακτικό είναι να flashaρεις κατευθείαν το rom της Αopen με το BIOS της NF7-S ωστέ να το έχεις καβάτζα και μετά το rom της NF7 (για να μην αλλάζεις 2 φορές) αλλά προσοχή πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το rom είναι 4Mbit αλλίως πάπαλα και αυτό.Γενικά ο πιο ορθός τρόπος είναι να flashaρουμε το Rom της ΝF7 (με το δικό της ΒΙΟS) πάνω στο mobo της Aopen (αλλά στην περίπτωση σου δεν ισχύει γιατί το BIOS της Αοpen POSTάρει την NF7 σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

Παιδια με σωσατε!!!!!:worship: :worship: μπουταρα με το βιος chip της AOpen σε dos και εκανα το flash στην αρχη στο ενα απο τα δυο chipakia της ΑΟpen μου ελεγε κατι για invalid bios chip:eek: αλλα το αλλο ουτε που παραπωνεθηκε :D :D

με την f παράμετρο λογικά δε θα έχεις πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Enduracell thanks .....τελικα φλασαρα ενα απο τα δυο bios της AOpen με force (/f) εννοειτε ...και ολα ειναι perfect....σε καπιοα φαση θα φλασαρω και το δικο του...να υπαρχει βρε παιδι μου:D;) ....thanks ολους για την βοηθεια σας:flower:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αρχική απάντηση από Chosen

To BIOS είναι socketed, απλά το σηκώνεις με δυο καρφιά/ξυλάκια/καπάκια από στυλό κλπ.

Αν και λιγο καθυστερημενη η απαντηση....σωστος (δες ημερομηνια του posτ:p:P)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.