Jump to content



To μεγαλειο των ΕΛΤΑ!!!


Daidalos

Recommended Posts

Πριν λιγες μερες ειχα μια συναλλαγη(ξερεται τωρα ναρκωτικα και τετοια!!:cool: ) με τον φιλτατο rootx μεσω ΕΛΤΑ! Του εστειλα λοιπον ενα πακετο και μεσω αντικαταβολης θα πληρωνομουνα! Ολα καλα μεχρι εδω!

Ο φανης λοιπον παραλαμβανει το πακετο πληρωνει και λιγες μερες μετα ερχεται το χαρτι σε εμενα για να παω να παρω τα λεφτα απο τον ελτα! Ολα καλα λοιπον...

Παω την επομενη στο ταχυδρομειο (παρασκευη ηταν!!!) και μου λενε οτι η ταχυδρομικη επιταγη δεν ειχε φτασει στο υποκαταστημα ακομα και οτι μαλλον ειχε καθυστερησει στα κεντρικα! Ενταξει λεω συμβαινουν αυτα οποτε λεω να παω ξανα σημερα! Δινω το χαρτι στον υπαλληλο και εκεινος αρχιζει να ψαχνει για την επιταγη..... μετα απο πολυ ωρα μου λεει οτι δεν υπαρχει.... Οποτε αρχιζει να περνει τηλεφωνο στα κεντρικα και τιποτα! Μου δινει λοιπον ενα τηλ και μου λεει να παρω αργοτερα που θα εχει ερθει ο προησταμενος(η ωρα ηταν 11:30 κοιμοταν ο καημενος!:zzz: ) να δω τι γινεται!

Τηλεφωνω λοιπον κατα τις 12:30 και μου λεει ουσιαστικα οτι η επιταγη υπαρχει μεν αλλα ειναι ακαλυπτη!!! Δηλαδη οτι ο παραλυπτης δεν ειχε παρει το πακετο! Και αντι να το στειλουν πισω στειλαν μια ακαλυπτη επιταγη!!!!!!!!!!!:blink:

Οποτε περνω τηλεφωνο τον φανη ο οποιος οχι μονο το εχει παρει αλλα εχει και αποδειξη αγορας! Οποτε αντε παλι τηλεφωνο στο ΕΛΤΑ! Και αφου τους πειθω οτι η γη ειναι στρογγυλη(ετσι μου φαινοταν η ολη φαση!!!) Μου λενε οτι θα το δουν και απο βδομαδα μπορει και να εχω τα λεφτα! ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ!!! Τρωνε και ενα καραξιμο(μεχρι εκι οι ευγενεις!) και λενε οτι θα προσπαθησουν για κατι καλυτερο και να τους παρω τηλεφωνο αυριο!!!

Ολοκληρη ταλαιπωρια για 20 ευρα! :'(

Αλλα ενα ειναι σιγουρο!!! Μπορει να ξοδεψω παραπανω απο 20 e σε τηλεφωνα αλλα δεν προκειται να τους τα χαρισω!!!!!!!! :devil:

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ και courier μαμακιες.Η φαμιλια εχει τον δικο της transporter ...χιχιχι..ακους Endu?Eαν και παρενεβει 2 απο τους 3 παρακατω κανονες τον 2oν και 3ον για την ακριβεια αποδειχθει παρα πολυ καλος.

1) A deal is always a deal a never change

2)Never look @ the package

3) No names

Δαιδαλε την επομενη φορα θα στον στειλω να κανει την "μεταφορα" αλλα 20 μονο για "πραμα" ειναι λιγο ανεβασε λιγο την ποσοτητα.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 15:46]

ΕΛΤΑ και courier μαμακιες.Η φαμιλια εχει τον δικο της transporter ...χιχιχι..ακους Endu?Eαν και παρενεβει 2 απο τους 3 παρακατω κανονες τον 2oν και 3ον για την ακριβεια αποδειχθει παρα πολυ καλος.

1) A deal is always a deal a never change

2)Never look @ the package

3) No names

Δαιδαλε την επομενη φορα θα στον στειλω να κανει την "μεταφορα" αλλα 20 μονο για "πραμα" ειναι λιγο ανεβασε λιγο την ποσοτητα.......

Οι κανόνες 2 και 3 είναι αντίστροφοι Vag. Να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell

lol. H αλήθεια είναι ότι άλλη χάρη έχει ο άνθρωπος της familias και άλλο το EΛΤΑ... :)

Αφού δε κοίταξα το πακέτο :'( ...

Καλα πες μας τωρα και το πως εγινε το οργανωμενο εγκλημα....μεχρι και μηχανη σε περιμενε στον σταθμο....Αρε φαμιλια...Και μ'αρεσε αυτο που ειπες στα παιδια οταν σου παν κατσε λιγο....τι νομιζες δεν θα τα μαθαινα ολα?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johns

Γιατι δεν χρησιμοποιεις κουριερ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Για δυο λογους:

1) Μεγαλο κοστος (διπλασιο και βαλε) στην αντικαταβολη κατι που δεν συμφερει οταν ειναι για μικρες συναλλαγες!

2) Γρηγοροτερη παραλλαβη χρηματων οταν δουλευουν σωστα! (καλο ε???)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos

Για δυο λογους:

1) Μεγαλο κοστος (διπλασιο και βαλε) στην αντικαταβολη κατι που δεν συμφερει οταν ειναι για μικρες συναλλαγες!

2) Γρηγοροτερη παραλλαβη χρηματων οταν δουλευουν σωστα! (καλο ε???)

Πωσες μερες θα τρεχεις τωρα για λιγα ευρω αξιζει???????????.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι αξιζει? Παντως εχω κανει τα τελευται 2 χρονια τουλαχιστον 50(δεν κανω πλακα) αντικαταβολες με ελτα και ειναι η δευτερη φορα που αντιμετωπιζω προβλημα! Να λεμε του στραβου το δικιο δεν ειναι και ασχημα.....

Ακομαι και οι κουριερ κανουν πολλες γκαφες! Το ζουμι ομως ειναι οτι με την κουριερ ξεμπερδευεις σε μερικα λεπτα και με τον ελτα σε μερικες μερες...... Ας ελπιζουμε οτι η χρηση υπολογιστων που αρχιζει επιτελους να βαζει σε εφαρμογη σε πολυ μεγαλη κλιμακα να φερει καλυτερα αποτελεσματα!

Ειπαμε ου μπλεξεις.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos

Ας ελπιζουμε οτι η χρηση υπολογιστων που αρχιζει επιτελους να βαζει σε εφαρμογη σε πολυ μεγαλη κλιμακα να φερει καλυτερα αποτελεσματα!

Ειπαμε ου μπλεξεις.......

Ας το ελπισουμε αλλα αντε να μαθουν υπολογιστη κατι κιρατσες που ειναι μεσα...!!!

Ελλας το μεγαλιο σου.!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και λιγα σου κανανε Σταθη! Εδω μιλαμε ερχεται δεμα απο αμερικη, απο 30 Οκτωβριου και ακομη δεν το εχω παραλαβει!!!! Η υπηρεσια δεματων τους ειναι μοναδικη!!!! Κολυμπωντας να ερχοταν, τωρα θα ειχε φτασει!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και οι ιδιωτικές εταιρίες μερικές φορές μπορεί να σε φέρουν στο αμήν. Αν και τουλάχιστον αυτό που είχα πάθει εγώ οφειλόταν καθαρά στο ότι ο υπάλληλος της περιοχής φέρθηκε σαν μαλ@κας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Και λιγα σου κανανε Σταθη! Εδω μιλαμε ερχεται δεμα απο αμερικη, απο 30 Οκτωβριου και ακομη δεν το εχω παραλαβει!!!! Η υπηρεσια δεματων τους ειναι μοναδικη!!!! Κολυμπωντας να ερχοταν, τωρα θα ειχε φτασει!!!!:mad:

Στρατο ψαξτο λιγο, ειχα περασει εναν σχετικο Γολγοθα με ενα δεμα απο ΗΠΑ. Το USPS (Τα αμερικανικα "ΕΛΤΑ") εχουν παψει να συνεργαζονται με ΕΛΤΑ και οποιαδηποτε κρατικη ταχυδρομικη υπηρεσια σε ολη την Ευρωπη.

Προσεξε πως εχει πλεον το τριπακι:

- USPS στελνουν τα δεματα για Ευρωπη στην Γερμανια. Μεχρι εκεινο το σημειο παιζει tracking number της USPS.

- Μια διεθνης εταιρεια ονοματι General Parcel (Στην Ελλαδα απαντουν στο 210 625 4801)αναλαμβανει να παραδωσει σε _χωρα_ (και οχι και διευθυνση παραδοσης). Στην περιπτωση μας, στο Τελωνιο κατω στην Αθηνα οπου και μεχρι να φτασει, "εντοπιζεται" μονο με το καινουριο tracking number της General Parcel.

- Απο κει υπαρχει ενα ιδιωτικο γραφειο (Κα Ζαφειρακη) που υπολογιζει δασμους κλπ και οι οποιοι ενημερωνουν την ACS Courrier (ναι, με ιδιωτικη εταιρεια θα παραλαβεις) οι οποιοι θα πρεπει πρωτα να σε ενημερωσουν οτι εκκρεμουν δασμοι για την παραλαβη του πακετου σου και αφου πληρωσεις στο προαναφερθεν γραφειο, σου ερχεται με ACS.

Θεωρητικα ολα αυτα, καθως η ACS παει για λουκετο και εκει οφειλονται ολες αυτες οι καθυστερησεις, γιατι δεν προκειται να σε ενημερωσουν ποτε. Εχει δεματα απο περσινο Μαρτιο κολλημενα εκει μεσα, λογω της ACS.

Δοκιμασε στα 2103542100/ 101/ 105 και ζητα την Κα Καμαριανακη, το πακετο σου ειναι κολλημενο σιγουρα εκει λογω δασμων και κανενας δεν προκειται να σου πει οτι ΔΕΝ θα ερθει με ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.