Jump to content



WiFi Network Bridging (βοήθεια, plz? :P)


WizeMan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Αυτή την στιγμή μοιράζομαι internet με ένα φίλο με τον εξής τρόπο:

sxedio.png

To TP-Link είναι ρυθμισμένο σαν AP και το Airlive σαν Client

αποτέλεσμα να παίρνουν οι συσκευές στο σπίτι μου IP από το Gennet και όποτε πέφτει το Link να μην μπορούν να επικοινωνήσουν.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι το εξής:

1) Να παίρνουν IP οι συσκευές του σπιτιού μου από το Airlive ώστε αν πέσει το Link να έχω τουλάχιστον δίκτυο

2) Να μπορώ να επικοινωνήσω με τις συσκευές του φίλου μου για Remote Desktop και φυσικά να μπορεί να μπει στο NAS μου.

3) Φυσικά να έχω internet από το φίλο μου.

Πως μπορώ να το κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να βάλεις στατικές ip και να ρυθμίσεις μόνος σου το gateway και το dns

2) Αυτό πρέπει να μπορείς να το κάνεις και έτσι όπως είναι τώρα αφού είσαι στο ίδιο δίκτυο

3) Αυτό το έχεις κάνει ήδη

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι με δικές σου ip καλύτερα να παίξεις με routing tables.

Αν μπορεί να πάρει το Airlive άλλη ip στο wireless interface (σαν wan τύπου) και άλλη στο ethernet τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις το dhcp σου για να παίρνεις τo ip range που θες και μετά να φτιάξεις το routing table στις δύο πλευρές.

Για παράδειγμα:

Gennet: 192.168.1.1/24

TP-Link: 192.168.1.2/24

Airlive wireless: 192.168.1.3/2

Airlive ether: 192.168.2.1/24

Οπότε στο gennet του φίλου σου (υποθέτοντας ότι αυτό έχει σαν gateway) καταχωρείς στο routing table του ότι για το 192.168.2.0/24 θα το στέλνει στο 192.168.1.3. Κι εσύ από τη μεριά σου δηλώνεις στο Airlive ότι τα 0.0.0.0/0 θα τα στέλνει στο 192.168.1.1

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε ο Jaco βάλε static ip addresses ή εναλλακτικά στο gennet ρυθμίστε το dhcp lease time στο μέγιστο που μπορεί να πάρει (συνήθως μία εβδομαδα), οπότε αν πέσει το link σας να μη χάσεις τις IP σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.