Jump to content



Ελληνικη νομοθεσια περι φωτογραφιση τριτων (οχι υποβρυχιου)


Recommended Posts

[Σπαστικός mode on]Ωραιες φωτο αλλα προτεινω να μην πολύ- βάζετε φωτος με προσωπα τα οποια δεν εχουν συμφωνήσει(να δουνε την φατσα τους στο νετ)..Ειναι περίεργοι καιροί.. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Αν εννοείς για τον φίλο μου, γιαυτό και έβαλα την εστιασμένη στα τσίπουρα - ανεστίαστη σε αυτόν και όχι το ανάποδο. Τώρα για την γλυκυτάτη δεσποινίς, αν έχει πρόβλημα, ας με πάρει τηλέφωνο να το συζητήσουμε. 697...... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

[Σπαστικός mode on]Ωραιες φωτο αλλα προτεινω να μην πολύ- βάζετε φωτος με προσωπα τα οποια δεν εχουν συμφωνήσει(να δουνε την φατσα τους στο νετ)..Ειναι περίεργοι καιροί.. :nothing:

από τη στιγμή που δεν προσβάλεις τον εμφανιζόμενο μπορείς να την δημοσιεύσεις μια χαρά

χωρίς έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που δεν προσβάλεις τον εμφανιζόμενο μπορείς να την δημοσιεύσεις μια χαρά

χωρίς έγκριση.

Στανταράκι άσσος? γιατί νόμιζα πως ΑΝ μπορείς να αναγνωρίσεις το πρόσωπο απο την φωτογραφία, πρέπει να έχεις άδεια (ιδανικά πάντα κλπ κλπ για να μην μπορεί να σε πάει στον Άρειο Πάγο)

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει κάτι σαφές, όσον αφορά στα πρόσωπα που εμφανίζονται σε φωτογραφίες, εφόσον η λήψη έχει γίνει από και προς δημόσιο μέρος [δεν έχει δηλαδή έναν τηλεφακό και τους βγάζεις μέσα στο σπίτι τους ή το δωμάτιο του ξενοδοχείου τους]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το θεμα ειναι περισσοτερο ηθικο παρα νομικο.

Δεν νομιζω οτι θα αρεσε σε καποιον απο δω μεσα ξαφνικα να βλεπει την κοπελα του με μαγιο.

Και απο κατω σχολεια τυπου OMG WOW τι καιλα ειναι αυτη κτλ κτλ.

Ειμαι σιγουρος οτι αν πηγαιναμε να ρωτησουμε την κοπελα αν δεχεται κατα 90% θα παιρναμε την ρακετα στο κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το πως θα το ρωτούσες, και τι θα έλεγες. Αν έλεγες γενικά κι αόριστα στο internet, λογικά θα σου έλεγε όχι. Αν της έλεγες σε online φωτογραφικό album, με όμορφες φωτογραφίες από τις καλοκαιρινές διακοπές, πολύ πιθανό είναι να σου έλεγε ναι.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μια φορά που είχα πάει για μπάνιο εδώ στη Καλαμάτα, ήταν ένα παλικάρι και τράβαγε φωτογραφίες. Περιττό να σας πω ότι τον έπιασαν, του πήραν τη μηχανή, του έσβησαν τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει και αν δεν πέρναγε αστυνομικός εκείνη την ώρα, μπορεί και να τον είχαν λιντσάρει. Γι' αυτό λίγο προσοχή για το τι πάτε να τραβήξετε στην παραλία με την φωτογραφική σας μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που δεν προσβάλεις τον εμφανιζόμενο μπορείς να την δημοσιεύσεις μια χαρά

χωρίς έγκριση.

οχι.

Αλλο να παρω το αγαλμα του κολοκοτρωνη και συμπτωματικα διπλα να εχω τον αστρολαβο προφιλ επειδη περναγε κατα λαθος,και αλλο να εστιαζω σε εναν συγκεκριμενο(και μαλιστα με μαγιο) και να δημοσιευω και την φωτογραφια του στο ιντερνετ.

Ειναι στα ορια της παρανομιας(οχι για φυλακη,αλλα να σας ζητησει μια καλη αποζημιωση και να την παρει),και οπως καταλαβαινετε,αν σας βουτηξει την μηχανη και σας την σπασει εκει που την παιρνετε,οχι μονο φυλακη δεν παει,αλλα ουτε αποζημιωση δεν παιρνετε...

ΥΓ:φαι για σκεψη : ειναι δικαιωμα μας να φωτογραφιζουμε καποιον χωρις την εγκριση του σε δημοσια παραλια αλλα φωναζουμε αν καποιος δει τι κατεβαζουμε απο δημοσιο δικτυο χωρις την εγκριση μας... ;)

Τον νου σας...

Link to comment
Share on other sites

οχι.

Αλλο να παρω το αγαλμα του κολοκοτρωνη και συμπτωματικα διπλα να εχω τον αστρολαβο προφιλ επειδη περναγε κατα λαθος,και αλλο να εστιαζω σε εναν συγκεκριμενο(και μαλιστα με μαγιο) και να δημοσιευω και την φωτογραφια του στο ιντερνετ.

Ειναι στα ορια της παρανομιας(οχι για φυλακη,αλλα να σας ζητησει μια καλη αποζημιωση και να την παρει),και οπως καταλαβαινετε,αν σας βουτηξει την μηχανη και σας την σπασει εκει που την παιρνετε,οχι μονο φυλακη δεν παει,αλλα ουτε αποζημιωση δεν παιρνετε...

ΥΓ:φαι για σκεψη : ειναι δικαιωμα μας να φωτογραφιζουμε καποιον χωρις την εγκριση του σε δημοσια παραλια αλλα φωναζουμε αν καποιος δει τι κατεβαζουμε απο δημοσιο δικτυο χωρις την εγκριση μας... ;)

Τον νου σας...

υπάρχει ανάλογο θέμα με φωτο απαγορεύσεις στο dpgr

και κάποιος ανέφεραι ότι η φωτογραφία που βγάζεις (ένα πρόσωπο) ανήκει σε σένα,

και όχι στο πρόσωπο ,

σε εκείνο το thread άνθρωποι που το έψαξαν είπαν πως αν δεν προσβάλεις σου κλάνει μια μάντρα.

τώρα tsak, αν μπορείς να βγάλεις κώλο χωρίς να προσβάλεις το πρόσωπο μαγκιά σου ,

το οτι θα σε δείρουν θα σε λιντσάρουν ή οτιδήποτε άλλο

δεν σημαίνει οτι είσαι παράνομος ή οτι δεν θα δικαιωθείς

αν πάρεις την ταυτότητα αυτού με το μαγιό που σε βαράει....

αν έχεις κάποιο νόμο που περιγράφει τι ακριβώς ισχύει πολύ θα μου άρεσε

να το μοιραστείς και να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια ειναι και θεμα ηθικης.Να ερχομουν εγω να βγαζα την αδερφη η την κοπελα σας θα ταν ωραια?Εμενα δεν θα μου αρεσε παντως και τη μηχανη ναι θα του την εκανα κομματια...

και κάποιος ανέφεραι ότι η φωτογραφία που βγάζεις (ένα πρόσωπο) ανήκει σε σένα,

και όχι στο πρόσωπο

Μα το προσωπο της φωτογραφιας θα ειναι ο αλλος,αυτο εχει σημασια οχι ποιος την εχει την φωτο.Μπορει να καταληξει στα χερια οποιουδηποτε.

Παλιοτερα ειχα στειλει μια επιστολη στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και στην ιντερνετικη προστασια Ελλαδος (κατι τετοιο τελοσπαντων) για ενα site που εβαζε μεσα φωτογραφιες απο διαφορα ατομα,τα οποια και τυχαινε να γνωριζω.Απαντηση δεν πηρα ποτε απο κανεναν.Μαλλον λοιπον δεν υπαρχει και νομος.Μεχρι να βγει μη παραπονεθει κανεις αμα του σπασουν τη μηχανη...:dots:

Και γνωριζω ατομα που δεν φτιαχνουν fb κτλπ γιατι δε γουσταρουν να κυκλοφορουν φωτο τους στο net και οταν βαζω φωτο τους μου κανουν παραπονα...

Αφου ειναι επιλογη μερικων να μενουν μακρυα απο τον χωρο αυτο,γιατι να πετυχουν τη φατσα τους απο εναν ασχετο σε ενα ασχετο φορουμ? :/

Link to comment
Share on other sites

λειτουργείς έτσι αυθόρμητα και σε άλλα πράγματα που σε ενοχλούν?

π.χ. κορναρίσματα/παρακαρίσματα κλπ?

αυτοδικία κι έτσι?

δεν μπορώ να καταλάβω όλοι αυτοί οι εύθικτοι από που αντλούν το δίκιο τους

για να επέμβουν σε σένα ή στον εξοπλισμό σου.

Γνωρίζεις οτι για να αποκτήσουν πρόσβαση στο υλικό σου οι αστυνομικοί,

που θα τους καλέσουν να σε συνετίσουν κλπ,

πρέπει να το κάνουν παρουσία εισαγγελέα?

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι τοτε,αλλα στο ντι πι τζι αρ μαλλον το ψαξαν ολιγον μπακαλιστικα.

Οτι φωτογραφια και να βγαλεις ανηκει σε εσενα βασει νομοθεσιας πνευματικης ιδιοκτησιας( 2121/1993 ).Κι ας απεικονιζει αυτη η φωτογραφια 8 σφαγμενες παρθενες.Επειδη η φωτογραφια ανηκει σε εσενα δεν σημαινει οτι το να σφαξεις 8 παρθενες ειναι νομιμο.Το δικαιωμα πνευματικης ιδιοκτησιας του φωτογραφου επι της φωτογραφιας δημιουργειται παντα και σε ολες τις συνθηκες.

ΟΜΩΣ

επειδη το ανηκει ειναι λιγο παιδικη εκφραση για το εν λογω θεμα,καλυτερα να διευκρινισω το εξης:Το οτι εχω την πνευματικη ιδιοκτησια μιας φωτογραφιας τι σημαινει σε απλα ελληνικα? 1)οτι δεν δικαιουται κανεις να την δημοσιευσει/παραποιησει χωρις την αδεια μου 2)το οτι οπου δημοσιευτει υποχρεουται ο εκδοτης να με αναγνωριζει ως δημιουργο της 3)το οτι δικαιουμαι αμοιβη απο οποιον χρησιμοποιησει αυτην την φωτογραφια.

Τιποτα παραπανω.

Το οτι εχεις λοιπον τα δικαιωματα πνευματικης ιδιοκτησιας επι της φωτογραφιας,ΔΕΝ σημαινει οτι εχεις και τα δικαιωματα που εχει το απεικονιζομενο προσωπο επι του προσωπου του,του στρινγκακιου του και του πωλου του.

αν έχεις κάποιο νόμο που περιγράφει τι ακριβώς ισχύει

παντα εχω.κοιτα εδω.-->

αστικος κωδικας

Αρθρο :57

Πληροφορίες Νομολογίας & Αρθρογραφίας :1396

`Αρθρο 57

Δικαίωμα στην προσωπικότητα

`Οποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητά του έχει

δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο

μέλλον. Αν η προσβολή αναφέρεται στην προσωπικότητα προσώπου που έχει

πεθάνει το δικαίωμα αυτό έχουν ο σύζυγος, οι κατιόντες, οι ανιόντες,

οι αδελφοί και οι κληρονόμοι του από διαθήκη.

Αξίωση αποζημίωσης σύμφωνα με τις διατάξεις για τις

αδικοπραξίες δεν αποκλείεται.

Αρθρο :59

Πληροφορίες Νομολογίας & Αρθρογραφίας :904

`Αρθρο 59

Ικανοποίηση ηθικής βλάβης

Στις περιπτώσεις των δύο προηγούμενων άρθρων το δικαστήριο με την

απόφασή του, ύστερα από αίτηση αυτού που έχει προσβληθεί και αφού

λάβει υπόψη το είδος της προσβολής, μπορεί επιπλέον να καταδικάσει τον

υπαίτιο να ικανοποιήσει την ηθική βλάβη αυτού που έχει προσβληθεί. Η

ικανοποίηση συνίσταται σε πληρωμή χρηματικού ποσού, σε δημοσίευμα, ή

σε ο,τιδήποτε επιβάλλεται από τις περιστάσεις.

οι εν λογω διαταξεις ειναι διαταξεις πας-παρ-του.Δηλαδη χρησιμοποιουνται αμα λαχει για οποιαδηποτε αγωγη για προσβολη της προσωπικοτητας και η φωτο ανευ εγκρισης ειναι κλασικοτατη περιπτωση βλαβης ...

αν δεν προσβάλεις σου κλάνει μια μάντρα.

στην ιδιοφυια που προεβη λοιπον σε αυτη την τεκμηριωμενη και σε βαθος νομικη αναλυση μπορεις να πεις πως η φωτο χωρις αδεια και δημοσιευση της φλερταρει με τα ορια της προσβολης της προσωπικοτητας που προανεφερα ..και ειμαι επιεικεστατος στην ερμηνεια μου και δεν βαζω νομοθεσια προσωπικων δεδομενων (2472/1997) που χοντραινει πολυ περισσοτερο το πραγμα...

το οτι θα σε δείρουν θα σε λιντσάρουν ή οτιδήποτε άλλο

δεν σημαίνει οτι είσαι παράνομος ή οτι δεν θα δικαιωθείς

εκπληξη!!!εξτρα νομος για το δικαιωμα του φωτογραφιζομενου... (αστικου κωδικα)

Αρθρο 282

Αυτοδικία

Η ικανοποίηση της αξίωσης από το δικαιούχο αυτοδύναμα και

χωρίς τη βοήθεια της αρχής (Αυτοδικία) επιτρέπεται μόνο όταν η βοήθεια

της αρχής δεν μπορεί να φτάσει έγκαιρα και υπάρχει κίνδυνος από την

αναβολή να ματαιωθεί ή να δυσκολευτεί σημαντικά η πραγμάτωση της

αξίωσης.

Εδω ειμαστε ελλαδα και ειμαστε πολυ πιο αυστηροι με τα δικαιωματα στην προσωπικοτητα απο οτι στην αλλη πλευρα του ατλαντικου....

Link to comment
Share on other sites

Μα το προσωπο της φωτογραφιας θα ειναι ο αλλος,αυτο εχει σημασια οχι ποιος την εχει την φωτο.Μπορει να καταληξει στα χερια οποιουδηποτε.

Παλιοτερα ειχα στειλει μια επιστολη στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και στην ιντερνετικη προστασια Ελλαδος (κατι τετοιο τελοσπαντων) για ενα site που εβαζε μεσα φωτογραφιες απο διαφορα ατομα,τα οποια και τυχαινε να γνωριζω.Απαντηση δεν πηρα ποτε απο κανεναν.Μαλλον λοιπον δεν υπαρχει και νομος.Μεχρι να βγει μη παραπονεθει κανεις αμα του σπασουν τη μηχανη...

Τα ατομα που λες ειχαν ανεβασει τις φωτογραφιες του σε social networking sites.

Δεν τους φωτογραφισε ο ιδιος που ειχε την εν λογω ιστοσελιδα.

Εσυ εκανες το κομματι σου και αυτο που θεωρουσες "δικαιο".

Τα υπολοιπα που λες ειναι απο αυθορμητισμο -λογικα-.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ Τσάκωνα, αλλά μας λες ότι ο νόμος δίνει δικαίωμα να σπάσω στο ξύλο όποιον με βγάζει φωτογραφία, ή να του σπάσω τη μηχανή, και να τη βγάλω και καθαρή, επειδή ξέρω ότι η περιοχή έχει 1 περιπολικό και η αστυνομία θα έρθει μετά από 2 ώρες;

Link to comment
Share on other sites

σορρυ Τσάκωνα, αλλά μας λες ότι ο νόμος δίνει δικαίωμα να σπάσω στο ξύλο όποιον με βγάζει φωτογραφία, ή να του σπάσω τη μηχανή, και να τη βγάλω και καθαρή, επειδή ξέρω ότι η περιοχή έχει 1 περιπολικό και η αστυνομία θα έρθει μετά από 2 ώρες;

για ξυλικι δεν μιλησα.2ον απο το κοντεξτ αυτο λειπει η δημοσιευση στο ιντερνετ,3ον καθαρη 100% απιθανο δεν ειναι,αλλα το σιγουρο ειναι οτι εισαι σε πολυ καλυτερη θεση απο οτι να την εσπαγες στην ψυχρα...

υγ:δωστε βαση στο παραδειγμα με το αγαλμα του κολοκοτρωνη και τον αστρολαβο..

υγ2: η διευθυνση ηλεκτρονικου εγκληματος ειναι για χοντρα πραγματα,οχι για τετοιες υποθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.