Jump to content



ASUS motherboard


Techno_BeaSt

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, ειμαι καινούργιος στο χωρο τoυ overclocking

και εχω καποιες απορίες.Προσφατα πήρα εναν p4 με μητρικη asus p4c800-e

deluxe και μνημες mushkin 3200 special 2-2-2 (2x256).Oι μνημες λοιπον

ενω default λεει η εταιρεια οτι δουλευουν στα 2.55v με χρονους 2-2-2

στα 400 χωρις burn ,εμενα με 2.65v φτανουν μολις 193 fsb error free

με το memtest.default fsb ειναι τα 200 .Exω 2.6 cpu,εχω κατεβασει bios,

και κανω burn 2 εβδομαδες.Μπορει να με βοηθησει καποιος μηπως πρεπει να κανω καμμια

ρυθμιση στη συγκεκριμενη μητρικη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shidokanjohn [Σήμερα, στις 14:18]

και η μαξ 3 θελει μοντ αλλιως δεν δινει

Πες το ξανα αυτο.... :(

πανω απο 2,8v το regulator diνει οτι εχει ...ορεξη εκεινη τη στιγμη....

:( :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Η μα**κία της abit, είναι ότι κρατά το Vtt στο 1.4 νομίζω, ασχέτως επιλογής Vdimm... και μιας και το Vtt πρέπει να είναι το 1/2 του Vdimm, καταλαβαίνεις γιατί τα βλέπει κολυώμενα...

Link to comment
Share on other sites

Η Abit AI7 ειναι πολυ καλα προικισμενη (τα 3.2v τα κραταει στις μνημες) αλλα σε μερικους συμπεριφερεται δυστροπα(οπως και σε μενα) .Σε αλλους επαιζε αψογα (pieros)...

Βασικα αυτο που μετραει ειναι να εχεις καλες μνημες που να ανεβαινουν πολυ ακομα και με 2.8v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα αλλο ηθελα να πω. με 2.85 δοκιμασα και εφτασα μεχρι 210 fsb με 2-2-2 .Αλλα η μνημες απο τη μανα τους πρεπει να παιξουν 2.65 με 2-2-2 στα 200 fsb. εμενα φτανει μονο 193.

Link to comment
Share on other sites

μα το παιδη ρωτησε γιατι δεν δουλεουν στα 2.65 με 2-2-2 στα 400. δεν τον ενδιαφερουν τα βολτ. γιατι επεσε τοσο χασμηλα ηθελε να μαθη. αλλα το φτιαξαμε. ηταν καποιες ρυθμησεις στο βιος. που σε ενα αλλο θρεντ ειχα ρωτησει. ολα ενταξει τωρα. μα δεν μπορουσε να μπουταρη καν το συστηματου στα 2.65 βολτ με 2-2-2. τωρα ειναι και error free στο memtest.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.