Jump to content



Windows 7 2GB ram usable από τα 3GB


s0me0ne

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!!!Δεν μπορώ να βγάλω άκρη!Το είχα κάνει ξανά ποστ με κάποια άλλα προβλήματα της μητρικής μου.Έχω εγκατεστημένα windows 7 64bit και χρησιμοποιώ 3GB ram.Αυτές εδώ:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554063

Στο BIOS μέσα μου αναγνωρίζει τα 2GB απο τα 3GB.Έκανα BIOS update στην τελευταία έκδοση που βρήκα και τίποτα.Η Mobo μου είναι η Foxconn Flaming Blade GTI.Αν δω τις ιδιότητες απο My computer τα windows βλέπουν ότι έχω 3GB ram αλλά λένε 2GB usable.Επίσης στο task manager η συνολική μνήμη είναι 2039ΜΒ...

Επίσης νομίζω ότι έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να έιναι καμένο κάποιο DIMN, διότι σύμφωνα με το Everest υπάρχουν 3 RAM στα DIMN1, DIMN3, DIMN5.

Τέλος δεν υπάρχει κάποια επιλογή στο BIOS για Memory Remapping.

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει καεί κάποιο slot αλλά να μην έχει πρόβλημα συγκεκριμένα με τα windows 7??

Κάπου διάβασα ότι με reformat ίσως γίνει..αλλά επειδή για διάφορους λόγους είχα κάνει 2-3 fresh installs τίποτα.Να δοκιμάσω άλλη έκδοση ή φταίει κάτι άλλο???!

Α και κάτι τελευταίο..αν bootaro με Linux πάλι το OS αναγνωρίζει 2GB.

Link to comment
Share on other sites

'Η κάποιο από τα τρια τα έχει παίξει ή έχεις λάθος ρυθμίσεις στο bios.

Βάλε μόνο δύο από τα τρια στη μητρική και αντικατέστησε κυκλικά (δηλαδή 1+2, 1+3 ,2+3) μήπως πετύχεις

να βλέπεις ακόμα και 1GB οπότε θα καταλάβεις πιο φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Spyrus έπαιξα έτσι όπως λες και ή κάποια απο τις RAM έχει πρόβλημα ή κάποιο DIMN.

Volrath όσο για τα ρεύματα τώρα το έχω στο 1.6V ενώ το default απο τις RAM ειναι 1.5V.To έβαλα και στο 1.5V και τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάρε μια και μόνο μνήμη κάθε φορά και βάλτη μόνη της σε κάθε ένα

από τα DIMN - αν φταίει η μνήμη ή το dimm δε θα μπουτάρει ή θα μπουτάρει

και θα κάνει μπιπ συνεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Έχω απομονώσει το 1 DIMN και 1 RAM(ένα απο τα 2 φταίει) τα οποία δεν μπορώ να τα βγάλω γιατί τα κρύβει η ψύχτρα και είναι βαλμένη με πατέντα και θέλει 2 άτομα και πολύ ώρα για να βγει.Επιπλέον πιστεύω ότι είναι θέμα μητρικής.Θα δοκιμάσω μία άλλη σε λίγες μέρες και θα δω.Διότι έκανα και diagnostic tests στις RAM και είναι ok!Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε start και γράψε msconfig

στη συνέχεια στην καρτέλλα boot δες στα ''advanced options'' αν η επιλογή ''Maximum memory'' είναι τσεκαρισμένη. Αν ναι, τότε ξε-τσεκάρισε(sic) τη και δες αν λύνεται το πρόβλημα.

Μια άλλη λύση είναι να βάλεις μόνο το ενα ντιμάκι, να μπουτάρεις και να κάνεις turn off.

Βάζεις και το δεύτερο, μπουτάρεις και κάνεις turn off.

Βάζεις και το τρίτο, μπουτάρεις και βλέπεις μήπως τα έχει δει.

Να σου πω τέλος ότι σε μητρική φίλου μου με 6gb ram, αφού δοκιμάσαμε αυτά και άλλα ξόρκια, το θέμα λύθηκε με βγάλσιμο ψύκτρας/cpu και απλή επανεγκατάσταση τους.

Κάπου εκεί νομίζω ότι είναι και το δικό σου θέμα, μιας και μιλάς για ''πατέντες''.

Πριν μπείς στη διαδικασία να τα ξηλώσεις ολα, δοκίμασε να χαλαρώσεις μια ιδέα τις βίδες της ψύκτρας σου.

Μου έφαγε μια εβδομάδα να βρω άκρη, και κατα την αναζήτηση που έκανα διαπίστωσα ότι είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στο x58 και ύπουλο μέχρι αηδίας:(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι προτάσεις σου θα τις δοκιμάσω!Με την πρώτη πάντως η επιλογή δεν ήταν καν επιλεγμένη.Θα τα δοκιμασω απο περιέργεια και μόνο διότι θα αλλάξω mobo σύντομα.Και κάτι μου λέει οτί είναι το τρίτο που λες διότι το έχω διαβάσει και γω.Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.