Jump to content



Τύλιγμα καλωδίων PSU


techdanis

Recommended Posts

Που μπορώ να βρώ κάτι (δεν ξέρω ούτε καν πως λέγεται ) για να τυλίξω τα καλώδια του ρέυματος πουέχω στο κουτί και κρέμονται χαλώντας τη ροή του αέρα???

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κανεις κατι σαν αυτο http://homepages.pathfinder.gr/computergr/2.jpg , πηγαινε πανω απο την πλατεια κανιγγος στην οδο κλεισοβης στο Φανος ηλεκτρονικα και ζητα πλαστικο σπυραλ για καλωδια. Ενα ευρο και κατι εχει το σακουλακι και εχει πανω απο 10 μετρα μεσα. ;)

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε, αυτή που φοράν τα περισσότερα τροφοδοτικά από την μάνα τους στο ATX καλώδιο. Υπάρχει και σε μικρότερα μεγέθη και για τα υπόλοιπα καλώδια...

Πάντως καλή φάση και το θερμοσυστελλόμενο, απλά άκουσα ότι σκληραίνει πολύ και χάνουν τα καλώδια την ευκαμψία τους...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και εγώ θερμοσυστελλόμενο. Τα μειονεκτήματα είναι

  • είναι όντως πολύ δυσκαμπτο,
  • είναι ακριβότερο με το σπιράλ,
  • είναι αδιαφανές,
  • δεν μπαίνει εύκολα σε μεγάλα μολεξ,
  • θέλει προσοχή στο ζέσταμα να μην δημιουργηθούν φουσκάλες και να μην καεί
  • και τέλος είναι γενικά επικινδυνο να επιχηρείς να κάνεις με τέτοιο υλικό ένα καλώδιο ατα 100 που είναι ευαίσθητο !

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνεται ότι θα προτιμήσω τη λύση με το σπιράλ.Δεν πρόλαβα να πάω σήμερα να το πάρω αλλά αύριο θα γίνει σίγουρα.Μου φαίνεται πιο απλή και πιο όμορφη αισθητικά.

Kalileo ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά νομίζω ότι είναι λίγο μανούρα η υπόθεση και δεν βλέπω να το λύνω έτσι το θέμα.

Υ.Γ. Αυτή η "κάλτσα" δεν προυποθέτει ότι θα βγάλεις τα μόλεξ και μετά θα τα ξαναβάλεις????:...: :...: :...:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω όχι. Είναι σαν τούλι όχι ομως τόσο ψιλό το οποίο έχει σχήμα σωλήνα. Αυτό έχει την ικανότητα να κονταίνει και να παχαίνει (που σημαίνει ότι χωράει στα μόλεξ) ή να μακράινει και να λεπταίνει (που σημαίνει ότι σφίγγει τα καλώδια). Το κακό είναι ότι πρέπει να τη στερεώσεις στην αρχή και στο τέλος γιατί αλλιώς δεν θα τα σφίξει τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.