Jump to content



Ερώτηση περί νομιμότητας ελέγχων από security


morfeas-dsl-

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

Ηθελα να κανω 2 ερωτησεις και εαν καποιος γνωριζει να μου αναφερει και το νομικο πλαισιο θα το εκτιμπουσα.

1) ειναι νομιμο σε μαγαζια οπως jumbo, super market κτλ κτλ να σε υποχρεωνουν να αφησεις την τσαντα σου στην εισοδο? Ακομα και ιδιωτικο δικαιο να επικρατει σε τετοια μαγαζια δε νομιζω μπορεις να υποχρεωθεις να εχεις ενα συγκεκριμενο "ντυσιμο" μιας και η τσαντα ειναι αξεσουαρ και το face control γνωριζω καρα-απαγορευεται

2) φιλη που ψωνιζε σε super market επεσε σε security που της ζητησε την τσαντα της προκειμενου να την ελενξει μην πηρε τιποτα.

Ανεφερε οτι ο ελεγχος ηταν προληπτικως παροτι η φιλη μου αρνουνταν. Εκεινος επεμεινε και η φιλη μου ζητησε να καλεσει την αστυνομια. Στο ακουσμα αυτο της ειπε οτι της κανει χαρη για να μη δημιουργηθει φασαρια και την αφηνει να φυγει. Εχουν δικαιωμα οι security να κανουν τετοιους ελεγχους?

Ισα ισα ξερω πως αν της απαγορευε την εξοδο μπορουσε να τον παει αυτοφωρο για παρανομη προσωποκρατηση

Αυτα!

ΥΓ.χιλια συγνωμη για τον τιτλο, εαν μπορει ενας mod να διορθωσει τη λεξη "ελεγχου" με "ελεγχων".

Link to comment
Share on other sites

Χεχε μολις εχθες ειχα ενα τετοιο περιστατικο...

Ειχα παει στα jumbo στο ρεντη, μαζι μου ειχα την τσαντα του λαπτοπ.

Μπαινωντας στο μαγαζι ρωταω την κοπελιτσα αν πρεπει να την αφησω και μου απανταει πως οχι.

Μπαινω μεσα δεν βρηκα αυτο που ηθελα και παω να φυγω. Στην πορτα εξοδου μια κοπελα της εταιριας security με ρωταει.

"Κυριε μπορω να δω την τσαντα σας?" "οχι βεβαια" της απανταω. :hehe::hehe:

Μου λεει μα ναι επρεπε να την αφησετε, και της λεω πως ρωτησα και μου ειπαν να την παρω μαζι μου.

"Η κοπελα επρεπε να σας πει οτι στην εξοδο θα γινει ελεγχος" "αν ηταν ετσι δεν θα εμπαινα στο καταστημα σας" της απαντω.

Παιρνει τηλ την κοπελα της λεει οτι δεν μου το ειπε...

Λεει για να τελειωνουμε γρηγορα δειξτε μου την τσαντα σας.

Εγω ειχα σκασει στα γελια, της ζηταω να φωναξει τον προισταμενο της.

Ερχεται ο τυπακος, ιδιο τροπαριο και αυτος, για να ξεμπερδευετε δειξτε την τσαντα σας...

Αποκλειεται του κανω, αν ειμαι υποπτος για κλοπη σας παρακαλω να φωναξετε την αστυνομια...

Με πανε στα γραφεια, παιρνει τηλ την αστυνομια, ηρθαν 4 παιδια της ομαδας ΔΙ.ΑΣ..

Εν τω μεταξυ με εβλεπαν που ειχα λυθει στο γελιο και την καταλαβαν την φαση. :hehe::hehe:

Ανοιγω την τσαντα μου με το λαπιτοπι και καλωδια μεσα μπροστα στους αστυνομικους

Και γυρναει και λεει ο αστυνομικος στον υπαλληλο "ποσο ******* αισθανεσαι τωρα?" :hehe::hehe::hehe:

Εννωειται οτι εκανα γραπτη καταγγελια στον διευθυντη οποιος απουσιαζε και εχω παρει τα πληρης στοιχεια των δυο υπαλληλων του καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια φορα που πηγα jumbo μου ζητησανε να αφησω την τσαντα μου για να μπω! Αρνηθηκα και την εκανα εννοειται. Τωρα που μου το θυμησες εαν βρω εδω οτι αυτο ειναι παρανομο θα παρω το ινκα να κανω καταγγελια. Απαραδεκτη συμεριφορα των jumbo. Αλλο το να προστατευουν την περιουσια τους και αλλο να θεωρειται ο καθενας κλεφτης. Μη μιλησω για το πως φερονται στους εργαζομενους τους γιατι θα βγω off topic...

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια φορα που πηγα jumbo μου ζητησανε να αφησω την τσαντα μου για να μπω! Αρνηθηκα και την εκανα εννοειται. Τωρα που μου το θυμησες εαν βρω εδω οτι αυτο ειναι παρανομο θα παρω το ινκα να κανω καταγγελια. Απαραδεκτη συμεριφορα των jumbo. Αλλο το να προστατευουν την περιουσια τους και αλλο να θεωρειται ο καθενας κλεφτης. Μη μιλησω για το πως φερονται στους εργαζομενους τους γιατι θα βγω off topic...

Ε καλα μην πας πολυ μακρια. Στα ΑΒ μια φορα ειχα παει να παρω κατι μλκιες οπως μπυρες πατατακια κτλ.

Εγω και αλλα 4-5 ατομα ημασταν μεσα, αφου πηρα αυτα που ηθελα λεω ας κανω μια βολτα να δω τι εχουν εδω περα.

Και ετσι οπως εκοβα βολτες, οπου και αν πηγαινα εβλεπα συνεχεια τον securita να με ακολουθει

(δεν θυμαμαι αν ειχα την τσαντα μαζι μου αλλα μαλλον οχι)

Σε καποια φαση τσαντιστικα τοσο πολυ και γυρναω και με φωνες του λεω "καλα ρε φιλος τοσο πολυ κλεφτης φαινομαι"

ΑΜΑΝ βρε αδερφε του λεω, αν μπορουσες θα με καβαλουσες ναουμ, η θα εμπαινες στο καλαθακι...

Ημαρτον.... Ολοι εσκασαν στα γελια και αυτος εσκασε επισης απο την ντροπη μαλλον.

Οπως και να εχει ζητησα τον προισταμενο καταστηματος, του ανεφερα το περιστατικο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ειμαι ειλικρινης αυτο δε θα με πειραζε. Ουτε οι καμερες θα με πειραζαν. Δεν ζηταω την προστασια της ιδιωτικοτητας μου εκει μεσα αλλα ζηταω την προστασια της αξιοπρεπειας μου. Δε γινεται να λενε να αφησεις την τσαντα, το μπουφαν ή οτι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ειπα για της καμερες, αλλα το να εχεις εναν μπουφο πισω σου συνεχεια οσο να'ναι σου σπαει τα νευρα.

Anyway καλο θα ηταν να μας πει και ο τσακονας το τι γινεται και το τι μπορουμε να κανουμε.

Και στης δυο περιπτωσεις ειχα ωρα να χασω και δεν βιαζομουν.

Διαφορετικα μπορει και να ελεγα στην κοπελα να παει να δει αν ερχομαι και να εφευγα.

Το γελιο που εριξα αξιζε παντως.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ειπα για της καμερες, αλλα το να εχεις εναν μπουφο πισω σου συνεχεια οσο να'ναι σου σπαει τα νευρα.

Πισω σου; Μου ειχε τυχει μια φορα στο γνωστο "Π" να κοιταω απο αποσταση ~0.5m, διαφορα mp3 player. Επειδη ειχα σκοπο να αγορασω καποιο αλλα δεν ειχα επιλεξει απο πριν, φαινεται πως ειχα κατσει εκει κανενα τεταρτο. Ερχεται λοιπον ο bouncer του καταστηματος και αφου μπαινει ΑΝΑΜΕΣΑ σε μενα και τον παγκο, με πλατη σε μενα, ελεγχει τα ντουλαπια απο κατω αν ειναι κλειδωμενα... Επειτα εφυγε καπως νωχελικα χωρις να μου πει κατι. Ειλικρινα νομιζα οτι θα τριφτει πανω μου ετσι οπως στριμωχτηκε...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν μπορεις να ξερεις τα "γουστα" του αλλου....

Αν δεν κανω λαθος παντως, λογο του οτι ειναι ιδιωτικος χωρος, μπορουν να σου κανουν ελεγχο, αφου πρωτα σε εχουν ενημερωσει οτι θα γινει ελεγχος κατα την εισοδο σου, ωστε να ξερεις αν θελεις να μπεις ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν ρωτησα αστυνομικο. Μπορουν να σου ζητησουν αδεια να σε ελενξουν τιποτα αλλο. Εαν σε δουν να κλεβεις κατι εχουν δικαιωμα να σε σταματησουν επειδη το συνταγμα λεει οτι οποιοσδηποτε πολιτης δυναται να προλαβει εγκλημα. Οι securities ειπε ειναι πολιτες τιποτα παραπανω. Εαν σε κρατησει απλα επειδη αρνηθηκες τυχαιο ελεγχο μπορεις να ζητησεις να παει αυτοφωρο για παρανομη προσωποκρατηση.

Link to comment
Share on other sites

Και οι σεκιούριτοι εργαζόμενοι είναι που κάνουν τη δουλειά τους ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη. Πολλοί από αυτούς δεν έχουν όρεξη να κάνουν ελέγχους, αλλά δε μπορούν να κάνουν και αλλιώς εκτός αν παρατήσουν τη δουλειά. Χώρια που μπαίνουν στο μάτι ληστών κλπ. Στο τζάμπο και στο κάθε παρόμοιο μαγαζί, όποιος τα παίρνει με τους σεκιούριτι μπορεί να ξεσπάσει στη διεύθυνση που δίνει τις εντολές και όχι στον υπάλληλο που αναγκάζεται να τις εφαρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

Και οι σεκιούριτοι εργαζόμενοι είναι που κάνουν τη δουλειά τους ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη. Πολλοί από αυτούς δεν έχουν όρεξη να κάνουν ελέγχους, αλλά δε μπορούν να κάνουν και αλλιώς εκτός αν παρατήσουν τη δουλειά. Χώρια που μπαίνουν στο μάτι ληστών κλπ. Στο τζάμπο και στο κάθε παρόμοιο μαγαζί, όποιος τα παίρνει με τους σεκιούριτι μπορεί να ξεσπάσει στη διεύθυνση που δίνει τις εντολές και όχι στον υπάλληλο που αναγκάζεται να τις εφαρμόζει.

Απολυτα σεβαστο και κατανοητο πως αυτοι οι ανθρωποι ειναι υπαλληλοι και θελουν να κανουν την δουλεια τους για 600-700 ευρω.

Αλλα οταν βλεπεις τον αλλον με σακακι, γυαλια κυριλε με τσαντα του λαπτοπ...

Ναι ζητα μου να στην δειξω και ναι θα σου αρνηθω. Οταν το παρατραβας ομως και φωναζεις την αστυνομια....

Και να χτυπαγε συναγερμος παει στα κομματια να στην δειξω την ρημαδα την τσαντα..

Αν θελουν να λεγωνται ΣΩΣΤΟΙ επαγγελματιες ας βγαλουν μια ταμπελα ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο....

Η οποια θα λεει οτι κατα την εξοδο ο αλλος μπορει να μου κοιταξει το βρακη...

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα σεβαστο και κατανοητο πως αυτοι οι ανθρωποι ειναι υπαλληλοι και θελουν να κανουν την δουλεια τους για 600-700 ευρω.

Αλλα οταν βλεπεις τον αλλον με σακακι, γυαλια κυριλε με τσαντα του λαπτοπ...

Ναι ζητα μου να στην δειξω και ναι θα σου αρνηθω. Οταν το παρατραβας ομως και φωναζεις την αστυνομια....

Και να χτυπαγε συναγερμος παει στα κομματια να στην δειξω την ρημαδα την τσαντα..

Αν θελουν να λεγωνται ΣΩΣΤΟΙ επαγγελματιες ας βγαλουν μια ταμπελα ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο....

Η οποια θα λεει οτι κατα την εξοδο ο αλλος μπορει να μου κοιταξει το βρακη...

εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου...

...δεν είναι όλα μαύρα η άσπρα.

εμενα στο λεωφορείο, στην τσέπη της καμπαρντίνας μου ένα "κουστουματος" την ψαχούλευε να βρει τίποτα (έπρεπε να δείτε την έκφραση του προσώπου του όταν του είπα "δεν έχει τίποτα ε?")

επίσης το να αρνείται πεισματικά το να μην δείξει κάτι, σημαίνει πως μάλλον κάτι έχει

Link to comment
Share on other sites

οχι, σημαίνει "δεν θέλω ο κάθε τυχαίος να μου ζαλήζει να φρύδια"

τόσο κόπο σου κάνει δηλαδή απλά να ανοίξεις την τσάντα σου για λίγο?

άσε που 9 στις 10, μονο που θα δούνε πως πας να ανοίξεις την τσάντα δεν σε πρήζουν.

εσύ δηλαδή τι θα έκανες άμα ήσουν securitas και σου χρέωναν ότι κλεβόταν στο μαγαζί, αλλα δεν μπορούσες να φύγεις γιατί αυτά τα 600E τα χρειάζεσαι?

πιστεύεις πως το κουστούμι δεν σε κάνει κλέφτη?

και προς θεού κανένας securitas δεν το κάνει επειδή γουστάρει. το 99% θέλει απλά να βγάλει ήσυχα το μεροκάματο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ΛΟΓΟ να ανοίξω την τσάντα, να την ανοίξω, να κάτσω απλά "γιατί έτυχε" να ανοίγω ΔΕΝ θα το κάνω.

Είναι η δουλειά του, αλλά είπαμε, γιατί δεν είναι όλοι "καλά παιδιά που χρειάζονται 600 ευρω" για βάλε στολή στην μαιμού, πάλι μαιμού θα μείνει, και ο Ελληνας με την στολή έχει ένα θέμα...

Ειδικά αν δεν έχει μια ταμπέλα ΝΑ πως "μπορεί να σας ζητηθεί να ανοίξετε την τσαντα" θα το κουράσω όσο πάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε φιλε μπορω να ειμαι μπιχλας και να εχω της χθεσινες μου καλτσες μεσα.

Μπορω να εχω 1002 πραγματα τα οποια δεν θελω να δει καποιος.

Επισης απο την στιγμη που δεν χτυπησε συναγερμος ειναι υπερβολη.

Αν θελουν να ελεγχουν πολυ καλα, ας βαλουν καλες καμερες και 2 ατομα να της κοιτανε.

Link to comment
Share on other sites

Και το 100% να είναι, αν δεν έχω ενημερωθεί ΡΗΤΑ και ΞΕΚΑΘΑΡΑ δεν θα κάνω ΤΙΠΟΤΑ.

για να ξεκαθαρίσω την θέση μου.

άμα μου τύχαινε κάτι τέτοιο θα πήγαινα γραμμή στον διευθυντή αντί για να κάνω χαζούρα στον securita

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαρίσω την θέση μου.

άμα μου τύχαινε κάτι τέτοιο θα πήγαινα γραμμή στον διευθυντή αντί για να κάνω χαζούρα στον securita

Και πολύ καλά θα έκανες. Όμως ο polonos έχει απόλυτο δίκιο στο θέμα ότι οι πελάτες θα πρέπει να ενημερώνονται ,από τι στιγμή που θα έχουν πράγματα μαζί τους, ότι θα ψαχθούν κατά την έξοδο, και ανάλογα με το τι είδους πράγματα βαστάει ο καθένας, να κάνει και τις ανάλογες επιλογές.

Στο κάτω κάτω, κανείς δεν είναι άγιος, ακόμα κι ο securitας από ένα σημείο και μετά δεν θα έχει την ανάλογη καλοσύνη, γιατί θα υπάρχει αυτή η μικρή πιθανότητα του να έχεις σουφρώσει κάτι, κι αυτός να κινδυνεύει να χάσει τη δουλειά του.

Άρα ή θα βάλουν την ανάλογη ειδοποίηση κατά την είσοδο, ή θα βάλουν κάμερες και κάποιον να τις ελέγχει ώστε κανείς να μην μπορεί να πάρει τίποτα και να μην γίνεται όλη αυτή η ρεζιλοκατάσταση του "θα σε ψάξω και λέγε ότι θες". Πριν ένα μήνα μόλις είχε γίνει ένα ανάλογο περιστατικό εδώ στα Χανιά με το τζάμπο (με μια γυναίκα που τους έκανε μήνυση κιόλας), κι εννοείται ότι δεν πήγαινα που δεν πήγαινα (γιατί είναι πολυεθνική που πουλάει ψευτιές και τίποτα άλλο) τώρα δεν ξαναπατάω το πόδι μου εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.