Jump to content



RAID και άλλα....


YDinopoulos

Recommended Posts

Θέλω τα φωτα σας, γιατι τα εχω φτύσει με τα RAID κτλπ.

Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή....

Εχω 4 σκληρους. (3x80 GB-WD JB -1x40 GB-WD BB), μητρική την Asus Ρ4C800-E Deluxe(4 sata -1 raid-pata) .Εχω και 1 serrilel....

Αυτό που θέλω να κάνω ειναι να boot-αρει το λειτουργικό απο τον 40αρι, και να εχω τους 2 σκληρους σε RAID 0 (160 GB περίπου σε σύνολο) και τον άλλο 80-αρι ΜΟΝΟ του.

Υπόψιν πως επίσης εχω 2 cdr συσκευες (ενα CDRW και ενα DVD)

----

Γίνεται κάτι τέτοιο; Κάποιος μου ανέφερε πως το RAID ειναι μονο για boot (asxeta an einai 0,1,0+1,κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μπουταρεις απο τον 40ρη δεν γυνεται γιατι πως θα κατακαβαινει το μπιλντ που εχουν γινει οι 2 80ρηδες αναγκαστικα πρεπει να μπουταρεις απο το ρειντ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Johns, από το bios ορίζεις, όπως είπε ο spyrus, από που θα μπουτάρεις... δηλώνεις boot sequence, σειρά δλδ bootable συσκευών... δεν σε περιορίζει το raid ώστε να μπουτάρεις μόνο από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο. Κατι άλλο τωρα....(μπου χαχαχαχα!!!)

Μπορω να βάλω εκτός του RAID-IDE και εναν extra σκληρο στο SATA...Δηλαδή...

Primary(CDR+DVD)

Secondary (40αρης + κενό-επιτηδες)

RAID-IDE (2x80)

και σε μια απο τις 4 sata υποδοχες τον 80αρι ;;;;

Eδω σας θέλω.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν ηπαμε απο που μπορουμε να μπουταρουμε αλλα μπουταρωντας απο τον 40ρη

να μπορουμε να δουμε τα data του raid .

Εξαλου ποιος ειναι οσκοπος του raid0?

1. μεγαλιτερο τρανσφερ

2. μεγαλιτερο σκληρο

και για να τα εχωμε αυτα θα πρεπει να μπουταρουμε και απο το raid.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johns [Σήμερα, στις 23:00]

Ρε παιδια δεν ηπαμε απο που μπορουμε να μπουταρουμε αλλα μπουταρωντας απο τον 40ρη

να μπορουμε να δουμε τα data του raid .

Εξαλου ποιος ειναι οσκοπος του raid0?

1. μεγαλιτερο τρανσφερ

2. μεγαλιτερο σκληρο

και για να τα εχωμε αυτα θα πρεπει να μπουταρουμε και απο το raid.

Τι εννοείς βρε johns?

Και από τον 40άρη να bootάρεις , τα δεδομένα της συστοιχίας RAID ( οποιουδήποτε "είδους" ) διαβάζονται κανονικά.

Δεν είναι απαραίτητο να μπουτάρεις από τους RAID για να μπορείς να βλέπεις τα δεδομένα που περιέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.