Jump to content



Προσπαθεια για overcklock Χ2 4200+


nikos_f3n

Recommended Posts

Όπως είπες στην αρχή έχεις την Asus M2N-E και στο CPU support list έχει τους Phenom II x2 550 και 555. όμως υπάρχει και μια σημείωση δίπλα που λέει:

Due to Bios ROM size limitation remove LAN PXE ROM and change Crashfree3 to Crashfree2
Οπότε αν πας για αναβάθμιση πρόσεξέ το. Όσο για εμπιστοσύνη η συγκεκριμένη αναβάθμιση είναι ιδιόμορφή οπότε να έχεις τις επιφυλάξεις σου.

Edit Το link που παραθέτω οδηγεί στην CPU support list της M2N-E και τώρα που το δοκιμάζω κάνει redirect στην αρχική σελίδα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
η εικονα που ποσταρα ειναι απο το manual της μητρικης σου... χλωμο να μην υπαρχει στο bios :S, δε ριχνεις αλλη μια ματια? :) , εχουν περασει χρονια αλλα απο την μικρη μου επαφη με AM2/nforce5x0 και 4 dimms, με αυτες τις ρυθμισεις επαιζα. (δεν ειμαι 100% σιγουρος για το ποια απο τις 3 κατω επιλογες(memclock,datadrive,DQS) ειχα 1 κλικ πανω, αλλα νομιζω 99% ηταν το memclock(οπως στη φωτο).

και btw, οι πραγματικοι διαιρετες της μνημης σου ειναι :

"400ΜΗζ" : 11χ

"533ΜΗζ" : 9χ

"667ΜΗζ" : 7χ, οποτε θα μπορουσες και να δοκιμασεις με "667" μιας και για 11χ220 π.χ. βγαινουν 691μηζ , ΑΝ δε σε λενε μητσοτακη , πολυ πιθανο να δουλευει κανονικα, και εν γενει ο "667" μου ειχε "βγει καλος" διαιρετης

Λοιπον καπου σε χανω.. Η μνημη μου ειναι 667 οπωτε πραγματικη 333μηζ. Για να υπολογισω τον διαιρετη πρεπει να βρω εναν που να μην ξεπερναει τα 333μηζ αν το πολλαπλασιασω με το fsb ε? Οπωτε αν εχω 11*220 χρειαζομαι διαιρετη 3/2 = 300mhz και μου βγαζει 330mhz περιπου συμφωνα με αυτα που εχω βρει στο ιντερνετ σωστα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει το οτι δεν "πρεπει" να ξεπερασεις τα 667μηζ (αν υποθεσουμε οτι πανε τοσο χαλια και ουτε 1μηζ παραπανω..) οι διαιρετες που εχεις στο βιος ειναι αυτοι που σου εγραψα και πιο πανω (+τον "800"αρι που για προφανεις λογους δεν ανεφερα), οποτε για τα 11χ220 εχεις 2 επιλογες, ειτε τον 533 -> η μνημη θα δουλευει στα 11χ220/9=~538μηζ , ειτε τον 667 ..=> 691μηζ , θελω να ειμαι αισιοδοξος οτι μεχρι τα 720-750 θα πανε ευκολα οι μνημες σου. (ηδη τις εχεις και οβερβολτ στα 1.95), στα ποσα εχεις "σκαλωσει" μεχρι στιγμης? (πριν ανεφερες 2600 με την καμια, οποτε να υποθεσω περιπου στα 230?)

Link to comment
Share on other sites

Μονο στα 11*215 1.35Vcore και μνημη στα ddr400 1.90V με ht 4Χ καταφερε να μπει στα windows :to_pick_ones_nose3: μολις το πας στο 220 με αυτες τις ρυθμισεις δεν φορτωνει windows και 225 δεν κανει ουτε post..στο 230 αναγκαστηκα να κανω reset cmos γιατι κρασαραν τα παντα... :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτος ειναι black edition η οχι ο 550 χ2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559965

στην φωτο ειναι black αλλα δεν το λεει στην περιγραφη... και η τιμη ειναι για τον black..

τους εστειλα mail και δεν απαντησαν!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή όλα τα site τον έχουν σε κουτί black edition αλλά στην πραγματικότητα έρχεται σε συμβατικό κουτί. Το θέμα όμως είναι ότι στην πραγματικότητα έχει ξεκλείδωτο το multiplier οπότε είναι black edition, εφόσον φυσικά αυτή είναι η μόνη διαφορά ανάμεσα σε έναν black edition και έναν συμβατικό. Επίσης στον δικό μου κατάφερα να ξεκλειδώσω και τους άλλους 2 πυρήνες (Phenom II X4 B50) αλλά έχασα σε ποσότητα oc. Ενώ ως διπύρηνος άνετα clockάρει 3,9GHz (μέχρι τόσο δοκίμασα για να μην ανεβάσω πολύ το vcore) ως τετραπύρηνος μετά τα 3,57GHz έχει θέμα*. Έρχεται όμως με C2 και όχι C3 stepping.

* Θέμα θερμοκρασιών δεν τίθεται, με την scythe yasya έχει idle 32-34 βαθμούς και load max 48 βαθμούς με το stability test του AMD Overdrive. Θερμοκρασία δωματίου ~26 βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την zalman 9700 για ψυξη..Ξεκλειδωμα cores δεν κανει η μητρικη μου οποτε μονο overcklock με εδιαφερει.. και επηδη η μητρικη μου αλλα και οι μνημες δεν αντεχουν πολλα πολλα γι αυτο τον θελω black. Με αλλα λογια προτεινεις να τον παραγγειλω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτείνω ακριβώς απλώς σου λέω ότι όντως έχει ξεκλείδωτο multiplier. Για να καταλάβεις αυτή την στιγμή τον τρέχω με CPU bus 205Μhz στα 3,385GHz (205X16,5) ενώ κανονικά έχει multiplier 15,5 (200Χ15,5=3100). Αν είναι να προτείνω κάτι τότε σου προτείνω να κοιτάξεις κάποιον black edition με C3 stepping μιας και έχω ακούσει ότι clockάρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα θέλει όντως ψάξιμο. Μέχρι τώρα ξέρω για τον 965 ότι έχει σίγουρα C3. Για τον 555 δεν ξέρω. Μάλλον C3 μιας και όπως τους έχει το e-shop ο 550 έχει μέγιστη τάση σχεδιασμού 1,425v ενώ ο 555 έχει 1,40V. Αυτό σημαίνει ότι για τα ίδια GHz ο 555 θέλει λιγότερο ρεύμα από τον 550. Τέλος πάντων αν θέλεις φθηνό επεξεργαστή με ξεκλείδωτο multiplier ο 550 είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό είναι το καλύτερο. Πάντως και οι 2 είναι με ξεκλείδωτο multiplier. Αν τώρα αναφέρεσαι σε ξεκλείδωμα πυρήνων όσες πιθανότητες έχει ο 550 άλλες τόσες έχει και ο 555.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρειγγειλα τον 555be. Πιστευω να κανει την διαφορα σε σχεση με τον 4200+ ο οποιος ηταν τρομερα αξιοπιστος επεξεργαστης παρολο που λογο προβληματος ψυχτρας δουλευε για 4 μηνες στους 58-62 βαθμους.... απροβληματιστα! :mamba: Νομιζω πως σε συνδυασμο με την 4870 1G που εχω θα ειμαι ετοιμος και για το F1 2010, αλλα να ανεβασω και επιδοσεις στο FSX...

Link to comment
Share on other sites

απο που και ποσο τον παραγγειλες?

οι athlon ηταν σκυλια. εχω τον 4000+ χ2 και ξερω.

σιγουρα θα δεις διαφορα και μεγαλη μαλιστα! θα "πουσαρει" καλυτερα την 4870.

αν και σε αυτα τα χρηματα, εγω, θα προτιμουσα τον Athlon II x4 635...!

Link to comment
Share on other sites

Τον 4200+ τον εχω απο τοτε που πρωτο βγηκανε, και πριν ειχα εναν athlon xp 1.8 και γενικα δεν αλλαζω με τιποτα amd οσο και να χτυπιουνται οι intel μπορει να ειναι γρηγοροτεροι αλλα τα λεφτα τους δεν τα αξιζουν. Και γω ενιωθα οτι κραταει πισω την 4870 η οποια ειναι η πρωτη ati που εχω παρει και ειναι αρκετα δυνατη...:cool:

Απο e-shop τον παρειγγειλα 110ε...Το προβλημα ειναι πως για Δραμα αν βαλεις μεταφορικα απο τα αλλα καταστηματα τελικα βγαινει ιδιο η παραπανω.. Ποτε δεν ειχα προβλημα με το e-shop ουτε με επιστροφες και εγγυησεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.